ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2014
ÎNSCRIS: 30.04.14
JUL-2014

încărcat de pe telefon!

Meteora - spre divinitate

Buna ziua. Aflandu-ne relativ in zona -Nei Pori-must see Meteorele. Plecam luni dimineața cu gandul ca este mai liber... traseul clasic larissa trikala kalampaka cu mentiunea ca am reusit sa evitam țoll grație gps.

Ajungem pe o caldura imposibila si incepem periplul. sf stefan este inchisa lunea, ne chinuim teribil la sfanta treime cu treptele... admiram superba panorama si plecam spre sf. varlaam.

Mare surpriza efectiv te sufocai de turisti... uf dupa un tur obositor incercam si megalo dar copiii sunt obositi si plecam spre nei pori.

Dupa succinta trecere in revista ce ar fi de spus... esti mai aproape de divinitate... unii turisti sunt inconstienti urcand stancile iar popii sunt niste hoți la prețurile afisate.

Nota 10 peisaj nota 4 aspect prea comercial. acum fiecare crede ce vrea si in ce vrea... toate cele bune

Trimis de Cesere in 08.07.14 15:30:04
Validat / Publicat: 08.07.14 17:31:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3533 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cesere); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[08.07.14 15:37:41]

@Cesere: Te rog sa aduci completari folosind functia Edit impresii , randurile de mai sus nu constituie un review, in caz contrar vor fi mutate ca ecou la un alt review despre Meteore!

[08.07.14 16:50:10]

@webmaster22: puteti muta ca ecou... sunt mai succint in relatari asta e

[08.07.14 17:00:20]

@Cesere: am văzut că ai şi poze, - în acest caz o să-l publicăm, totuși, ca review (articol).

Poate mai reușești - la fel de "totuși" - să mai detaliezi ceva-ceva, vreun amănunt care poate fi util... (până se prelucrează/validează pozele)...

[08.07.14 17:33:40]

@Cesere: nu ai selectat (sau poate ai selectat, dar să nu se fi salvat?) dacă recomanzi sau nu această destinaţie.

Intrând în editare (pentru spaţiere, paragrafe etc - usual staff), a trebuit să fac eu o selecţie (programul nu m-a lăsat să ies fără să selectez una dintre opţiuni). Am ales, aleator, "DA recomandă".

Dacă doreşti cumva schimbarea în "NU" - rog scrie-ne

[08.07.14 17:56:40]

@Cesere: Recunosc, atunci când am văzut titlul, m-am repezit să citesc pentru că ştiu că Meteorele înseamnă divinitate. Le-am văzut şi eu, dar nu am reuşit să le vizitez pe toate şi în interior. Credeam că ne vei da mai multe amănunte.

Într-adevăr, din cauza afluxului mare de turişti, Meteorele au devenit mai comerciale, în căutarea tihnei monahale mulţi călugări refugiindu-se la Athos. Asta ne spun ghizii, asta citim peste tot.

Nu am înţeles de ce spui că "unii turişti sunt inconştienţi urcând stâncile". Vrei să spui că se aventurează pe marginea stâncilor sau că efortul de a urca toate acele trepte este prea mare?

…iar popii sunt niste hoți la prețurile afisate.

La ce preţuri te referi?

[08.07.14 18:07:29]

@iulianic: da sunt niste inconstienti care in cautarea celor mai bune unghiuri de foto urca pe stancile din refugii... pacat ca nu am poze cu asta.

am vazut 2 copii polonezi vare efectiv erau urcati pe zidul ce margineste scarile la sf treime... adevarata nebunie.

iar ca preturi jos la comercianti erau magneti cu 1eu iar sus la popi cu 2-2.5 aceiasi.

stricta mea parere este ca propovaduim modestia si chibzuinta dar noi insine suntem invers... daca ma intelegeti...

imi pare rau ca era inchis sf stefan.

numai bine

[08.07.14 20:02:40]

@Cesere: Eu am văzut Mănăstirea Sf. Ştefan. De fapt a fost prima dintre Meteorele vizitate. Acolo cred că este cel mai simplu de ajuns în sensul că nu ai trepte de urcat, ci numai de trecut pe pod, peste o prăpastie.

Când am fost eu, în 2007, în privinţa preţurilor lucrurile parcă stăteau invers: în vale, la centrul de confecţionat icoane, preţurile erau mai mari decât la aceleaşi icoane cumpărate de sus, de la mănăstiri. Intrarea la sfintele lăcaşuri atunci era 2 euro de persoană.

[09.07.14 16:26:17]

@iulianic: cu scuzele de intarziere va spun ca acum este 3 euro intrarea iar programul afisat pe site difera in sensul ca la sf vaarlam nu mai este pauza doar program de vizita 8-16. personal doar de peisaj am ramas impresionat. toate cele bune

[09.07.14 16:39:43]

@Cesere: Mulţumesc pentru completare şi date actualizate!

Cesere, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Meteore: