ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2014
ÎNSCRIS: 23.07.13
JUL-2014
2 AD. + - COPII -- v: -

Hotel Ammos Sarti, o locatie excelenta

Am petrecut 12 zile incredibil de frumoase in Sarti, cazandu-ne la Hotel Ammos. Rezervarea am facut-o direct la ei, in luna februarie, beneficiind astfel de un discount. Am pastrat legatura cu Christos, patronul de la Hotel Ammos, pe mail, trimitand un avans prin Western Union si primind de la acesta confirmarea.

Insa sa incepem cu inceputul: plecand din Timisoara, am ales traseul RO-SRB-MK-GR. Toate bune si frumoase pana la granita SRB-MK si MK-GR, und am avut senzatia ca vamesii macedonieni, din pura frustrare, isi bat joc de turisti. Am stat in total peste 1 ora la macedonieni. Insa a trecut si asta si intr-un final glorios am ajuns in Sarti.

Intrand in Sarti, l-am sunat pe Christos si acesta ne-a ghidat spre hotel- se ajunge foarte usor: pe soseaua principala lasi in dreapta benzinaria Aegean si un mic pod, treci prin dreptul hotelului Phyllis si o iei la stanga, spre mare. Acolo, in fata unui parc superb, se afla Hotel Ammos.

Noi am stat la etajul 1, cu balconul spre parc- asa am solicitat noi camera. Spatiul locativ se compune din: o camera de circa 25 mp, cu 1 pat matrimonial si 1 simplu, cu saltele PERFECTE, deci somnul este mirific, cu o chicineta utilata complet, filtru cafea, plita electrica, frigider mare cu congelator, dulap, noptiere, balcon cu masa si 3 scaune, uscator rufe. Internetul wireless functioneaza bine, atat in camera, cat si pe balcon.Aerul conditionat este gratuit. Singurul minus ar fi baia, care este f. mica- probabil potrivita pentru greci, care sunt mai micuti de inaltime :)). Insa in afara de acest lucru, chiar nu am avut ce reprosa. Curatenie generala cu schimbarea lenjeriei si a prosoapelor se facea o data la 2 zile- by the way, nu a disparut nici un ac din camera! - nici nu simteai prezenta femeilor de servici. Patronii- Christos si parintii acestuia- faceau prin rotatie la hotel, astfel incat sa fie tot timpul cineva prezent. Orice problema aveai, ei erau acolo. Vorbesc bine limba engleza, astfel ca nu au existat bariere de comunicare.

In timpul sejurului, unul dintre copiii prietenilor nostri a avut ziua de nastere. Stiind ca patronii au si o cofetarie- cu niste prajituri DELICIOASE- le-am cerut sa ne pregateasca un tort pentru ala mic. Nu numai ca au facut un tort delicios, special pentru ala mic, cu Mickey Mouse etc, l-au si livrat la ora stabilita la hotel, pentru un pret mai mult deca simbolic- pretul a 3 cafee frapee :).

Alt plus pentru Hotel Ammos este distanta fata de plaja- care este... dupa colt. Plaja este intinsa, cu nisip fin, apa limpede si cu intrare lina. La o distanta de 2 minute gasesti 2 beach-baruri, cu sezlonguri si umbrele gratuite, insa trebuie sa consumi ceva: un frappe- 3 euro, 1 bere la halba- 3,5 euro, etc. Inca un plus al partii acesteia sudice din Sarti este linistea. In timp ce in partea nordica vilele si hotelurile sunt efectiv ingramadite una in cealalta, galagia persistand pana tarziu in noapte, in partea sudica este liniste si mult mai mult spatiu. Nici macar nu ne-a tentat, in 12 zile, plaja din nord.

Venim de multi ani in Grecia insa in acest an am fost dezamagiti de mancarea de la taverne. Nu stiu... sa ne fi schimbat noi gusturile... sau sa se fi lasat ei pe tanjeala? Despre asta insa - intr-un alt review.

In concluzie, fie ca sunteti cuplu fara copii sau familie cu copii, va recomand hotelul Ammos. Cele 3 stele pe care le are chiar le merita - la nivelul unitatilor de cazare grecesti.

Iar de patroni - numai de bine.

Trimis de dananicole in 01.07.14 18:41:28
Validat / Publicat: 01.07.14 20:19:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: ----

VIZUALIZĂRI: 6549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananicole); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ADRIAN ISTRATE [03.07.14 12:22:54] »

@dananicole: Din Sarti plecam duminica 06.07.2014, suntem din Sibiu, nu stiu daca s-a deschis trecerea din Makaza.

Ma poate ajuta cineva cu informatii?

Sau poate sa mergem prin Zlatograd?

Prin Sofia-Kulata este groaznic din cauza lucrarilor si a aglomeratiei. Cand am sosit (in 26.06.2014) am facut nu mai putin de 17 ore!

Va multumesc anticipat.

Andra Moldo [17.07.14 01:29:43] »

@ADRIAN ISTRATE: Buna. Si noi suntem din Sibiu si mergem in sarti pe 1 august. Poti sa-mi spui mai multe despre drum, pe unde ati mers, cate ore ati facut? m-ar interesa si unde ati stat, cum a fost, cum a fost mancarea si eu stiu... cat mai multe informatii. Multumesc.

webmasterX [17.03.15 19:06:38] »

ritta1929 [16.08.15 11:51:53] »

@dananicole:

Datorita acestui review, acum suntem cazati la Ammos Hotel. Am fost foarte placut surprinsi. Multumim!!!

webmasterX [16.08.15 12:03:20] »

@ritta1929 -

Datorita acestui review, acum suntem cazati la Ammos Hotel.

Ne-am bucura să citim impresiile tale pe AmFostAcolo.ro despre această cazare, după terminarea sejurului tău.

La întoarcerea din vacanță vei putea folosi acest link SCRIE IMPRESII.

Mulțumim.

dananicole [16.08.15 14:29:53] »

@ritta1929 - Ma bucur foarte tare!! Multe salutari din partea noastra lui Christos si parintilor lui. Va dorim o vacanta superba. Noi suntem acum in Nikiti, intr-un alt studio frumos

zamolx [28.01.16 18:16:12] »

Am o problema si va cer ajutorul! Am rezervat pe mail pt august anul acesta si comunicarea a fost foarte greoaie. In final am sunat pe nr de mobil si am vorbit cu un domn, foarte amabil, care mi-a confirmat rezervarea. Dar cand am intrebat de avans, intai pe mail, apoi prin SMS, mi s-a raspuns ca nu este necesar la cei care au mai fost oaspetii hotelului lui (prin SMS). Si ca asteapta sa ma revada.

Dar eu nu am mai fost in Sarti niciodata. deci ma confunda. Ce sa fac? La mail nu raspunde, la telefonul fix nici atat.

Please, HELP!!!

Confirmarea ar trebui sa fie pe mail, nu? Cel putin la mine, pana acum, pe mail a venit confirmarea cazarii!!!

dananicole [28.01.16 18:42:15] »

@zamolx -

Buna ziua

Intr-adevar, si eu am avut la sfarsitul anului trecut o conversatie mai dificila cu Christos. Explicatia pe care am primit-o a fost ca locuieste momentan cu familia (are un bebe mic) la parintii lui si acolo este mai dificil cu conexiunea la internet. Daca v-a confirmat telefonic, cred ca este ok, deoarece este o persoana serioasa.

Daca doriti insa sa fiti mai linistit - ceea ce inteleg perfect, si noi suntem adeptii confirmarii pe mail a rezervarilor - va recomand sa faceti o rezervare online pe site-ul hotelului - hotel-ammos.gr/hotel/inde ... emid=31&lang=en - si sa precizati ca ati vb deja cu el, ca ati rezervat telefonic si aveti confirmarea telefonica insa ca doriti confirmarea si in scris. Este probabil sa va confunde, deoarece a mai avut clienti romani. Eu asa as proceda. Daca va mai pot fi de folos, va rog sa scrieti.

zamolx [04.02.16 20:33:12] »

Am primit raspuns, prin SMS, ca m-a confundat cu un alt turist, "cu nume asemanator" si ca imi va trimite pe mail detaliile legate de banii de avans. Si de atunci nimic.

Am hotarat sa nu mai insist, pt ca nu vreau sa-l agasez. Daca omul a spus ca totul e ok, ca am rezervarea facuta, astept mailul pt avans, sau luna august.

Mina12 [26.03.17 18:02:52] »

@dananicole: Se poate servi aici si micul dejun? Sau cum ati facut cu mesele? Multumesc.

zamolx [26.03.17 18:05:24] »

@Mina12: Nu au restaurant, dar există în apropiere o tavernă cu un bucătar bun și o panoramă excelentă.

ADRIAN ISTRATE, Andra Moldo, dananicole, Mina12, ritta1929, zamolx
Alte impresii din această RUBRICĂAmmos Hotel: