ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
JUL-2014

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Strandul Geoagiu Bai

Am pornit de dimineata toata familia spre Geoagiu Bai sa ne balacim, auzind ca acolo este un strand cu apa termala. Avand in vedere varsta celui mai mic membru al familiei (5 luni si o saptamana) ne-a atras promisiunea apei calde termale si a zilei insorite.

Am ajuns pe la 8.30 dimineata (impreuna cu inca 2 familii cu 3 copii mici) si surpriza, strandul termal era plin la refuz. Nici vorba sa mai gasesti un sezlong. Doar in partea bazinului "olimpic" mai erau dar nu ne-au dat voie sa aducem nici macar unul (bineinteles contra cost 5 lei). Degeaba le-am explicat faptul ca avem cu noi 5 copii mici dintre care un bebelus. Nici vorba de intelegere. Am gasit un loc pe iarba langa piscina copiilor (acolo unde era si normal sa ne punem paturile cu copiii). Si pe iarba aglomeratia era sufocanta, patura langa patura, fara loc de trecere. Ca sa putem ajunge la piscina trebuia sa facem slalom printre sezlonguri.

Aici alta problema: o batrana masiva s-a simtit foarte deranjata de faptul ca trecem pe langa ea si o stropesc copiii. Umbrelele uriase din dotarea strandului erau ocupate de la prima ora de oameni la varsta a doua de obicei care culmea isi deschideau sub ele umbrelele de acasa.

La toaleta nu indrazneai sa mergi descult de frica urinei imprastiata peste tot, iar apa calda lipsea cu desavarsire.

Apa termala mult asteptata s-a dovedit a fi un mare fas: rece ca gheata. Singurul bazin in care era putin mai calda era aglomerat la refuz. Bebelusul meu s-a trezit cu o minge in cap norocul ca era gonflabila. Disperati de atata nesimtire si tiganie am hotarat sa plecam acasa. Dar unde sa mananci? Terasele erau pline de aceeasi pensionari care trageau de o bere si povesteau la umbra.

Am iesit din incinta standului surmenati si oripilati. A fost una din cele mai groaznice zile petrecute vreodata la un strand. Dragii mei, puteti gasi stranduri oriunde prin tara mai bune ca aici. Noi ne-am jurat ca nu vom reveni veci pururi.

Trimis de Broscute vesele in 07.07.14 14:59:49
Validat / Publicat: 07.07.14 15:55:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GEOAGIU / GEOAGIU-BĂI.

VIZUALIZĂRI: 5827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Broscute vesele); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.07.14 15:41:49]

@Broscute vesele: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

baby eyes
[07.07.14 21:02:49]

@Broscute vesele: in calitate de localnica ma intristeaza faptul ca ati scazut media notelor zonei din cauza repulsiei dumneavoastra fata de "oameni la varsta a doua" si pensionari

iar in calitate de mamica cosider deplorabila prezenta unui copil de 5 luni intr-un strand termal intr-o zi de iulie (presupunad ca ati ramas toata ziua) din 2 motive: 1. imbaierea in apa termala nu este recomandata copiilor sub 3 ani si e contraindicata sub 1 an; 2. temperaturile in general ridicate in luna iulie ("luna lui cuptor" in denumire traditionala).

Broscute veseleAUTOR REVIEW
[08.07.14 19:17:05]

@baby eyes: Refuz categoric sa intru in polemici cu oameni care iau totul personal. Tot ce am scris este trait si adevarat. Am colindat tara asta in lung si-n lat si nu numai dar n-am intalnit nicaieri atata ostilitate. Daca erau tineri in locul celor pe care i-am mentionat era acelasi lucru, deci nici vorba de repulsie pentru pensionari. Ei au fost deranjati de orice miscare pe care o faceam. Ceilalti din jurul nostru, mai tineri sa zic asa au fost intelegatori. pacat ca cei in etate uita ca au fost si ei tineri odata. In ce priveste prezenta bebelusului este strict o problema personala modul in care ne crestem copii si nu va permit sa faceti comentarii gratuite. Nu v-am atacat personal, nu v-am jignit in nici un fel, nu o faceti nici d-voastra. Rog administratorilor grupului sa ia masurile cuvenite in privinta limitelor ecourilor. Este prima oara cand fac o recenzie tocmai fiindca am fost revoltata si e dreptul meu ca si consumator sa reactionez. Cui nu-i convine sau cine nu suporta critici sa nu faca turism. Va multumesc si altceva nu voi mai adauga din respect pentru ceilalti membri si vizitatori.

baby eyes, Broscute vesele
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Geoagiu și împrejurimile sale: