SUS

înscris/ă în 08.08.12
JUN-2014

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Într-adevăr o experiență!

Am vizitat doar o parte din Rusia prin intermediul unei excursii care a cuprins si tarile baltice.

Am descoperit ca Rusia este intr-adevar MARE... vorbind nu numai de tara ca intindere dar si de cladiri, strazi.

O experienta cu totul deosebita sunt intr-adevar noptile albe, mai ales daca le petreci intr-un oras atat de frumos cum este Sankt Petersburg care te cucereste din clipa in care ai ajuns sa-l colinzi.

Am avut parte aici de momente deosebite atunci cand am vizitat Ermitajul in care am petrecut o zi si unde te poti pierde fara probleme. Cred ca nu poti cuprinde decat un mic fragment din tot ceea ce inseamna aceasta imensa opera de arta care adaposteste in interior alte opere de arta intr-o singura zi; ar fi nevoie poate de luni de zile in care sa vizitezi acest loc si tot nu ar fi de ajuns...

M-a fermecat si camera de chihlimbar de la palatul Ekaterina din Tarskoe Selo, aflat la citiva km de oras, dar si toate bisericile si statuile din orasul propriu-zis.

Am mers dupa ora 1,30 sa vad cum se ridica podurile de pe Neva ca sa poata trece navele de tonaj mai mare si am admirat cat de frumos este orasul noaptea, cand este luminat si ziua inca nu s-a stins iar negura noptii nu mai coboara asupra orasului... momente intr-adevar spectaculoase, de neegalat, as putea spune.

Nu am vazut ca oamenii sa fie violenti in limbaj sau in activitatile lor, si mai mult decat toate, nu am vazut gunoaie pe strazi, pet-uri, hartii etc. M-am bucurat sa vad ca Neva si celelalte canale erau curate, fara murdarii, fara sa te deranjeze ceva.

Am parasit fostul oras Leningrad cu sentimentul ca imi doresc sa revin si m-am indreptat catre Moscova, trecand prin Novgorod, oras despre care se spune ca aici a luat fiinta poporul rus; este un oras dominat de o fortareata- kremlin- la fel de curat ca peste tot de altfel.

Ajungand in Moscova am inteles ce inseamna BALSOI si cat de bine se potriveste acest cuvant capitalei rusesti deoarece totul este mare, mare, mare... parcuri mari, biserici mari, cladiri imense, bulevarde de asemenea si, bineinteles Piata Rosie si Kremlinul, care sunt si mai mari. In Piata Rosie se afla si biserica Vasili Blajenin, o constructie atat de mica comparativ cu restul, veche, dar ca o bijuterie atat in exterior cat si pe interior. Am vizitat Galeria Tretiakov, Kremlinul impreuna cu toate constructiile ce se pot vizita acolo, mai putin palatul prezidential, Tezaurul si Fondul de Diamante, extaziindu-ma in fata frumusetii tablourilor, sculpturilor, a icoanelor atat de maiestrit lucrate si, nu in ultimul rand, in fata acelor bijuterii cu totul deosebite.

Nu am avut timpul necesar sa vizitez mausoleul in care se afla Lenin deoarece trebuie sa ai rabdare si timp ca sa poti astepta sa intri iar eu eram tot timpul in cautarea unui minut in plus.

M-am plimbat pe bulevardul Arbat dar nu pot spune ca m-a impresionat atat de mult. Nu am ratat celebrele statii de metrou care sunt niste opere de arta unice in lume; exista o linie de metrou circulara care are circa 12 statii, fiecare dintre ele altfel decorata si ornamentata. Pe langa aceasta linie circulara de metrou mai sunt alte cateva pe care le-am admirat. Am remarcat cat de rapide sunt trenurile, mai ales la ore de varf, timpul de asteptare fiind intre 45 secunde si 2 minute cel mult. Si aici am constatat ca este curat, nu sunt urme de gunoaie, hartii, apa raului Moscova este curata.

Am observat pe parcursul drumului ca Rusia este o tara intinsa, dar pamantul nu prea este lucrat, multe intinderi fiind salbatice, multe case parasite...

Am parasit Rusia cu sentimentul ca a fost un loc pe care trebuia sa-l vizitez si care nu trebuie ratat pentru nimic in lume.

M-am intors inapoi acasa cu amintiri frumoase despre toate locurile deosebite pe care le-am vizitat si cu dorinta de a mai ajunge sa prind asa de renumitele "nopti albe"...

Impresii încărcate de samantha in 08.07.2014 10:20:45

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 08.07.14 / 10:54:56

VIZUALIZARI: 2785

Nu a fost singura vizită/vacanţa în RUSIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (samantha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 13 voturi) nota2

[08.07.14 10:44:46]

@samantha: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Cât de binevenite ar fi însă și ceva poze la un astfel de articol, care să ilustreze mai bine farmecul „mamei Rusia”...

- iulianic
[08.07.14 12:00:07]

@samantha: Şi eu aş fi vrut să văd măcar câteva poze.

- Rodel
[08.07.14 13:19:48]

Citind review-ul tău, am retrăit momentele excursiei făcute de mine în 1989. Am nimerit și eu în perioada nopților albe, când nu am știut la început de ce e încă ziuă, dar străzile sunt pustii. Apoi, ne-am dumirit: erau nopțile albe. Am admirat podurile de pe Neva care se ridicau în miez de noapte, am vizitat Ermitajul, m-am extaziat în fața frumuseții oferite de grădinile din palatul de vară de la Peterhof.

Moscova m-a impresionat prin grandoare. Vedeam atunci pentru prima oară un oraș atât de mare. A trecut mult de la excursia în Rusia, dar n-am uitat-o, așa cum nu poți uita ceea ce este frumos și ți-a rămas în suflet.

• Vladivostok (Aug.2013) - punctaj satisfactie: 8.40 (scris in 24.11.14 de hunedoreanul din SIMERIA) - RECOMANDĂ
  • Suflet slav in Moscova si St. Petersburg. (Jun.2009) - punctaj satisfactie: 6.67 (scris in 05.10.10 de Michi din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Nostalgia fostei Uniuni Sovietice (Aug.1991) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 25.04.10 de magdalena din BUCUREșTI) - RECOMANDĂ

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[10] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [JUN-2014]