ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2014
ÎNSCRIS: 06.07.11
JUN-2014

Unde mancam in Skala Prinos, Thassos

De ce acest articol? Pentru ca sunt la a treia calatorie in micul orasel port Skala Prinos si an de an descopar noi bunatati ce se pot manca in micile terase de aici.

Nu as sa va vorbesc despre fiecare tavern sau fel de mancare incercat de-a lungul timpului, ci ma voi opri la 3-4 care intr-un fel sau altul mi-au lasat o impresia mai puternica, negativa sau pozitiva.

Taverna Bing Bang este inclusa in categoria tavernelor la care revenim in fiecare an. Aici am incercat pentru prima data, acum 4 ani: girosul, souvlaki, tzatiki. Afacerea este a unei familii de greci, ea si una dintre fiice niste persoane dezinvolte cu care iti face placere sa te revezi, el nu prea vorbeste cel mai pobabil nu stie engleza. Anul asta am vazut ca s-au adaptat numarului mare de turisti romani si au meniul in romana afisat la intrarea in taverna.

Langa Bing Bang se afla Terasa Zorbas. Aici cel putin 2 persoane care servesc la masa vorbesc perfēct romaneste (nu am intrebat, dar cred ca sunt romani). Aici mancarea este buna, ei fiind specializati, cel putin asta este parerea mea, pe meniuri cu fructe de mare, proaspete si congelate.

Taverna LaRous, ofera niste meniuri pentru copii, lucru care te fac, ca e buna sau nu mancarea sa treci pe acolo pentru acele prostioare de jucarii. Si aici se poate comanda in romana, meniul este afisat la intrare in romana, dar noi si anul trecut si anul ast am fost odata, am luat jucaria si la revedere. Eu nu o recomand, mai ales celor cu copii mici.

Restaurantul Brian's, desi il stim de 4 ani am evitat sa mancam acolo pentru ca era mai mereu gol. Daca tavernele de mai sus se afla chiar in port, acest restaurant se afla in apropierea Hotelului Ilio si a campingului din localitate, intr-o zona f verde.

Aseara, probabil incurajati de faptul ca vazusesm cu o seara inainte un afis ca daca nu iti place mancarea nu platesti si datorita parcului din curte si hamacelor l-am incercat. Mancarea a fost cu adevarat o surpriza placuta si ospitalitatea greceasca se simte din plin. Cea mai buna paine pe care am mancat-o vreodata si nu pentru ca ni s-a oferit gratis, aici a fost, musacaua la fel.

Am comandat un snitel si o portie de cartofi prajiti (nu am stiut despre ce era vorba pentru ca nu se intelegea prea bine din meniu, iar baiatul care ne-a luat comanda nu intelegea mai nimic in engleza), la care amprimit si castraveti proaspeti. Snitelul a fost cel mai mare pe care l-am vazut vreodata si 2 persoane de abia l-am terminat.

La final, nu mai aparea baiatul cu nota si neintrebat de ce nu mai e la fel de prompt ca pana atunci, ca sa il vedem aparand ci o tava cu 3 deserturi din partea casei. Singura problema e faptul ca nu este debarasata masa in timpul consumatiei, dar noi fiind 3 iar masa de 4 persoane a fost simplu.

Oricum pentru marimea snitelului, musaca si acea minunatie de paine as recomanda oricui sa incerce.

Trimis de cristianam in 26.06.14 19:42:24
Validat / Publicat: 26.06.14 21:51:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7474 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.06.14 21:51:05]

[26.06.14 22:03:28]

Articolul a fost selectat ca Mic "MiniGhid AmFostAcolo" pentru această destinaţie.

[23.07.17 15:52:56]

Mutat în rubrica "Taverne în Skala Prinos, THASSOS" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Skala Prinos: