ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2014
ÎNSCRIS: 20.05.10
JUL-2012
single

Un alt fel de Washington (II) – in aer liber

Cine ajunge prima data in Washington viziteaza invariabil cele 3 memoriale la care te duce busul turistic: Lincoln, Jefferson si Roosevelt. Dar pe langa ele mai sunt multe altele pe care merita sa le vezi. Eu am avut parte de un ghid special: intr-o sambata in care in ziar scria ca se organizeaza tururi gratuite cu ghid, cu plecare de la monumentul Washington spre memorialul Lincoln m-am prezentat la punctul initial si am constatat ca sunt singura care vrea sa vada. Am crezut ca nu se mai tine, dar a aparut Joann Garcia, park ranger, o simpatica hispanica mica de statura, care a spus ca e de datoria ei sa faca turul daca vreau si astfel am avut ghid privat care m-a plimbat si mi-a dat explicatii vreo doua ore.

De la memorialul Lincoln (am aflat ca subsolul e plin de stalactite din cauza fluviului din apropiere) am ajuns la memorialul razboiului din Vietnam. Descris foarte bine de „makuy”, nu vreau sa repet ci doar sa spun ca impresioneaza prin tacere, prin zidul negru lung plin de nume sau prin volumul original in care sunt scrise informatiile despre cei disparuti.

Langa el este memorialul razboiului din Coreea. Aici retraiesti razboiul datorita statuilor in marime naturala ale soldatilor care par vii. Pe un zid de marmura sunt desene cu figurile unor luptatori remarcati, dar si a unui caine ce apartinea regimentelor de lupta (trebuie sa stii sa-l cauti).

La mica distanta, pe malul bazinului Tidal, se inalta memorialul inchinat lui Martin Luther King Jr. care a fost finalizat in 2011. Se admira statuia impunatoare a luptatorului pentru dreptate, sprijinit de stanca sperantei ce desparte muntii disperarii. Pe ziduri sunt citate din discursurile sale. Se vede in fata pe celalalt mal memorialul Jefferson.

Despre Navy memorial am mai scris. Acum insa am descoperit concertele gratuite in aer liber date de Navy Band seara. Ai posibilitatea sa stai in picioare sau la o terasa si sa asculti spectacolul, dureaza cam o ora.

Memorialul de la Pentagon a fost ridicat in memoria celor 184 cazuti la 11.09.2001 in cadrul atentatelor de la Pentagon. Este impresionant, pentru fiecare persoana exista un fel de val (bancute) din piatra, care se reflecta intr-un fir de apa. Este singurul loc unde se pot face poze la Pentagon.

Memorialul inchinat celui de-al 2-lea razboi mondial (WW2) este impresionant prin marime. Desfasurat pe o suprafata destul de mare, cuprinde coloane cu cate o coroana in capat ce reprezinta fiecare stat din SUA care a participat la razboi si o fantana arteziana in mijloc in care vezi nelipsitele rate salbatice. Pe un perete sunt 4048 stele aurite, fiecare reprezentand cate 100 de persoane decedate sau disparute in razboi. E o zona de liniste si racoare ce impune respect.

Pe insula DLR (Roosevelt) se ajunge pe jos si aici ai posibilitatea sa admiri statuia lui si placi de piatra pe care sunt citate celebre. Parcul e frumos, destul de salbatic si devine o oaza de racoare departe de zgomotul orasului. Este preferat de indragostiti sau elevi ce invata sa fie cercetasi.

Parcul Lincoln din partea de est a capitalei nu se remarca prin ceva anume, este doar un parc linistit de cartier pentru copii. Am scris despre el deoarece sincer nu merita deplasarea.

O zi la gradina zoologica te relaxeaza. Poti admira elefanti, maimute, manguste, testoase uriase si multe pasari. Atractia principala o reprezinta ursul panda pe care il cauta toata lumea in habitatul lui de afara, in timp ce el statea frumos inauntru la racoare si savura un bambus. Mai ales daca ai copii in grup merita deplasarea, dar si ca adult te simti bine.

Am facut si o croaziera pe Potomac de vreo 2 ore cu plecare din Georgetown, cu ghid. Poti admira din alta perspectiva memorialul Lincoln, podul Arlington, Pentagonul si aeroportul Reagan. Sincer, m-a cam dezamangit.

Un eveniment mai putin cunoscut, care m-a incantat si pe care l-am aflat din ziare este concertul de tobe din parcul Meridian Hill din fiecare duminica. De peste 40 de ani, cine vrea sa cante la tobe sau alte instrumente de percutie (de oriunde) sau doar sa asculte, vine duminica intre orele 15-20 aici. Se aduna pe rand, fiecare vine cu toba lui si canta, improvizand ad-hoc ritmuri africane, latino-americane sau jazz. Sunt de diverse etnii si de diverse varste. La inceput erau doar 5-6 persoane, iar la ora 19,30 cand am plecat erau peste 20 care cantau si tot atatia cei care ascultau. A fost o dupa-amiza de relaxare si o incantare sa-i asculti. Daca ai timp si vrei o pauza, merita duminica sa-i vezi.

Pentru cine vrea ceva deosebit recomand Sculpture Gardens din National Mall, unde gasesti sculpturi moderne intr-un cadru natural. Interesant prin asociere.

In partea de nord-vest a capitalei exista o gradina speciala ce merita o vizita de cel putin o jumatate de zi. Hillwood Estate Gardens este situata pe Linean Ave nr. 4155. De la metrou statia Van Ness se merge pe strada Upton spre stanga si ajungi in 10-15 minute. Intrarea costa 15$. Construita in 1922, casa a fost cumparata in 1955 de Marjorie Merriweather Post. Pana in 1973 cand a murit, ea a amenajat casa si gradina in special cu colectii frentuzesti si rusesti (a fost sotia ambasadorului SUA in Rusia si a fost fascinata de aceasta tara). Se viziteaza cu ghid conacul principal unde poti admira portelanuri fine frantuzesti, tapiserii, oua Faberge si mobila de epoca. Din parcul plin de pomi si verdeata se remarca gradina cu trandafiri, cea frantuzeasca, cea japoneza si sera cu orhidee. Poti vizita o casa ruseasca (dacha) unde am admirat o expozitie cu rochii din hartie. Exista o cafenea pentru sandviciuri si sucuri. Este o gradina ce merita vizitata.

In estul Washingtonului este o alta gradina ce poate fi vizitata, de data asta gratuit: Kenilworth Aquatic Garden. Se merge cu metroul pana la statia Deanwood, apoi la stanga peste pod si in 5 minute de vede intrarea. Este o gradina publica amenajata dintr-o mlastina. Are flora specifica de apa: nuferi albi, galbeni, roz, rosii, flori de lotus albe, galbene si roz (interesant dupa ce le cad petalele ramane mijlocul ca un cap de dus – e prima data cand am vazut in realitate), papura, stuf, hibiscus de apa si multe altele. Fauna e si ea caracteristica cu egrete, rate salbatice, castori, fluturi si libelule frumos colorate. Sa va luati insa la voi apa si mancare deoarece in zona nu e niciun loc de cumparat.

O excursie de o zi am facut in Alexandria. Orasul este in statul Virginia dar se ajunge cu metroul pana la statia King St. De la gara pe jos spre dreapta, mergi vreo 10 minute pana la Monumentul Masonic George Washington. Trebuia sa-l vad deoarece ramasese neatins in periplul meu „pe urmele lui Dan Brown”. Pentru 5$ se viziteaza parterul si etajul 1. Se poate vedea istoria fransmasoneriei in lume si in USA, galeria foto cu cladirile masonice din USA, incaperile destinate diferitelor loje si statuia impunatoare a lui Washington. Apoi te intorci la gara de unde ai trolley gratuit pe strada principala pana in port. Aici gasesti harti sau cobori la Visitor Center unde primesti informatii. Eu am vizitat Christ Church – o biserica simpla, metodista, foarte primitoare. Pe strada principala sunt magazine si restaurante. Am mancat foarte bine la The Wharf – nu foarte ieftin (30$ o portie de creveti, 2 salate si 2 beri). Portul la Potomac e plin de barci si iahturi, cu magazine cam scumpe. A meritat o zi de plimbare.

Washington este un oras-parc in care te pierzi usor, dar daca il vezi o data vrei sa revii. Mie mi-a placut foarte mult si m-am simtit foarte bine dupa ce l-am batut cu pasul.

Trimis de delia58 in 30.06.14 00:57:38
Validat / Publicat: 30.06.14 02:35:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 memorial WW2

adri-nico [30.06.14 12:25:39] »

Poze superbe! Recunosc ca n-am citit tot reviewul ca timpul liber se da cu pipeta... insa am o intrebare. Trolley ala e cu sofer? E vagon de tramvai sau de troleu? Nu vad nici sina si nici cabluri pe deasupra.

Aveam intrebarea asta de la Hawaii dar am uitat-o dupa ce am vazut florile de franjipan.

si inca ceva, de ce Hawaii se scrie cu doi "I"?

delia58 [30.06.14 13:15:14] »

@adri-nico: Trolley este de regula nepoluant asa ca e electric sau cumva mixt (nu ma pricep la masini). Are sofer care e de obicei si ghid. Nu are sine sau fire si e destul de silentios.

Hawaii se pronunta in limba lor Havai cu accent pe i (in 3 silabe).

adri-nico, delia58
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Washington: