ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2014
JUN-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 , 6

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un sejur ok

Am ajuns la acest hotel la o zi dupa inundatii, apa era inca pana la genunchi (sau poate mai mare, nu am incercat-o), am parcat masinile mai sus si bagajele le-am dus cu o platforma care scotea masinile inundate de acolo. Ne-au cazat mai tarziu dupa ce am facut si noi scandal alaturi de alti romani (pt care era a doua zi fara masa calda.) M-a enervat destul de tare faptul ca nu dadeau nici un fel de explicatii, tipa care era la receptie parea nici sa nu stie prea bine engleza si nu te bagau in seama daca stateai in fata lor acolo... dar sa zicem ca atunci chiar aveau probleme...

Am primit si noi faimoasele pachete cu sandvisuri, insa seara am avut deja masa calda.

CONDITIILE DE CAZARE

Camerele arata f bine, la fel si baia se vede ca sunt proaspat renovate. Curatenia nu m-a incantat, doar aspirau zilnic, dar nu aranjau paturile (cum faceau la alte hoteluri); intr-o zi nu le-am strans deloc si tot asa le-am gasit cand ne-am intors de la plaja, facusera insa curatenie f bine in baie.

Camerele care au adevarata vedere spre mare sunt cele pozitionate spre rasarit, aici ai vedere buna si spre piscina si terasa si poti vedea si rasaritul; cele din aripa sudica au vedere mai mult spre hotel Nona decat mare si la ora mesei intra in camera miros de mancare de la restaurant.

Asternuturile si prosoapele sunt de un alb imaculat cu inscrisuri (Albena, Boryana). Lenjeria a fost schimbata o data in 7 zile, iar prosoapele ori de cate ori le lasai pe jos. Salteaua de la pat f tare. La balcon exista plasa pt insecte, insa in ultimele 2 zile am avut invazie de furnici (et. 3).

PLAJA SI MAREA

La plaja ai asigurate 2 sezlonguri si o umbreluta si par sa fie suficiente. exista cosuri de gunoi pe categorii, iar la umbreluta o scrumiera. Marea a fost destul de murdara cat am stat noi, dar era doar nisip-la ce se se ravarsase in mare... (am vazut si alge f de dimineata dar dispareau imediat), nisip fin si scoici frumoase chiar melcusori.

BUCATARIE

Mancare variata si pe toate gusturile:

- 3 tipuri de carne la pranz si cina intotdeauna,

-un tip de carne era gatit mereu la gratar chiar in fata ta

-legume de tot felul pentru salate

2-3 tipuri de salate gata facute

-preparatele de micul dejun erau cam slabe calitativ, dar am avut cateva zile muschi si un fel de salam uscat

-2-3 feluri de branza, cascaval; unt

-2-3 feluri de legume gatite, cele mai multe doar fierte (in 7 zile am primit doar de 2 ori cartofi prajiti)

-paste la fiecare masa cu sosuri alaturi

-tot felul de sosuri si uleiuri (nu prea le-am incercat)

-fructe la fiecare masa: pepene rosu si galben, banane, cirese, piersici si nectarine, mere, kiwi, caise

-fructe uscate: curmale, caise, smochine, stafide

-seminte de dovleac si floarea soarelui neprajite

- sucuri acidulate si neacidulate (nu am gasit apa minerala decat la bar contra cost)

- cafea si ceaiuri

-iaurturi simple si cu fructe (mi-a placut cel cu afine)

2-3 compoturi

- bauturi la discretie si puneau mult in pahare (comparabil cu alte hoteluri): vin, bere, gin, martini... nu prea le stiu... dar erau... cu gheata si lamaie

La minusuri as putea adauga faptul ca am tot asteptat fructe de mare-- stiam ca servesc-- si nu am avut gratar inafara orelor de masa. Asta se va intampla incepand cu 1 iulie. Am avut insa pizza, salate si sandvisuri calde in fiecare zi de la 10 la 16

- am numarat vreo 8 feluri de paine si 5 feluri de cereale pt lapte

- 2 feluri de supa care te fac sa-ti fie dor de o ciorba romaneasca cand te intorci

In restaurant curatenie, nu am nici un repros desi inca se mai vedeau urmarile inundatiei.

DISTRACTIE SI RELAXARE

Hotelul are 3 baruri 10-23, cel de la piscina se inchide la 18, unde am fost serviti repede, fara probleme.

Piscina era plina cu apa murdara cand am venit asa cum ati vazut la televizor, dar in doua zile au curatat-o si ne-am bucurat de ea. Spatiul de joaca pt copii este separat si are o ciuperca care stropeste apa (atunci n-a functionat)

Animatorii mi s-au parut " varza" si sper sa fi fost doar atunci pentru ca altfel nu prea ai ce sa cauti acolo mai ales daca ai copii mici. Au tinut 1 spectacol care a fost de plans si intr-o seara un fel de bingo (chiar am castigat o sticla de sampanie). in una din seri copii au fost dusi la Elitsa la minidisco si-i cautam apoi de nebuni pt nu ne-au spus nimic (oricum animatoare vb bine doar germana) si in alta seara ne-am dus noi la Gerdana sa vedem cat e de afectat si am nimerit la un show in toata regula, cu scena si lumini de tot felul incat nu mai putem lua copii de acolo, multi turisti si nici o problema!!! (p. s. acel show s-a incheiat in jur de ora 0 cu un foc mare de artificii pe care l-am vazut de la balcon). Locuri de joaca pt copii: unul langa hotel Nona si altul cum mergi spre centru la plaja de la Ralitsa

In final:

MINUSURI

-departe de centrul statiunii

-animatie si spectacole zero

-putin amabili cu romanii

Daca sunteti o familie care aveti copii mici la acest hotel se vor plictisi.

Trimis de loredanna in 01.07.14 17:44:07
Validat / Publicat: 01.07.14 19:25:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: SF. KONSTANTIN SI ELENA; SUNNY BEACH

VIZUALIZĂRI: 1655 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loredanna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.07.14 19:25:27]

@loredanna: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

marrtini
    [03.07.14 12:10:58]

la sfarsitul lunii august voi merge la acest hotel impreuna cu baietii mei (unul de 7 luni si unul de 7 ani) si sper sa fie totul ok;

am optat pt o camera cu vedere la mare si vreau sa va intreb cum pot sa fac sa primesc camera cu vedere spre rasarit si nu spre hotel nona, aveti idee daca putem "da ceva" la receptie sau e "la noroc"?

in camera ati avut fotoliu extensibil sau canapea de 2 locuri?

exista frigider sau se poate folosi minibar-ul (pt un iaurt, apa plata... etc)?

apa minerala ce pret avea?

multumesc!

loredannaAUTOR REVIEW
    [04.07.14 12:55:05]

@marrtini: si in grupul nostru a fost o familie cu un bebelus de 7 luni si totul a fost ok.

in privinta camerei nu stiu ce sa va spun. noi am fost 6 familii _ 3 am primit camere cu vedere spre piscina si 3 spre sud; nu am stiut cum sunt pozitionate, am dorit doar sa fim toti la acelasi etaj. Banuiesc ca ati putea solicita inca de inceput o camera cu vedere spre piscina.

exista camere cu un fotoliu extensibil dar si camere cu o canapea de doua locuri extensibila. noi am primit o camera cu o canapea de 2 locuri pt ca aveam 2 copii mari (6 si 10 ani), desi unul din ei a fost trecut la o familie fara copii. familia cu bebelus a primit si patut (va intreaba daca doriti cand va cazati)

in camera e un minibar care raceste destul de bine si cred ca poate fi folosit pt a pastra ceva, frigider nu.

la minibar aveam o apa plata de 0,33l care costa 2,20leva in conditiile in care pe faleza gaseai apa plata de 0.50l cu 1,5 leva. la bar nu stiu preturile, dar am vazut familii de romani bautori de vin care aveau apa minerala din tara, deci cred ca e scumpa.

sa aveti un sejur placut!

marrtini
    [06.07.14 15:43:09]

@loredanna: mulțumesc frumos pt răspuns

ANA.M
    [09.07.14 10:48:14]

Noi ne-am intors de la Boryana pe 01.07, dar la noi a fost mai OK, adica in fiecare zi gaseam patul facut, am prins o zi in care au gatit scoici, in hotel nu se mai cunostea ca au fost inundatii, din cand in cand au dat drumul si la ciuperca de la piscina de copii, minidisco au tinut intr-o seara langa piscina (in alta seara au avut si un comic show), in timpul zilei au avut un meci de fotbal si in alta zi de volei pe plaja, dar in rest animatia pentru copii mici e mai slaba, adica au o masuta sa deseneze si cam atat. In rest noi am fost foarte multumiti de conditii si masa foarte variata. Chiar recomand hotelul.

ANA.M, loredanna, marrtini
    Alte impresii din această RUBRICĂBoriana Hotel [Boryana]: