ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2014
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUL-2014

încărcat de pe telefon!

Printre cele mai bune hoteluri din Romania

Daca pana in prezent favoritul meu din Sinaia era New Montana, trebuie sa admit, cu mare satisfactie, ca acest hotel este aproape de perfectiunea clasei sale. Daca, in general, hotelierii afiseaza mai multe stele decat poate s-ar cuveni, h. International cred cu tarie ca afiseaza prea putine.

Dar... ca sa detaliez un pic

-camerele sunt foarte cochete, capitonate si imbracate partial in lemn, asigurand o atmosfera calda si primitoare. Balconul are toata balustrada din sticla rezistenta pt a nu obtura vederea si este dotat cu scaune si masa din ratan, iar podeaua este dintr-un fel de parchet. In camere este covor, foarte curat si moale. Baia -dotata cu instalatii sanitare de marca, impecabila, cu toate accesorile incluse... sampoane, creme, geluri etc, inlocuite imediat dupa consumare. Curatenia - perfecta. In camera gasim halat, papuci, internet, tv, birou de lucru, frigider. Daca ar fi sa prezint si ceva negativ ar fi dusul care este de tip walk in, se stropeste destul de mult, dar nu e o mare problema, sunt prosoape din belsug.

- centrul spa are un acoperis de sticla, se vede superb, atat soarele cat si, dupa caz, ploaia... e chiar o experienta deosebita sa inoti sau sa stai in jacuzzi si sa privesti la ploaia care pica... dar se opreste undeva deasupra ta, in tavanul de sticla. Exista, pe langa cele enumerate si un hammam, doua saune si un cabinet de masaj, pe care nu l-am incercat. Toate functioneaza perfect, iar piscina e incalzita la aprox. 27_28 grade. Pardoseala este incalzita, de asemenea.

- parcarea e gratuita si se afla langa hotel intr-o cladire anexa, care este legata de hotel printr-o pasarela.

-micul dejun este de departe cel mai bun pe care l-am avut intr-un hotel din Romania. Practic ai orice doresti, dar as remarca cele 5 tipuri de freshuri, cele 2 espressoare lavazza automate si prajiturile delicioase. Plus multe tipuri de fructe, inclusiv ananas proaspat si pepene, desi nu prea era vremea lui.

- la parter sunt doua restaurante foarte bune, despre care voi scrie separat. Probabil sunt cele mai bune din oras.

-daca ar fi punctez si ceva mai putin placut, ar fi pretul camerei, destul de piperat, dar in care aveti inclus accesul la spa, micul dejun si parcarea.

Per total, o experienta foarte placuta. Va invit din toata inima sa il incercati in sejururile voastre din sinaia si sunt convins ca veti fi ff multumiti.

Trimis de rentea in 03.07.14 18:39:59
Validat / Publicat: 03.07.14 21:30:22

VIZUALIZĂRI: 2148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Priveliste din balcon.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 79.20 EUR pe cameră

[03.07.14 19:31:40]

[03.07.14 21:10:01]

@webmaster23: este excelenta. Multumesc.

[04.07.14 03:19:20]

[04.07.14 09:18:48]

@webmasterX: da. Acolo este.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.07.14 12:45:47]

Si favoritul familiei mele este New Montana, e drept ca nu am mai stat la International dupa ce a fost renovat. Preturile mi s-au parut mult prea mari...

Am incercat sa fac o rezervare pentru sfarsitul lunii iulie la New Montana dar n-am mai gasit camere libere in perioada dorita de noi. La International au camere disponibile dar pretul este dublu.

Pentru ca ati stat la ambele hoteluri v-as ruga sa-mi spuneti daca se justifica diferenta atat de mare de pret intre International si New Montana?

Multumesc!

[13.07.14 19:48:55]

@Floria: sincer va spun ca da. Dar depinde la ce pret gasiti totusi h. International. Dublu nu e ok. Un 40... 50% poate.

[13.07.14 21:01:13]

@Floria: Si, daca mai imi permiti o completare-

Diferenta dintre cele doua hoteluri este una foarte clara dpdv al confortului din camere si al centrului spa. Este o alta clasa, chiar daca New Montana are un standard bun, asa cum am relatat si eu. Personal, nu am stat in Romania la un hotel mai bun si cred ca asta spune ceva.

Dar, totusi, sa platiti dublu se merita numai daca doriti un @rasfat@, nu vei fi dezamagita, crede-ma pe cuvant. Oricum, indiferent de cazare, fa o vizita intr-o seara la unul din cele 2 restaurante din H. International - vei fi foarte placut surprinsa, inclusiv dpdv al pretului platit.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [13.07.14 22:19:56]

@rentea: Multumesc pentru raspuns! Pentru 4 nopti si doua camere rezervate am obtinut o reducere, astfel incat diferenta fata de New Montana este cea pe care o consideri si tu normala, cam 40-50%.

Si da, vrem sa ne rasfatam dupa o perioada grea, cu multe examene! Examenele le-a dat fiiul meu nu noi dar de multe ori familia e mai stresata decat "catindatul". Aveam alte planuri de vacanta-Sibiu, Alba Iulia- dar a trebuit sa renuntam si sa alegem ceva aproape de Bucuresti, nu mai mult de 4 nopti...

Sunt sigura ca vom fi multumiti iar restaurantele recomandate de tine le-am trecut pe lista!

Multumesc inca odata si iti doresc cele mai frumoase vacante!

[14.07.14 20:09:10]

@Floria: distractie placuta. nu uitati sa cereti o camera la un etaj superior, cam pe la 5 -6 ar fi cel mai bine si, preferabil zic eu, cu vedere la bulevard. este liniste si privelistea e superba.

alex1968
    [14.07.14 20:45:33]

@rentea,

Am şi eu o întrebare un pic cam caraghioasă, dat fiind că suntem la mijlocul lui iulie.

Am făcut şi eu rezervare la Internaţional pentru câteva zile începând din 23 iulie şi abia acum m-am uitat pe prognoza meteo. Am văzut că temperatura va fi cuprinsă între 6 grade (minima, noaptea) şi 16 grade (maxima).

Dat fiind faptul că scopul meu în acest minisejur este să mă odihnesc - deci în afară de plimbările de "întreţinere" vreau să dorm cât cuprinde, pentru că am avut o perioadă foarte încărcată - confortul în cameră mă interesează în cel mai înalt grad.

Aşadar, cum e temperatura în camere? Aerul condiţionat merge şi pe încălzire? Pentru că la 6 grade noaptea... brrrr deja m-a luat cu fiori.

Şi - cu scuzele de rigoare - încă o întrebare, de curiozitate: cât ai plătit pe noapte (că nu apare în caseta tehnică)?

Mulţumesc mult

[14.07.14 20:54:17]

@alex1968: he he... nu e caraghioasa... la munte poate fi racoare oricand.

Nu vei avea nevoie dde incalzire cu siguranta. Dar, daca doresti, sistemul de climatizare este unul digital, automat, in fiecare camera. Pur si simplu tastezi ce tempertua vrei si o vei avea. Dar, repet, nu vei avea nevoie, oricum, seara vei inchide balconul banuiesc

Am platit aprox 750 lei pentru cele 2 nopti (cred) cu toate taxele incluse.

Micul dejun poti solicita sa il primesti in camera daca vrei, am observat mai multe persoane cerand acest lucru 9eu nu am facut-o insa).

alex1968
    [14.07.14 21:02:51]

@rentea,

Mulţumesc mult. M-am liniştit, pentru că - sincer - mă preocupa foarte tare problema asta. Încă odată, mulţumesc foarte mult şi concedii minunate în continuare

alex1968, Floria, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂInternational Hotel: