ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2014
ÎNSCRIS: 14.09.11
JUN-2014

Barcelona, primul sejur

Mai bine mai tarziu decat...

Un sejur planificat din timp, dar nu prea organizat! Nici o problema! La sfarsitul anului trecut ne-am hotarat: Barcelona! Am achizitionat biletele pentru cazare si avion (Tarom) la un pret ultra rezonabil, agentie serioasa, nu spun cine, vine ziua, si hop! dimineata la 8,30 am decolat spre Catalunia.

Dupa aprope trei ore, ne-am asezat pe pista aeroportului El Prat, terminalul 1. Ne-am recuperat bagajele rapid, am ochit un punct de informare turistica, am achizitionat doua Barcelona Card cu 116 euro ambele, am citit pictogramele aferente, am mai luat un autobus naveta (gratis) pana la terminalul2, si in sfarsit eram in trenul care duce la oras! (metrou nu e!). Patru statii si gata: proxima parada Passeig de Gracia!

Am coborat, si dupa 10 minute de mers pe jos, am ajuns la hotelul, apartamentul, casa noastra din Carrer del Consell de Cent, AO 430!

Asa ceva mai rar! Mare, curat, utilat full, si foarte aproape de... De cine, de ce, aflati imediat.

Ai un plan e bine, nu ai e la fel! Unde mergem!? Cum unde? La nici cinci minute de mers agale, cine ne intampina: La Sagrada Familia!!

Ne-am apropiat, si am avut o senzatie stranie: granit, marmura, gresie, mozaic, beton armat, sticla ultima generatie, betoniere, macarale, picamere, ce mai santierul! Ceva care, mi-a lasat senzatia ca nu se va termina niciodata!!! Am pozat-o din toate unghiurile, nu am intrat, si gata!

In rest, Barcelona este SUPER!!! Ai ce sa faci, ai ce sa vezi, merita toti banii! Nu recomand trasee, totul e aleatoriu, e un oras unde nu ai cum sa te ratacesti, toata lumea este amabila, ai spus cuvantul magic HOLA! , si esti inclus in societate!

O paranteza, de ce Barcelona Card? Are gratuitati la cateva obiective majore, are reduceri la alte obiective, reduceri la accesul in zonele de agrement, la restaurante, unele magazine, si nu in ultimul rand, are gratuitate la transportul in comun, recte autobuz, metrou, tramvai si trenurile ce strabat orasul.

Inca un amanunt, pretul unei calatorii cu metroul sau autobuzul este de2,15 euro. noi l-am avut pe 5 zile, si a meritat!

Sa revenim la oras! Aici te bantuie cineva, dar te bantuie in cel mai placut mod: GAUDI!!! E peste tot, la casa Mila, la casa Batlo, in parcul Guell, la castelul Montjuic, si in sute (poate mii!) de restaurante, bouticuri, sau piete!

Ce am mai vazut: ceva super! Barri gotic, adica ceva vechi, curat, linistit, unde catedrala La Seu domina piata cu acelasi nume, iar terasele te imbie la o cana cu Sangria si felii de portocale!

Aleatoriu! pentru noi asa a fost! nu am avut trasee prestabilite, dar ne-am dus unde am vrut, si mai ales acolo unde am crezut ca ochii se bucura!

Am vazut casele lui Gaudi, am vazut parcurile: Ciuttadela si Guell, castelul Montjuic, un stadion nu prea mediatizat, Estadi Olimpic de Montjuic, si ce sansa: Font magica de Barcelona, care ofera un grandios spectacol de sunet si lumina! Dar atentie, numai de joi pana duminica! La Rambla! Daca nu ai fost cu picioarele aici, ai fost degeaba! Este lume, este agitatie, este veselie, este Viata!

Unde mancam!? Peste tot... sunt mii de restaurante, terase, baruri, chioscuri, marketuri, ai de unde sa alegi! Pentru toate gusturile, si pentru cele mai mici buzunare!

Distractie: peste tot, si ziua si noaptea, asta daca mai rezisti dupa plimbarile de peste tot! Ai copii, trebuie sa vezi Acvariul (l-am vazut si noi!) Shoping: Pericol mare, tentatii mai ca la pacanele!

Transportul este civilizat, autobuzele nu au o frecventa deasa, dar circula la secunda! Ziua pana la 22,30, dupa aceasta ora circula cele de noapte, pana la 05,00, metroul intre 05 si 24, sambata mai tarziu, de sarbatori si non stop. Noi am prins o sarbatoare mare: Sant Joan, pe 24 iunie, nu sa lucrat, pocnitori si petarde ca la anul nou, si o prajitura tare simpla si buna: coca de sant Joan.

Cam atat, si cum spune toata lumea care urca in autobuz, iar soferul raspunde la fel, cu zambetul pe buze: HOLA!!! HOLA BARCELONA!!!

Avem si poze!!

Daca a-ti inteles cat de cat ceva, si impresiile noastre v-au ajutat, va dorim si voua vacante la fel de placute ca cea de mai sus!

Trimis de simon_niculae in 03.07.14 00:40:18
Validat / Publicat: 03.07.14 01:30:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3730 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simon_niculae); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 "Sagrada Familia", este un simbol, dar inca "se mai cauta"!

mariana.olaru [03.07.14 09:34:30] »

Ca una care am văzut Barcelona si chiar am scris cateva review-uri despre această încântătoare metropolă, lectura pe care mi-ai oferit-o dis de dimineaţă, m-a umplut de dor şi de nostalgie. Căci ai reuşit în cuvinte puţine să sintetizezi tot ceea ce se poate spune despre Barcelona, iar ritmul alert al review-ului m-a transpus instantaneu cu ochii minţii, pe rând, în toate acele locaţii despre care pomenşti şi pe care aş dori din inimă să le revăd.

Da, Barcelona este un oraş unic, n-am auzit pe nimeni dintre cei ce i-au trecut pragul să nu vorbească la superlativ despre "comorile" oraşului, despre oamenii de acolo şi despre atmosfera imposibil de reprodus în cuvinte sau imagini foto. Pentru a o simţi, cu adevărat trebuie să vezi Barcelona!

Aşa încât, alegerea ta şi afamiliei tale de a cunoaşte capitala Cataluniei, a fost nu numai inspirată, dar şi un privilegiu de care, înţeleg, aţi profitat la maxim.

Felicitări!

mariana.olaru, simon_niculae