ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2009
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    JAN-1998

Zambetul Sfinxului

Marcus Viana Kheops

Sunt o persoană curioasă. Da recunosc. Sunt una dintre cele care intr-o şedintă plictisitoare când toţi deja aproape că au aţipit pe scaune, la intrebarea şefului – mai sunt lucruri de clarificat? – se ridică şi răspunde: Da!

Sunt o persoana care după ce ghidul a explicat pe indelete intr-un muzeu un tablou sau o altă operă de artă, îi intersectează privirea sa ce era doar in căutare de aprobări mulţumitoare şi îl întreabă – aş dori să mai ştiu…

Da, si tot eu am fost aceea care ajungând in faţa piramidelor din Egipt a amuţit…

Cu o seară înainte după ce perindasem aproape tot centrul orasului Cairo in căutarea unui adăpost curat si ieftin – ceea ce nu a fost deloc uşor de găsit – într-un târziu ne hotărâsem să înoptăm în Hotelul Nitocrisse pe care îl pot recomanda cu mici restricţii, ieşisem intr-o fugă până la piramide. Era deja seară şi cu metroul am călătorit până la ultima staţie luând de aici un taxi până la Giza unde se află piramidele. Am ajuns prea târziu si arealul îngrădit ce adăposteşte piramidele şi sfinxul era deja închis.

La o depărtare de circa 500 metri ne urcasem pe o movilă de nisip si astfel puteam zării din depărtare cele 7 monumente. Piramida lui Mykerinos, in mijloc cea a lui Chephren in dreapta cea mai mare si mai impozantă dintre toate, piramida lui Cheops. Lângă ele 3 piramide mai mici construite pentru soţiile lor. Si in faţa lor sfinxul pe post de păzitor.

Bineinteles că nu a durat mult până ne-au descoperit nişte politişti călare pe cămile si ne-au alungat. Nu am dormit aproape toată noaptea de nerăbdare…aveam atât de multe întrebări de pus: cine, pentru ce si mai ales cum au fost construite aceste monumente?

Si a doua zi dimineaţa stăteam aproape cu gura căscată la picioarele piramidei lui Cheops şi nu puteam scoate un cuvânt. Pentru că întrebările mele nu mai aveau nici un rost. Care muritor de rând mi-ar fi putut răspunde? Explicaţiile unui ghid despre mărimea, greutatea si amplasementul piramidelor nu facea altceva decât sa stârnească un rând nou de întrebări. Iar eu stăteam amuţită lânga blocurile acestea imense de piatră ce se treminau undeva aproape de cer şi ştiam – doar sfinxul era cel care mi-ar fi putut răspunde… doar el era cel care păstrează taina lor de secole.

Dar privirea lui străpungea orizontul spre alte lumi si zâmbetul lui sufisant aproape ironic mă lăsa să mă simt mică si neânsemnată şi vântul îi şuiera printre buze…nu ve-ţi afla niciodată…

Trimis de Pami* in 13.11.09 17:14:46

VIZUALIZĂRI: 2593 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Seara la piramide

Admin [13.11.09 18:41:30] »

sper sa nu intrepretezi gresit dar nu pot sa spun decat JosPalaria; gasesc remarcabile reviews-urile prin faptul ca ofera informatii utile "imbracate" intr-o "literatura" savuroasa, care reuseste sa transmita, odata cu detalii turistice utile, si un alt tip de detaliu, pe care eu unul il "caut" si apreciez in reviews-uri - cum te-ai simtit in acele locuri, ce trairi ti-au indus.

stefania [13.11.09 18:51:34] »

Super comentariul, voi merge si eu saptamana viitoare, abia astept sa vad Egiptul cu minunile sale!

Cristian_h* [13.11.09 19:20:45] »

webmaster-ul a spus tot ce era de spus despre aceasta postare , superb !!!

Miss Butterfly [13.11.09 19:37:40] »

Suntem mandri ca o avem printre membrii comunitatii AmFostAcolo si pe Pami ( indraznesc sa vb in numele majoritatii care sunt sigura ca, la fel ca si mine au un respect deosebit fata de acest user si de posturile ei )

Felicitari si din partea mea! Cred ca esti printre putinii membri care merita pe deplin PMA-urile si toate aprecierile..."JOS PALARIA" si la cat mai multe reviews-uri!!!

O seara frumoasa tuturor si spor la scris!!!

Miss Butterfly [13.11.09 20:06:20] »

Cateva propuneri pentru coloana sonora ar fi urmatoarele:

Pami poate gasesti ceva mai potrivit... cred ca reviws-ul merita si o melodie pe fundal

webmasterXY* [13.11.09 20:41:39] »

M-am supus propunerii venite de la MissB si am "imbogatit" acest review cu o coloana sonora.

stefania [13.11.09 20:53:37] »

SUPER CU ACEASTA COLANA SONORA ! FELICITARI !

Miss Butterfly [13.11.09 21:17:57] »

multumesc, sper sa-i placa si lui Pami

oricum mai fac eu niste 'sapaturi' pe net si poate mai gasesc cate ceva: d

O seara frumoasa!!

Alex_Macedo [13.11.09 21:56:50] »

Pami!!

ma enervezi!!... am crezut ca am ajuns singur la absolut!!... si uite ca... simtim la fel!! Bravos,surioară !! parca acele pietre au fost puse cu MÂNA!... boemia mea proprie m-a trezit cu piele de gaina cu tot!!... stiu ca nu ai nevoie de nota dar eu te PMA-iez din rarunchi... si daca cineva vrea sa comenteze DE CE fac asta sa se ia cu mine in coarne... daca... mai are... oua (fierte! ), pentru a se razboii, inutil!!

Pami* [14.11.09 12:06:58] »

Mii de multumiri din suflet tuturor!

Stefania - unde iti vei petrece concediul in Egipt? - poate iti pot da niste sfaturi (Egiptul este una dintre tarile mele preferate, pe care am vizitat-o deja de mai multe ori)

stefania [14.11.09 16:17:02] »

La SHARM EL SHEIK, sper sa-mi placa. Ma duc prima data acolo am mari emotii! Poate imi dai niste sfaturi folositoare. Multumesc!

Pami* [14.11.09 17:21:20] »

ok, incep cu lucrurile pozitive:

sharm el sheik este situat pe peninsula Sinai, de aici se pot face excursii la Muntele lui Moise (Manastirea St. Ecaterina) se pleaca noaptea si se urca pe jos pana la manastire - iti trebuie incaltaminte buna si comoda.

Iti recomand si o excursie in Canyonul Colorat (Colored Canyon) in apropiere de Nuweiba.

Ai grija recifurile de corale ajung pana la malul marii - vei avea nevoie de sandale de plastic (sau ceva asemanator pentru a putea intra in apa).

Neaparat!!! sa incerci sa faci snorkeling pentru a vedea minunata fauna de sub apa. Exista in Sharm o piata veche (old market) unde toate lucrurile sunt mult mai ieftine pentru ca aici cumpara si egiptenii (aici poti gasi si singurul magazin de alcohol unde poti cumpara bere si vin egiptean la preturi foarte mici) Daca ramai doar pe peninsula Sinai nu ai nevoie de viza!

si acum cele negative:

de aici va fi greu sa ajungi sa vezi Luxor sau Cairo. Poate se fac excursii la Cairo sa poti vedea piramidele - cu autobusul iti tebuie insa cam 6-7 ore doar dus.

iti urez sa ai un concediu minunat si daca este prima ta excursie intr-o tara araba - nu uita - targuiestete pentru orice! si nu te lasa hartuita! inca un tip - invata cifrele lor (cum sunt scrise) - mai ales la piata sau magazinele lor locale preturile scrise pe araba sunt mult mai mici.

stefania [14.11.09 18:23:36] »

Multumesc pentru sfaturi, dar cum arata cifrele lor?

Cristian_h* [14.11.09 19:55:52] »

fiind o tara araba, au aceleasi cifre ca si noi, sau mai bine spus noi avem aceleasi cifre ca si ei

stefania [14.11.09 20:16:21] »

Multumesc,atata cultura generala am si eu !

Dar Pami zicea ca daca invat cifrele lor ma descurc mai usor !

crima [14.11.09 20:42:17] »

0 (٠), 1 (١), 2 (٢), 3 (٣), 4 (٤), 5 (٥), s.a.m.d.

avem aceleasi cifre ca si ei in aeroport, ca in rest, trebuia sa intorc banii ca sa stiu ce dau/primesc...

stefania [14.11.09 20:43:46] »

multumesc !

Cristian_h* [14.11.09 20:44:06] »

nu a fost nici urma de ironie sau altceva, pur si simplu nu ma gandeam ca egiptenii pot folosii alte cifre decat cele arabe pe care le stim cu totii se pare insa ca in tarile arabe din est in mod comun se folosesc altfel de simboluri decat cele clasice

am gasit un exemplu pe http: //mugur-ionescu. ro/cifrele-arabe. html insa nu sunt date explicit aceste simboluri, ce am vazut eu cifrele arabe reprezinta un cumul de unghiuri, 1 un unghi, 2 doua unghiuri etc... 0 nici un unghi, poate ne ajuta pami daca le are notate!!!

crima [14.11.09 20:45:43] »

@stefania si Cristianh

9 (٩)

tes'a تسعة

10 (١٠)

'àšàrà عشرة

lizuk [14.11.09 20:46:13] »

Om zice noi ca folosim cifrele arabe, dar sa stii ca nu seamana mai deloc. Numai cifra 1 e la fel, ca dupa aia, Dumnezeu cu mila... Sa vezi tu 5-ul cum e, ca o inimioara mai lunga, sau 6-le si 7-le (un v si un v intors), ca sa nu mai zis de 0 care e doar un punct si care face totusi diferenta... Iar daca nu le-ai "studiat" si le vezi scrise pe-o eticheta sau ceva, n-ai cum sa le recunosti. Asa ca intr-adevar e foarte util sa cunosti cifrele arabe, mie mi-a prins foarte bine in Iordania, prin piete, sa inteleg pretul deja afisat si sa nu mi se mai spuna pretul special pentru turisti.

stefania [14.11.09 20:46:21] »

Vezi ?

crima [14.11.09 20:48:00] »

Sursa:

lizuk [14.11.09 20:48:20] »

in loc de 6 si 7 corest e 7 si 8, asa cum bine ne-a aratat si crima

Cristian_h* [14.11.09 20:56:11] »

si uite cum am mai invatat ceva nou, dar pentru asta nu este niciodata prea tarziu, multumesc mult!

Alex_Macedo, crima, Cristian_h*, lizuk, Miss Butterfly, Pami*, stefania
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin platoul Giza: