ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2014
DIN: targoviste
ÎNSCRIS: 26.03.13
JUN-2014

Foarte nemulțumit

O locație frumoasă, bună, dar neîngrijită.

Dinafară-i vopsit gardu', înăuntru-i leopardu'!

Am fost patru familii, cazați în 4 camere.

Plusuri: Cazare pentru buget redus la minim, cu dotări minime, camere cu 2 sau 3 paturi, lenjerii curate, băi proprii cu dușuri, chicinete separate dotate cu strictul necesar pentru a putea găti, balcoane comune cu măsuțe și scaune din plastic. Vilele sunt situate aproape de plaje, de centrul stațiunii, de restaurante, magazine. Se poate face baie și la piscinele vecine de la Hotel Paradise.

Minusuri:

De acord, cazare low buget, dar nu înseamnă că nu trebuie sa beneficiem de condiții decente de locuit.

1. Camerele miroseau a mucegai și canalizare, pernele erau foarte murdare, prosoapele nu tocmai albe, podele nespălate și nemăturate. Ușile se închideau cu o cheie simplă, mai mult de formă.

2. Băile cu dușuri care curgeau când voiau - baterii defecte, toalete cu miros puternic, curățate de formă, scurgeri înfundate. Hârtie sau săpun nu există.

3. Bucătării greu de folosit: mobilier învechit, cojit de umezeală, chiuvete necurățate, plite la fel, vasele la fel. doar farfuriile erau curate. Nu ni s-a făcut curat niciodată în 7 zile, doar o dată s-au schimbat lenjeriile, prosoapele și coșurile de gunoi.

Deci, am întocmit de la sosire lista de urgență cu necesarul: soluții de curățat, bureți, cârpe, hârtie, odorizante, pastile și aparat de țânțari. Și desigur, după 31 ore pe drum, era și cazul de... și anume șmotru.

Drumul pana la vilele Katerina este neasfaltat, pavat cu pietriș, până la strada principală eram deja plini de praf ca la țară.

Datorită mlaștinii de vizavi am beneficiat de țânțari și alte insecte, fără aparat de țânțari eram mâncați.

Accesul la piscina vecină nu era gratuit așa cum ni s-a spus, ci contra consumației la bar, deși vilele am înțeles că au aceiași patroni.

Sejurul nostru a inclus și transport cu autocarul, ceea ce s-a dovedit un coșmar, acesta defectându-se pe drum și astfel ajungând la destinație după 31 ore. Sigur, se poate întâmpla oricui, dar s-a tergiversat mult situația, astfel încât eram cu nervii la pământ când am ajuns. Și după ce am parcurs și drumul până la vilă cu bagajele târâte prin prin praf și pietre...

Oricum nu am fost întâmpinați de nimeni și nici nu am avut cui să spunem problemele întâmpinate. Abia la sfârșitul sejurului, reprezentantul agenției a reușit să le transmită celor în măsură.

Am vrea ca turiștii care urmează să se cazeze acolo să știe care sunt condițiile de cazare. Deși poate că între timp vor fi îndreptat cumva problemele.

Trimis de miaboro in 06.07.14 23:25:39
Validat / Publicat: 07.07.14 01:48:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Ermones

VIZUALIZĂRI: 2233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miaboro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Katerina Studios -camera

webmasterX [07.07.14 01:47:43] »

@miaboro: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster [07.07.14 01:48:30] »

Mutat în rubrica "Katerina Studios & Apartments [Sidari], CORFU" (nou-creată pe sait)

maria55 † [07.07.14 02:40:27] »

@miaboro, regret faptul ca alegerea locatiei nu a fost una fericita, stiu despre ce este vorba... In luna mai am fost cazata din fericire (alegere inspirata) in locatia despre care faci vorbire, cea din vecinatatea Vilei Katerini, la Garnavos&Paradise Hotel, o locatie de nota 10.

Pt. utilizarea piscinei, chiar si turistii cazati la Paradise erau indrumati sa serveasca ceva de la barul existent...

Ceea ce ma uimeste insa, este faptul ca iata prin review-ul tau se comfirma faptul ca locatia, Vila Katerini trebuie evitata, pt ca si din grupul nostru, cei cazati acolo, s-au plans despre servicii, curatenie, comfort... la momentul acela, eu considerand ca nu erau inca pregatiti de sezon... iata ca si in luna iunie, ati intampinat aceleasi probleme...

Cat priveste apartenenta locatiilor aceluias proprietar, te contrazic... nu este asa!

Si noi am fost cu autocarul, e adevarat la sfarsitul lunii mai, dar la un pret mult mai mic decat cel postat de tine in casuta, anume 475/ron/pers si stiu ca acest pret s-a mentinut si pt luna iunie, cel putin pina la jumatatea lunii iunie... Cred ca suma achitata este mult prea mare pt aceasta locatie... doar daca nu ati optat pt demi-pensiune, sau daca suma afisata cuprinde tot bugetul aferent vacantei!

Sper insa ca nici locatia si nici suma sa nu fi stirbit din frumusetea vacantei pe aceasta insula!

miaboro [07.07.14 10:42:57] »

@webmaster: Mulţumesc mult, abia după ce am postat am văzut rubrica.

Cât despre poziţionare, studiourile Katerina sunt exact lângă Complexul Paradise, deci în dreapta fundaturii.

miaboro [07.07.14 11:03:01] »

@maria55: Mulţumesc pentru susţinere.

Aşa este, condiţiile de la complexul Paradise erau incomparabil mai bune decât la Katerina, deşi tariful era acelaşi: am achitat într-adevăr 600/lei/pers pentru cazare şi transport, în căsuţă am trecut costul total al excursiei.

Scriu pentru prima dată şi nu prea ştiu regulile, dar învăţ din mers.

Cât despre vacanţă, după ce ne-am adaptat condiţiilor de cazare, ne-am bucurat la maxim de toate frumuseţile insulei, e mult prea frumos acolo, suficient cât să uiţi de orice neajuns. Chiar merită efortul!

maria55 † [07.07.14 14:14:10] »

@miaboro: asta vroiam sa aud! Ca v-ati bucurat de vacanta, de soare si mare... de tot ceea ce-ti ofera insula...

mirabela83 [11.07.14 18:35:32] »

miabela83: Buna ziua! Sunt uimita de ceea ce va vad ca scrieti aici. Tocmai ce m-am intors dintr-un sejur din Corfu, exact in aceeasi locatie prin [...].

Am fost 2 familii plecate sa ne bucuram de o vacanta placuta si tot ce pot spune este ca serviciile au fost foarte bune din toate punctele de vedere raportat la pretu care l-am platit.

Conditiile au fost chiar decente astfel incat sa ne putem declara multumiti dupa o asemenea vacanta.

Chiar recomand si altor persoane sa aleaga aceeasi locatie cu incredere.

Acum depinde foarte mult si de pretentiile fiecaruia, si sa nu omitem pretul pachetului platit pt intreg sejurul, pret foarte ok pt un asemenea sejur

In concluzie tot ce pot spune este ca nu m-am intors dezamagita din acest sejur si cu siguranta voi mai apela la aceasta agentie pentru a allege si alte oferte pe viitor

webmasterX [11.07.14 18:50:08] »

@mirabela83: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

În altă ordine de idei - dac-aţi fost acolo în calitate de turist plătitor: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

miaboro [11.07.14 20:08:38] »

@mirabela83: Mă bucur mult că v-ați simțit bine. Probabil că lucurile s-au mai îndreptat, după cum speram și eu.

Așa cum a spus și webmasterX, ar fi util un articol recent și poate câteva poze, de ce nu?

Aș vrea să adaug doar că nu este primul sejur cu acea agenție și cu altele la fel, de 9 ani încoace avem cel puțin un sejur pe an în Grecia. Sejururi ieftine, în condiții asemănătoare, dar decente.

maria55 † [12.07.14 13:39:12] »

@mirabela83: ma bucur mult ca ati fost multumiti de serviciile oferite, iar eu nu-mi reprosez nimic din ceea ce am scris... asumare totala! Suma achitata pt sejurul de la Paradis a fost identica cu cea platita de colegii care au ales Katerini, deci tot suma mica... insa conditiile incomparabile!

Despre aceste lucruri se face vorbire si nicidecum despre o blamare a acestei unitati, care fie vorba intre noi nu-si merita banii, chiar putini cum dvs. spuneati... pt ca multi sau putini, sunt munciti!

AnaAnaAna [20.03.15 14:05:39] »

@miaboro - Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti pe la ce ora ati plecat din Bucuresti cu autocarul si de unde. (ca sa stiu sa evit...) Mi-am gasit cazare si acum caut un transport autocar. Firma care imi asigura cazarea dorea sa platesc transport dublu, ceea ce evident nu am fost de acord. Stiu ca se plateste un supliment cand ai returul la 14 zile, dar nu dublu.

Va multumesc

miaboro [20.03.15 22:01:17] »

@AnaAnaAna - Am plecat la ora 17,00 din Piata Constitutiei, dar stiu ca acum se pleaca de la Timpuri Noi, la 18,00.

Este o agentie ieftina, mai ales la transport.

Intr-adevar, noi am avut ghinion cu autocarul defect, dar am mai fost cu ei in anii trecuti fara probleme, anul trecut am mai avut si prieteni plecati cu ei cu o saptamana inainte, anul acesta am trei familii care pleaca tot cu ei.

Deci nu sunt chiar asa rai si poate ca au facut mai temeinic revizia autocarelor.

Am aflat ca au scos din oferta lor Katerina Studios, acum au alte studio-uri din Complexul Paradise, mai bune sper.

AnaAnaAna [22.03.15 11:44:40] »

@miaboro - Multumesc. Sunt mai linistita acum. Doar pentru transport eram interesata. Cu cazarea am rezolvat. Am ales tot Paleokastritsa ca punct de plecare si colindare. Toate cele bune.

AnaAnaAna, maria55, miaboro, mirabela83
Alte impresii din această RUBRICĂKaterina Studios & Apartments: