ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2014
2 AD. + 2 COPII

Cam scurte cele 7 zile...

Pe la inceputul lunii iunie eram fericitii posesori ai unei rezervari pentru 7 zile la... Possidi Paradise 4*, zona Possidi. Multumita grecilor, care au facut un mic overbooking. pe la sfarsitul lunii am aterizat la Anastasia Resort & Spa 5 *, zona Nea Skioni. Cu alte cuvinte am platit 4*, AI, vedere la piscina si ne-am pricopsit cu 5*, UAI si vedere la mare. Cand am ajuns la hotel, am cam priceput noi ce se intamplase: cele 2 hoteluri faceau parte din acelasi lant iar Anastasia nu-si ocupase camerele pe care le-au umplut cu overbooking-uri de romanashi si ceva sarbi. Dar sa incep cu ce am gasit acolo; este o locatie de care te poti bucura nespus daca reusesti sa inchizi ochii la cateva mici neajunsuri.

Probabil ca, pe majoritatea, va intereseaza neajunsurile, asa ca o sa incep cu ele:

-camerele destul de "stranse" pt un hotel de 5* si, mai ales, pt o familie cu 2 copii; in momentul in care ne-au adus patul suplimentar s-a aglomerat destul de mult camera. A fost si o faza, amuzanta pana la urma, cand fata de la receptie, cu un zambet de la o ureche la alta, ne-a intrebat, foarte amabil, ce dorim suplimentar, canapea extensibila sau pat de o persoana, eu am solicitat canapea extensibila. Bineinteles ca au venit cu un pat de campanie de o persoana (recomandabil sub 50 kg).

-apa calda se evapora in orele de varf de la pranz si seara cand probabil ca nu mai faceau fata instalatiile. Cateodata preferam sa mai asteptam 30-40 de min pentru a nu risca sa facem dusuri reci.

-baietii de la bar incercau pe cat posibil sa toarne spirtoase locale in loc de cele internationale in paharele pline ochi cu gheata; o hartie bine palmata de Stelios, unul din simpaticii de altfel barmani, a rezolvat in cea mai mare masura si aceasta problema.

-programe artistice aproape zero. O seara greceasca destul de interesanta si... atat. Am pus-o pe seama dimensiunii reduse a resortului.

-MANCAREA (punctul care doare cel mai rau pe roman): dupa mine a fost OK, cu gust si aspect pe placul meu. Prajiturile erau dementiale (chiar am luat cateva kg cu mine in Romania). Minusurile le-as vedea la sortimentatie si la lipsa aproape in totalitate a specificurilor locale: miel, fructe de mare. Au fost in vreo 2 seri dar destul de timid. Daca ar fi sa fac o comparatie cu ceilalti mari devoratori de turisti romani, bulgarii, a fost mult mai gustoasa mancarea la greci. Sotiei mele, in schimb, i-a placut mai mult diversitatea bulgarilor.

Cam acestea ar fi lucrurile, sa zic asa, negative la locatie. A fost o faza amuzanta cand un copilas a fost muscat de o meduza in apa marii iar unul din parinti a zis ca se duce sa se planga la manager. Nu stiu daca au vreo vina cei de la hotel. Si o fetita din grupul nostru a fost muscata, dar, ce sa-i faci, asta e natura. Apropos, nu-i de gluma cu aceste meduze. Au fost cateva cazuri in saptamana in care am stat, asa, ca, luati-va cele necesare (prafuri, alifii).

Partile pozitive le puteti observ, in mare parte, si din site-ul oficial al hotelului. Voi puncta si eu cateva:

-marea este impecabila, clara, de-o culoare dementiala (doar fetele stiu sa pronunte genul asta de culori);

-livada de maslini dintre hotel si plaja te imbie la o relaxare sublima. Si, apropos, puteam sa calcam iarba, nu ca-n parcurile de pe la noi. Chiar sezlongurile (arhisuficiente) erau amplasate pe pajiste iar cand, careva dorea neaparat sa intre cu el in apa, discret, venea cineva si le reaseza sub maslini.

-piscina era ca o... piscina. Fara gresie pe margine ca sa nu se intample accidente, cu apa incalzita, cu sezlonuri la fel de suficiente ca si pe plaja (la cateva zile au adus chiar unele nou-noute) si cu barul langa pentru a nu se incalzi Bacardi-Cola pana ne tolaneam din nou.

-in pretul biletului aveai si cateva intrari la spa-ul hotelului. Nu stiu sa va spun prea multe ca nu am fost.

-de inviorarile de dimineata se ocupa o fata tare simpatica (romanca off-course) care imi intindea sotia si alte doritoare pe toate partile pret de vreo juma' de ora.

Per total eu m-am simtit excelent. La un pret potrivit (nu uitati ca noi platisem de fapt altceva), recomand acest resort cu cea mai mare caldura.

Trimis de lazgab in 07.07.14 19:59:46
Validat / Publicat: 07.07.14 20:41:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lazgab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[07.07.14 20:40:57]

Review excelent de... revenire -- după o pauză lungă...

Dabator
    [07.07.14 20:51:16]

Așa "ghinion" mai zic și eu...

[07.07.14 22:53:13]

@webmasterX: multumesc mult. Am fost plecat... dar nu in concedii

[09.11.14 19:44:13]

[11.11.14 16:21:40]

@webmaster26 - salutare webmaster; scuze de intarziere. Este foarte bine reperat ca locatie. Am mers cu "omuletzul google maps" si pct-ul rosu este exact la receptia hotelului

[23.02.15 15:25:46]

@lazgab - salut! suntem 3 familii care au achitat sejurul in Decembrie la Possidi Paradise si patim exact ca voi anul trecut... merita sa acceptam acest hotel?? Din poze pare mai ok decat Possidi Paradise si este o diferenta si la pret... pe noi nu ne costa nimic in plus sa acceptam acest hotel... merita sau nu?? Mancarea este cat de cat ok, si la bar se poate bea o bere o cola ceva? Nu suntem pretentiosi dar nici nu vreau sa alerg pe acolo dupa o chifla?? Te rog sa-mi spui parerea ta sincera... celelalte review nu sunt prea favorabile...

[23.02.15 21:02:36]

@motonache: salut. Anastasia este incomparabil cu Possidi. Largimea spatiilor (plaja, piscina, etc.) Este mult mai generoasa. Daca ati luat Ai, din pct meu de vedere este o alegere buna. Ai cam de toate. La Anastasia veti avea UAI (bauturi internationale, o zi la spa). Este o oaza de liniste cu de toate. Mancarea nu are diversitatea bulgarilor dar este mult mai gustoasa. Asa cum am spus si in review, la un pret corect (noi am dat 800 euro fam cu 2 copii UAI) a facut fiecare eurocent. Atentie la apa marii ca mai umbla meduze piscacioase prin ea. Dar nu se poate imputa resortului.

[24.02.15 08:26:02]

@lazgab - Multumesc mult pentru informatii, da avem allinclusive, noi am platit 2100 euro 3 familii cu cate 2 copii deci 700 euro sejur, am prins o reducere de 43% achitata in Decembrie, am vazut hotelurile nu se compara este clar... initial ma gandeam sa nu fie vreo teapa, dar cand am vazut ca si voi a-ti patit la fel m-am linistit... multumesc mult pt toate informatiile. Am mai fost in Halkidiki in 2008 dar la un hotel de 3* nu se compara... Va doresc vacante placute!

[24.02.15 19:52:30]

@motonache: multumesc la fel. Inca un sfat: mai palmeaza cate o hartie europeana in mana barmanului si ai parte de atentie speciala (daca te ametesti bine, prin bauturile internationale mai strecoara nationale- nu ca ai mai simti vreo diferenta).

[25.02.15 11:22:38]

@lazgab - ok multumesc mult