ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2014
ÎNSCRIS: 16.04.10
JUN-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

FEDRA sau cum sa te simti la 2 stele ca la 5

Scriu review-ul asta doar pentru a exista o referinta mai noua pe site, altfel postarile lui Lyssys si Nicu V exprima realitatea si pentru 2014.

Le-am recitit pe amandoua inainte de a ma apuca de scris si am realizat ca nu s-a schimbat nimic din 2012 in ce priveste camerele si in general interiorul hotelului. A aparut in camere fierbatorul de apa insotit de 2 cesti, ceai, cafea solubila, zahar.

Am cautat mult pana sa rezerv in final o camera la Fedra... ultima disponibila la inceput de martie... Am corespondat cu proprietarul, foarte amabil si prompt. Am achitat un avans modic si apoi am asteptat sa vina ziua Z. Intre timp am tot aruncat un ochi pe AFA sa vad daca mai apare vreo postare despre hotel... nimic.

Am ajuns undeva in jur de ora 16:00 dupa pierdut doua ore, daca nu mai mult, la coada la Makaza, la receptie o domnisoara foarte draguta, check-in si hai in camera... etaj 2 camera 8 vedere spre munte.

Prima reactie cand am intrat in camera a fost sa lasam bagajele si sa iau legatura cu dl. Batagiannis sa vad daca e vreo camera disponibila la Enavlion :)

Mi s-a parut camera foarte mica - pat matrimonial, unul suplimentar, o noptiera, un sifonier, masuta de toaleta, frigider, TV, A/C - de baie nu mai spun, am observat ca nu avea perdea la dus (era una din dorintele mele si confirmate de proprietar). Dezamagire totala...

Deja lasasem la o parte dorinta de a fi pe plaja... preferam sa parcurg o distanta ceva mai mare dar vroiam o camera cum stiam eu ca trebuie sa fie la 3 stele.

Sotul a fost cel care a hotarat sa ramanem spunand ca oricum nu stam in camera, doar dormim.

Bun, acuma hai cu despachetatul... unde sa pui hainele, unde valizele...complicat... eram ca in sceneta regretatului Toma Caragiu cu pomul de Craciun :) o, molid frumos, o, molid frumos...

Nu despachetez tot, scot doar costumele de baie pt mine si copil si hai la plaja, eu tot cu gandul ca ma mut la Enavlion :)

Trec iar prin receptie, ii comunic domnisoarei ca lipseste perdeaua de la dus, aflu ca nu exista din cauza turistilor dinaintea noastra dar sunt asigurata ca a doua zi dimineata se va rezolva.

Luam contact cu plaja... o incantare... exact asa cum fusese descrisa in cautarile mele pe net... nisip fin, curata, lata, chaise-long-uri de calitate, vreo 2 randuri de umbrele fixe acoperite cu stuf, masuta de plastic la fiecare umbrela. Oaspetii Fedra beneficiaza gratuit de 2 chaise-long-uri si o umbrela per camera pe portiunea de plaja din dreptul terasei, umbrelele fixe acoperite cu stuf. Exista si o sectiune unde poti sta cu conditia sa comanzi ceva de la terasa, in partea stanga cum cobori de la terasa pe prima alee de lemn. Altfel... ”cinci euro all day”dupa cum anunta bulgarul Stavros din Sliven :), cel care colecta banii pentru utilizarea chaise-long-urilor. Ce ne-am mai distrat cu cel “cinci euro all day”... de fapt asa ne si salutam cu el. Cand auzeau oamenii ca trebuie sa plateasca cei cinci euro luau foc... unii vociferau, altii comentau referitor la faptul ca ei au comandat bauturi... in cele 12 zile petrecute acolo am vazut doar doua englezoaice care au platit cei 5 euro, nu inainte sa comenteze si ele referitor la anuntul cu privire la consumatie...

Acuma oamenii aveau dreptate, unii... Bucata de plaja din dreptul Fedra e destul de lata si nici nu era prea bine semnalizat unde e zona in care puteai sta cu conditia sa consumi ceva de la terasa, precum nu era nicio mentiune cu privire la faptul ca in zona respectiva de plaja chaise-long-urile erau free pentru oaspetii Fedra, iar pt "neoaspeti" tariful e de 5 euro... all day :)

Si oamenii nici nu realizau ca mai bine plateau cei 5 euro, pentru ca un fresh de la terasa era 4 euro :)

In fine, noi ne-am amuzat copios cu Stavros... tot Stavros venea cu gogosi – 1,5 euro pt Fedra si 2 euro pt restul plajei :) Bune gogosile, ai mei le-au savurat pe cele cu ciocolata. Mai erau doi baieti tot cu gogosi dar Stavros era preferat pentru modul cum facea advertising-ul, cred :)

Sa revin la partea cu acceptatul camerei :)

Nu am despachetat nici a doua zi dimineata, am luat strictul necesar si azimut plaja :)

Mai intai am trecut pe la micul dejun la terasa Fedra (nu l-am avut inclus in pretul camerei, ni s-a oferit MD la Enavlion 7,5 eur de persoana dar l-am refuzat pentru ca nu vroiam sa ma scol dimineata si pentru ca ce vrem noi la micul dejun nu justifica suma respectiva). Primul contact cu Eleni – rusoaica din Georgia, cea despre care pomeneste si Lyssys (aici) si care lucreaza aici de 13 ani. Avea sa ne devina foarte apropiata... o prezenta calda si mereu cu zambetul pe buze gata sa isi ofere ajutorul.

La intoarcerea in camera am gasit perdeaua montata la dus, marturisesc ca ma asteptam la contrariul... :)

In fine, sotul ma lamureste ca nu are rost sa ne mutam si ca e in regula unde suntem deja.

Trec la operatiunea despachetat... cu chiu cu vai facem loc pentru toate, instalam cele 2 prelungitoare (multumesc Lyssys pentru informatie), conectam ce avem de conectat si hai sa facem si legatura cu lumea... descoperim ca internetul nu se numara printre punctele tari ale hotelului :)

Totusi, cumva ne-am descurcat cu multa rabdare, foarte multa :)

Curatenia in camera – exemplara... executata de o bulgaroaica care rupe un pic romaneste, foarte amabila si foarte constiincioasa.

Nu mai stiu cum a fost cu schimbatul lenjeriei si al prosoapelor... Cert este ca in fiecare zi totul arata ca si cum abia atunci ne cazam...

Si da, am avut 3 seturi de prosoape, adica atatea cate persoane eram... Pentru ca in Romania de fiecare data a trebuit sa solicitam la fata locului al treilea set de prosoape...

Am descoperit ca uscatorul de prosoape de pe balcon era o ruina...comunicat domnisoarei de la receptie, revenit de la plaja gasit unul nou-nout instalat, impreuna cu carligele de rigoare...

Rugat domnisoara sa se inlature niste vaze din camera, rezolvat...

Fie si numai pentru faptul ca niciodata nu am auzit “nu/nu se poate/nu avem” am uitat de Enavlion :)

(am uitat pana si de MD free oferit de dl Batagiannis pentru prima zi...)

Acuma, camera e gandita pentru doua persoane, nu pentru trei, asta e foarte clar.

Am “explorat” si celelalte camere de pe etaj. Camera 7 la fel ca a noastra, tot cu vedere la munte.

Camera 9... pat matrimonial plus un pat supraetajat, vedere la mare. Camerele 10 si 11 identice cu a noastra.

Am mai vizionat si cele doua camere de la parter cu vedere la... intrare/sosea, baile la fel de mici si holurile mai mici decat al nostru.

La mansarda nu am ajuns, am inteles ca acolo locuieste domnisoara de la receptie si camerista dar nu sunt sigura ca am inteles corect.

Acuma... domnisoara de la receptie – Dimitra – este... fiica proprietarului, absolventa de colegiu in Laussane/Elvetia, un colegiu celebru care pregateste manageri in turism. In cele 12 zile am vazut-o intr-o singura dupa-amiaza tarzie la plaja...

Nu am stiut ca e fiica dlui. Batagiannis cat timp am stat acolo, am aflat asta din raspunsul pe care dansul mi l-a trimis la mailul meu de multumire.

Atunci mi-am oferit si explicatia pentru comportamentul ei... Tatal poate sta linistit ca are cine sa-i urmeze la carma afacerii, Dimi impreuna cu fratele ei, si el absolvent al aceleiasi institutii, precis vor face o treaba excelenta.

Concluzia despre Fedra: nu porniti cu prejudecati. Nu sta totul in dimensiunile unei camere, ale unei bai. Un raspuns prompt la o doleanta, o curatenie exemplara, zambete, amabilitate, lipsa din vocabular a lui “NU”, ca sa nu mai spun de faptul ca din doi pasi esti pe plaja, plus o parcare suficient de incapatoare, plus supermarket peste drum, plus un restaurant la parter pot face din 2 stele 5 :)

Despre locuri de luat masa si altele, in urmatoarea postare.

* * *

PS: Sa lamuresc ce e cu Enavlion...

Fedra este sora saraca a Enavlionului (chiar daca au ambele 3 stele, credeti-ma pe cuvant diferenta e uriasa intre ele din punct de vedere al cazarii), ambele apartin familiei Batagiannis.

Cand am cerut oferta am primit pt ambele hoteluri, l-am ales pe Fedra datorita pozitiei si pretului.

La Enavlion la sfarsit de mai inceput de iunie o suita junior era 105 eur MD inclus, un apartament 115 eur, si o alta suita 125 eur cu MD inclus amandoua.

Enavlionul se afla pe aceeasi strada, cum intri in statiune e cu cateva sute de metri mai spre intrare fata de Fedra si e situat pe partea stanga a soselei, nu are acces direct la plaja, iar plaja din dreptul Hotel Fedra/Hotel Golden Sand este, dupa cum am constatat luand la pas plaja pana aproape de Skala Potamia, cea mai cea.

Trimis de dandana in 09.07.14 02:36:12
Validat / Publicat: 09.07.14 04:45:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 avem di tati... avem si valuri
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[09.07.14 03:58:40]

Excelent reveiw-ul!

Am o rugăminte - ai pomenit de vreo 2-3 de hotelul "Enavlion", dar nu se prea înţelege ce-i cu el - poţi detalia? ai studiat cumva, înainte, cazarea alternativă acolo?

Poţi folosi - încă - EDIT IMPRESII (până la publicare). Dup-aia, poţi explicita ca ecou

[09.07.14 04:39:49]

@webmasterX: sper ca am raspuns corespunzator solicitarii

[09.07.14 04:41:14]

@dandana: m. m. c. -corespunzător

Review-ul va fi publicat în scurt timp

[09.07.14 04:45:17]

@webmasterX: night owl masterX de web

sa-i facem vant pe teava, atunci, dara

danamandache
    [09.07.14 07:32:47]

Foarte obiectiv reviewul!!! Felicitari!

damn
    [09.07.14 07:57:14]

Foarte util rewiewul. Am o singura intrebare: La Makaza cam pe la ora ati ajuns de ati prins o asa coada?

[09.07.14 10:45:51]

@damn: duminica 22 iunie, undeva in jur de ora 11 dimineata

[09.07.14 10:54:13]

@danamandache: multumesc

msnd
    [10.07.14 13:19:38]

Mi-a plăcut foarte mult tot ce am citit. De asemenea, fotografiile sunt foarte bune și explicite. Felicitări.

Cer permisiunea pentru 2 întrebări.

1. V-ați întors tot pe la Makaza? Care era atunci situația?

2. Care este modalitatea prin care ați plătit avansul? Am avut și eu de plătit 40 euro avans, în altă parte, pentru prima noapte de cazare, iar băncile pe la care am fost mi-au cerut să-mi fac cont în euro și să plătesc o taxă de transfer de 15 până la 50 euro.

[10.07.14 15:40:28]

@msnd: 1) Da, ne-am intors tot pe Makaza, pe acelasi drum pe care ne-am si dus (Haskovo, Dimitrovgrad, Gabrovo, Veliko Tarnovo, Ruse). De data asta eram doar 2-3 masini pe fiecare sens (vineri 4 iulie ora 12:30) si am trecut foarte repede. Drumul prin pasul Republika este inca blocat asa ca am mers prin Shipka unde am prins soare/ploaie/ceata/soare dar nu am avut nicio problema, de data asta copilul nu a mai vomitat. La 19 fara ceva cred ca am trecut granita in Romania la 19:04 e cert ca eram deja in com. Daia, caci am p-v de amenda radar...

Opririle au insumat vreo 30 min aprox.

2) am avut de platit 175 eur pe care i-am platit prin banca. Nu mai tin minte cat am platit... parca 5-10 eur. Coincidenta a facut ca aveam amandoi cont la aceeasi banca, el in GR eu in RO.

Interesati-va la BCR pt ca acolo imi amintesc ca poti face o plata externa fara a avea cont deschis. Sper sa nu ma insele memoria...

Mai exista si varianta Western Union dar personal nu o agreez din cauza comisioanelor pe care le consider nesimtite.

Bobo2017
    [22.07.14 15:21:59]

@dandana: Buna ziua, ma bucur tare mult ca ti-a placut, am facut si eu o rezervare pentru 23 august, am platit avans jumatate din rezervare, acum doresc sa achit integral, insa d nul Batagiannis nu raspunde la mesaje de

cateva zile. Tu cum ai achitat? Ti-a dat un document ceva in afara de mesajul de confirmare al rezervarii? Recunosc, eu am intrat un pic in panica fiindca am achitat transportul pentru perioada aceea. Multumesc tare mult!

[22.07.14 19:14:38]

@iarina: am achitat 30% in martie si restul cu o zi inainte de terminarea sejurului pentru ca am vrut eu, nu mi-a cerut nimeni. Puteam foarte bine sa platesc chiar in dimineata plecarii. Nu am avut alt document in afara de mailul de confirmare a rezervarii pe care l-am si luat cu mine (e un obicei sa iau cu mine confirmarea rezervarii, eventual documente care sa ateste plata... etc). Nu cred ca panica dvs. e jusitificata La receptie o veti gasi pe Dimi (Dimitra) care este fiica dlui Batagiannis. Nu am auzit de overbooking la ei... Mie chiar mi-a specificat ca am rezervat ultima camera pt perioada respectiva si aveam sa constat ca intr-adevar hotelul era ocupat 100%.

[22.07.14 20:33:52]

@iarina: Am rezervat şi eu o cameră la hotel Fedra pentru septembrie. Am achitat prin Western Union 30% avans din preţul rezervării şi i-am trimis email lui Nikos Batagiani în care i-am comunicat acest lucru. După 2 săptămâni, văzând că nu imi răspunde am trimis din nou un mail de solicitare a confirmării la care mi-a răspuns că este foarte ocupat şi că pot să stau liniştit că rezervarea este 100% sigură.

Iată ce mi-a scris Nikos:

I am so sorry I didn’t inform you yet for the transaction!

Actually I was really busy all this time and I couldn’t find the time to go to the Western union office!

I would like to let you know also that there is no any need to worry about as never had a problem with Western Union!

I will visit the office for sure this coming week and I will inform you about!

Once again my apologize about but this period of time we are really busy!

I have to say thank you of course for the transaction and also your reservation is 100% confirmed!

Bobo2017
    [22.07.14 21:19:46]

Va multumesc dragi prieteni, m-am mai linistit!

Multumesc!

red_dog
    [22.07.14 21:36:56]

@iarina: fiti linistita, Nikos e un tip extrem de corect, si, cum spunea, extrem de ocupat, conduce doua hotelurI. Veti avea o vacanta cat se poate de frumoasa. In cazul in care doriti micul dejun la Enavlion, se mai poate negocia pretul, in functie si de cate persoane sunteti.

red_dog
    [22.07.14 21:51:40]

@dandana: Felicitari, excelent review. Anul trecut am fost clientul domnului Nikos, insa, marturisesc ca dupa review-urile scrise de Lyssys si Nicu V nu prea mai stiam ce anume sa adaug si care sa fie util membrilor.

Va multumesc pentru ca randurile Dvs. mi-au readus in memorie vacanta frumoasa din Thassos. Pentru cei interesati: anul trecut am cumparat de la Nikos ulei de masline exceptional- adus de el de la o fabricuta din Prinos. Foaarte bun, comparabil cu cel din Creta.

[22.07.14 23:23:24]

@red_dog: Multumesc. In legatura cu aprecierea uleiului sa stiti ca Spania ocupa cele mai multe locuri in topul primelor 50 de marci de ulei extravirgin din lume pt 2013/2014. Doar un singur producator din Grecia si-a gasit locul in acest clasament (Jordan din Lesbos). In general uleiul de masline cu denumire de origine controlata (da, la fel ca la vinuri) ofera garantia unei calitati de exceptie. Foarte multe din uleiurile comercializate sunt cupaje... adica amestecuri. Ca informatie, exista un loc in Limenas unde se gaseste ulei cu denumire de origine controlata, iar pretul este undeva 26-27 euro/5l.

Nasshu
    [22.07.14 23:27:55]

@dandana:

iar pretul este undeva 26-27 euro/5l.

asta e un pret cu origine controlata si prin supermaketurile din RO.

De aciditate nu v-a spus nimic nenea ala de la fabrica?

[22.07.14 23:42:05]

@Nasshu: pai nu trebuia sa-mi spuna el pentru ca eu eram cu lectiile facute si cautam un anume produs care sa aiba anumite caracteristici. La noi eu nu am gasit nicaieri vreo marca de ulei care sa aiba eticheta corecta, toate sunt extra virgine... cu numele.

[02.09.14 05:43:49]

@iarina: Sunt curios cum a fost la Fedra, mai ales că în scurt timp voi pleca și eu într-acolo.

Mulțumesc!

[11.09.14 21:38:22]

@dandana: Abia am descoperit review-ul!

Mă bucur că ați fost mulțumiți de vacanța dumneavoastră la Fedra, mă bucur că postarea mea nu a dezamăgit pe nimeni, deși, "de gustibus non disputandum", pe de o parte, iar pe de cealaltă, cum am mai mărturisit, încerc să suplinesc lipsa talentului prin informație obiectivă, atât cât poate fi un om de obiectiv, fiind unanim acceptat de noi toți, că... e frumos ceeace-ți place!

Indiscutabil însă, meritul este al celor care se ocupă de acest hotel, e cea mai bună demonstrație de cum se ține o afacere, despre cum mereu trebuie să ții pasul cu doleanțele sau observațiile clienților.

Asta este adevărata utilitate a acestui site: impresiile asupra unei locații, din același an sau din ani următori, sunt cea mai fidelă oglindă a evoluției unui astfel de așezământ, cu implicații directe asupra creșterii garanției că nu vei alege greșit.

Vă doresc la multe vacanțe frumoase!

[11.09.14 22:10:00]

@red_dog: Nu aveți dreptate, utilă este orice actualizare, care poate să confirme, să infirme, sau pur și simplu să aducă o informație care-și va găsi utilitatea măcar pentru un cititor!

Mă bucur că ați avut o vacanță frumoasă, avem atâta nevoie de lucruri bune în viața noastră în aceste vremuri, chiar dacă pentru doar câteva zile...

Vacanțe de vis vă doresc!

[29.01.15 13:57:32]

are cineva poze cu spatele hotelului la fedra? am rezervat camere la parter si as dorii sa vad cum arata, merci

[29.01.15 15:49:32]

@talangescu - Poate vă vor ajuta cestea... Din păcate, le-am încărcat la rw-ul meu despre acest hotel.... Dacă web-ul de serviciu poate ajuta, m-ar îndatora, nu știu să le mut...

[29.01.15 16:20:07]

@Lyssys -

Dacă web-ul de serviciu poate ajuta, m-ar îndatora, nu știu să le mut...

Am pus link către articolul tău, @talagescu va trebui să intre acolo ca să le vadă.

Nu putem muta pozele după locul în care citește fiecare, ele pot fi văzute doar acolo unde au fost postate.

[29.01.15 16:32:09]

@Lyssys - multumesc, am reusit sa vad si pozele, dar vroiam si din spatele vilei

[29.01.15 18:18:58]

@talangescu - Îmi pare rău, mai mult de PH 55, PH 57 de la rw-ul subliniat în ecoul anterior nu am. V-ar interesa ceva în mod deosebit? Dacă vă pot ajuta, cu plăcere!

PS Sau puteți da clik pe "Toate pozele din rubrica "Fedra Hotel [Skala Panagia]" [Galerie foto]", iar acolo sunt primele două vizualizate, fiind încărcate ultimile!

[29.01.15 19:19:07]

@talangescu - Cele doua camere au balcoane care dau spre strada DAR sunt pline de flori!( - sunt prevazute cu niste jardiniere pe toata lungimea) Si au umbra dupa-amiaza de la copacii din fata. Cei care ocupau camerele respective isi parcau si masinile sub balcoane. Camerele sunt micute, mai mici decat cele de la etaj, dar la fel de curate Din pacate nu am nicio poza cu intrarea hotelului...

Vacanta placuta s-aveti.

[29.01.15 19:50:49]

@talangescu - Aş îndrăzni să te întreb cu cât ai rezervat camerele şi în ce perioadă?

Apropos, am încărcat o poză din spatele hotelului. După validarea de către admin vizioneaz-o poate îţi este de folos.

[02.02.15 10:48:07]

@callatis06 - IULIE CU 55 E

[02.02.15 11:23:17]

@dandana - o rugaminte imi spuneti cum se iese din vila spre mare pe afara sau se trece prin interior, multumesc

[02.02.15 11:31:50]

@talangescu - se iese din vila apoi dreapta chiar pe linga ea, treceti de terasa Fedra si sunteti pe plaja

Singura intrare/iesire a hotelului este cea din dreapta camerelor de la parter, avand vila in fata.

[02.02.15 11:59:45]

@dandana - multumesc mult

Monica Alina
    [10.06.15 14:17:34]

@dandana - Buna ziua!

Cu amabilitate, va rog sa-mi spuneti daca toate camerele dispun de pat suplimentar? Bineinteles, dk cunoasteti acest detaliu.

Foarte fain review! Multumesc. Monica

[10.06.15 22:44:03]

@Monica Alina - Da, se poate pune pat suplimentar in oricare din camerele de la etajele 1 si 2, exceptie facand cea care are deja un pat supraetajat. Nu mai retin exact daca in cele doua de la parter e posibil sa incapa un pat suplimentar.

Un mail trimis la hotel va va lamuri cu siguranta acest aspect.

Monica Alina
    [11.06.15 11:04:33]

Multumesc pt informatie si sfat.

[05.07.15 17:30:58]

@dandana - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[06.07.15 17:21:52]

@webmasterX - coordonatele sunt ok.

Bobo2017, damn, danamandache, dandana, Lyssys, Monica Alina, msnd, red_dog, talangescu
    Alte impresii din această RUBRICĂFedra Hotel: