ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2014
    DIN: Sibiu
    ÎNSCRIS: 12.08.10
    JUN-2014

Concediu placut la Ralitsa Superior

Asa cum am promis o sa scriu impresiile de la Primasol Ralitsa Superior (ex. Ralitsa main building).

De la inceput doresc sa multumesc celor de la AFA pentru ajutorul dat in achizitionarea biletului, pentru promptitudine si seriozitate. Imediat dupa ce am cerut o oferta, am primit-o f, repede cu un pret f. bun si pentru ca sejurul nostru incepea in 23 iunie, in 21 iunie am fost sunati pentru a fi informati de situatia din Albena si a putea decide ce facem in cunostiinta de cauza, primind si un nr. de telefon de la o agentie partenera din Bulgaria in caz ca avem ceva probleme acolo sa primim sprijin. Inca o data mii de multumiri pentru seriozitate.

Am plecat in 23 iunie la ora 3 dimineata din Sibiu pe la Pitesti si apoi Autostrada Soarelui cu iesire pe la Vama Veche si am ajuns la hotel la 13. Stiam ca nu se face cazarea decat la ora 14 dar ne-am dus la receptie sa dam actele si sa asteptam dar imediat s-a facut cazarea si ne-au pus bratarie incat am putut servi si pranzul.

Camera potrivit de mare dar f. curata si asa a fost pe intreg sejurul, zilnic facandu-se curatenie, se schimbau prosoapele fara a le lasa jos si presupun ca ar fi schimbat si consumabilele dar la noi nu a fost cazul folosindu-le pe cele de acasa. (erau 2 sticlute cu sampon si 2 dusch gel).

Despre mancare nu pot vorbi dacat la superlativ, diversificata, dimineata: clatite, omleta, oua ochiuri, masline, mezeluri (nu doar salam ci si zilnic muschi file f. gustos), branza mai multe sortimente, diverse salate, fructe confiate, fructe proaspete, cereale pentru copii, lapte si chiar nici nu mai stiu ce mai era pentru ca eu cred ca fiecare putea gasi ceva sa-i placa. La pranz si cina la fel meniul era diversificat, pe langa tot felul de garnituri, tocanite era gratar de porc, pui, seara se facea si gratar afara pe carbuni, am avut pastrav, coaste de porc, pui etc. Binenteles n-au lipsit serile tematice si cand a fost seara cu preparate de peste au fost tot felul de preparate pescaresti. Fructe prospete pepene rosu si galben, kiwi, banane, mere, piersici, caise, cirese si binenteles prajituri si inghetata. Bauturi erau de tot felul bere (c-am slaba spun barbatii), vin alb si rosu si tot felul de tarii: vodca, coniac, wiskey, tot felul de cokteiluri ce puteau fi servite la restaurantul unde se servea masa, la looby-bar, barul de la piscina si snack-bar-aici se serveau si diferite gustari si inghetata dupa amiaza pana la 18...

Masa mai putea fi servita si la plaja unde se serveau de regula produse la gratar si pizza, inghetata, fructe, programul restaurantului era de la 11,30 la 16,30.

Personalul f. dragut si serviabil, la restaurantul de pe plaja trebuie sa servesti acolo masa nu ai voie sa duci pe plaja decat inghetata, suc si bere.

Noi am avut o vreme frumoasa cu soare doar intr-o seara a plouat putin dar off-ul nostru a fost ca apa marii a fost destul de rece dar tot am putut face putina baie. Plaja curata am avut 2 sezlonguri cu umbrela dar atentie trebuie mers mai devreme adica pana pe la ora 9 caci am vazut persoane care n-au mai gasit sezlonguri pe la 9,30, plaja alocata hotelului mai este folosita de oaspetii de la celelalte Ralise, Vita Park si Com si datorita viiturii este mai mica. Dar se lucreaza pentru remedierea plajei.

Noi n-am mai gasit nici un dezastru acolo asa cum s-a tot prezentat la televizor,

plaja era minunata, mancarea f. buna, camera la fel. Apa la piscine era mai calda decat cea din mare, asa ca dupa amiaza stateam la piscina unde echipa de animatori intretinea atmosfera cu diferite activitati sportive si jocuri distractive.

Piscinele curate, mari cu sectiune pentru copii, de jur imprejur copaci astfel ca daca doreai putei sta la umbra, sezlonguri suficiente gaseam si dupa amiaza loc.

Internetul este gratis dar trebuie sa ceri o parola de la receptie, daca folosesti si tableta si telefon primesti parole pentru fiecare gratis.

Noi ne-am simtit minunat si recomand acest hotel celor care doresc liniste si odihna, Albena fiind o statiune mai linistita, din acest motiv s-ar putea sa mai mergem o saptamana la sfersitul lunii.

Sa nu uit majoritari erau turistii nemti dar personalul n-a facut diferente fiind atenti cu toti oaspetii la fel.

Sigur nu am cuprins tot ce doream sa scriu dar daca doriti sa intrebati ceva raspund cu placere.

PS La Aqua park se lucreaza de zor dar nu cred sa-l termine intr-o luna.

Trimis de lili99* in 04.07.14 15:26:39
    Validat / Publicat: 04.07.14 18:01:47
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Panorama, Ralitsa Superior

VIZUALIZĂRI: 2269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lili99*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

doinagherasim* [04.07.14 18:36:56] »

@lili99: Din pacate, va contrazic, in ceea ce priveste faptul ca se poate lua pe plaja inghetata.

"Majordomul"de la intrarea restaurantului de pe plaja (RAI), nu-ti permitea nici macar un mar sa iei pe plaja. Nici inghetata!

Am patit-o eu, cand am fost la inceputul lui iunie: a venit dupa mine si mi-a aratat ca nu am voie pe plaja nici cu inghetata, nici cu marul!

webmasterX [04.07.14 21:39:49] »

@doinagherasim: te referi, mai sus, la sejurul tău din iunei de la Vita Park? vezi impresii

Din câte ştiu, hotelul Vita Park nu a fost inclus în franciza PrimaSol (ci doar vilele Vita Park)

lili99* [04.07.14 22:08:40] »

@doinagherasim: Ma puteti contrazice dar eu am luat inghetata si ,,majordomul'' nu mi-a spus nimic. Si erau copii care aveau inghetata, dar doar inghetata fructe sau mancare nu aveai voie sa duci la sezlong.

webmaster14 [04.07.14 22:13:06] »

doinagherasim* [05.07.14 13:25:07] »

@webmasterX: Da, am fost in concediu, la inceputul lui iunie, pana in data de 10.

Si sincer, nu mi s-a parut normal, ca pentru o inghetata si un mar luat, sa vina cineva dupa mine, sa-mi atraga atentia, ca trebuie sa mananc aceste produse (?) doar la masa, in restaurant. Putina ingaduinta (daca am gresit?), nu strica! Dar, daca asa o fi fost regula, m-am conformat.

teoanton [08.07.14 20:23:58] »

@webmaster14: confirm coordonatele, am verificat pe harta satelit si e OK, am fost de doua ori la RS si in iunie alaturi la RS AC, asa incat stiu despre ce este vorba.

webmaster14 [08.07.14 20:47:04] »

@teoanton: Mulţumesc!

lili99* [08.07.14 21:04:00] »

@webmaster14: Scuze ca raspund asa tarziu dar asa cum a spus si Teoanton pozitionarea este OK.

doinagherasim*, lili99*, teoanton
    Alte impresii din această RUBRICĂCalimera Ralitsa Superior (ex PrimaSol, ex-Ralitsa MB) :