ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2014
DIN: Negresti Oaș
ÎNSCRIS: 26.05.14
AUG-2011

ManatiPark

Manat de reclama care se facea acestui parc si de dorita sotiei mele de a inota cu delfinii, hotaram sa mergem...

O excursie de cateva ore, preluarea de la resort si transferul se face rapid.

Aajunsi in parc exact la timp pentru spectacolul cu delfinii, in prealabil sowului am fost incalziti de prestetia a doi lei de mare foarte isteti, iar dupa ce delfini si-au terminat si ei prestatia am fost invitati in mici grupuri sa "inotam" cu ei, adica intra un grup de maxim 10 oameni in mijlocul bazinului aliniati iar delfinii inotau pe langa tine si ti-e era permis sa-i atingi mai putin pe parte din fata, la partea asta m-a incantat piela lor la atingere, dupa a urmat efectiv inotul individual care consta din doua parti, venea delfinul te "pupa", il prindeai de aripioare si te tragea dupa el inotand pe spate cu o forta pe care nu mi-am inchipit ca poate sa aiba un delfin.

Gata spectacolul, trecem la vizitarea parcului, multe iguane, flora locala, cred ca am vazut ce-i mai mari cactusi din viata mea si papagalii... e un punct foarte al parcului pe langa delfini, suntem invitati la un spectacol in aer liber.

protagonisti vreo 10 papagali viu colorati care inainte zburasera liber prin parc iar la un semn de fluier toti sau strans... spectacolul foarte mult ne-a placut, scenariul hotii si vadistii, bine regizat cu multe scene care au starnit hohote de ras, nota 10 pentru inaripate.

As mai remarca pictorii din parc, haitieni, am cumparat de la Noel un tablou cu tematica tribala un suvenir personal care ne aduce aminte cu drag de Dominicana.

Nu e scump, aprope nu pierzi mult timp, pentru noi a meritat in special suveniruri, spectacolul papagalilor, la defini ma asteptam mai mult...

Trimis de viorelpop in 04.07.14 09:53:59
Validat / Publicat: 04.07.14 11:48:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 3905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorelpop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adri-nico
[04.07.14 14:20:14]

Pielea delfinului, e pielea cea mai fina a vreunui mamifer pe care l-am atins pina acum. )

Noi am avut mai multe parti la inotul cu delfinii, dar din cauza ca n-am apreciat forta si viteza cu care ma trage acea "inaripata" am ramas cu fundul gol si mi s-a taiat pofta. Cititi aici cind aveti chef de ris.

vezi impresii

Felicitari! Poze cind pui?

viorelpopAUTOR REVIEW
[04.07.14 14:35:51]

@adri-nico: o sa tot pun in limita timpului, le am imprastiate prin toate calculatoarele ba acasa, ba la birou... apropo, comparam pielea delfinului cu cizma de cauciuc atunci cand e uda!

adri-nico
[04.07.14 14:46:15]

@viorelpop: eu o comparam cu altceva... dar nu pot spune aici.

[03.12.16 08:30:16]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale din Punta Cana, PUNTA CANA" (nou-creată, între timp, pe sait)

dan sorin
[23.04.18 11:33:56]

@viorelpop: cat a costat vizita la acest manati Parc?

viorelpopAUTOR REVIEW
[13.05.18 19:40:57]

Scuze de răspunsul intarziat... Nu mai țin minte exact dar cred că undeva in jurul a 20 de dolari!

adri-nico, dan sorin, viorelpop
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Punta Cana: