ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2014
ÎNSCRIS: 15.02.12
JUN-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 0.9

Un hotel de 2* EXCELENT

Anul acesta am ales Thassos-ul ca destinatie de vacanta - prima vacanta cu un bebelus. Hotel Kamelia ne-a depasit toate asteptarile, desi este un hotel de 2* si pana acum nu am fost niciodata la mai jos de 3*.

Hotelul este ffffff bine situate pe faleza Skala Potamias, pe plaja, are o gradina frumoasa si ingrijita, cu terasa acoperita, perfecta pentru dupa-amiezile foarte insorite.

Plaja hotelului este cu bolovani - cu incaltari speciale se poate trece de primii metri cu pietre, mai apoi este nisip. Sezlongurile sunt gratuite pentru oaspetii hotelului si ai studiourilor Semeli (in aceeasi curte, apartin aceluiasi proprietar). La 100m mai la dreapta, plaja se lateste si este cu nisip fin. Sezlongurile acolo sunt gratuite daca veti consuma ceva de la terasele care le detin.

Hotelul este extrem de curat, se schimba lenjeriile zilnic, prosoapele de cate ori le lasam pe jos, doamna de la curatenie parca ne facea si un pic de ordine :).

Nu se fura absolut nimic! noi am stat la o camera la parter (101) cu vedere la munte si nu am regretat deloc pentru ca nu am folosit aerul conditionat, era foarte racoroasa.

Terasa camerei generoasa, cu doua scaune si o masa, si un uscator (mic) de rufe. Am lasat acolo carutul si hainele de plaja la uscat.

Proprietarii sunt niste oameni foarte de treaba si foarte draguti (este o afacere de familie), ne-au ajutat cu orice le-am cerut (mai putin cu late checkout, pentru ca nu s-a putut).

La micul dejun sunt prajiturele, placintele si dulceturi facute in casa (mi-a placut asta mult, mai ales dulceata de morcovi!!), insa felurile de mancare nu sunt fffffff diversificate, aproape aceleasi zilnic. Dar asta e o hiba a grecilor (sau a noastra ca ii comparam cu turcii). Mancarea proaspata si gustoasa, puteai sa iei cat voiai.

Un mic dezavantaj mi s-a parut ora la care se servea: incepand cu 8:30 (noi ne doream sa fie mai devreme sa putem pleca la plaja sa nu ne intoarcem pt micul dejun; dar ne-am acomodat).

Cel mai mare dezavantaj al cazarii (dar care pana la urma nu ne-a mai deranjat) este dimensiunea camerei. Poate nu e neaparat mica, dar nu sunt spatii de depozitare, e un singur dulap fara rafturi, doar cu umerase si este miiiic de tot. In rest, o bancuta, un scaun, am lasat bagajele nedesfacute ca altfel nu aveam cum. Daca nu plecati cu toata casa dupa voi :) cum am plecat noi, poate nu e asa deranjant.

Baia este una de 2*, cu perdea la dus, cadita zidita din gresie, dar sanitarele albe si mereu curatate. Am avut dezinfectantul dupa mine si a fost o combinatie buna :).

Ce va recomand: nu cautati hotelul la agentii pentru ca proprietarii nu-l dau disponibil decat din septembrie. Noi am sunat la 12 agentii si toti ne ziceau ca nu mai sunt camere disponibile si cand am sunat la proprietari, am facut rezervarea foarte usor cu ei, aveau disponibilitati si multe (am sunat in februarie pentru iunie si am prins super pret de early booking: 49 eur camera pe noapte). Ne-au intrebat varsta copiilor (am fost 3 cupluri cu copii) si ne-au pus paturi suplimentare corespunzatoare, noua ne-au dat un tarc perfect!

Hotelul nu are restaurant ci doar o bucatarie, drept pentru care servesc numai micul dejun si niste sandvishuri in restul zilei. Insa am mancat in fiecare seara in alta parte, tavernele sunt la 50m si sunt o gramada!!!

Restaurantul nostrum preferat (preturi, mancare, servire) este Nautilos. FFFFFF bun!!

A doua zi de sedere, erau valuri fff mari si vant pe faleza noastra, astfel incat am hotarat sa mergem mai degraba sa ne plimbam pe insula. Proprietara ne-a spus despre o plaja unde nu e niciodata vant si nu sunt valuri si am ascultat-o si CE BINE AM FACUT! Este vorba despre plaja Aliki, CEA MAI FRUMOASA PLAJA DIN THASSOS. O sa scriu un review separat despre ea. e la 18 km de mers cu masina, sunt locuri la umbra, sezlonguri mereu libere (grecii se trezesc tarziu si, aparent si turistii se adapteaza :)).

Un concediu excelent, peste asteptarile noastre!

Trimis de andreea_kamelya in 05.07.14 12:30:11
Validat / Publicat: 05.07.14 16:20:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidikki, Macedonia Sun

VIZUALIZĂRI: 3799 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_kamelya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Plaja Aliki

[05.07.14 16:20:11]

[05.07.14 16:38:21]

@webmasterX: da, e fff bine

[26.08.14 20:49:09]

buna

as dori sa stiu cum este baia e curata, miroase? ai spus ca obiectele sanitare erau albe dar insist putin asupra acestui aspect daca poti sa mi dai mai multe detalii,

Daca ai putea sa -mi dai exemplu o cazare la noi in tara sau in Bulgaria ceva asemanator, orice detalii...

Multumesc mult, am 2 copii mici

[27.08.14 08:51:28]

@crisco: buna,

Nu miroase dar:

-este micuta (ca si camera de altfel)

- cadita este din gresie (inchisa la culoare) si pare curata (oricum eu am frecat la ea mult ca asa mi-e obiceiul si am folosit Igienol la fiecare folosire)

-cada are o perdeluta care nu pare ffffff curata, ne-am ferit sa o atingem - dar poate suntem noi usor exagerati. Noi am mers cu copilul de 9 luni si poate am tins sa fim prea precauti. Ma rog, e o perdea din aia de polyester, folosita (eu, acasa, o spal pe a mea de la dus, o bag la masina de spalat

-nush daca sunt toate camerele la fel ca dimensiuni si model de sanitare la baie, a noastra mi se pare mica pt doi copii; dar am vazut multe cupluri cu doi copii care insa erau cazati la studiourile Semeli (in aceeasi curte, apartin aceluiasi proprietar, e comuna zona micului dejun). Noi am cerut pat pt copil de 9 luni (din ala pliant ne-au dat) si poate camera era mai mica din cauza aia...

Parerea mea, incercati cazare la studiourile lor sau intrebati-o pe Mrs. Eleni daca aveti loc cu doi copii in camerele de la Kamelia. E sincera si va raspunde corect si, poate camerele cu vedere la mare sau cele de la etaj sunt mai spatioase. La cerere va poate oferi si poze ale camerei in care veti sta. All in all, e o cazare buna, raport pret calitate.

[27.08.14 10:21:22]

@andreea_kamelya:

multumesc mult pt informatii

ai cumva adresa la care pot solicita cazare direct de la ei

[27.08.14 11:03:26]

@crisco: eu am sunat direct - raspunde chiar ea a e singura vorbitoare fluenta de engleza:

Hote-kamelya. gr

Hotelkamelya@gmail.com