ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2014
DIN: cluj-napoca
ÎNSCRIS: 18.06.12
JUN-2014

Un concediu frumos

Buna ziua tuturor! Mi-e foarte greu sa scriu despre acest hotel pentru ca alti turisti, inaintea mea, au scris in amanunt cam totul. Mi-au fost si mie de folos review-urile lor. Asa ca, am sa scriu doar despre ceea ce mi-a placut sau nu la acest resort.

Am ales Papillon Belvil pentru ca este un hotel ce se adreseaza in primul rand, familiilor cu copii mici (as spune eu). Sincer, daca nu va inscrieti in aceasta categorie, va sfatuiesc sa alegeti altceva mai potrivit. Cand am ajuns, cred ca am vazut doar vreo 3 cupluri mai in varsta, in rest, doar familii cu copii mici si foarte mici (prescolari si bebe).

Cred ca punctul forte il reprezinta Papy land-ul. Se vede ca a fost deschis in 2013. Totul este nou si foarte bine pus la punct. Totul aici este pentru copii. Parca si toaletele sunt desprinse dintr-o tara a piticilor. La miniclub am intalnit si o romanca, pe Emel, care este foarte draguta iar copiii o iubesc foarte mult. Avand doi copii mici, nu stiam cum o sa fie dar a fost o experienta foarte frumoasa. Clubul pentru copii e pe categorii de varsta iar la Baby club exista o mini bucatarie dotata cu blender, storcator de fructe, microunde, apa, suc s. a., scaun de masa... practic iti poti petrece acolo foarte mult timp.

Tuturor copiilor le place sa manance in restaurantul lor "Papy Restaurat". E liniste acolo, nu se compara cu galagia provocata de sute de adulti zgomotosi care se tot plimba cu farfuriile pline cu mancare. Mi-a placut ca exista 3 televizoare si fiecare merge pe un alt post de desene animate. Astfel, nu exista ca cel mic sa nu gaseasca ceva sa-i placa. De asemenea, la fiecare bar, exista un coltisor pentru copii "Papy bar"unde sunt serviti doar cei mici, degeaba am mers eu sa cer un suc pentru fetita mea. A trebuit sa o iau de manuta si sa mergem impreuna. Oricum si asta e bine pentru ca chiar si atunci cand e foarte aglomerat, este loc si pentru copii.

Tot sucul este cartonat (nectar), nu esti nevoit sa bei sucul acela foarte rece de la dozator. Cu toate ca exista storcatoare de fructe, nu am vazut pe nimeni sa le foloseasca. Un alt aspect care m-a impresionat placut a fost faptul ca se poate servi masa in mai multe locuri in acelasi interval de timp. Practic de la ora 11 cand se servesc gozlemele si pana la ora 17 se poate manca tot timpul cate ceva. In fiecare zi, ne gandeam ce doream sa mancam si de unde. Toata lumea se plimba cu farfuriile prin tot resortul fara nicio obiectie din partea angajatilor. Puteai sa-ti iei de mancare de la piscina si sa mananci pe plaja de ex. Foarte multi turisti ieseau dimineata din hotel si se intorceau abia seara, pentru cina. Resortul iti ofera tot ce ai nevoie.

Pe plaja exista locuri special amenajate unde sa lasi vesela. Practic totul este foarte comod si in fiecare zi au loc tot felul de activitati ca nu cumva sa se plictiseasca bietul turist. Intr-o zi au organizat un festival al capsunilor: cu concursuri tematice la piscina, toti angajatii aveau tricouri speciale iar la cina, tot desertul a fost cu capsuni. Am prins acolo si ziua tatalui. Foarte dragut. Seara, la fiecare masa era o felicitare si un balon iar la intrarea in restaurant, fiecare tatic primea un mic cadou.

Impresiile mai putin placute sunt legate de cazare. Avand doi copii mici, am optat pentru cladirea principala unde camerele sunt mult mai spatioase. Am vazut fotografii cu interiorul dar de aproape, totul pare mult mai vechi. Ar putea sa renoveze si aici. De asemenea, au fost mici defectiuni pe care nu te astepti sa le intalnesti la niciun hotel de 5 stele. Nu-i normal sa iti spuna turistul ce e prin camere, asta ar trebui sa sesizeze personalul hotelier.

Mai exact, fiind 3 adulti si 2 copii, am avut 2 camere. Intr-una era stricat dusul, in cealalta era defecta usa de la balcon (in situatia in care camera era la parter si din balcon ajungeai cu usurinta in gradina) iar telecomanda nu mai avea de mult baterii. Am spus la receptie si in 2 zile s-a reparat totul mai putin telecomanda. Imi vine sa rad pentru ca am mai citit asa ceva si in alte review-uri. O fi criza de baterii! Oricum, nu mergem in concediu sa ne uitam la televizor, doar cand vroiau copiii sa se uite la desene.

Da, un alt aspect care nu mi-a placut: in bai nu exista gel de dus, in schimb iti ofera spumant de baie. Am patit-o si cu minibarul intr-o zi cand ni s-au adus doar sucuri si ni s-a spus ca berea s-a terminat si o sa aduca peste 2 ore. A venit din nou a doua zi. Nu a fost nici asta o problema dar totusi, parca la 5 stele nu e voie sa se intample asa. Si nu va ganditi ca nu am dat bacsis.

La hotel am aflat ca exista o gradina zoologica unde insa pot fi vazute doar pasari domestice. Nu ni s-a parut interesant si am fost sfatuiti sa mergem la hotelul vecin, Bellis, care are o gradina zoologica foarte frumoasa si club de calarit. Daca prindeti o dupa-masa innorata sau pur si simplu v-ati plictisit de soare, va recomand sa mergeti. Se ajunge pe jos in mai putin de 10 min iar pretul e asa: 10 lire=5 euro=5 dolari.

In ansamblu, a fost un concediu foarte frumos iar copiii nu s-au plictisit deloc. Spectacolele sunt intr-adevar foarte frumoase, ceva deosebit in fiecare seara. La acest hotel merg foarte multi romani si ar trebui sa se vorbeasca si in limba romana.

A... era sa uit. Mi-a fost dat sa aud rusi nevoiti sa ceara ceea ce doreau in limba engleza! Super! Erau turisti din toata Europa chiar si din Islanda. Seara, la spectacole, prezentatorii vorbeau in limba engleza, franceza, germana si turca. Uneori mai vorbeau si in rusa, depinde de prezentator.

As vrea sa mai adaug ca plaja era curatata in fiecare zi de petris si alge uscate. Practic plaja a fost doar cu nisip.

Trimis de mihaela oltean in 01.07.14 12:15:53
Validat / Publicat: 01.07.14 14:25:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3018 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela oltean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

[01.07.14 14:26:14]

Bun review / părerea mea.

[01.07.14 16:08:59]

@webmasterX: Pare ok, nu vad nimic gresit. Daca acestea sunt coordonatele GPS...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [02.07.14 01:11:46]

@mihaela oltean:

Mă bucur că ai avut un concediu plăcut la Belvil.

Citind impresiile tale am avut, nu o dată, senzația că este vorba de un alt hotel.

Marea majoritate a hotelurilor de pe riviera turcească sunt foarte „child friendly”, acesta nefăcând excepție. Cu toate acestea, eu am apreciat faptul că se adresează într-o măsură suficientă și cuplurilor fără copii, indiferent de vârstă. În perioada în care am fost eu, estimez că un procent de peste 30% din turiști erau cupluri fără copii, majoritatea peste 40 de ani. Am remarcat și apreciat în restaurantul principal sectoarele rezervate acestora, unde nu era permis accesul celor sub 16 ani, dându-ni-se posibilitatea de a savura o cină liniștită.

Generalizarea mi se pare ușor forțată și greu de crezut. Am avut curiozitatea de a intra și eu la Papy Restaurant, mi-a plăcut ambianța și oferta pentru cei mici, însă nu am înțeles de ce era de fiecare dată pustiu, puținii copii care intrau însoțiți de părinți doar alegeau ceva de mâncare și de băut, produse pe care urmau să le consume tot în restaurantul mare.

Fals. Papy Land-ul nu este destinat exclusiv copiilor. Există o secțiune specială pentru aceștia, fiind chiar precizate toboganele destinate diferitelor categorii. Probabil ai confundat cu Papy Kids Club, care este cu totul altceva.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [02.07.14 01:30:08]

@webmasterX:

Markerul roșu este poziționat în interiorul suprafeței resortului de la Papillon Belvil. Faptul că „pică” între restaurantul principal și vechea piscină cu tobogane poate fi considerat mai puțin important, deși, garantat, niciun potențial turist la Belvil nu va putea ajunge cu autoturismul personal până acolo, deoarece accesul cu mașina personală/autocar etc. este permis doar până la recepție, se debarcă pasagerii și bagajele, mașina este dusă în parcările special amenajate, ulterior transportul făcându-se cu mașinuțele hotelului.

[02.07.14 14:00:14]

@nicole33: Buna ziua Nicole33. Te asigur ca am incercat sa fiu cat de obiectiva am putut in randurile mele.

Nu stiu cand ai fost tu la acest hotel dar la jumatatea lunii iunie a acestui an, situatia a fost asa cum am descris eu.

Restaurantul copiilor nu era niciodata pustiu si exista intr-adevar cateva mese in restaurantul principal unde este interzis accesul persoanelor sub 12 ani dar aici nu erau ocupate mai mult de 2-3 mese.

Nu am spus ca nu pot veni aici si adulti fara copii, doar ca nu e cea mai potrivita alegere. Cine este parinte, imi va da dreptate!

Exista conditii si pentru adulti, evident (piscina de relaxare s. a.) dar putine hoteluri se pot compara cu acesta la capitolul "pentru copii".

Da, in ceea ce priveste Papy Land, cred ca am gresit si aveam in vedere Papy Kids dar ca amplasare, Papy Kids este parte din Papy Land.

Oricum, totul arata foarte bine.

Nu inteleg de ce ti se pare ca eu am gresit in aprecierile mele.

[02.07.14 14:12:49]

@mihaela oltean: Cineva imi scria in urma cu cateva luni ca la acest hotel exista borcanele pentru bebe.

FALS! nu exista asa ceva.

mihaela oltean, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: