ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2014
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    JUN-2014

Evrika! Evrika! Evrika!

Am descoperit ceva minunat! L-am apucat pe dumnezeu de picior! La insistentele zgomotoase ale juniorului, am ajuns din nou la minunatul Evrika din Sunny Beach Bulgaria. Anul trecut am apucat sa prindem doar 4 zile disponibile in hotel iar anul acesta am rezervat inca din ianuarie ca sa fim siguri ca prindem locuri. Si am prins! 8 zile de vis la cel mai tare resort pentru copii din Europa. S-au scris multe povestiri despre Evrika, am scris chiar si eu una anul trecut, dar cum sa ma pot abtine cand e vorba de un loc ideal de distractie?! Ne simtitm bine de fiecare data cand venim aici.

Spre deosebire de anul trecut, cand am fost cazati in corpul D cu vedere la parcul acvatic, anul acesta am fost cazati in corpul C cu vedere la parcare. Imaginati-va, in ianuarie nu mai erau disponibile decat aceste camere si alea putine. Initial am fost putin dezamagiti de vederea de la fereastra dar am descoperit multe avantaje, umbra si liniste desavarsita pentru ca noi oricum veneam in camera doar ca sa dormim. Parcarea este mare, inchisa si pazita (vezi foto). Curatenia a fost impecabila, prosoapele se schimbau zilnic, paturile erau facute la dunga iar intr-o zi am descoperit chiar si o lebada din prosoape pe patul copilului. Patul copilului era de fapt o canapea extensibila si culmea, era aproape la fel de mare ca al nostru. Noi am avut 2 paturi lipite unul de altul.

Am ajuns dupamasa tarziu si am fost cazati imediat, personalul a fost foarte politicos, am primit bratarile de all inclusive si am fost condusi imediat in camera noastra. Doar cat am aruncat valizele si am dat navala afara sa facem o baie la piscine. Juniorul nostru e mare amator de topogane acvatice, iar in acest sejur si-a jupuit toti chilotii de baie pe ele.

In mijlocul corpurilor de hotel exista o piscina mare pentru adulti, cu o frumoasa cascada care iti curge in cap si cu un bar cu scaune in apa. Apa este curata si nu contine mult clor. In afara de aceasta piscina mare, exista o zona cu topogane si minunate jocuri acvatice pentru cei mai mici, cu o piscina a carei apa ajunge pana la genunchii copiilor. Pe langa aceste topogane si jocuri exista si o zona de topogane pentru adulti, inconjurata de un rau lenes pe care poti pluti cu un colac mare. Toate zonele de distractie cu topogane si jocuri functioneaza de la 10 la 12 si de la 16 la 18 adica fix 4 ore pe zi. In rest e liniste si poti inota prin piscine. Daca vreti sa prindeti loc pe sezlong in zona dorita va recomand ca inainte de a lua masa de dimineata sa mergeti si sa ocupati locurile dorite cu prosoapele de plaja. Toata lumea face asa si riscati ca dupa masa de dimineata sa gasiti numai locuri departe de topogane. Prosoapele de plaja le primiti in schimbul cartonaselor primite de la receptie, de la constructia aflata in mijlocul piscinei pentru adulti. Pentru a prinde sezlong pe plaja mai aproape de mare, trebuie procedat la fel, ba chiar trebuie sa mergeti si mai devreme acolo cu prosoapele. Daca nu reusiti sa va treziti dimineata sa nu va faceti probleme, exista sezlonguri pentru toata lumea peste tot doar ca veti fi departe de apa, pe plaja incinsa. Personalul este extrem de amabil si daca ii solicitati va ajuta sa gasiti locuri libere la orice ora. Noi am ajuns putin pe plaja si vroiam doar sa facem un castel de nisip si apoi sa plecam, asa ca ne-am asezat pe nisip si am trecut la treaba. Un baiat de la bar s-a apropiat si s-a oferit imediat sa ne gaseasca sezlong doar ca noi l-am refuzat politicos. Deci nu exista probleme in acest sens.

Pe partea cealalta a hotelului, pe partea cu promenada si marea, exista o alta piscina, mai linistita, unde de obicei stau personae mai in varsta pentru a nu fi deranjate de larma copiilor. Imediat ce treci de ea ajungi pe promenada si daca o traversezi intri direct pe plaja hotelului. Plaja este larga si are nisip fin si moale, ideal pentru copii. Pe plaja exista si un bar al hotelului si exista paturi pentru masaj, dar masajul este contra cost.

Dimineata pe la 10 cand pornesc topoganele incepe si entertainmentul, gimnastica in piscina, yoga si pilates, muzica multa, polo in piscine, volley pe plaja, fotbal pe plaja…etc. Tot la acea ora se deschide si mini clubul pentru copii. Exista un loc de joaca cu topogane si leagane pe nisip langa piscine, o gradina cu iarba verde unde copii pot juca jocuri asistati de echipa de entertainment, si o sala mare cu jucarii pentru zilele ploioase. Echipa de anul acesta facea treaba buna. Juniorul meu nu i-a bagat in seama, el s-a dat pe topoganele cu apa pana nu a mai putut dar erau multi copii care mergeau la iarba, deci distractie pentru toate gusturile.

Masa de dimineata se ia in restaurantul principal care are o zona inchisa si o zona de terasa la aer. Am mancat mereu pe terasa si de multe ori am vazut pescarusi enormi poposind pe mesele nesupravegheate si furand mancare din farfurii. Mancarea este proaspata si variata. Multe preparate se fac in fata ta de exemplu omleta, ochiuri, pizza, cartofii prajiti. Exista bufet cu preparate reci, salamuri, branzeturi, legume, exista bufet cu fructe, bufet cu bauturi calde gen ceai, cafea, ciocolata, lapte si un bufet cu prajituri si dulciuri. Bucuria copiilor era inghetata! 2 frigidere cu 4-5 feluri de inghetata din care puteai sa te servesti singur in ce cantitate doresti! Al meu junior manca 6-7 conuri la fiecare masa…. m-a exasperat! L-am lasat sa-si faca de cap zilele astea si acum nu mai vrea nici sa se uite la tonetele de inghetata de pe strada! Economie la buget monsher!

La pranz, adica imediat ce se opresc topoganele, langa piscine se deschide o terasa unde se poate lua masa, in afara de restaurantul principal. Aici exista 2 intrari, in dreapta se face pizza si shaorma iar in stanga sunt mai multe variante de mancare, un bar cu salate si fructe, 2 frigidere cu inghetata si bauturile. Aici poti manca ud si imbracat de plaja singura regula fiind sa iti pui papuci in picioare. Daca doresti sa mananci mai decent mergi in restaurantul principal unde exista o varietate si mai mare de mancaruri.

Pentru masa de seara poti folosi restaurantul principal sau daca ai facut rezervare de dimineata, poti folosi cele 3 restaurante mai speciale, cel Italian, Asiatic sau Bulgaresc. Noi am mancat la Asiatic si Bulgaresc pentru ca la Italian nu erau locuri. Mancarea a fost buna in toate cele incercate de noi. In restaurantul principal in fiecare zi exista o alta tema de mancare, de exemplu intr-o zi a fost purcelul, in alta zi fructele de mare, in alta zi vitelul, in alta mielul…si asa mai departe. Nu am avut nici un fel de probleme cu mancarea, a fost mereu proaspata si variata. Am vazut un bar si pentru cei foarte mici unde erau vreo 2 tipuri de piuree, si chestii pentru bebelusi. Sunt de asemenea scaune destinate bebelusilor.

Seara incepe distractia de baza, entertainmentul pentru adulti nu e mare lucru, intr-o seara pe scena canta o trupa care imita ABBA, dar faceau play-back si aveau o ghitara din placaj. In alta seara a fost petrecere in alb, in alta seara salsa, focuri de artificii…etc. Pentru copii, imediat dupa masa de seara, se aduna cativa clowni si danseaza impreuna cu copiii cateva melodii. Oricum noi nu prea am stat la hotel pentru ca distractia oferita de Sunny Beach este fantastica! Spa cu pestisori la picioare, muzica, trenulet…etc.

Am totusi o durere in suflet, desi cam 60% din oaspetii hotelului sunt romani, nu se vorbeste deloc in romana la entertainment, printre copii. Se vorbeste engleza, franceza, rusa, dar nu romana. Asta ar fi un minus.

Recomand resortul EVRIKA BEACH tuturor familiilor cu copii. Mergeti fara grija, veti gasi ceva pe placul fiecaruia.

Trimis de buterfly* in 04.07.14 08:21:52
    Validat / Publicat: 04.07.14 09:28:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 mare

[04.07.14 09:30:03]

[04.07.14 09:48:34]

@webmasterX: este ok webmaster

laura dobrescu
    [04.07.14 10:17:24]

@buterfly: De acord cu tot ce ai spus... inclusiv comentariul negativ...

si eu am comentat odata la fel ca si tine, ca, la cat de multi romani sunt pe litoralul bulgaresc, ar putea face macar o seara romaneasca la restaurant, mai ales ca preparatele culinare romanesti sunt foarte apreciate peste tot in lume...

insa imi dau seama ca este o chestiune de marketing sa NU faca asa ceva.

Romania este la doi pasi si cu siguranta ar starni in acest fel curiozitatea oaspetilor sa vada si la noi cum este...

[04.07.14 10:52:49]

Salutare,

Pe 27 iulie avem si noi rezervare si am dori sa stim cam cun se prezinta apa marii dupa inundatii, au aparut avertizari de enterocolite si hepatite din partea ministerului de externe si suntem cam speriati, ne gandim sa renuntam, nu vrem sa imbolnavim copii.

Multumim!

[04.07.14 11:37:53]

@florin petre: subiectul "hepatita" se poate consulta / discuta pe larg aici

Dragoş a dat deja un răspuns bine documentat, ce poate avea darul să vă liniştească un pic (pe cei care plecaţi zilele acestea) - vezi aici

[04.07.14 12:39:05]

@webmasterX: multumesc!

[04.07.14 13:03:33]

@laura dobrescu: eu ma gandeam mai ales la jocurile pentru copii, acolo nimeni nu vorbea romaneste desi majoritatea copiilor erau romani. In parcare cam 90% din masini erau de romania. Dar ma rog este politica lor probabil. A fost bine si asa

[04.07.14 13:06:07]

@florin petre: la Sunny Beach nu exista nici un fel de problema, nici nu se vede vreo urma de inundatie. Drumurile au fost perfecte, apa foarte buna.

Acum ce sa spun, stim cu totii de atacul Rusiei la bancile din Bulgaria, cautati pe net sa vedeti ce nebunie este, banci falimentate, oameni disperati, cu siguranta si acest anunt este destinat atacarii Bulgariei in plin sezon turistic, acum cand produc mai multi bani.

oricum pentru a sta cu sufletul impacat nu mancati legume si fructe nespalate, nu faceti baie in mare ci in piscine si in rest distractie placuta!

[04.07.14 22:56:56]

@buterfly: Multumim pentru raspuns!

Inca o rugaminte daca se poate!?

Ce traseu ne recomandati pentru drum!

Ms anticipat!

[05.07.14 08:59:00]

@florin petre: Ruse-Varna-Burgas. In zona varna prindeti o portiune de autostrada unde ii dati tare si ajungeti mai repede.

Atentie sa nu ajungeti pana la Burgas, Sunny este inainte, vedeti ca pe indicatoare nu scrie sunny beach ci Slancev Briag!!!! mare atentie!

O sa treceti printr-o zona de munte cu serpentine iar cand gasiti indicatorul catre SLANCEV BRIAG, faceti stanga veti ajunge pe o strada cu hoteluri pe ambele parti, Evrika e pe dreapta si nu e inalt, sa va uitati cu atentie.

Se mai numeste si DIT.

Succes

[05.07.14 09:10:56]

@florin petre: intr-o seara sa mergeti la Nessebar. Este foarte frumos.

Luati autobuzul din spatele hotelului, iesiti prin receptie, prin parcare, faceti stanga si ajungeti la strada principala. Acolo traversati si sunteti in statie. Biletul Costa 1 leva.

Nessebar este o insula superba. Ultimul autobuz spre sunny beach pleaca la 23.

Atentie trenuletul nu va duce decat pana la intrarea in sunny. Folositi autobuzul si va lasa exact la hotel.

Distractie placuta

[05.07.14 15:19:29]

@webmasterX: va rog atasati urmatorul clip

--------------

Rezolvat!

[05.07.14 17:44:27]

@buterfly: multumesc webmaster

cipri
    [21.07.14 13:01:07]

"8 zile de vis la cel mai tare resort pentru copii din Europa. " - desi am o parere buna despre acest resort totusi sa nu exageram...

Ce ar fi totusi de imbunatatit:

- coada la unele mancaruri (ma refer aici in special la pizza)

- calitatea sucurilor la dozator

- programul barului de pe plaja (10-17!!)

- banane intregi si nu taiate in jumatate!!

- mi-ar fi placut sa fie si pepene rosu si la pranz si nu doar seara (si atunci destul de repede se epuiza)

- capacitatea restaurantului principal care este prea mica pentru numarul de turisti

- "Kids corner" la restaurant era o gluma

oana1977
    [25.05.15 18:01:12]

@buterfly -

Buna ziua

ati scris lucruri foarte frumoase despre acest hotel si despre ceea ce el ofera oaspetilor sai. Anul acesta intentionam sa ne petrecem acolo concediul.

Multumim pentru incurajari!!!

Concedii cat mai frumoase va doresc!

[01.06.15 14:10:24]

@oana1977 - ma bucur ca v-am fost de folos! Sa aveti o vacanta minunata!

buterfly*, cipri, florin petre, laura dobrescu, oana1977
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :