ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2014
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    JUN-2014

la PMM* = 173 USD

Everything is included!

Taximetristul care ne-a acceptat pretul, pe care suntem noi hotặrati sặ-l plặtim intre cele 2 hotele (ne aflặm de mai multe zile in Republica Dominicanặ si ca de fiecare datặ schimbặm hotelul dupặ cateva zile) este tanặr si binefặcut. Si... “mucho guapo” cum s-ar spune pe spaniolặ. Sunt sigurặ cặ face ceva sport de “performantặ” dupặ cum aratặ sau cel putin ridicặ zilnic cateva kilograme de fier. Pare insặ obosit si dezinteresat cand urcặm in masinặ, dar dupặ ce ii spunem destinatia zambeste cu subinteles.

That´s a new hotel – "adults only" hotel – very, very nice. “

Breathless Resort” apartine de reteaua de hotele AM Resorts (americana) si a fost deschis in noiembrie anul trecut si este special pentru perechi si tineri iubitori de party si lux (primul hotel din lume cu acest specific al acestei retele de hotele!) Suntem foarte curiosi si nerabdatori sa ajungem acolo. Situat la circa 30 km in nord fata de Bavaro Beach Punta Cana in localitatea Uvero Alto este inca singular pe o plaja fantastica. In dreapta si in stanga hotelului pe kilometrii intregi nu ai decat paduri verzui de cococtieri, plaji albe si apa albastra a marii.

Eu mặ asez pe bancheta din spate si mặ amplasez intre cele doua scaune astfel incat pot privii cu usurintặ prin parbrizul din fatặ. Sotul meu ia loc direct linga el si cum pornim la drum incepe sa faca conversatie: Cat ar costa un drum intre aeroport si hotel? Cat costặ o excursie pana in orasul artistilor? Soferul nu ne dặ nici un raspuns concret. Defapt raspunsul lui este mereu acelasi: what do you want to pay?

Intretimp eu privesc prin geam – insula Dominicana este verde cu pajisti de iarba pline de vaci fericite ce pasc linistite la umbra catorva cocotieri. “Happy cows” zic eu incercad sa intru cumva in coversatie. La care sotul meu isi aduce aminte de sloganul lui pe care il foloseste cu orice ocazie in ultimi ani: “happy wife – happy life”. Soferul rade politicos- nu stiu insặ cu sigurantặ dacặ a inteles mesajul acestui slogan…dar in momentul in care sotul meu intreaba din nou- do you understand? happy wife - means happy life? imi cad mie ochii pe o carte ce stặ intoarsa pe bancheta din spate. O intorc si citind titlul cartii il intrerup pe sotul meu: eu cred ca el intelege mai bine decat crezi tu…si citesc cu voce tare titlul cartii: Perfectioneazặ actul sexual! kamasutra republici dominicane.

Pentru un moment suntem toti trei rusinati si eu incerc sa intrerup acest moment neplacut si il intreb pe spaniola:

Como te llamas? O, vorbesti spaniolặ? imi raspune el (bineintele tot pe spaniolặ) Doar putin, raspund eu - dar cum te cheama?

Mặ cheamặ „Eviting“ – it´s sounds like „everytring“ ii raspund eu.

¿ Y qué trabajas por la noche? mai intreb eu inca odatặ aratind spre cartea suspectặ.

No solo por la noche – imi raspunde el, zambind inapoi.

Pe mine ma prins insặ curiozitatea si incep sa rặsfoiesc cartea. Primul capitol se numeste- igiena. E scrisa atat de simplu incat si fặrặ prea mari cunostinte ale limbii spaniole pot intelege aproape totul “Spalặ-te inainte de a face sex"- scrie cu litere mari ca un fel de regula generala. Zimbesc si ma gandesc –oare chiar este necesar sa li se spuna barbatilor ca este absolut necesar sa se spele? Rặsfoiesc mai departe…pagina 24 este insemnatặ - Citesc titlul capitoluilui: zonele erogene ale unei femei si cum sặ le stimulezi. Din zambetul de pana acum incepe un ras ironic – ha, ha citesc din nou cu voce tare: buricul este zona cea mai erogena a femeii- daca il umplii cu saliva si pe urma sugi saliva din el – femeia va devenii doritoare de mai mult. Mie mi se face pielea de gainặ- eu nu suport sa se atingặ cineva de buricul meu si nici pe departe sa se joace cu limba il el…mi se face pur si simplu rặu.

Incerc sa-i explic lui Eviting cặ nu oricặrei femei ii place aceasta. Intorc cartea spre ultima pagina curioasa sa aflu cine a scris aceasta carte. E un barbat nascut in septembrie – deci “fecioara” la horoscop. Aceasta explica de ce crede ca zona cea mai erogena a femeii este abdomenul. Zona burtii find intradevar zona erogena a “fecioarei”.

Nu esti prea tanặr? il inteb. Am 28 de ani. Probabil varsta perfecta pentru a fi un “Toy boy” …si pentru o minisecunda…recunosc…mặ gandesc ca am ajuns si eu la varsta cand asi putea sa-mi permit sặ am si eu asa ceva…ca e doar la moda.

Eviting ma priveste cu interes – vrea sa-i explic mai multe despre ceea ce isi doreste o femeie cu adevarat. Discutia devine din ce in ce mai frivola si mai aprinsặ- radem mult …panặ descopar ca in cartea lui se ascund cateva informatii despre care nu aveam nici eu nici o idee pana acum – de exemplu diversele metode de a sặruta – una dintre ele se numeste sặrutul lui dracula. (nu dau detalii...)

Incheiem discutia promt deoarece intram in incinta hotelului. Ne luặm rặmas bun de la Eviting si el ne inmaneazặ cartea lui de vizitặ. Il putem suna oricand cand avem nevoie de el- bineinteles cand avem nevoie de o masina cu sofer- bineinteles doar pentru aceasta.

In incinta hotelului suntem intampinati de un chelner cu 2 pahare de sampanie. Camera noastra e la doar cativa pasi de plaja. Plaja e cu nisip alb si apa marii e verzuie, albastruie si foarte, foarte curata.

Cateva paturi in stil balinez cu baldahin si esarfe albe ce fluturặ in vant – nu tu sezlonguri de plastic si nici sute de turisti alineati ca si sardinele. Doar cateva perechi de tineri indragostiti stau intinsi la umbra palmierilor. In drum spre camera observ ca pe aproape fiecare usa este o esarfa pe care scrie”honeymooners”.

Camera este spectaculoasa si are un jacuzii pe terasa. Un “Swim-up-pool” inconjoara integul areal –deci direct din camera poti sarii in bazinul cu apặ. Pe mặsuta din mijlocul camerei troneaza o noua sticla de sampanie.

Daca doriti altceva puteti chema oricand service room-ul zi si noapte. Ma arunc pe pat si aproape ca ma infund in cele 6 perini si perinite. Cand aprind televizorul primul program este playboy “solo por adultos”.

Oh, this must be “pay” TV ii spun eu – Everything is included! vine raspunsul – Not quite everything – Eviting is allready gone – tipul ma priveste fara sa inteleaga ce vreau sa spun - it´s only a joke…Intretimp s-a lặsat seara si o lunặ imensặ plinặ lumineazặ plaja.

Unde mergem la masa? il intreb pe sotul meu – avand in vedere ca putem alege intre mai multe restaurante. Resortul avand pentru masa de seara un restaurant cu specific italian, francez, libanez, japonez, international si steak house unde poti manca “a la carte” inclus in pretul camerei. Dar el raspunde: Am o surpriza pentru tine! Ia cu tine sticla de sampanie si 2 pahare si ne intalnim pe plaja.

Si ce mancam?

Ajungand pe plaja il vad ca se apropie cu o farfurie pe care troneaza o mandrete de langusta proaspat facuta la gril. De unde ai gasit asa ceva?

”Am furat-o” – la piscina este o nunta si bucatarului care imparte farfuriile i-am zis ca sunt unul dintre invitati.

Hai sa urcam sus pe terasa. Pe plaja sunt catreva terase construite special pentru a lua o astfel de cina romantica. Cumva, faptul ca mancarea este “furata”, sticla de sampanie primita cadou, ca totul este spontan si ca din departare se aude muzica de Beatles “love is in the air” ma face sa cred pentru un moment ca viata iti ofera cu adevarat uneori "allinclusive"si poate fi cu adevarat perfecta!

PS. A doua zi dimineata am gasit si noi o astfel de esarfa pe usa de la intrare, doar ca pe a noastra adaugase sotul meu cu pixul... Honeymooners... already for 22 years...

Trimis de Pami* in 05.07.14 13:05:30
    Validat / Publicat: 05.07.14 15:09:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 4255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 camera de hotel... totul mirosea a nou nout; -) halatele de baie au fost cele mai comfortabile pe care le-am avut vreodata!
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 173.00 USD pe cameră

GYL*
    [05.07.14 15:34:47]

Doar atat? e scris cumva in cartea aia sa agiti cititorul si apoi sa-l abandonezi asa, fara finalizarea... impresiilor sau cu ele de juma? Baga continuare ca eu mai am voturi!

adri-nico
    [05.07.14 16:49:58]

ce facusi, fata? ne-ai trimis la spalat si ne lasi uzi?

un reviewinedit dar foarte placut, despre acea zona. am multe intrebari dar daca nu mai continui cu povestea,o sa revin cu ele.

Pami*AUTOR REVIEW
    [05.07.14 18:00:00]

mai urmeaza... am stat acolo 3 saptamani si am schimbat 5 hotele... am multe de povestit!

Dabator
    [07.07.14 17:48:46]

La așa distracție nu strică un superbonus...

Alex_Macedo
    [12.07.14 14:11:05]

Cred că aici m-aş simţi ca în Lăfăiala lăfăielilor! Chestia asta cu Adults only este exact right up my alley.

Din păcate în Grecia nu am găsit aşa ceva (un zbor lung cu avionul, nu-mi surâde!... !)... în schimb... ehm... "micuţe pericole publice", erau din plin.

Tchussssss

oana.c
    [04.08.14 23:48:16]

@Pami: Buna seara va rog mult daca imi puteti da un sfat.

Ne dorim sa petrecem luna de miere in Rep Dominicana la sf lui sep 2014, suntem incantati de ideea de Adults only dar nici un hotel family nu ne-ar displace.

As vrea sa stiu daca recomandati Breathless pentru un sejur de 7 nopti (sau avand in vedere ca ati fost cazati la mai multe hoteluri de acolo, poate aveti o alta recomandare)

Multumesc anticipat!

Pami*AUTOR REVIEW
    [05.08.14 11:28:03]

@oana. c: Breathless este un hotel nou construit si situat singular pe plaja - deci in stanga / dreapta nu ai ce vedea in afara de plaja goala si palmieri. Consider insa ca pentru luna de miere este perfect. Singura problema ar fi luna septembrie - cand este sezonul de uragane in Rep. Dominicana. Ai grija! Poate alegi alta destinatie unde nu ai riscul sa-ti petreci sejurul doar in camera: -). Ti-am scris si pe privat sa comunicam mai usor.

adri-nico, Alex_Macedo, GYL*, oana.c, Pami*

• pagină generată în 0.036566019058228 sec