Unde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?

03.07.2014
Avatar pingo_doce
DIN Piatra Neamț
înscris/ă în 03.05.11
JUL-2014

încărcat de pe telefon!Restaurant La Dobrun

Restaurant Dobrun

Am luat cina la restaurant Dobrun, un loc linistit, central, dar ferit de agitatia din oras. Am ales sa stam pe terasa.

Meniul este variant, mancare romaneasca adevarata, taditionala, servire ireprosabila. Am comandat ciorba de burta, tochitura Dobrun (ieftina: 19 lei/portia), fasole cu ciolan afumat (unciolan mare, adevarat. Preturile foarte bune in raport cu portia de mancare. am petrecut cateva ore deosebite, am vorbit, mancat si de aici voie buna.

Pot spune ca este cel mai bun restaurant din sibiu unde se mananca foarte bine. Si atmosfera et3 placuta. Chelnerii sunt foarte amabili si la dispozitia ta. Totul curat si incantator. Recomand!)

Impresii încărcate de pingo_doce in 03.07.2014 15:00:57

Validat / Publicat: 03.07.14 22:40:39

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (pingo_doce); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2250 PMA (din 4 voturi) nota2

- Rodel
[04.07.14 19:22:52]

Nu numai mâncarea este ”românească, tradițională”, ci și ambientul. La atmosfera tradițională contribuie și orchestra cu repertoriu popular de calitate (cel puțin, când am fost eu acolo).

[05.07.14 09:19:56]

@Rodel: cand am fost eu nu era orchestra. De asta nu am mentionat acest lucru.

[25.07.14 09:22:57]

@pingo doce: Buna dimineata!

Pentru ca probabil esti din Sibiu, din moment ce ai postat 3 review-uri pentru restaurante de acolo, am o mare rugaminte:

Peste o saptamana vreau sa fac o escala pentru masa de pranz, in Sibiu, in drum spre granita de vest. Stiu ca problema mare in Sibiu sunt parcarile. Poti sa imi recomanzi un restaurant/terasa unde se poate manca decent si cu o parcare platita pe o raza de 200-300 m? Multumesc.

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.07.14 09:33:34]

@saxonul: dacă tot ești doar în trecere, eu aș recomanda unul dintre cele două McDonald's (atenție! nu urmări pozițiile markerilor de pe hartă - sunt puși aiurea. Caută după adresă). Nu e chiar restaurant, dar are parcare, are mâncare destul de bună (au mai diversificat meniul față de clasicii „hamburgheri” cu care au intrat pe piață), proaspătă, nu pierzi timpul mai deloc, au și internet...

E drept, nu ai parte de ciorbă de fasole și tochitură acolo, dar sincer - eu când plec la drum lung prefer să mănânc relativ puțin și cât mai ușor (evident, eu fiind și șoferul „de bază”). După o masă copioasă, cam scad abilitățile de conducere auto, măcar vreo două ore și nu prea e recomandabil, în special la drum lung.

PS eu unul le-am testat pe ambele, chiar de mai multe ori și a fost totul ok.

PS2 foarte aproape de McD. Șelimbăr e și un KFC, dacă preferi șnițelele de pui.

Drum bun!

[25.07.14 09:39:37]

@Dragos: Multumesc pentru recomandare. Voi apela la Mc doar in disperare de cauza, nu sunt un fan :). Faptul ca are parcare e un mare plus totusi, nici nu ma gandisem la varianta asta. O sa ma uit pe harta sa vad daca este unul din ele in zona centrala. As vrea sa-mi dezmortesc picioarele un pic prin Piata Mare, Piata Mica etc... O zi frumoasa si multumesc inca o data!

[25.07.14 09:42:12]

@pingo doce: Oops! Acum am vazut ca la profil scrie ca esti din Piatra Neamt! Mea culpa, vazand atatea articole cu restaurante din Sibiu am crezut ca esti din partea locului. :) :) Rugamintea ramane valabila totusi!

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.07.14 09:43:12]

@saxonul: din păcate, niciunul nu e în zona centrală. Ei, dacă ai ceva timp de pierdut, atunci clar nu e prima opțiune un fast-food! Sugestia mea era pentru un călător grăbit. :)

[25.07.14 16:20:50]

@Dragos: Nu voi fi grabit, fac o escala de 2-3 ore la Sibiu si raman peste noapte in Arad, de unde voi pleca mai departe.

[25.07.14 20:11:24]

@saxonul: buna seara. scuze pt intarzierea cu care raspund. Parcare mare este in zona Hotelului Forum Intercontinental (multe locuri de parcare cu plata, parcare mare). iar restaurante pt a manca sunt foarte multe la doar 3 minute de parcarea din fata Hotelului Forum Continental, pe strada pietonala Nicolae Balcescu spre Piata Mare si Piata Mica.

[25.07.14 21:54:51]

@pingo_doce: Multumesc!

[26.07.14 09:08:10]

@saxonul: cu placere. oricand. e parcare mare si este si centrala, aproape de Piata Mara, Piata Mica unde sunt zeci de restaurante

pagină generată in 0.136202096939 sec