ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2014
MAR-2014
team-building

încărcat de pe telefon!

3 stele Da, dar nu 4 stele

Am fost cazata la acest hotel in luna Martie, cu ocazia urmări unui curs.

Mai nou hotelul este cotat la 4 stele, dar nu prea face de cât de 3 stele.

1. La momentul intrării in camera nu am găsit halat de baie, papucii de hotel si nici prosoape pentru cea de a doua persoana. A trebuit sa insist la receptie de 3 ori ca sa vina totuși cineva sa le aducă.

2. Daca doresti sa mănânci la restaurantul hotelului in zile in care sunt grupuri mai mari de cursanti, poți opta pentru bufet suedez, pentru care trebuie sa plătești 40 lei de persoana, dar nu recomand aceasta varianta deoarece se aduce putina mâncare si depinde daca prinzi in inbulzeala sau nu.

3. Micul dejun destul de consistent oua, dar evitati varianta omleta, crenvusti, saramuri si pastrame, iaurt, dulceata, unt, ceai, cafea, fructe dar din compot, aveai de unde alege.

4. Piscina: mai bine ar renunța la ea. Este foarte veche, comunista. Necesita renovare de urgență. Mirosul de clor insurpotabil.

5. Amplasarea este foarte buna exact in centru. La parterul hotelului găsești 2 cluburi care e de fapt doar unul Narghilea se numeste, dar poți sa treci din o camera in alta. In prima camera ai muzica orientale si alte genuri, este un mix, iar in cea de a doua unde e mai de fite house, si tehno.

Menționat ca am stat cazata la acest hotel pentru ca aici erau si cursurile dar la banii dați pe cazare, in mod sigur găsești la alt hotel condiții mult mai bune.

Hotelul e bun dar mai trebuie insistat puțin la personal si piscina refăcută pentru a valora cele 4 stele.

Trimis de elenus in 09.07.14 02:25:07
Validat / Publicat: 09.07.14 02:46:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA. A mai fost în/la: Vatra Dornei, constanta, ETc

VIZUALIZĂRI: 2087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.30 EUR pe cameră

[09.07.14 03:18:37]

Hotelul este cotat la 3 stele, nu 4. Are, insa, cateva camere care sunt de 4 stele si sunt vandute ca atare, mai scump decat celelalte, cu 50 de lei/noapte parca.

Am fost de doua ori aici si am cerut camera de 4 stele pe care am platit-o la un pret mai mare decat pretul celorlalte camere.

Ultima data am fost de 8 martie, cand au avut o oferta speciala, insa eu am solicitat camera in care statusem cu un an inainte si am platit cu aproape 200 lei mai mult pentru cele 3 zile in care am stat decat pretul oficial al ofertei. In principiu, diferenta intre camerele de 4 stele si celelalte consta in aparatul de aer conditionat si televizorul LCD, precum si in halat si papuci.

Dar, repet, hotelul este de 3 stele.

Insa vreau sa mai fac o mentiune, pentru ca am stat si la New Montana, care este de 4 stele: mie, cel putin, camera in care am stat la Rina (repet, am avut camera de 4 stele) mi s-a parut mult mai confortabila si mai frumoasa decat cea de la New Montana.

[09.07.14 03:39:10]

@alex1968: mulţam de precizări, sunt binevenite

Am anulat schimbările induse de precizările anterioare (de la "elenus")

elenusAUTOR REVIEW
    [09.07.14 07:33:03]

Atât pe site ul celor de la Rina Sinaia cat si pe alte site uri de turism este dat ca hotel de 4 stele. Eu prin grupul care am fost cazata am avut camera de 4 stele. Mentionez ca am mai stat aici tot cu prilejul unui curs in 2009 si fata de atunci s a produs o schimbare dar nu majora.

[09.07.14 09:37:39]

@elenus,

Site-ul hotelului NU spune că este de 4 stele, unde ai văzut tu asta? Se face precizarea că are camere de 3 şi 4 stele, atât. Mai mult, newsletter-urile distribuite de hotel conţin explicit informaţia că este de 3 stele (cel mai recent a fost distribuit în urmă cu vreo 4-5 zile). Chiar şi poza hotelului de pe site, unde la intrarea este scris "Hotel Rina ***", indică, foarte clar, prin numărul de stele afişat lângă numele hotelului, faptul că este de 3 stele

rentea
    [09.07.14 10:45:11]

@alex1968: asa este. Oricum, per ansamblu, rina sinaia este mult mai slab decat new montana aproape la toate capitolele, mai putin, daca spuneti dvs., unele camere.

[09.07.14 10:58:22]

@rentea,

Da, mai ales la capitolul "Mic dejun", New Montana este net superior. Eu m-am referit exclusiv la camera de 4 stele de la Rina, unde m-am simtit mult mai bine decat la New Montana.

rentea
    [09.07.14 11:28:39]

@alex1968: intr adevar, la new montana sunt unele camere foarte proaste, mai ales in corpul situat deasupra restaurantului.

elenusAUTOR REVIEW
    [09.07.14 12:53:52]

@alex1968: Eu consider ca atunci cand platesc tarif de 4 stele, nu doresc doar camera sa fie de 4 stele ci toate serviciile sa se ridice la acest standard.

M-am uitat si eu acum pe site si am vazut cu camerele de 4 si 3 stele, dar nu e normal. Ori avem hotel de 3 stele, ori de 4 stele sa se decida.

Pentru ca sinceri varianta cu somnul eu nu pot sa o evidentiez prea mult, pentru in team building oricum nu dormi prea mult.

La cati bani produc de la toate firmele ce organizeaza cursuri acolo, ar putea investi si in servicii.

alex1968, elenus, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂRina Sinaia Hotel: