ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2014
    AUG-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

MARATEA – Statuia Cristo Redentore

Sunt absolut sigura ca toti membrii AFA cunosc gigantica statuie a lui Christos din Rio de Janeiro (facuta de un roman!), dar cati dintre voi stiu ca si in Europa exista una asemanatoare? Mai exact in insorita Italie! Am aflat despre ea in momentul in care am ajuns in zona Potenza, intr-o scurta vacanta si cautam cu harta in mana locuri interesante de vizitat.

Un nene lenevos de pe sezlongul alaturat, pe o plaja plina de pietricele din San Nicola Arcella (vezi povestea mea precedenta), ne-a indicat cu degetul un punct pe harta noastra, un punct micut pe nume Maratea.

Nu auzisem pana atunci despre locul indicat asa ca am googalit urgent si am descoperit ca locul este supranumit “Perla marii Tireniene”. Bineinteles ca abia am asteptat sa vina ziua urmatoare ca sa dam o raita pana acolo si sa cercetam cu ochii nostri. Am pornit undeva pe la pranz pentru ca juniorul a fost de neclintit in dorinta lui de a face o baie in “male” si a trebuit sa ne conformam ca sa nu avem circul cu tot cu maimuta cu noi pe toata durata drumului. Cumparand astfel promisiunea ca va fi cuminte am pornit cu masina spre respectiva Maratea. Drumul urmareste linia coastei asa ca pe tot parcursul lui am avut parte de peisaje superbe, cu o mare infinit de albastra de o parte si cu muntele spectaculos pe partea cealalta. Am ajuns intr-un satuc de vis pe coasta muntelui avand marea la picioare. Chiar la intrarea in satuc era o bariera unde toata lumea trebuia sa lase masinile personale si sa purceada pe jos mai departe. Am parcat masina, am platit si am pornit pe jos catre frumosul centru istoric al satului. Case din piatra prinse de peretele de stanca, magazinase, tarabe cu suveniruri, restaurante mititele si cochete si multa, multa briza marina, cam asa se prezenta inaintea noastra Maratea. Din centru pe o straduta laterala se cumparau bilete pentru autobuzul care mergea in varful muntelui unde se afla uriasa statuie de piatra alba. Am luat bilete si am urcat in autobuz. Drumul este ingust si serpuitor si inteleg de ce nu dau voie altor masini sa intre pe el. Peisajul este pur si simplu fantastic! Marea ramane din ce in ce mai jos in timp de autobuzul cu turisti serpuieste in sus, tot mai sus afisand in ferestre verdele plantelor si gri-ul stancilor pe care se catara. Am admirat fascinati peisajul pret de vreo 15 minute pana am ajuns in parcarea de sus. Am coborat si am privit in jur uluiti, nu ne venea sa credem cat de frumos era totul in orice directie ne uitam. Langa parcarea autobuzelor era un magazin de suveniruri cu restaurant atasat si de acolo pornea drumul cimentat garnisit cu multe scari care urca spre picioarele statuii. Ca si date tehnice statuia a fost ridicata in 1965, este inalta de 21 metri si are deschiderea bratelor de 19 metri, iar fata are 3 metri.

Soarele batea puternic chiar din spatele statuii si noi ne mijeam ochii lacrimand ca sa o vedem in toata splendoarea. Si iata, la cativa metri de noi de ridica amplu, impresionant de alb in contextul culorilor puternice si vii din jur, Cristos. Cu mainile desfacute dorind parca sa cuprinda toate cele existente pe pamant si privind catre munte nu catre mare cum ne-am fi asteptat, parea ca vegheaza atotputernic, si netulburat, viata locuitorilor din zona. Pescarii si navigatorii il iau ca punct de reper in calatoriile lor si de cate ori trec prin zona se gandesc ca statuia le va purta noroc si le va garanta un drum lipsit de primejdii si furtuni.

Nu stiu de ce zona este foarte putin promovata, in Maratea nu am vazut decat cateva pensiuni anemice. Am citit pe net ca exista totusi undeva in zona ceva hoteluri mititele. Personal nu le-am vazut. Este un mare pacat, zona este fascinanta, superba si ramane in mintea vizitatorilor ca o amintire extrem de placuta. Daca aveti drum in zona, va recomand sa urcati pana la statuie pentru ca merita.

Trimis de buterfly* in 02.07.14 18:04:11
    Validat / Publicat: 02.07.14 23:35:35
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3202 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 de sus

adri-nico [03.07.14 06:30:57] »

fata mea, ia de scrie ca eu nu mai apuc.

eu nu stiam de statuia facuta de roman, na!

buterfly* [03.07.14 07:06:35] »

@adri-nico: cum sa nu sti de statuie?! ei lasa ca ai aflat acum! Iti tin eu locul cald pana ai timp sa scri si tu!

buterfly* [03.07.14 10:46:29] »

rog webmasterul sa adauge acest cantec

webmasterX [03.07.14 11:06:25] »

@buterfly: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

buterfly* [03.07.14 11:09:03] »

@webmasterX: multumesc webmaster

msnd [03.07.14 23:25:33] »

Cer scuze că mă bag și eu ca musca în... parcă despre lapte este vorba. Statuia lui Isus din Rio de Janeiro, realizată între 1922 și 1931, are numai figura realizată sculptorul român Gheorghe Leonida, născut în Galat în 1893. Simbolul de ”Mântuitor”, cu brațele deschise a fost propus de Heitor da Silva Costa și a fost sculptat de polonezul - francez sculptor Paul Landowski. Un grup de ingineri locali a propus realizarea statuii din beton armat în loc de metal, așa cum propusese Landowski.

dorgo [04.07.14 06:43:41] »

@buterfly, am fost odata demult, cu trenul de la Roma la Reggio Calabria (trecand prin Napoli), se vedea marea Tireniana din tren, e de-un albastru infinit, am auzit ca s-au introdus ceva zboruri "low-cost" sau "non-low-cost" directe (!!) spre sudul Italiei (Bari, Brindisi), stii ceva despre ele (?), altfel, cu masina se ajunge greu, sudul e departe...

buterfly* [04.07.14 08:12:16] »

@msnd: asa este, romanul a sculptat capul statuii dar pana la urma asta este cel mai important pentru ca restul statuii este doar un bloc mare de ciment, nimic artistic. Statuia de la Maratea este ceva mai mica dar la fel de spectaculoasa si bine plasata deasupra marii intr-un peisaj de vis.

buterfly* [04.07.14 08:18:26] »

@dorgo: marea este spectaculoasa in zona asta a Italiei si de asemenea sunt niste locuri de vis, vezi de exemplu Diamante si San Nicola Arcella (am scris despre ele). Nici eu nu aveam idee ca exista pentru ca nu sunt promovate deloc. La fel de frumoasa este si zona Vasto, la fel de nepromovata si necunoscuta (am scris si despre ea).

Exista avion low cost wizz air spre Bari direct, noi am fost cu masina si asa am reusit sa vedem multe obiective ascunse.

La Vasto ajungi si mai usor (asta e in Abruzzo), este langa Pescara unde ai autobuz atlassib.

Oricum daca vrei sa vezi cat mai mult ai mare nevoie de masina.

adri-nico [04.07.14 09:14:15] »

Ce low cost, fratilor? eu am dat 320 e euroi pe biet (bine, ca am luat si asigurare completa) Bucuresti -Reggio Calabria. Fara masina esti ca si fara picioare. Adica daca vrei sa umbli si sa vizitezi, e musai sa ai cu ce sa te deplasezi. De la Palmi la Villapiana am mers mai mult de 3 ore pe autostrada. de la Palmi la Gambarie cam vreo 2 ore,

De la Palmi la Scilla, aproape vreo 40 minute. E bine sa ai sofer ca sa poti admira peisajul... si soferul sa opreasca in fata fiecarui loc bun de facut poze. )

buterfly* [04.07.14 14:39:32] »

@adri-nico: asa este, fara masina esti blocat. Totusi daca vrei cu avionul trebuie sa iei din timp bilet, doar ca apoi ramai blocat in statiunea in care ai mers

dorgo [04.07.14 15:30:14] »

@adri-nico: te-au tras in pieet rau de tot. Cu 320 de euro (care e o avere) stii ce faci? dai in luna ianuarie, 30-40 de euro pt un bilet pentru un zbor in luna mai-iunie, la Wizzair pt. Roma (sa zicem), apoi mai dai 30-40 euro pentru al doilea bilet, tot in aceeasi perioada pentru Barcelona si mai dai 30-40 euro pentru un "aller-retour" la Paris, iei doar 4 zile de sejur de fiecare data, te cazezi cu 8-10 euro pe zi la hosteluri, mananci doar zacusca de-acasa pe paine si slanina cu ceapa, ca doar te-ai dus pt. Colosseum, Gaudi si Turnul Eiffel, nu-i asa? si te mai intorci acasa si cu bani de-un Cico.

Acum exagerez un pic, dar am vazut pe cineva care face chestia asta... si daca cumva pierzi vreun zbor, n-ai pierdut mare lucru, decat o suma mica (30-40 euro). Rezervarea Wizzair-ului "bate" pana departe, deci poti lua bilet in avans cu o jumatate de an, la preturi mici...

adri-nico [04.07.14 19:03:51] »

@dorgo: Draga domnule Dorgo,

Daca dumneata crezi ca eu muncesc ca o roaba ca a maninc zacusta si slanina cu ceapa in concediu, mare ti-e minunea ta, Doamne! (nu ca nu imi lasa gura apa in secunda asta dupa asa delicatesuri...)

La mine vacanta e un prilej de rasfat si daca pot sa ma si bucur de peisaj... cu atit mai bine.

Nu vreau sa ma laud si sper sa imi gasesc citeva ore libere sa va scriu despre cite bunatati am mincat in Calabria. Bunatati si noutati!

Cit despre Wizz-nu cred ca mi-as mai dori sa calatoresc cu ei, au o asa harababura ca ti se face lehaite. Mie mi s-a facut dupa prima cursa... dar "never say never"... ca nu se stie cind te buseste nevoia.

Si nu cred ca planurile din ianuarie se mai potrivesc in iunie, sint o fiinta Last Minute! (in tot ceea ce fac)

buterfly* [05.07.14 07:16:58] »

@adri-nico: frumos, frumos, hai scrie si tu ca sunt curioasa. Eu am terminat odata cu articolul de azi, si abia astept sa te citesc. Sa incepi de luni ca sa ne mearga bine toata saptamana!

adri-nico [05.07.14 10:47:20] »

@buterfly: Incep de diseara! Promit! .

dorgo [06.07.14 10:32:06] »

@adri-nico: e bun si "last minunte" (mai ales daca ai o cunostiinta la o agentie care te anunta telefonic de ceva bun), chiar daca nu te duce unde vrei tu si unde vrea el si cu toate ca un amic dintr-o agentie mi-a zis, "nu luati "last" ca nu se respecta mereu hotelul, vila, te pune in altele, caci mai apare cate un "lost" people care ti-a luat si ultima camera din fata nasului... parca mai bine e cu 'early-booking", mai ales ca acelasi om imi zicea ca anul acesta e slab pt. ei si s-au prelungit (ca niciodata), 'early"-urile pana la 30 aprilie (!!)... si nu mai munci ca o roaba, munceste ca mine mai cu spor, ca un excavator.

Eu am dus acum in concediu in Grecia si slanina, si, cum n-aveam masa platita de nici un fel, faceam dimineata un platou cinsistent cu ceapa alba minunata de-a lor, slanina de-a noastra, rosii de-a lor, zacusca de-a noastra, paine de-a lor, cafea si zahar de-ale noastre si m-am intors cu bani acasa de inc-o excursie in Grecia... si daca nu lasam ciubuc pe la taverne, cred ca mai iesea de-un week-end la Sovata... da' tu sa nu faci ca mine... cu slanina dupa tine, e mare rusine...

adri-nico [06.07.14 10:40:22] »

@dorgo: am slanina dupa mine, dar nu in traista! merci de sfaturi. si nu am apelat la agentii pentru procurarea last minutelor ci doar la visele si dorintele mele. daca imi permit, plec, daca nu, inchid ochii la loc si visez mai departe.

adri-nico, buterfly*, dorgo, msnd