Saturn Palace Resort

Avatar marian.dascalu
înscris/ă în 09.07.09
JUN-2014
REGIM MASĂ UAI

Vacanță cu familia și prietenii

Salutare tuturor!

După o săptămână de la check-out, așa, pentru așezarea impresiilor, postez ceea ce cred că a fost important la această vacanță.

Să începem...

Drumul:

Am plecat din București cinci mașini cu un total de 21 de persoane pentru a ne bucura de un nou sejur la prietenii turci.

Traseul a fost București-Ruse-Razgrad-Tărgovishte-Omurtag-Kotel-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli-Edirne-Istanbul-Adapazari-Bilecik-Bozuyuk-Kutahya-Afyon total 1100 km, odihnă o noapte la Dundar Thermal (am scris despre locație - vezi impresii), continuare Isparta-Antalya-Lara 280 km.

Impresii: un drum destul de lung dar pe care îl parcurg cu plăcere în fiecare an și care mă surprinde mereu cu câte ceva, de cele mai multe ori plăcut.

Costuri: 13 lei la trecerea podului Giurgiu-Ruse, 10 leva vigneta în Bulgaria, cumpărată de la OMV Ruse, 35 lire turcești HGS (pentru mașinile care nu aveau sticker-ul) cumpărat abia la Istanbul, înanite de trecerea podului. Personal am depus 20 lire pe contul deschis anul trecut, absolut suficiente pentru plata trecerilor atât la dus cât și la întors.

Dacă la Edirne nu este deschis oficiul să nu vă speriați, mergeți înainte și unde găsiți oficiu PTT deschis cumpărați sau încărcați sticker-ul HGS și banii vor fi luați din cont automat pentru toate trecerile anterioare, care sunt înregistrate.

Altfel, drumuri bune cam peste tot, cu excepția a 25 km Razgrad-Tărgovishte (vălurit și cârpit) și centura Elhovo (cam distrusă, data viitoare merg prin oraș). În Turcia drumurile sunt mai mult decât ok, cu semnalizări suficiente și bine întreținute. A fost finalizată și modernizarea Kutahya-Afyon, cu excepția a câțiva kilometri.

Ca idee de mers, am avut o medie orară București-Afyon de 97,5 km/h, ceea ce în România nu prea reușim! Și am fost 5 mașini!

Atenție, pe porțiunea Isparta-Antalya a început modernizarea drumului (din nou!), ceea ce ar putea provoca unele întârzieri așa că se poate folosi varianta Burdur-Antalya, foarte bună.

A doua zi, după o baie termală și odihna binemeritată, 280 km în 3h și jumătate (datorită lucrărilor), a fost o joacă, așa că am ajuns la hotel pregătiți de distracție și relaxare.

Locația:

Saturn Palace este ușor de găsit, deoarece Lara este o stațiune cu un bulevard mare, pe care sunt plasate toate resorturile. Am intrat prin partea dinspre Antalya, pe lângă aeroport, drum foarte facil, și am trecut în revistă toată pleiada de hoteluri până la destinația noastră, aflată cam ultima pe partea dreaptă.

Și acum despre resort:

Am fost întâmpinați cu zâmbetul pe buze, bagajele descărcate în holul mare, mașinile parcate de personalul hotelului undeva în spatele parcului de distracții, serviți cu limonadă rece și rahat și autoserviți de la lobby bar cu câte un whiskey sau cocktail de bun venit!

Brățări pe mânuțe, invitație la masa de prânz până vor fi gata camerele, 6 la număr, check-in toată lumea cam în o oră.

Am primit tipul de camere plătit, fără bacșiș sau altceva, pentru mine dublă standard land-view, dar avea o vedere parțială către mare, dotată cu două frigidere pline cu produse din gama coca-cola, bere Tuborg, sucuri la cutie, apă plată și minerală și reîncărcate zilnic.

Camera are deasemenea un balcon destul de mare, seif cu activare la cerere iar baia este dotată cu toate cele necesare.

Curățenia în cameră cam aiurea, în jur de ora 15, dar numai la mine, pentru că se începe de la etajele superioare. N-a fost o problemă foarte mare.

Hotelul în general: este de dimensiuni mai mici, care oferă suficiente spații pentru relaxare și distracție, niciodată nu am avut senzația de aglomerat!

Peste tot existau șezlonguri libere, mese libere, scaune, etc. Totul ține bineînțeles și de răbdare și educație!

Lângă hotel se află piscina de relaxare apoi, după un parcurgerea unei alei umbrite, se află zona de distracție, cu bar, piscină (cam mică! un minus!), tobogane, unde te poți distra excelent.

Mai departe, pe aceeași alee, se merge către plajă, cu trecere pe lângă zona baldachinelor, a terenului de tenis și a minigolf-ului, kids-club, snack-bar etc.

Plaja este frumoasă, curată și întreținută, umbrare și șezlonguri la discreție, ponton cu baldachine și șezlonguri, bar pe ponton.

Prosoapele pentru plajă se iau pe bază de cartelă primită la check-in, doar din zona spa și tot acolo se schimbă.

Mâncare și băuturi: absolut suficiente și variate, cu o mențiune deosebită pentru serile tematice în care totul era la superlativ!

Deși am avut UAI, nu prea am găsit unele băuturi străine în concept, dar asta nu a fost o mare problemă!

Berea a fost din gama Tuborg iar cocktail-urile preparate corect, cu mici excepții.

Vinuri seci, alb, roșu și rose, îmbuteliate.

Dimineața sucuri naturale preparate pe loc, excelente, cafea, ceaiuri, brânzeturi, masline, etc., la prânz am servit masa numai la snack-bar, unde erau și preparate gătite, seara grătare, pește, absolut tot ceea ce am dorit.

A! Să nu uităm dulciurile și înghețata, gogoșile, chipsuri din cartofi proaspeți, clătite și o grămadă de alte preparate!

Distracție: echipa de entertainment se ocupa de ata doar în timpul zilei, cu jocuri de piscină, polo, volei, darts, tenis de masă, minifotbal, boccia și cam atât.

În fiecare seară au fost spectacole susținute de trupe (semi) profesioniste, care ne-au oferit momente frumoase.

A fost organizată și baie cu spumă și discotecă pe ponton, focuri de artificii și karaoke, totul pentru a ne simți cât mai bine.

Serviciile: foarte bune, personalul amabil și întotdeauna gata să ajute/servească turiștii.

O mențiune specială pentru dl. Ozay, șeful de la relații cu clienții, un om care își face meseria cu profesionalism. Am avut nevoie de ajutorul lui într-o problemă personală și a rezolvat totul foarte bine.

O mențiune și pentru zona de spa, curată și funcțională în toate secțiunile (saună, baie turcească, baie de aburi)

În general serviciile hotelului sunt foarte bune, normale pentru prețul plătit.

Poate că nouă ni se pare deosebit că primim ceea ce am plătit, dar de fapt așa este pe la alții.

Am uitat să spun faptul că în hotel sunt mulți turiști germani, olandezi, belgieni, chiar și britanici, care prin comportament și educație creează o atmosferă plăcută.

Și ultima apreciere: Lara este o stațiune în care o să revin cu mare plăcere.

Recomand hotelul cu toată încrederea!

Impresii încărcate de marian.dascalu in 09.07.2014 10:53:22

Validat / Publicat: 09.07.14 12:25:50

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (marian.dascalu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5400 PMA (din 6 voturi) nota2

- cosinus
[05.01.15 12:19:59]

@marian. dascalu -

Multumim pentru impresii. Am vrea sa mergem si noi anul asta aici (am mai fost de cateva ori in Antalya) insa nu reusesc sa descopar costurile suplimentare. Am inteles ca spre deosebire de alte hoteluri UAI aici se plateste minibarul si parcul de distractii. Ne poti spune daca este asa si care au fost costurile de anul trecut?

Multumesc anticipat.

Publicitate    [20.07.19 00:38:23]