ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2014
DIN: Gura Humorului [SV]
ÎNSCRIS: 03.09.12
JUN-2014

Pufuleti la Rixos Lares

Hotelul Rixos Lares este situat la 8 km de aeroportul orasului Antalya, la 10 km de centrul orasului, pe malul marii.

A fost construit în anul 2002, are o suprafata totala de 112000 mp, ultima renovare fiind facuta în anul 2008.

Hotelul este format din 2 corpuri, unul cu 5 etaje si celalalt cu 8 etaje.

Dupa o calatorie furtunoasa cu avionul din Bucuresti, timp in care am fost zgaltiiti din cauza golurilor de aer si a vremii instabile, destul de mult, am ajuns in sfarsit in Antalya, unde erau 24 de grade, iar cerul innorat.

Surprinzator, fata de alte dati, am stat cam o ora pentru a ne lua bagajele si in continuare am fost preluati de agentia partenera si transportati la hotel.

Prima impresie, un hotel mare, cu multa vegetatie pe aleea de la intrare. La recetie un design placut, poate mai putin luxos decat alte hoteluri din Lara Kundu.

Din fericire, am primit repede cartela de la camera, la receptie fiind un tanar, care, vorbea fluent engleza si care ne-a zis, ca desi am platit o camera land viuw, el ne va da o camera cu vedere foarte frumoasa spre mare, din simpatie.

Asa ca l-am rasplatit cu 10 euro si am urcat la camera, cu unul din lifturile din holul receptie, cu peretele din sticla.

Camera se afla la et. 3, pe laterala cu vedere spre Hotel Titanic.

Era de marime medie, 30 poate 32 mp. curata, cu balcon mare. Mobilierul nu excela in lux.

Ne-am lasat bagajele, ne-am echipat corespunzator si am plecat sa exploaram resortul.

Piscini mari, alei foarte frumoase ce duceau spre plaja, spre terenurile de fotbal sau tenis, ori spre zona de relaxare, cu multa verdeata, aranjamente florale diverse si ingenioase, restaurante a la carte, baruri la piscine etc.

Pe plaja erau putine persoane, dat fiind vremea inchisa… Intrarea in mare nu e tocmai lina, dupa vreo 2 m se adanceste cam la 1,60, dar daca inoti putin ajungi iar la apa mica, insa cu valurile mari care erau nu-ti permiteai sa te aventurezi …

Temperatura apei era undeva la 20-21 de grade, asa ca am decis sa lenevim pe sezlonguri si sa admiram marea in rontait de alune si aroma de bere.

Zilele urmatoare vremea a continuat sa fie instabila, motiv pentru care am preferat sa ne plimbam prin statiune, sa facem cumparaturi si sa mergem intr-o excursie optionala.

Mancarea a fost buna, diversificata, asa cum eram obisnuiti cu resorturile din Turcia.

Spre deosebire de alte dati, am remarcat la acest hotel, ca masa de la pranz era la fel de consistenta cu cea de seara.

Am servit carne de pui, preparata in diverse feluri, coaste de berbecut, curcani copti, mai multe feluri de peste, la gratar, marinati, afumati…mancaruri traditionale, cu vinete, ardei, ceapa, orez etc... paste cu diferite sosuri, pizza, ciorbe si supe crema, fructe de toate felurile, din care cirese, caise, pepene rosu foarte dulce si zemos, prajituri diversificate, baclava, mai multe feluri, crema de zahar ars, inghetate diverse, etc...

Dintre bauturi am servit doar raki (bautura lor traditionala din fructe), bere si sampanie.

La pranz, in unele zile am mancat pizza la restaurantul de langa piscina.

Mi-a placut in mod desosebit zona de relazare, cu mult spatiu verde, sezlonguri mari tip pat, la distante apreciabile unele de altele, pentru a pastra intimitatea, pacat de vreme, uneori era atat de frig si batea vantul incat trebuia sa stai imbracat…

Seara se organizau spectacole, care incepeau cu programul bine stiut pentru copii... unele au fost chiar interesante, am fost impresionati de un spectacol de circ cu trupa Mihali (rusi binenteles), care a prezentat numere pe care nu le mai vazusem…foarte frumos...

Ca pozitie resortul este destul de aproape de zona comerciala, in apropiere (cam 200 m) fiind mai multe magazine cu diverse articole.

Ce as mai putea sa spun despre acest hotel, raportul calitate prêt corespunzator, poate daca vremea ar fi fost mai buna, as fi fost la fel de multumita ca anul trecut in august la Hotel Rixos Tekirova, asa putin a lipsit pentru a fi perfect…cu toate acestea recomand cu drag aceasta locatie…

Trimis de elenaadina in 26.06.14 16:22:35
Validat / Publicat: 26.06.14 17:39:41

VIZUALIZĂRI: 3819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 mobilier destul de simplu

webmasterX [26.06.14 17:40:52] »

fAm setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Maricica40 [26.06.14 21:36:54] »

@elenaadina:

Foarte utile impresii. Multumesc.

Facand abstractie de pret si de conditiile meteo, care dintre cele doua, Rixos Lares si Rixos Tekirova, ti-a placut mai mult si de ce?

cloverina [26.06.14 22:52:29] »

@Maricica40: Trebuie ţinut cont că @elenaadina a fost la Tekirova în 2013, când hotelul nu trecuse prin procesul de renovare.

Însă rămâne valabilă o comparaţie pentru corpul B din Tekirova (unde mergem şi noi în câteva zile), care nu a fost modernizat.

Totuşi, camerele de la Tekirova, din corpul A, se pare că depăşesc chiar şi Sungate-ul (ştiu că aţi fost şi dumneavoastră).

În ceea ce priveşte serviciile, cred că toate hotelurile din lanţul Rixos au acelaşi concept (sau foarte apropiat, în orice caz).

Aţi ales Tekirova până la urmă?

rodica73 [29.06.14 22:49:13] »

nu am inteles in ce perioada ai fost acolo...

eu m-am intors ieri si am avut 7 zile cu 38-49 de grade chiar si peste... insuportabila caldura...

in rest -nimic de comentat super hotel si super conditii! am postat si eu un rewiew

elenaadina [01.07.14 14:30:43] »

@rodica73:

Am fost in perioada 30 mai-7 iunie.

Dupa ce am plecat noi s-a incalzit.

Am mai fost la inceputul lui iunie in Turcia, dar niciodata nu am prins asa o vreme de rea...

elenaadina [01.07.14 14:33:47] »

@Maricica40:

Mi-au placut amandoua resorturile...

Nu pot sa aleg unul dintre ele ca preferat... m-as intoarce la fiecare... cu drag...

elenaadina [01.07.14 14:35:52] »

@webmasterX:

Da, e OK.