ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
JUN-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Insula e frumoasa cazarea lasa de dorit

Transportul cu tarom a fost in regula. Zbor scurt, dar avand un copil mic, am avut parte de tot ce ne puteam dori de la o cursa charter: o mica gustare, locuri preferentiale cu un pic mai mult spatiu, bauturi racoritoare. Transporturl pana la Vila Despo a fost asigurat cu un autocar.

La vila Despo proprietarul Ianis ne-a dat cheile si ne-a spus unde e camera. De asemenea ne-a rugat sa facem dus cand ne intoarcem de la plaja sa ne splam nisipul ca i se infunda canalizarea daca nu, ceea ce am facut pe durata sejurului.

Ma asteptam sa ne arate si sa se asigure ca totul e ok (televizor, frigider, cum pornim curentul, etc.). Am primit o camera destul de mica. Model spartan dupa cum se vede si in pozele de prezentare ale vilei. La o prima inspectie a camerei am observat urmatoarele: curatenia lasa un pic de dorit (am vazut 2 panze de paianjen in camera), usa de la intrare scartaia (o sipca de lemn era crapata si freca pe jos) si telecomanda de la micul televizor nu functiona (baterii descarcate probabil). Terasa/balconul era o masa cu doua scaune pe unde turistii de la camera adiacenta treceau.

Locatia nu are o piscina proprie, in poze e piscina vecinului. E accesibila dar ti se spune sa consumi ceva la ei. Conditie in care ai acces la piscine pe toata insula. Mobila din interior e organizata binisor dar din pacate de slaba calitate. Exemplul e frigiderul pe care se vad urmele unei usii, era incastrat in vremurile bune, dar nu a rezistat. Au ramas doar balamalele in mobilierul de pal, cateva zgarieturi pe usa frigiderului si doua bucati de plastic de fixare.

Partea electrica e activa doar dupa ce se pune cheia intr-un locas situat chiar deasupra intrerupatoarelor de lumina. Culmea ca daca apasai pe intrerupator sarea cheia din locas si se intrerupea lumina. Trebuia sa tii cu o mana de cheie si cu alta sa apesi intrerupatorul. In fine, detalii minore, care la un anumit moment incep sa te deranjeze dupa cateva zile. Motiv pentru care in momentul in care am gasit pe terasa o cheie pentru curent am fost incantati si am folosit-o.

Dar cand ne-am intors de la plaja proprietarul ne-a spus ca i-am luat cheia. I-am spus sa urce si in camera i-am aratat cum "functioneaza". A zis ca se rezolva si s-a rezolvat a doua zi cu o cheie mai mica. Daca tot era acolo i-am aratat si usa care scartaia, copilul fiind mic se trezeste usor. A zis ca nu e nici o problema dar tamplarul nu poate veni azi. Nici dupa doua saptamani cat am stat acolo nu a aparut. Intre timp mai observasem cateva carente: usa de la baie scartaia, ne-am trezit cu clanta de la usa in mana de cateva ori, la pat i-au picat cateva scanduri, blatul de la bucatarie era umflat. Dar avand in vedere ca tamplarul n-a mai venit... ce rost avea sa-i mai spunem, ne-am descurcat.

Partea buna: am fost informati asupra unor plaje care sunt mai bune si cateva restaurante. In general e destul de linistita zona, majoritari turisti englezi de varsta a 3-a, dar daca bate vantul in camera ti se pare ca e furtuna afara si se darama camera.

Avand in vedere ca sunt multi turisti englezi preturile sunt destul de piperate. Un cocktail incepe la 7 euro (la reducere e 5), berea pe la 2,5 euro cea mica (in cel mai ieftin restaurant), un sezlong la plaja 4 euro (deobicei se dau doar la dublu 8 euro). Restaurate bunicele sunt chiar langa la Taverna Trulos (pe plaja) si la statia 18 am incercat Zorbas, am inteles ca si Salt'n Peper e okie si era lume dar nu am fost acolo. La statia 16, pe starduta opusa marii e Avli care e foarte bun. Are mancare de casa si porti mari. Am mai mancat la restaurantul de pe laja la Kanapitza si a fost ok.

Plajele care ne-au placut mai mult au fost Kehria (se ajunge cu masina inchiriata, de preferinta un 4x4, dar am vazut si temerari cu Citroen C3) si Mandraki (se poate ajunge pe jos de la statia 23 sau cu masina). Plajele Koukounaries, Kanapitza, cea de la statia 16 si Trulos sunt placute, de asemenea.

In penultima zi am fost surprins ca a trebuit sa sun la agentie ca sa stiu la ce ora vor fi ridicate bagajele si la ce ora plecam de la cazare. Bineinteles ca agenta mi-a spus ca e un dosar *** unde scrie asta la receptie. Cum nu exista receptie la villa am intrebat si la proprietar care bineinteles ca stia si avea si dosarul respectiv. Ce mi s-a parut ciudat e ca ne-a cerut sa parasim una din camere inainte de ora de checkout pe care ne-a comunicat-o tot atunci (10 AM)... ca ii vin alti turisti la 10AM. Si asta in seara dinainte de a pleca si la insistentele noastre!

Dimineata am eliberat camera la 9:30, bineinteles ca turistii prezumtivi nu au aparut, si copilul dormea in cealalta camera. A venit o menajera si ne-a explicat ca e "damage" in camera (langa plita electrica din cauza caldurii marginea blatului care previne apa sa se scurga era indoita). Apoi a venit proprietarul care a si vorbit tare si ne-a spus sa ne gandim ce facem cu aceasta stricaciune. Ca asa ceva nu i s-a intamplat de 14 ani, ca cineva sa-i faca asa ceva. Mi s-a parut ciudat ca noi nici nu am observat daca era acolo dinainte sau noi l-am deteriorat. La fel cum nu am vazut pana nu ne-am uitat mai atent, dupa ce a plecat, faptul ca blatul era umflat langa chiuveta. Am coborat si i-am spus ca ce vom face e sa ii sunam pe cei de la agentie,*****, sa constate "presupusa dauna". El nu a fost de acord ceea ce mi s-a parut inexplicabil, mai ales ca nu ne simteam vinovati de dauna respectiva si in plus era una minora, ca si alte lipsuri. Am incercat sa-i explic ca nici el nu a reparat usa care a scartait timp de 2 saptamani. La care replica a fost: a deci ati stricat intentionat! I-am spus ca agentia de turism e in masura sa rezolve acest diferend intre noi si ca vorbim cu ei. El nu ca nu vrem sa-i platim!

Asta mi-a pus capac: adica tu imi dai o camera care are anumite deficiente, nici nu mi-o predai initial sa imi arati ca totul functioneaza in ea, la plecare vrei sa ma faci responsabil de o presupusa dauna (estimez ca materialul deteriorat nu costa mai mult de 10 euro), incerc sa rezolv propunandu-ti sa discutam cu agentia de turism ca sa medieze si tu imi spui ca ti-am distrus intentionat ceva... sa fim seriosi!

Concluzia: initial locatia mi s-a parut spartana dar decenta dar atitudinea proprietarului e a unei persoane care are un venit garantat (agentia ii aduce turisti) dar nu-l intereseaza de starea cazarii si in plus se mai deda la incercari de a ciupi cativa euro de la turisti... din acest motiv nu pot sa recomand vila Despo.

Trimis de iulib in 07.07.14 23:44:13
Validat / Publicat: 08.07.14 05:43:50

VIZUALIZĂRI: 2730 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulib); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster23 [08.07.14 05:43:25] »

Bun articol de debut!

@iulib: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂVila Despo [Troulos]: