ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
ÎNSCRIS: 01.07.10
JUN-2014
2 AD. + 2 COPII

Grecia first time...

Bun regasit dragilor. Asadar, Grecia first time... Eheeeee, de n-ar fi fost experienta resorturilor turcesti, probabil as fi fost foarte incantat. Asa insa, ca un bun roman carcotas ce sunt, n-am putut sa nu observ micile "romanisme" ale stimabililor cretani, pe care vi le voi raporta si domniilor voastre... ca sa nu ziceti ca nu v-am spus. Oricum, una peste alta, tin sa precizez ca a fost o vacanta frumoasa, ca doar nu o sa lasam micile neajunsuri sa ne strice mult prea putinele momente din viata in care esti impreuna doar cu cei dragi ca sa te distrezi si relaxezi.

Si sa ne dam la barfa...

Infrastructura hotelului este super faina, cu multa verdeata, palmieri, flori, bine intretinuta, exact ceea ce cautam de fiecare data.

Cazarea se face in niste vile/bungalow cu 1 etaj. Noi am fost cazati undeva mai la margine, dar resortul nu este foarte mare, asa ca putina miscare pana la piscine, plaja sau restaurant era bine venita. Camera era ok, cu aer conditionat centralizat care functiona foarte bine, televizor led mic (prindea pro tv international) si un balcon destul de spatios. Aici, la camera, au aparut primele... "necazuri". In primul rand am observat existenta a doar 2 perechi de papuci de baie si 2 prosoape, desi noi eram 3 persoane. Camerista a rezolvat insa repede aceasta problema, la fel ca si lipsa scrumierei. Baia e spatioasa, dotata cu cada. Aici am avut parte de alta surpriza neplacuta pentru un hotel de 5 stele cand am observat ca la chiuveta exista doar un sapun lichid, iar la cada un alt lichid cu pretentii de sampon bun la toate... criza, criza dar sa stim si noi mon cher. Si ca sa simtim ca traversam o perioada de criza economica globala stimabilele gazde ne-au asigurat doar 1 sticla de apa de 1 litru pentru tot sejurul (mai lipsea sa ne dea si o singura paine). Noroc ca la Stella Vilage, sora mai mica a Stellei Palace, aflata practic in cadrul aceluiasi resort, exista un mini market cu de toate …dar si cu preturi cretane!!!

Cam astea fiind spuse despre conditiile de cazare o sa trec la partea legata de balaceala, acesta fiind principalul motiv al concediilor petrecute la mare …. Pai nu?

Resortul dispune de 2 piscine mari foarte frumoase, cu apa avand adancimi bune pentru toata lumea si de asemenea au si piscina pentru pitici, dotata cu tobogane si alaturi un loc de joaca, taman bine ca cei mici sa-si consume energia in timp ce babacii savureaza ceva pe sezlong. Apropo de sezlonguri, acestea sunt suficiente la toate piscinele si au si cate o umbreluta de paie in dotare. Piscinele mari au fiecare bar propriu.

La plaja se ajunge traversand o mica soseluta de faleza, cu trafic auto redus. Si la plaja sunt sezlonguri + umbrele suficiente. Din pacate aici nu au prevazut niciun barulet si nici macar ceva muzica (cu muzica cam au ei probleme). Plaja este cu nisip fin, apa marii curata, limpede, cu pestisori si este aparata de un dig impotriva valurilor cam agitate ale Cretei – un fel de maxi piscina naturala cu apa de mare. Apa creste lin deci e foarte ok pentru cei cu juniori la purtator. Asadar si prin urmare … grecii stau bine la mare.

Odata rezolvata si partea cu balaceala sa va raportez si despre ale gurii necesitati …

La partea de masa pot spune ca sunt un pic peste ce am gasit la turci, din punct de vedere calitativ. Cel putin la cina, aveau in fiecare zi o cina tematica – cretana, italiana, meditaraneana (tot felul de mancaruri cu fructe de mare …iam, iam) – unde realizau niste mancaruri mai sofisticate, foarte gustoase.

Dar si aici am avut parte de cateva chestii care nu fac cinste unui hotel de 5 stele. Astfel, la masa de dimineata, ca sa ne dovedeasca ca apa e o mare problema in Creta, nu gaseai apa potabila. Cafeaua era cea mai proasta bauta vreodata, astfel incat majoritatea bautorilor de cafea si-au cumparat din market cafea sau ness. Iar la bar, contra cost, circa 10 ml de espresso costau 2,5 euro … scump domnule, scump … dincolo era mai ieftin.

La cina, gazdoaiele noastre pretindeau o tinuta mai “luxoasa”, cu pantalon lung la barbati, dar atmosfera era una de cantina … nu tu o muzica la calculator, in surdina, nu mai zic de ceva live... zgomot de farfurii si vorbaraie … naspa.

O alta dovada de calicie cretana a fost atunci cand am rezervat o seara la restaurantul cu specific asiatic - aveai dreptul la o rezervare gratuita pe sejur. Gratuita vorba vine, deoarece nu-ti spune nimeni cand faci rezervarea ca tot ce bei, mai putin apa (ma mir) te va costa. Si o sticla de vin porneste de la 15 euro …

La fel procedeaza domniile lor si cu cocktailurile … ai parte zilnic de doar 2 tipuri de cocktailuri gratuit, restul costa 5 euro bucata, in conditiile in care la barurile din statiune sunt 2,5 – 3 euro. Iar cele gratuite sunt de o calitate mai slaba decat cele pe bani. Rusinos.

Cireasa de pe tort a zgarcomaniei cretane a constat insa in accesul la internet. Nu exista nicaieri in resort acces gratuit la internet, iar pentru 2 ore de acces cer 5 euro … si in cele 2 ore mi-a picat de 2 ori cam 5 minute. Rusinicaaaaaaaaaaaaaaaaa …. frati cretani e secolul 21!!!

In fine, alea rele sa se spele, alea bune sa se-adune.

O sa trec acum la partea legata de entertainment. Aici am avut placuta surpriza sa gasim o echipa de animatie foarte haioasa, internationala, din care facea parte si un roman – Alex, din Brasov. Oamenii astia chiar se straduiau sa-si faca treaba bine si in cea mai mare parte le-a si reusit. Zilnic aveau activitati la piscine pentru adulti si la casuta piticilor pentru juniori, iar seara dupa obisnuitul mini-disco aveau cate un show cu diverse tematici … Destul de faine, bravo lor.

Tot in aceasta categorie, au si un mini golf, cateva mese de biliard, ceva jocuri electronice, simulatoare auto … dar toate contra cost desigur!!!

Si tot aici as aminti ca intr-o seara, la piscina principala, am avut parte de o formatie greceasca care ne-a cantat live, iar in alta seara un saxofonist. Frumos.

Dupa cum ati vazut, in numele resortului apare si cuvantul Spa. Au un centru Spa in cadrul resortului, dar probabil a fost construit si destinat unei categorii foarte restranse de oaspeti ai hotelului … cea mai ieftina procedura acolo porneste undeva de la 150 euro … marfa tataaaaa.

Aaaaaaa, si sa nu uit … cea mai tare faza legata de modul in care acesti oameni stiu, vor sa faca bani. In cadrul resortului, in zona piscinei, exista o mica bisericuta. Duminica, aceasta zona a fost inchisa de la ora 20:00 pana la miezul noptii (ne-au anuntat in scris, in prealabil) pentru ca cineva sa-si tina un botez acolo … pffffff, parca eram la satul de vacanta din Mamaia.

Despre resort cam atat imi vine in cap la aceasta ora, pentru alte detalii va stau la dispozitie cu placere ca intotdeauna.

Ce as dori sa va mai spun, legat de experienta mea greco-cretana, se refera la o excursie facuta in una din zile la insula Spinalonga, ultima leprozerie europeana. Ce pot spune e ca e foarte multa reclama in jurul acestor excursii, ca si in tot ceea ce are Creta de aratat din punc de vedere turistic. Singura chestie pentru care cat de cat s-au meritat banii dati (deloc putini) a fost oprirea la intoarcere pe insula “dovlecel” (asa i se spune) unde am servit si pranzul (gratar facut la jar de lemne) si unde ne-am putut balaci intr-o apa ca in reclame – cristal curat, cu pestisori de toate neamurile. Chiar fain acolo.

Mda, cam acestea fiind spuse …. fuse, fuse si se duse … daca scoatem din ecuatie micile “ciupeli” de care am avut parte chiar a fost frumos, mai ales ca a venit dupa o perioada mai agitata din viata mea si aveam nevoie de niste clipe de relaxare alaturi de familia mea, departe de anumite locuri.

Va doresc si voua vacante cat mai frumoase in acest an si astept cu maxim interes review-urile.

Trimis de PeterCook in 07.07.14 11:51:08
Validat / Publicat: 07.07.14 14:14:57

VIZUALIZĂRI: 5268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PeterCook); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Alee "palmierata" a la Stella Palace... frumos

[07.07.14 14:13:04]

Mutat în rubrica "Stella Palace Resort & Spa [Analipsi], HERSONISSOS" (nou-creată pe sait)

PeterCookAUTOR REVIEW
    [08.07.14 08:08:44]

@webmasterX: Incadrarea este gresita. Stella Palace se afla pozitionat la stanga fata de Golden Star (cum privim harta), in dreptul acelui dig.

De asemenea, am rugamintea sa modificati la datele sejurului: 1 copil.

Va multumesc.

[08.07.14 08:16:36]

@PeterCook: no las', nu-i bai - cu ajutoru' tău îl "descâlcim" imediat:

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=35. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • PeterCookAUTOR REVIEW
    [08.07.14 08:57:54]

@webmasterX: Stella Palace apare in acea harta deja si e bine localizata. Acolo unde apare semnul hotelului este receptia si pana la soseaua dinspre mare tine teritoriul resortului. Poti vedea si pe Google Earth.

PeterCook
    Alte impresii din această RUBRICĂStella Palace Resort & Spa [Analipsi]: