ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 03.05.13
JUN-2014

Politia hotel din Agios Nikitas

O sa ma incumet eu sa fac prima recenzie mai amanuntita pentru acest hotel intrucat hotelul afiseaza de departe una dintre cele mai atractive oferte pentru coasta de vest a Lefkadei si tentatia de cazare aici este mare pentru cei care aleg sa faca rezervarea pe booking.

Deci, ne-am intors de curand dintr-un sejur de doua saptamani in Lefkada si am beneficiat de cazare la acest hotel situat foarte aproape de Agios Nikitas. Am facut rezervarea din timp, inca din februarie, la pretul de 45 EUR/nopate, cu mic dejun inclus. Pret de camera, pentru doua persoane cu pat matrimonial. Am beneficiat de: AC la discretie, safe box pentru lucrurile de valoare, TV, frigider, uscator de par, baie cu cabina de dus, balcon cu vedere la mare si mic dejun standard. Va spun inca de la inceput, daca sunteti pretentiosi, nu va recomand acest hotel si o sa vedeti mai jos si de ce. Noi nu facem parte din aceasta categorie si va marturisesc ca pentru noi a contat in primul rand pozitionarea hotelului, relativ aproape de plajele spectaculoase ale insulei si pretul relativ redus. Era cel mai bun pret de pe booking in februarie cand am facut noi rezervarea. Pana la urma s-a dovedit a fi o alegere buna. Un alt motiv important a fost acela ca nu au tras banii din cont in momentul rezervarii, astfel incat te puteai razgandi in orice moment, in cazul in care gaseai o oferta mai buna.

Asadar, am ajuns la hotel cu rezervarea initiala de 10 nopti. Primul lucru care nu mi-a placut, a fost faptul ca personalul de la receptia hotelului, o doamna tinerica un pic cam durdulie, echipata complet in negru desi afara erau peste 30 de grade, mirosea (duhnea) a transpiratie de iti intorcea stomacul pe dos. Hotelul parea OK la prima vedere. Arata chiar ca in putinele poze care se gasesc pe net cu el. In ciuda mirosului aproape insuportabil, am facut formalitatile de ,,check in", pastrand oarecare distanta de siguranta fata de domnita durdulie si ne-am vazut de treaba. Problema mirosului acela persistent de transpratie, mi-a revenit constant in minte, mai ales dimineata la micul dejun cand o vedeam pe domita durdulie prin preajma, desi parea ca trecuse intre timp pe la baie. Este posibil sa-mi fi tinut eu respiratia mai mult si sa nu fi simtit mirosul, dar cred ca trecuse totusi pe la baie. Mi-a confirmat sotia care are un miros mult mai fin decat al meu. Oricum, hainele cu care era echipata nu le-a schimbat sigur tot sejurul nostru. In fiecare zi am vazut-o echipata in aceleasi haine negre. Probabil purta doliu, dar totusi... !

Pozitionarea hotelului, asa cum am mai spus, este foarte buna, foarte aproape de plaja Kathisma unde in 20 de minute poti ajunge pe jos si relativ aproape de plaja Milos din Agios Nikitas, care este una dintre cele mai spectaculoase plaje din Lefkada, dupa parerea mea. Voi face o recenzie separata despre plaje si despre insula. In doua saptamani am batut insula de la nord la sud si de la est la vest, astfel incat mi-am format o parere pe care sunt in masura sa o impartasesc cu voi. Precizez ca pentru a ajunge la plaja Milos de la acest hotel, aveti nevoie de masina personala, pana in Agios Nikitas (transportul public de pe insula este aproape inexistent, multumita firmelor care inchiriaza autoturisme acolo) si din sat, mai aveti de strabatut la pas o poteca pitoreasca de munte pentru circa 30 de minute de mers lejer.

O precizare extrem de importanta asupra careia am sa revin mai pe larg in recenzia cu privire la insula: nu mergeti in Lefkada fara autoturism ca va duceti degeaba. Daca nu aveti masina, optiunea inchirierii este singura pe care va puteti baza, daca doriti sa vedeti ceva pe insula asta. Plajele sunt situate la distante foarte mari si asa cum am precizat mai sus, transportul public este aproape inexistent. Cat am stat pe insula, am vazut cateva autobuze prafuite, ticsite de turisti care nu prezinta niciun fel de siguranta, dupa parerea mea. Masina personala sau inchirierea uneia sunt singurele de luat in seama, asta in cazul in care nu doriti sa mergeti si sa va odihniti intr-un singur loc. In acest caz, chiar va recomand cu caldura hotelul Politia. Este ideal pentru cei care iubesc linistea.

Revenind la hotel, dotarile din camera sunt absolut OK si satisfac in foarte mare masura pretentiile unor oameni normali, fara fite. Cel mai mult m-a incantat faptul ca AC-ul si safe boxul au fost la liber, fara sa fie necesara achitarea unor taxe suplimentare, asa cum mai procedeaza unii pentru rotunjirea veniturilor. Singurul minus, peste care veti trece cu usurinta ar fi debitul apei de la dus, in special apa calda. Curge enervant de incet, dar, daca o combinati cu apa rece va descurcati. Este posibil sa fi fost ceva specific camerei in care am fost cazati noi, dar eu va avertizez. Daca vreti debit mare de apa calda la dus, nu e cazul sa va inghesuiti la acest hotel. Evident, pana ajunge apa calda, aveti timp suficient sa fumati o tigara si sa urmariti emisiunea preferata la TV :)))).

Aspectele legate de curatenia in camere sunt absolu OK. In fiecare zi, fara sa exagerez cu ceva, dar in fiecare zi, inevitabil, femeia de serviciu intra in camera, ne aseza patul, schimba lenjeria si prosoapele, ducea gunoiul, punea hartie la baie, ne spala chiar si paharele. Super OK, din acest punct de vedere. In schimb, curatenia in zona de servire a mesei, lasa un pic de dorit, dupa parerea mea. Am pus acest fapt pe seama faptului ca nu au personal angajat suficient. In toata locatia, lucreaza doar 4 oameni, toti membrii ai aceleiasi familii, intrucat hotelul este o afacere de familie, ca mai toate facilitatile de trei stele din Grecia. Nu va ganditi ca era vesela murdara sau alte lucruri de acest gen. Poate ca geamurile ar fi tebuit spalate mai des, pe jos ar fi trebuit spalat un pic mai des si eventual adunati fluturii si gandacii morti de pe pardoseala. In rest, nu am ce sa reprosez.

Spatiile exterioare sunt amenajate cu bun gust. Veti fi intampinati de o multime de flori si aveti chiar si o terasa unde va puteti petrece seara intr-o liniste absoluta. Piscina, desi este extrem de mica (adancime maxima 1,8 m) este suficienta pentru o racorire rapida, desi datorita faptului ca are numai cativa metrii lungime nu este potrivita pentru un innot sanatos. Pentru familiile care merg acolo cu juniori este excelenta. Puteti cumpara de la barul hotelului bere, sucuri, cafele si alte chestii. Exista inclusiv posibilitatea sa serviti masa de pranz si cina, pentru 7 EUR de persoana dar nu va recomand. O sa vedeti in curand si de ce.

Spatii de parcat autoturismele sunt din belsug iar internetul este free, inclusiv in camere unde au semnal excelent.

Am lasat pentru final partea negativa. Micul dejun este un dezastru, astfel incat va recomand, daca puteti, sa va lipsiti de el caci nu pierdeti nimic. Mai bine mergeti in Agios Nikitas si mancati ceva bun, decat sa va amagiti foamea cu ce va dau zgarcitii de greci la hotel. Problema asta este generala in Grecia, la facilitatile de trei stele, desi, cand am mers catre Lefkada, am stat o noapte langa Salonic, la Oreokastro, hotel Nouvelle si am primit un mic dejun foarte consostent, servit intr-un mod exemplar. Dar, noi ne-am confruntat cu problema mesei de dimineata si in Corfu, tot la o facilitate de trei stele si din aceasta cauza cred ca este o problema generala. Mic dejun standard, saracacios compus din: oua fierte cine stie de cand (nu m-am incumetat nici macar sa miros, daramite sa mananc asa ceva) un fel de crenvusti mititei fierti, margarina (nici macar unt), gem, cereale cu lapte, felii de salam si sunca taiate incredibil de subtire, felii de cascaval de vedeai Parisul prin ele, paine prajita si normala, prajitura chec sau ceva de genul acesta... si cam atat. Acum alegeti voi ce va place, dar sa tineti cont ca nici de aratat nu aratau prea bine. Am uitat de sucuri, adica un fel de sucuri... Oribil!

Nu vreau sa inchei aceasta recenzie fara o recomandare care oricat vi s-ar parea de ciudata este reala. Va spun pentru ca m-am confruntat cu ea. Grecii urasc cardurile de credit si iubesc la nebunie cashul. Noi, desi am facut rezervare prin booking, specificand clar ca vom plati cu cardul de credit, grecoaica aia urat mirositoare ce parea a avea functie in conducerea complexului, nu s-a lasat pana nu ne-a convins sa facem ,,check-out" dupa numai trei zile de stat acolo so ne-a oferit pe loc un alt pret, mult mai bun, de 35 EUR/noapte, cu conditia sa achitam cash. Pana la urma a fost spre binele nostru, caci am mai stat in plus, la aceiasi bani, dar ma gandeam la eforturile pe care le fac cei de la UE sa salveze Grecia din faliment, taindu-le datoriile, in timp ce ei... sunt morti dupa cash si evident, nu elibereaza chitante. La sfarsit, pentru suma platita nu am primit nicio dovada la mana, astfel incat daca ma intreaba cineva pe unde am umblat atatea zile, nu sunt in masura sa-i demonstrez ca am stat la acel hotel. Practic, nu am decat chitanta pentru cele trei zile pentru care am platit cu cardul. Cine a pierdut? Statul grec, prostii de europeni care platesc datoriile grecilor si booking.com care nu a incasat comision decat pentru 3 nopti, in loc de 10 cum a fost initial. Cine a castigat? Noi, pentru ca am stat la aceiasi bani o perioada mai lunga cazati si grecul care a bagat in buzunar o suma frumusica de bani pe care fiscul grec nu o sa-i fiscalizeze niciodata.

Asa ca mergeti in Grecia cu cash la voi, lasati-l naibii de booking.com, eventual puteti suna direct acolo si faceti rezervarea pentru ca iesiti mai castigati. Oricum nu-i putem scoate din criza pe greci. Asta stiu, asta vor face si in continuare.

Cu toate partile negative prezentate mai sus m-as intoarce acolo pentru cazare, dar fara micul dejun. Locatia si in special zona este foarte frumoasa! De asemenea, amabilitatea personalului, manati evident de interesele mercantile specifice grecilor, te fac sa te simti bine si sa uiti de stresul cotidian.

Nu uitati sa vizitati pe fb pagina [*****] pentru a vedea minunile Lefkadei prin lentila aparatului meu foto. Puteti cauta direct pe Google, tastand [****] si ajungeti atat la pagina de flickr dar si la pagina de fb.

Vacanta placuta!

Trimis de Vlahos2003 in 01.07.14 16:57:43
Validat / Publicat: 01.07.14 17:24:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3421 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Vlahos2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 O pata de lumina deasupra Marii Ionice, fotografiata din Agios Nikitas.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[01.07.14 17:04:48]

Mutat în rubrica "Politia Hotel [Agios Nikitas], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

[01.07.14 17:28:09]

- "Ei, cum a fost în vacanţă, pe unde aţi stat? "

- "Păi am stat la Poliţie, tot sejurul"

Halal să vă fie

fain review, faine recomandări -- asta vroiam să zic, de fapt

[01.07.14 21:09:16]

@webmasterX: Pana la urma a fost bine si la Politie ))) Nu a fost chiar asa de rau!

[01.07.14 21:53:56]

ex-cep-ţi-o-na-le pozele încărcate! Super!

[02.07.14 08:03:33]

@webmasterX: Multumesc!

Botez Gabriel
    [09.06.15 13:52:39]

@Vlahos2003 - Buna ziua. Mergem si noi vara asta in Ag. Nikitas. Sunt magazine alimentare acolo de unde se poate cumpara apa si alimente? Dupa cate citesc pe aici doar la taverne se poate manca ceva decent. Multumesc. Pozele sunt frumoase.

[09.06.15 18:27:22]

@Botez Gabriel: sunt magazine in Agios Nikitas de unde poti cumpara tot ce vrei la preturi decente. Mergi cu incredere!

[10.03.16 10:29:54]

@Vlahos2003 - M-ar interesa si pe mine cazarea la acest hotel. Numai ca noi suntem tentati sa mergem cu demipensiune, ceva comestibil tot cred ca vom gasi sau asa speram .

Vroiam sa te intreb, plaja de la hotel cum este?

M-ar interesa sa fie cu nisip in special si apa aceea turcoaz... in genul la kathisma.

[10.03.16 21:28:54]

@ANDREEABADULESCU - hotelul acesta nu este chiar pe plaja. Pana la Kathisma ai ceva de mers... sa zic 30 de minute, pe jos. Relativ aproape se afla si plaka Milos dar pana acolo ai ceva mai mult de mers.

Recomandat ar fi sa aveti un mijloc de locomotie, macar inchiriat din Agios Nikitas. Se gasesc chiar in centrul localitatii: masini, scutere, ATV uri...

Mancarea la acest hotel nu este cine stie ce. Ca mai toate hotelurile de acest fel din Grecia, este o afacere de familie si sunt pusi pe profit maxim.

In schimb, in Agios Nikitas aveti o multime de posibilitati.

[11.03.16 10:11:00]

@Vlahos2003 - Dar pana la plaja din Agios nikitas cat ai de mers? nu e mai aproape decat plaja Kathisma?

[11.03.16 10:33:54]

@ANDREEABADULESCU: până la plajă din Agios Nikitas, de la Hotel Politia ai de mers tot cam atat. Numai ca plajă din Agios Nikitas este foarte aglomerată, micuța și plină de localnici, bun câte am observat. Căutați cu Google maps și va veți elucida.

[11.03.16 12:59:37]

@Vlahos2003 - Multumesc frumos pentru raspunsuri. o singura intrebare mai am si promit ca nu te mai streseze la hotel ai mult de mers pana la taverne, este o faleza ceva pe care sa te plimbi seara? adica ai ce face? sa nu fi doar sechestrat la hotel sau sa fi nevoit sa iei masina si seara. Ma intereseaza hotelul pentru ca este cam singurul bun la raportul calitate pret din partea de vest plus ca din pacate nu am gasit mai aproape de plaja nimic.

[11.03.16 17:23:54]

@ANDREEABADULESCU - Daca doriti acest gen de activitate hotelul Politia nu este o alegere buna si nici statiunea Agios Nikitas. Va recomand Nydri, pe coasta de Est. Acolo puteti face plimbari seara, oraselul este foarte animat, multe taverne, cluburi etc. Agios Nikitas nu ofera prea multe, decat vecinatatea relativa cu doua plaje superbe: Kathisma si Milos si acces mai usor catre plajele din sud, Egremni si Porto Katsiki, cu conditia sa aveti masina. Daca nu aveti masina si mergeti cu agentia de turism si nu vreti sa inchiriati acolo, optati pentru Nydri si plajele de pe coasta de vest le puteti vizita in croaziera care se organizeaza in jurul insulei. Toate vasele de croaziera pleaca din Nydri. Acolo aveti tot!

ANDREEABADULESCU, Botez Gabriel, Vlahos2003
    Alte impresii din această RUBRICĂPolitia Hotel: