ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
ÎNSCRIS: 26.07.09
JUN-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Roma e frumoasa... pentru ca e Roma

Am ajuns la Roma printr-un concurs de imprejurari... nu mi-am dorit in mod special sa vad vreodata Roma, probabil ca as fi facut-o pana acum... dar am avut o ocazie unica anul acesta sa profit de bilete de avion ieftine si aveam nevoie de o destinatie nu foarte scumpa (ma gandeam eu) pentru 3 zile ca sa testam zborul cu avionul (2 din cei 4 calatori nu incercasera pana acum acest gen de transport)... Intr-o singura zi am rezervat avionul, am achitat... si am inceput sa ma documentez cu privire la orasul pe care urma sa il vizitam... unde altundeva decat pe acest site? Cateodata... cand am timp... intru aici si citesc reviewurile unor locuri in care nu am fost evident, dar mi-ar place sa merg... si ma simt ca si cum as fi fost acolo, as fi umblat / mancat/admirat impreuna cu povestitorul... ma bucur ca exista AFA si sper ca cineva sa citeasca review-ul meu si sa decida sa mearga la Roma... pentru ca daca ai o ocazie sa o faci... nu trebuie sa ratezi.

Cum spuneam, am purces la discutii - ce vedem in fiecare din cele trei zile... si am cautat eu, documentat, top 10, etc... Ajung acasa si la o discutie cu sotul si prietenii nostri cu care urma sa mergem aflu ca ei nu vor sa vada trei zile doar "pietre arse" (asa numesc ei cladirile vechi sau sit-urile arheologice). Si imi comunica direct: vrem la Gradina Zoologica si la Marea Mediterana... deci mie imi ramanea doar o zi pentru toate frumusetile Romei:(

M-am intristat putin, dar asta e... mergem 4, trebuie sa ne simtim bine toti...

M-am gandit ca va fi o vacanta altfel si mi-am propus sa incerc sa vad minim top 5 din capul meu: Vatican, Colosseum, Fontana di Trevi, Pantheon, Piazza Spagna … si le-am vazut … nu o sa detaliez aici caci au fost descrise mult mai bine de multi altii inaintea mea, vreau doar sa va redau pe scurt cateva impresii sau chestiuni ajutatoare:

1. Aeroport – am aterizat pe Ciampino – puteti sa ajungeti in mai putin de o ora in oras cu autobus de la aeroport pana la statia de metrou Anagnina (1.20 eur calatoria / pers), iar metroul costa 1.5 eur calatoria/persoana

2. Transport in interior oras – noi am folosit abonament turistic valabil 3 zile (atentie a treia zi e pana la 23:59, nu calculati 72 de ore de la validare) – este valabil pentru metrou, autobuze, tramvaie, tren urban (Roma –Lido cu care am mers la mare)

3. Cazare – pentru buget mai redus – am platit 53 eur/noapte de familie inchiriind un apartament cu toate facilitatile, foarte frumos (o sa-l vedeti in poze, daca doriti detalii … dau la cerere), la 5-10 minute de Vatican, practice aproape de centru, deci cu acces usor la obiective

4. Nu ratati sub nici o forma Gradina Zoo care e de fapt un BIO parc (se afla in acelasi parc cu Galeriile Borghese) mai ales daca nu ati fost la alt Zoo decat cel din Bucuresti … este extrem de frumoasa si are animale care nu exista la noi – noi am vazut-o in cca 3 ore pentru ca am vrut sa ne si relaxam dupa zborul de la prima ora dimineata

5. Vatican – plecasem din tara suparata ca nu reusisem sa fac rezervari online si ca nu o sa vad muzeul si capela Sixtina – sa nu va para rau – este suficient sa vedeti Basilica San Pietro care nu costa nimic si sa urcati in turla acesteia sa vedeti orasul (contra 5 eur / persoana)

6. Colosseum – arata ca in poze … in afara de gandul ca acolo se intamplau niste lucruri mai mult sau mai putin oribile … nu m-a cutremurat nimic (motiv pentru care nu am insisitat cu Forumul si altele)

7. Fontana di Trevi – noroc ca exista poze pe internet … caci era in reparatii, nu avea apa, deci nu am avut unde sa arunc banutul sa ma mai intorc la Roma … dezamagire totala

8. Pantheon – ei …. Da … asta merita vazut si admirat … foarte frumos

9. Piazza Spagna – treptele spaniole mie nu mi-au spus nimic, inteleg ca exista o perioada din an cand sunt pline de flori … in iunie nu erau, iar Trinita dei Monti era si ea imprejmuita de schele … probabil sunt eu ghinionista

10. Piazza Navona – foarte frumoasa, merita vazuta

11. Castelul Saint d’Angelo – superb … l-am vazut la o plimbare de seara … e asa de frumos cu caramida aceea rosie ca nu ai cum sa nu te gandesti cum traiau acolo printii si printesele … sper ca au trait bine

12. Podurile peste TibruPiata Cavour … plimbati-va putin seara prin oras in liniste, fara turisti galagiosi … e o Roma altfel

13. Columna lui Traian, monumentul Vittorio Emanuelle …de vazut si admirat

14. Daca vreti sa vedeti Mediterana, sa faceti o baie doua si sa leneviti asa cum am facut noi inainte sa ne intoarcem acasa, luati metroul si apoi trenul urban Roma Lido si coborati dupa Ostia … oriunde doriti … dati de plaja … noi am coborat la ultima statie (Cristoforo Colombo) si am mers la o plaja privata (dupa ce ne plicitisisem de mers pe jos si nu dadeam de nici o plaja libera) … e scump (10 eur sezlong de persoana si 8 eur umbrella) … dar daca nu ati dat bani la Vatican sau la Colosseum ca sa le vizitati … atunci sigur au ramas pentru sezlong si umbrella. Marea arata ca si Marea Neagra … plaja e mult mai ingrijita si curata, cu nisip negricios, italienii sunt de treaba si la “stabilimente” personalul e de-al nostru si va ajuta cu orice doriti …

15. Nu ratati inghetata!!! mie nu-mi plac pastele deci nu ma pronunt, insa sotul meu le-a incercat si zice ca-s bune …. Incercati un ton la cuptor – este bun si evident pizza … sau macar focaccia – blatul e de vis

La final... Roma e frumoasa... pt ca e Roma... pt ca are cladiri frumoase si strazi frumoase si un super sistem de transport urban si pentru ca am vazut cu ochii mei tot ce am vazut pana acum in poze... daca aveti vreodata ocazia sa ajungeti la Roma: FACETI-O! Nu va ganditi la ratele de banca sau ca nu va mai cumparati nimic cateva luni ! Traiti doar o data! Bucurati-va de placerea de a calatori!

Am uitat sa va spun ca toate rezervarile au fost facute direct, nu a fost implicate nici o agentie, costul celor trei zile pentru un cuplu a fost: 130 eur avion dus -intors, 170 eur cazare (cu check-out mai devreme, se taxeaza in plus), 300 eur altele (mancare, transport, intrari obiective, suveniruri). Nu ne-am rasfatat prea tare, dar nici nu am murit de foame pe acolo :)

Drum bun si voua!

Trimis de ElenaP in 07.07.14 13:19:59
    Validat / Publicat: 07.07.14 14:47:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenaP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piazza Spagna cu celebrele-i trepte si Trinita dei Monti in reparatii

webmaster [07.07.14 14:40:13] »

Alexandra_xyz [16.07.14 15:15:21] »

@ElenaP: Buna! Am citit postarea ta si spuneai ceva legat de cazare in apartament (central si pret bun). Imi poti da detalii legate de aceste apartamente: unde le pot gasi, cum pot vedea poza etc) ?

Merci!

ElenaP [21.07.14 09:32:30] »

@Alexandra_xyz: le poti gasi pe booking.com, "casa di Elvira"

violetacurpan [28.07.14 17:37:00] »

Felicitari pentru review! Imi doresc tare mult sa merg impreuna cu familia, sa vizitez Roma... am tot cautat bilete de avion la un pret bun dar nu am gasit. Oricum voi tine cont de toate sfaturile date (inclusiv, cazare) si sunt absolut convinsa ca voi fi foarte multumita si incantata de zilele pe care, sper sa le petrec acolo.

ElenaP [28.07.14 17:39:15] »

@violetacurpan: Multumesc! Gasesti cu siguranta daca te preocupi cu 2-3 luni inainte si daca accepti sa mergi in "extrasezon" se pot gasi mai ieftine! Succes!

Alexandra_xyz, ElenaP, violetacurpan
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: