ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2014
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 05.12.12
AUG-2013

Noua ni s-a parut cel mai comod sa luam masa la pensiunea la care ne-am cazat, Spiritul Deltei, dar dupa ce am stat mai bine de o ora sa asteptam o mancare pe care o comandasem cu jumatate de zi inainte si am fost tratati cu o mare indiferenta am renuntat definitiv la idee.

Am mancat in camping, mancare buna, nu prea scumpa, bere rece, atmosfera tinereasca, faina. Dar nu puteam manca numai acolo trei mese pe zi, patru zile.

Ne-am adus aminte de niste prieteni care mananca in sat, la particulari. Am sunat, ne-au dat nr. de telefon al doamnei Maria, care avea insa programul plin de turisti la masa.

Am zis sa incercam la un nr. de telefon din cele multe afisate mai peste tot, ne-am programat la o anumita ora pentru cina respectiva si ne-am prezentat la un anume numar de casa.

Oamenii amenajasera o sala de mese afara, in curte, dar acoperita si umbroasa, simpla, curata si spatioasa. Am inceput sa mancam exact la ora la care eram programati. Saramura de peste cu mamaliguta si peste prajit. Delicioase.

Pentru pranzul din ziua urmatoare ne-am rezervat tot la ei. Bors de peste si peste la discretie. De 25 de lei mananci cat peste poti. Tariful pentru copii la jumatate. Totul foarte gustos. Pana la sfarsitul sejurului am mancat numai acolo, mai treceam pe la camping pentru o inghetata sau pizza la copii.

Am trait o experienta culinara demna de Delta Dunarii. Recomand incercat.

Trimis de Mondenii in 08.07.14 23:11:24
Validat / Publicat: 09.07.14 00:35:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SF. GHEORGHE [TL].

VIZUALIZĂRI: 8003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mondenii); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.07.14 00:45:25]

Foarte bună recomandarea - "de reţinut" ptr mulţi, sunt sigur

corneliu-horia
[09.07.14 10:56:12]

@Mondenii: ESTE O BASCALIE sa lauzi un loc pe care nu-l precizezi! Unde este acel loc grozav?

MondeniiAUTOR REVIEW
[09.07.14 11:25:03]

@corneliu-horia: nu am notat nici nr. de telefon, nici adresa, si cu putina atentie ai fi sesizat ca recenzia este scrisa la aprox. un an de la sejur. Daca ajungi la Sf. Gheorghe vei intelege ca nu e important locul in sine ci modul in care particularii isi atrag si mentin clientii. Imi pare rau ca nu a reiesit asta din rewiu, nu e vorba de nici o bascalie. Eu cand fac bascalie ustura!

Iatanasiu
[05.05.16 11:41:30]

@Mondenii - ai putea sa-mi lasi un numar de telefon/ adresa a locului recomandat unde ati servit masa in Sfantul Gheorghe - pe privat? Multumesc.

corneliu-horia, Iatanasiu, Mondenii
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sf. Gheorghe: