ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2009
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 23.06.08
DEC-2008

Praga - fascinanta si scumpa

In sfarsit am gasit putin timp liber pentru a descrie un sejur in Praga.

Deoarece am plecat cu intarziere din Timisoara am ajuns in Praga pe la 5 dimineata. M-am cazat, si am reusit sa si dorm cca 3 ore. Dupa o trezire ca la armata am luat micul dejun si impreuna cu restul grupului am pornit in marea noastra aventura prin capitala. Eram dornici sa testam berea proaspata asa ca am lasat masinile in parcarea hotelului (care era cu taxa) si am mers la metrou. Am luat bilete pentru intreaga zi. Prima oprire: Muzeul national - nu am zabovit prea mult deoarece era foarte aglomerat. De aici am mers in orasul vechi sa vizitam Piata orasului vechi. excursia fiind la inceputul lunii decembrie tot orasul era pregatit de sarbatoare. Piata orasulu vechi era impanzita de casute viu colorate, ornate cu luminite si fundite rosii. O experienta minunata. La marginea pietei se gaseau tarabele cu carnaciori la gratar si vin fiert.

Dupa ca ne-am plimbat cca 1 ora prin piata si ne-am facut portia de fotografii am plecat spre Catedrala Sfantului Vit si mai departe spre castelul Praga. La castel am prins chiar schimbarea garzii, care desi mai vazusem la Viena m-a impresionat. Dupa o plimbare prin castel am coborat spre centru pentru a manca dar si pentru a vedea Ceasul astronomic. Construit in evul mediu, orologiul contine trei parti: cadranul astronomic, care reda pozitiile soarelui si ale lunii, dar indica si alte evenimente ceresti, cadranul-calendar, cu medalioane care reprezinta lunile anului si in sfarsit partea de sus unde se gasesc cocosul de aur si figurinele celor 12 apostoli care anunta pe rand fiecare noua ora. Ceasul a fost construit in 1410 si de 600 de ani merge aproape fara intrerupere.

Zona este foarte aglomerata in momentul inc are figurinele anunta ora exacta.

Podul Carol este un alt obiectiv care nu trebuie ratat, pentru ca cele 30 de statui formeaza o adevarata galerie de sculptura, dar si pentru ca aici puteti intalni negustori de suveniruri, papusari, pictori si muzicanti. Chiar la baza podului sunt cateva restaurante, am intrat intr-unul care parea mai traditional. Mancarea putina, pretul destul de mare. Amabilitatea personalului a cam lasat de dorit. Deoarece eram mai multi am dorit sa stam la aceeasi masa sau la mese apropiate. Chiar daca erau mese libere am fost asezati de catre ospatar in mai multe grupuri si nu am avut voie sa ne mutam. Am mancat repede si am plecat mai departe sa vedem podul Carol. De aici am mers sa vedem Muzeul Erotic. Pentru cei care au mai fost stiti la ce sa va asteptati, iar cei care nu ati mai fost: MERGETI. LA parter au si o sala in care ruleaza filme erotice foarte vechi.

Dupa atatea plimbari am decis sa cautam un loc unde sa putem sa ne odihnim putin si sa bem o bere bruna. Am decis sa mergem la cea mai veche berarie din praga: U Fleku. http: //www. ufleku. cz/ Aici te poti delecta vizionand un spectacol autentic de cabaret ceh, cu dansuri diverse, de la traditionalul polka, la contemporanele ritmuri latino sau poti face si un tur al muzeului berii. Bere de cea mai buna calitate, mancare buna si pe saturate. recomand coastele la rotisor sau ciolanul de porc la cuptor. La berarie am ramas pana seara tarziu, era sa perdem ultimul metrou.

In Praga trebuie sa fiti foarte atenti la casele de schimb valutar deoarece cele din centru au niste cursuri de schimb total neavantajoase, de preferat sa scoateti bani de la bancomat. Deasemenea mare atentie la hoti. Fiind multe locuri aglomerate riscul de a ramane fara bani, telefon sau aparat foto este foarte mare.

Trimis de alexandruduma in 14.11.09 15:10:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA. A mai fost în/la: Brno, Kutna Hora

VIZUALIZĂRI: 5317 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandruduma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.11.09 15:13:19]

fain, insa cred c-am sesizat o eroare in text - "asa ca am lasat masinile in parcarea hotelului" ar trebui inlocuit cu "am tras vagoanele de tren in parcarea hotelului" - (avand in vedere rubrica)

lizuk
[14.11.09 15:22:38]

Chiar ca ne-ai bagat in ceata... Pana la urma sejur cu trenul sau cu masina? Plus ca nu stiu sa existe tren direct Timisoara-Praga. Ce pleaca din Timisoara spre Praga e tren cu schimb (si stai o zi intreaga prin Budapesta) iar ce pleaca din Bucuresti iese din tara pe la Curtici si la fel e cu schimb la Budapesta. Mai e o varianta de a ajunge la Praga cu trenul, dar aceea presupune un schimb la Viena (varianta aleasa de mine).

alexandrudumaAUTOR REVIEW
[15.11.09 13:00:45]

Lizuk a fost la Praga cu trenul. Noi am fost cu masina. Ca sa nu mai creez inca un aliniat la Praga am adaugat la sejurul ei inca o impresie.

Webmaster, daca este de acord si Lizuk modifica te rog la Praga cu trenul in "Praga cu trenul sau masina"

[15.11.09 14:43:31]

Ma gandeam sa mutam al tau review intr-o rubrica distincta, gen "Descopera Praga". Dar e bine si-asa.

lizuk
[15.11.09 14:54:27]

Eu sunt de acord, nu e nici o problema, iti dai seama... Am intervenit doar pentru ca nu intelegeam, dar acum am priceput. Cred ca masina a fost o alegere mai buna oricum :-)

[16.11.09 00:20:42]

modificat titlul rubricii din "La Praga cu... trenul" in "La Praga cu... trenul. Ori cu masina"

alexandruduma, lizuk
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: