ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 26.06.12
JUL-2014

Cateva ponturi utile despre Disney

Ne-am intors de curand dintr-o noua excursie la Disneyland Paris de data aceasta cu un singur copil si fara dadaca cum am procedat datile trecute...

Asadar ne-am adaptat la cerintele copilului si la vizitarea atractiilor alaturi de copil.

Stiati de existenta tichetului baby swich?

Eu nu stiam, dar am aflat acum.

Aveam bilete fast pass la Indiana Johnes si inca nu aflasem un alt aspect legat de ora de intrare pe care il voi prezenta mai jos, asadar ne-am prezentat la intrarea pt fast pass, spunandu-i tipei de acolo ca suntem 2 persoane dar ca momentan intra doar 1 cealalta urmand sa intre dupa ce prima coboara. Ea mi-a spus ca atunci cand ajung sus sa iau un tichet baby switch de la cei care te „imbarca” si apoi sotul sa vina cu acel tichet la ea. Zis si facut. Dupa coada de la fast pass (de care nu ai cum sa scapi la atractiile tari) am ajuns la destinatie si am solicitat acel tichet si l-am si primit.

La coborare sotul meu a mers cu tichetul la doamna de la fast pass, care i-a deschis o poarta speciala pe care a ajuns chiar in fata fara sa mai stea la vreo coada.

Aceasta varianta se poate folosi la mai multe astfel de atractii si e foarte utila, cel putin pentru noi a fost.

Cum reusesti sa intrii la Moteur... Action! , spectacolul de masini?

Prima zi desi mai era jumatate de ora pana la inceperea spectacolului (de la 15:30) portile de intrare la coada erau inchise deoarece se adunase deja suficienta lume.

A doua zi am observat ce se intampla. Toata lumea (majoritatea) asista la parada de la ora 14:15 si de aici se indreapta buluc la coada de la spectacolul de masini. Ideea e sa asisti la parada undeva pe „straduta” dinspre intrarea spre spectacol si de acolo sa te indrepti spre noua coada. E drept ca e cam de durata aceasta asteptare dar merita. Noi ne-am asezat la coada si apoi unul din noi a plecat sa cumpere pranzul pe care in ziua respectiva l-am servit la coada la fel ca foarte multi alti oameni de pe acolo.

Fast pass-ul.

De existenta acestuia stie cam toata lumea. Cum l-am folosit noi?

Ne asezam la coada la o atractie oarecare iar sotul meu mergea la o atractie de fast pass sa ia bilete. Dupa aceea revenea la atractia unde eram noi si intra in rand alaturi de noi. In timpul cat trecea pana la fast pass reuseam sa parcurgem alte 2-3 atractii cu cozi mai mici, apoi repetam „figura”. Daca timpul de asteptare pana la intrarea cu fast pass era mai mic de 1-2 ore, urmatorul fast pass il puteai lua la ora de intrare. Daca timpul de intrare era mult mai tarziu de 2 ore, fast pass-ul urmator putea fi luat mult mai devreme.

La atractiile „tari” fast pass-urile se epuizeaza repede, totusi nu prea merita sa iei de exemplu la ora 12 un fast pass pentru o atractie ce indica deja ora 20-21 deoarece astfel ti-ai blocat o jumatate de zi. Oricum seara nu mai sunt cozi asa de mari.

Ora de intrare de pe fast pass.

Probabil toata lumea stie ca nu ti se permite intrarea la atractie inainte de ora afisata pe fast pass. Ce nu stiam (cel putin eu) insa e faptul ca poti sa intrii oricand dupa, fara nici o problema.

Am aflat aceasta deoarece trebuia sa intram la turnul terorii in perioada in care era spectacolul de masini pe care nu am vrut sa-l ratam. Am incercat sa intram mai repede spunand ca spectacolul se termina la mai mult de jumatate de ora dupa timpul inscris pe fast pass si ni s-a spus ca nu e nici o problema, se poate intra oricand. Asadar, nu ne-am mai agitat sa ne incadram in termen la nici una din atractiile cu fast pass si am intrat si la 1 ora si ceva dupa expirarea timpului si nu a fost niciodata o problema.

Dupa ora 17...

La ora 17 sau chiar si mai repede incepe lumea sa se aseze la coada de la parada din parcul Disney si astfel incep sa scada cozile la o multime de atractii. Daca vrei sa vezi parada e timpul sa o faci si tu, daca nu, atunci incepe momentul sa savurezi alte atractii

Dupa ora 19...

Incepe lumea sa plece din parc si cozile scad considerabil.

Astfel de exemplu la piratii din caraibe unde in timpul zile perioada de asteptare e de 45 sau chiar 60 de minute, dupa ora 19 scade la 5 minute. Pe la 20:30 este chiar 0.

Chiar si la big thunder mountain scade timpul de asteptare la maxim 10 minute (dupa ora 20-21).

Daca te tin picioarele acum e timpul sa colinzi atractiile si poti sa faci si 5-6 intr-o ora.

De exemplu la buzz lightyear sau star tours iesi din una si intrii in alta totul fara sa stai la coada mai mult de 2 minute.

Dupa ora 22...

La casa groazei este cel mai indicat moment deoarece e foarte putina lume si angajatii interactioneaza mult mai mult cu vizitatorii si nu merge totul pe banda ca in timpul zilei. Atunci chiar vezi oameni care se sperie de-adevaratelea.

Dupa 23...

La spectacolul de lumini si sunete, nu merita neaparat sa te asezi la coada din timp, deoarece raman libere drumurile si ti se permite sa stai si acolo cand incepe spectacolul si bineinteles ca vezi mult mai bine neavand asa multa lume in fata ta.

Trimis de andreea_c in 07.07.14 11:41:24
Validat / Publicat: 07.07.14 13:07:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 6875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 spectacolul de lumini

liviudomunco
[13.07.14 10:33:33]

Multumim de ponturi.

[13.07.14 11:05:15]

@liviudomunco: cu placere si sa va fie de folos.

inaale
[28.07.14 09:55:02]

Multumim pt ponturi... Cu cat ati luat biletete pt Disney?

liviudomunco
[28.07.14 23:15:56]

@inaale: Eu am rezervat pe net cu 168 Euro/zi, 2 adulti si 2 copii

ccondeiu
[07.12.14 20:07:48]

Draga Andreea,

Sunt intotdeauna impresionat cand vad persoane care circula mai mult decat mine, si sunteti una din aceste persoane. Interesante impresiile de calatorie, deci intrebarea este: pe cand o excursie la adevaratele Disneyland din California si Florida?

Va doresc excursii placute si sarbatori fericite.

Chris - Chicago, Illinois

[08.12.14 08:51:19]

@ccondeiu - Calatoriile sunt Hobby-ul meu. Daca mi-as permite sa calatoresc mai mult de atat, cu siguranta as face-o...

Bineinteles ca Disneyland California este pe lista mea de must to see, dar mai asteptam vreo 2 ani sa mai creasca cel mic (are doar 3 ani) deoarece inca e dificil cu el la drumuri prea lungi.

Si, daca tot o sa ajungem in state, sunt multe altele de vazut, pentru care e nevoie de multa energie, timp si bineinteles bani...

ccondeiu
[09.12.14 06:14:18]

@andreea_c - Aveti dreptate, si va doresc sa aveti din belsug toate ingredientele de care ati pomenit: energie, timp si bani. Aveti tineretea care este de partea dumneavoastra, la mine timpul actioneaza in defavoarea mea si ma obliga sa compresez cat mai multe calatorii in timpul ramas. Va invit sa schimbam impresii de calatorie in viitor.

Sarbatori fericite si toate cele dorite.

[09.12.14 14:09:12]

@ccondeiu - Multumesc de urari. )))

Ei... eu zic ca mai aveti inca timp suficient. Stiti cum se zice despre aceasta varsta... a doua tinerete parca?!

Oricum, va invidiez, deoarece din locatia unde va aflati, aveti posibilitatea de a vedea multe locuri frumoase, care pentru noi sunt destul de greu accesibile...

Sarbatori fericite va doresc si eu si multa sanatate.

Andreea

andreea_c, ccondeiu, inaale