ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2009
OCT-2009
4 AD. + 1, 11ani COPII

la PMM* = 52 USD

Cel mai bun hotel .

Nu pot sa nu spun, iubesc Egiptul!

La inceput nici nu am vrut sa aud despre Egipt, dar dupa indelungi discutii cu sotia, fiica si finii nostrii am hotarat ca vom merge in concediu si respectiv "saptamana lor de miere" la STEIGENBERGER AL DAU BEACH HOTEL Hurghada.

Cand am ajuns si am iesit pe terasa receptiei am ramas inmarmurit, pentru mine era chiar Raiul: flori multicolore, palmieri, muzica si in sfarsit marea.

Hotelul este de vis, totul este impecabil, pornind de la ordinea desavarsita de afara si terminand cu abundenta ce o intalnesti la restaurante sau baruri.

Esti placut surprins la orice pas pe care il faci in resort, de la piscina sau mare unde cineva vine si te intreaba cu ce te poate servi, pana in camera unde pe pat seara de seara gasesti ciocolata, iar cameristul te intreaba daca iti pregateste baia sau iti desface patul pentru somn.

Referitor la servicii, mancare sau bauturi, nu are rost sa ma repet, nu are cum sa nu iti placa, indiferent de cat de mofturos ai fi. Anul viitor vom merge din nou la acest hotel, cele 7 zile de vacanta petrecute acolo au fost prea putine.

Trimis de dorupetre in 15.11.09 00:57:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5472 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorupetre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 barul de la piscina
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.46 USD pe cameră

kiki [15.11.09 18:52:19] »

Poti sa-mi dai cateva amanunte legate de pret, agentia de unde ati luat biletele, ati plecat din Bucuresti?, etc...

Multumesc mult!

dorupetre [16.11.09 18:52:31] »

Pretul a fost in jur de 1. 700 euro cu toate taxele incluse +all inclusive (pentru doi adulti si un copil), tinand cont ca am fost in sezon de varf.

Am plecat din Bucuresti-Otopeni la ora 10, 15 dimineata, zborul a fost cu AIR CAIRO, a decurs foarte bine, durata fiind de aproximativ 3 ore. Biletele le-am achizitionat prin Genovesse Travel Bucuresti (partener TEZ TOUR cu cele mai mici taxe), agentia este super, se prinde la oferta greu acest hotel trebuind din timp procurate, la last minutes nu se gaseste nicaieri, iar din experienta traita chiar merita sa mergi la acest hotel.

In aceasta vacanta petrecuta acolo am alocat timp pentru excursii doar 2 zile, una la Luxor, iar cealalta la Cairo. Au fost destul de obositoare, dar pline de farmec. Iti spun ca nu am avut timp nici sa descopar tot hotelul, se lumina la ora 05 si asfintea la ora 17. Am facut si scufundari cu echipamentul de la hotel, dar e mai bine (nu pentru pret) sa pleci cu setul de ochelari si papuci de acasa. Noi asteptam cu nerabdare sa vina vacanta din iunie 2009 sa revedem acele locuri.

kiki [17.11.09 18:44:44] »

Multumesc mult!

Cum era plaja, apa, ai nevoie de papuci speciali ca sa intri in apa? N-am fost niciodata in Egipt, cam cat de calda o fi apa marii la sfarsitul lui mai?

O zi frumoasa!

dorupetre [18.11.09 19:56:29] »

Plaja era cu nisip rosiatic si nu iti trebuiau papuci speciali iar apa foarte limpede. Cred ca la sfarsitul lunii mai este o perioada perfecta.

turist_calatorescu* [25.01.10 23:11:37] »

interesant...votat

pink_gabi* [08.04.10 14:24:39] »

As dori ca in toamna sa merg in Egipt iar acest hotel este una dintre variante. Referitor la el am vazut diverse informatii privind localizarea: la o agentie ca se afla in centrul statiunii, la alta ca se afla la 1 km de centrul statiunii iar la alta la 5 km de centrul statiunii. Pana la urma care este adevarata pozitie a acestui hotel fata de Hurghada? Mi se pare mult mai relevant sa aflu acest lucru de la cineva care a fost acolo.

dorupetre [08.04.10 16:26:43] »

Hotelul se afla la 3 km fata de centrul orasului, foarte aproape de aeroport. Practic de aici incepe strada principala cu magazine si hoteluri. In centrul orasului este o agloreratie foarte mare si hoteluri mai mici si vechi.

pink_gabi* [08.04.10 16:32:20] »

Multumesc mult pentru raspuns. Ma interesa in ideea in care am vrea sa ne plimbam seara si in afara hotelului. Banuiesc ca pe aceasta strada am putea face asta plus ca pentru aceasta distanta pana in centru un taxi nu ar fi scump.

dorupetre [08.04.10 16:58:11] »

Seara te poti plimba pe strada fiind foarte multe magazine, asta daca nu cumva te plictisesti de insistenta cu care vanzatorii te cheama sa le vizitezi magazinele si iti place mult sa negociezi preturile.

La taxi nu vei plati mult, in centru sunt si vreo doua mall-uri. Bani sa ai, ca de cumparat vei avea din plin.

Mircea86* [09.05.10 12:20:48] »

Mie webmaster-ul imi blocheaza contul cand fac referie la o agentie fara sa dau nume aici altii spun pe fata agentia si nu se intampla nimic. Pe ce criterii se sterg conturile aici?

webmaster77 [09.05.10 12:32:26] »

@Mircea86, daca te uiti la data in care userul respectiv facea referire la acea agentie o sa vezi ca aceasta s-a intamplat demult, cand noile reglementari nu intrasera in vigoare.

marcy74 [19.05.10 23:52:51] »

Buna seara,

nu am vazut nici un fel de referire la entertainement... Exista echipe de tineri care se ocupa pe parcursul zilei de anumite activitati sportive la piscine? Seara sunt spectacole organizate in incinta resortului? Discoteca este?

Astept cu interes cateva referiri in acest sens...

Multumesc anticipat!

dorgo [19.12.10 09:56:52] »

@ dorupetre

am avut si eu doua ocazii de a merge in Egipt, odata mai demult, dupa un atentat, cand preturile scazusera drastic, dar atunci mi-a fost frica si anul trecut cand a fost la Hurghada o promotie, biletul costa 390 euro. Dar apoi drumul pana la Cairo, Luxor si Karnk si in Valea regilor, mai costa vreo 200 de euro, asa ca am renuntat... deocamdata...

dorgo, dorupetre, kiki, marcy74, Mircea86*, pink_gabi*, turist_calatorescu*
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Al Dau Beach Hotel: