ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2009
ÎNSCRIS: 04.07.09
APR-2007

ARTICOL ARHIVAT

La Istanbul, cu... trenul / Calatorie obositoare spre Istanbul

"Shakeit up shekerim turkey"

Inca de la inceput vreau sa va spun ca scriu acest review doar pentru a-i lamuri/ajuta pe cei interesati de o excursie cu trenul la Istanbul, pentru ca am vazut de mult titlul pus pe site dar nimeni nu se incumetase sa scrie ceva. Deci nu o sa scriu despre ce se poate vizita in acest oras superb, cu atat mai mult cu cat deja s-au scris review-uri (unele foarte faine) despre obiectivele de aici. As vrea doar sa adaug ca e un oras care mie mi-e foarte drag, cu oameni foarte primitori si care chiar se bucura sa schimbe cateva vorbe cu tine atunci cand aud ca esti roman (spre deosebire de alte tari in care noua ne place asa de mult sa mergem, desi suntem vazuti ca niste... "gandacei").

In aprilie 2007, pe la pranz, am luat trenul Bosfor Expres din Gara de Nord - Bucuresti. Stiam ca drumul va fi lung, asa ca am avut grija sa luam ceva de citit si un laptop pe care sa vedem niste filme (in tren exista priza asa ca n-am avut nici o problema cu alimentarea laptopului). Am stat intr-o cabina-dormitor de clasa 1, cu doua paturi, asa ca la capitolul confort nu am avut nici o reclamatie. Pe langa paturi, pentru cei care nu au mai calatorit cu vagon de dormit, in "dormitor" mai exista un lavoar si un dulapior cu oglinda (unde fiecare pasager gaseste o sticla de apa si un pachetel cu servet, periuta si pasta de dinti). La capatul vagonului, la baie, aceste trenuri au si dus - nu ma intrebati daca este si apa calda, ca nu am incercat, desi conductorul m-a asigurat ca n-ar fi nici o problema.

Pe teritoriul Romaniei trenul a mers bine (ca viteza), dar imediat ce am intrat in Bulgaria am simtit ca se merge mai incet (am si oprit de multe ori, in camp, fara nici o explicatie si fara sa asteptam alt tren caruia sa ii dam prioritate). Pentru ca linia de cale ferata nu trece prin multe localitati, Bulgaria vazuta din tren pare parasita. si tocmai pentru ca nu ai ce sa vezi pe geam, drumul pare si mai lung... Plictiseala iti e intrerupta la granita dintre Romania si Bulgaria, cand se verifica actele. La granita dintre Bulgaria si Turcia insa, iti e intrerupt somnul, pentru ca ajungi acolo pe la ora 4 dimineata si toata lumea trebuie sa se dea jos din tren. Aici, la Kapicule, trebuie sa cumperi viza - 10 euro sau 12 dolari, din cate imi amintesc - si stiu ca se cereau bani marunti, ca turcii nu prea stiau sa dea si rest... E destul de neplacut, ravasit si sifonat cum esti de somn, sa cobori, sa treci printr-un pasaj subteran si apoi sa stai la coada la viza. Si daca la coada sunt calatori din alt tren ajuns inainte acolo, esti tinut in pasaj pana pleaca aia. De la Kapicule trenul mai face cateva ore la Istanbul, unde ajunge pe la 8 dimineata in gara Sirkeci (unde nu exista camera pentru bagaje, deci nu va faceti planuri sa vizitati intai zona putin si abia apoi sa ajungeti la hotelul unde va puteti caza abia dupa ora 12...).

Pentru turisti Gara Sirkeci este perfect amplasata: in partea europeana a Istanbului, plina de obiective turistice, de hoteluri convenabile si de restaurante. In apropiere se afla si portul, unde va recomand ceva: mergeti la fast-foodurile organizate ad-hoc pe langa barcile pescarilor. Aici ei prajesc la gratar macrou proaspat, il pun in chifla si apoi tu poti alege salatele cu care sa completezi meniul (ceapa, varza, muraturi, sosuri etc). Cred ca e cel mai bun macrou pe care l-am mancat vreodata! Platoul din fata portului e populat si de alti vanzatori ambulanti cu de-ale gurii. Gasiti aici covrigi cu susan (excelenti), scoici proaspete, castane prajite sau tot felul de seminte si alune. Cel mai tare a fost un tip care vindea castraveti murati direct din borcan, iar lumea ii manca de parca ar fi fost un snack sau un fruct.

De ce am insistat pe partea asta cu mancatul: pentru ca trenul cu care ne-am intors noi nu avea vagon restaurant! am crezut ca innebunesc de foame pana am ajuns in tara! Am plecat la 10 seara din Istanbul, am rezistat peste noapte cu "proviziile", dar dimineata iaurtul si chifla cumparata de cu seara nu m-au mai ajutat la nimic. Conductorul spunea ca are de vanzare cel mult sticksuri, iar in cele cateva statii bulgaresti stateam foarte putin si nu puteai sa te dai jos (singura in care am apucat sa cobor nu avea nici un chiosc cu mancare). La Bucuresti ar fi trebuit sa ajungem in jur de ora 16 dar am avut cam 3 ore de intarziere, asa ca a trebuit sa coboram imediat ce am intrat in Romania, in prima localitate, sa mergem la restaurant. Asa ca am ajuns acasa cu masina...

Pentru mine experienta asta va ramane "once in a life time", pentru ca am zis ca la Istanbul cu trenul nu m-as mai duce niciodata. Pretul biletului poate fi destul de mare (depinde ce tip de cabina alegeti) si drumul e obositor. Poate doar ca alternativa la calatoria cu autocarul sa merite luat in seama drumul cu trenul.

Trimis de lizuk in 13.11.09 14:02:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 21068 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Porumb copt de vanzare; din pacate e din acela dulce, ca la KFC

Admin [13.11.09 19:13:48] »

Cred ca acest review m-a suprins cel mai placut in ultimele saptamani. Nu ma asteptam sa scrie cineva la aceasta rubrica si mai ales sa scrie astfel! Doar "doua vorbe" am sat-i mai spun: bravo si aferim. :-)

lizuk [13.11.09 19:44:25] »

Merci! cred ca sunt putini cei care se incumeta sa dea 200 de euro pe o astfel de experienta si sa o mai si repete... Si-atunci trenul merge uneori cam gol. Cu toate acestea, CFR-ul a reusit sa ne dea si noua, si altul calator, aceeasi cabina -cea mai buna, la mijlocul trenului- si pentru ca omul se facea ca nu intelege nici o limba, a trebuit sa cedam noi si sa ne mutam

danoradea [29.11.09 11:24:59] »

M-ai facut sa-mi aduc aminte de excursia mea in Santorini, si noi am optat pentru transport cu trenul atunci pana in Atena. Chiar ne gandeam sa mergem si la Istanbul cu trenul, dar dupa aventura noastra, dar si a voastra ne-a cam trecut definitiv de tren, ramane avionul sau masina.

Apropo am observat si noi ca Bulgaria din tren pare o tara parasita si aflata in rugina

Miss Butterfly [30.11.09 19:48:03] »

Am gasit si o piesa care era tare in voga in 2007 (a participat si la Eurovision, chiar). Alegerea e a ta lizuk: daca nu iti place o schimbi; )

http: //www. trilulilu. ro/UploaderHoria/b9e8ed957d9d2e

@ webmaster: te rog sa stergi ecourile in care recomand melodii ( fiindca in seara asta o sa mai caut cateva) fiindca nu as vrea sa starnesc din nou reactii din partea diferitor useri

webmasterXY* [30.11.09 20:12:17] »

lizuk, am atasat melodia propusa de MissB pentru review-ul tau.

MissB, s-a mai discutat pe marginea acestor ecouri daca raman sau nu, am hotarat la acel moment ca ele vor ramane.

lizuk [30.11.09 21:50:12] »

danoradea, sa stii ca noi ne-am descurajat de mers cu trenul doar pe aceasta ruta, ca altfel am mai facut (chiar si in acest weekend) drumuri lungi cu trenul, dintre care amintesc de cele spre Budapesta, Viena, Praga, chiar Hamburg. Ideea e ca pe aceste rute chiar se respecta orele si, mai important, nu trebuie sa te dai jos din tren in toiul noptii pentru afurisita aia de viza. deci noi am ramas prieteni cu trenul si il preferam de multe ori celorlalte variante de transport

Miss B, e ok, merci de completarea sonora

danoradea [30.11.09 23:25:48] »

da ai dreptate, dar nu putem compara rutele astea din vestul Europei cu ruta spre Atena de exemplu, care e comuna cu cea spre Istanbul, si care mie mi-a lasat un gust amar

Miss Butterfly [01.12.09 00:33:56] »

@ webmaster99: sunt la curent (cred) cu decizile care s-au luat pe fondul acestor ecouri si sunt de acord ca nici eu nu pot face exceptie de la "regula"/decizie insa ultimul lucru pe care mi-l doresc momentan este sa se mai abata asupra mea alte "controverse" si insinuari malitioase.

Am "promis" ca mai caut cateva melodii in seara asta, dar m-am luat cu altele (respectiv cu economia, la care btw dau teza :-< ; ne torturam reciproc). Insa acum am luat o pauza de AmFostAcolo, si daca mai esti inca "in zona" o sa ma tin de promisiune/amenintare

@lizuk: ma bucur daca ti-a placut alegerea facuta de mine

O seara minunata va doresc tuturor celor care mai SuntetiAici)

Admin [04.05.10 09:22:39] »

mutat la rubrica 'Excursie la portile Orientului - Istanbul', sectiune in care ne propunem sa grupam toate recomandarile de calatorie din acest oras si din imprejurimile sale

Mihai18 [19.08.15 14:25:40] »

Mulțumesc Lizuk. Reviewul tău este un sfat bun, dat la timp. La Istanbul am fost de mai multe ori, numai cu autoturimul și sătui de aglomerația de la intrarea în Istanbul, soția mea mi-a propus să mergem și cu trenul, cel mai probabil la începutul lunii septembrie. Cu puțin timp în urmă mi-a cerut să mă interesez pe internet, ce trenuri sunt și alte detalii. Așa am întîlnit reviewul tău, spre norocul nostru. Gata, nu ne mai trebuie tren pe ruta Bucuresti-Istanbul. Cu respect.

lizuk [19.08.15 15:42:23] »

:-) uite, vezi, de asta e bine ca niciodata sa nu spui niciodata. Pentru ca eu chiar am vrut sa mai merg o data cu trenul la Istanbul, anul trecut, dar se lucra la linie si trenul nu mai ajungea la Istanbul (ci doar pana la Kapicule parca). Atunci pe moment mi s-a parut drumul greu pentru ca eram si gravida, iar foamea care ma terminase a doua zi ma facea sa vad negru in fata ochilor :-)

Mihai18 [19.08.15 21:52:51] »

Bună seara, stimată doamnă, eu sunt Mihai 18, nou venit pe situl AFA. Pe dv. și pe soț vă cunosc virtual de cca. 2 ani cînd citeam cu multă plăcere despre frumoasele întîlniri AFA cât și unele reviewuri ale dv. M-a surprins în mod plăcut că „sunteți pe recepție” când se scrie ceva care are conexiune cu activitatea dv. pe acest sit. In continuare, vă vorbesc direct, fără să vă flatez, scriu ce-mi spune sufletul. Reviewul dv. despre drumul cu trenul la Istanbul, are 7-8 ani. Unii pot fi tentați să spună că nu mai este de actualitate, că nu mai prezintă interes și trec peste el. Ei bine, nu este așa. Reviewurile de valoare NU AU VÂRSTA. Și reviewul dv. nu are vârstă. Cu acest review, ați făcut un mare serviciu colegilor de pe AFA. In zilele următoare eu mergeam la Agenția de bilete CFR pentru a rezerva sau cumpăra 2 bilete de tren pe relația București-Istanbul. Soția mea mi-a sugerat să intru pe AFA și să văd ce spun alții despre această variantă și bine a zis (într-o viață în doi, este bine să mai asculți și soția). NB. Citiți și soțului ce scriu eu acum, pentru că am experiența unei vieți deja trăite, am fiice de vârsta dv. Și uite așa v-am întîlnit și am primit de la dv. un sfat bun. Eu cu soția vă mulțumim. Noapte bună.

lizuk [20.08.15 12:36:32] »

Multumesc pentru aprecieri! ma bucur ca v-a fost de folos textul, acesta a fost si motivul pentru care am scris tot ce am scris pe AFA.

danoradea, lizuk, Mihai18, Miss Butterfly
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: