ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
JUN-2014

La Taverna Elena - Panagia

Cazaţi în Skala Potamia, la Stela Mouraki Studios, în peregrinările noastre pe drumurile insulei am trecut de multe ori prin Panagia. Prin aşezarea sa de o parte şi de alta a drumului principal, satul Panagia situat pe coasta estică, la aprox. 8 km distanţă de Limenas - capitala insulei - este unul dintre cele mai animate din Thassos.

Pentru o plimbare pe străduţele înguste, printre casele tradiţionale inundate de vegetaţie exotică, pentru cumpărături sau pentru o masă tipic grecească, merită un popas la Panagia. Piaţa centrală este şi inima comerţului local pentru că aici sunt concentrate cele mai multe taverne şi magazine.

La Taverna Elena, chiar în centru, în bucla unei curbe, am decis să încercăm şi noi renumitele preparate locale. Taverna Elena este amplasată vis-à-vis de Taverna Platanos, ambele fiind puncte de reper pentru Panagia şi motiv de dilemă atunci când trebuie să alegi doar una dintre ele. Parcarea maşinilor este mai avevoioasă din cauza străzilor prea înguste, dar mergând înainte până găseşti un loc cât de cât potrivit şi întorcându-te apoi pietonal, această problemă este rezolvată.

Conform principiului "unde sunt consumatori mai mulţi acolo este şi mâncarea mai proaspătă şi mai bună", având de ales între tavernele Platanos şi Elena, cea de-a doua a avut câştig de cauză. Acum, privind retrospectiv, nu sunt convinsă că alegerea a fost cea mai inspirată.

La Taverna Elena, la terasa de peste drum de localul propriu-zis, în opinia mea mesele sunt prea apropiate fiind necesar să te stecori cu abilitate printre ele. Pe un ecran mare fixat aproape de tavan, era în plină desfăşurare unul dintre meciurile Campionatului Mondial de Fotbal, în jurul nostru oamenii vorbeau prea tare, iar copiii se foiau fără astâmpăr până când au evadat în curtea şcolii încingând un joc cu mingea şi fugărind din când în când câte o pisică.

Îmi place moda grecească de a aşeza pe masă un acoperământ de hârtie de unică folosinţă, alb, cu harta insulei şi principalele obiective marcate. În aşteptarea comenzii mai ai pe ce îţi arunca privirea. Pentru a nu fi luat de vânt, acest acoperământ se prinde cu nişte cleme speciale. Şi acesta este un amănunt pe care eu doar la greci l-am remarcat.

Paharele şi carafa cu apă rece au fost aduse imediat, împreună cu meniurile. Am comandat - bineînţeles - numai specialităţi greceşti: friptură de miel, friptură de capră şi souvlaki de pui, fiecare cu garnitură, toată consumaţia fiind 35 euro.

O dată cu nota de plată ne-a fost adusă câte o îngheţată din partea casei.

La Taverna Elena din Panagia apreciez ospitalitatea personalului, promptitudinea serviciului şi faptul că unii dintre ei se străduiesc să o rupă pe româneşte. De altfel, cu atâta dever românesc...

Cu porţii potrivit de mari (cel puţin în opinia mea) şi un raport calitate - preţ foarte bun, recomand şi altor conaţionali în trecere prin zonă un popas şi o masă la Taverna Elena.

Trimis de iulianic in 07.07.14 19:26:20
Validat / Publicat: 07.07.14 20:46:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Panagia - Când omul şi-a dat mâna cu natura.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 26 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mîncăm? Taverne în Skala Panagia: