ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2014
DIN: Roman
ÎNSCRIS: 18.01.14
JUN-2014

Vacanta reusita

Am ales perioada 04.06-11.06.2014 pentru ca ne-am dorit o perioada fara canicula si mai putin aglomerata (cand copiii din tara si probabil si strainatate erau inca la cursuri).

In prima zi cand am ajuns era destul de mohorata vremea, dar cum am ajuns la hotel pe inserate, in jur de 19.30, ne-am cazat si am inceput sa exploram zona.

Camera spatioasa si curata, cu vedere spre curtea interioara. Nu am dorit camera cu vedere spre mare sau piscina intrucat acolo e si mult zgomot pina tarziu in noapte. Resortul este foarte frumos, cu gradina unde dupa amiaza puteai sa stai cu sezlongul la umbra pinului, a leandrului sau palmierului, o alee pe marginea careia erau palmieri ducea la plaja hotelului.

La capatul dinspre plaja al gradinii era un resturant in aer liber a la carte unde seara, cu programare puteai servi la lumina lumanarilor o cina romantica. In meniul restaurantului erau si fructe de mare.

Pe timpul zilei acel restaurant "se transforma" in terasa unde incepand cu ora 10 gaseai mic dejun intarziat sau dupa pranz o gustare, salate, multe placintele turcesti, kebab, iaurt, bere, sucuri, apa, coctailuri alcoolice si non alcoolice. Toate acestea erau langa plaja, iar chiar in capatul aleii, la intrarea pe plaja era un frigider plin in permanenta cu apa plata si iaurt de baut.

Plaja, cea mai lunga din Kusadasi este cu nisip, la intrarea in apa e o portiune de vreo 2 m cu pietre apoi iarasi nisip fin si la vreo 10m de mal apa abia trece de genunchi. Pe plaja dar si in gradina sunt sezlonguri cu saltelute si umbrele, de la hotel primeai un card si cu acela, de la spa primeai prosop pentru plaja.

La restaurant oricat de mofturos ai fi fost, tot gaseai ceva sa mananci pentru ca erau multe feluri de mancare: carne de pui, vita, miel, peste, legume, orez, paste.

Dulciurile erau prezente cam 10-15 feluri atat seara cat si la pranz, torturi, budinci, balavale, sarailii, crema de zahar ars, mere glasate, cataif, inghetata.

Fructele erau si ele prezente, pepene, portocale, piersici, prune, mere, capsuni.

Camera am mai spus, mare, curata ,,cu balcon, AC, seif, minibar, cafetiera electrica, pliculete de ceai sau nes, televizor incastrat in perete, baia la fel, mare cu cada, curatenie se facea zilnic.

Sunt 3 piscine, una pentru bebelusi, una cu tobogane si una mai adanca pentru inotatori.

Seara, in amfiteatru erau spectacole. Pe parcursul zilei erau si animatori la piscine dar nu stiu ce faceau pentru ca preferam plaja la mare si nu la piscina, oricum, se auzea muzica, rasete, galagie dinspre piscine.

Dupa seara mohoata in care am ajuns la Kusadasi, a urmat o dimineata cam la fel dar care a prins bine pentru ca am avut intalnire cu ghida, si o excursie gratuita de vizitare a orasului kusadasi, o vizita la o fabrica de pelarie si la un bazar. Dupa pranz am putut face plaja.

Am fost si in 2 excursii, (cu agentia partenera din Turcia, cu ghizi romani), la Efes, 40 euro de persoana si la Pamukkale, tot 40 euro de persoana.

Ambele au fost foarte frumoase, ai ocazia sa vezi locuri deosebite, unice in lume, pe care dupa parerea mea e pacat sa le ratezi fiind acolo pentru un timp, atat de aproape de ele.

Turcia, partea aceasta unde am fost, in Asia Mica, este foarte frumoasa, peisaje pe care la noi nu le gasesti, orase frumoase. Totusi se spune ca nu este toata asa, satele, pe care nu am avut ocazia sa le vedem pentru ca am mers mai mult pe autostrazi, sunt saracacioase.

Desi e o zona foarte calduroasa, cu munti, cu dealuri foarte inalte, nu vezi terenuri necultivate. Pe platourile dintre dealuri earu cultivate cereale, te si intrebi cum le secerau, peste tot vezi livezi de smochini, rodii, piersici, manadrini, cu pamantul arat printre randuri si irigatii, mai putin la plantatiile de maslini pentru ca acestia cresc si pe munti, intre pietre.

Plaja buna, hotelul frumos, mancarea buna, vremea minunata, toate au fost pe placul nostru, un concediu reusit intr-o statiune si intr-o locatie pe care am dori sa le revedem.

Trimis de simona_vlad in 25.06.14 19:57:17
Validat / Publicat: 25.06.14 22:16:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2161 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simona_vlad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Pomul de rodii, cu flori si fructe in acelasi timp

[25.06.14 20:24:14]

Foarte bun & util review de debut.

@simona_vlad: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Rețea
    [25.06.14 22:26:43]

Buna

Mergem si noi in august. avem family room poti sa. mi zici in ce aripa au astfel de camere, daca stii si ce nota dai pentru mancare... copii mei sunt cam mofturosi. multumesc!

[25.06.14 22:42:12]

Buna. Vreau sa va intreb daca la centrul spa sauna se plateste? Internetul este ok in camere? multumesc

GJ04DZA*
    [26.06.14 09:56:23]

Frumos!

bbulica
    [26.06.14 13:09:49]

Buna ziua,

Cat costa seiful pe zi?

[26.06.14 18:41:54]

@Rețea: Imi pare rau, nu stiu unde sunt family room, insa despre mancare pot sa iti spun ca este buna, chiar si pentru copiii mofturosi. Depinde si de varsta copiilor, oricum la mic dejun gasesti lapte, iaurt cu sau fara fructe, branzeturi diferite, oua fierte, omleta, ochiuri, musli, lapte cu gris, fructe deshidratate, unt, gemuri de diverse fructe, specialitati de panificatie. Astea fiind cele mai frecvent preferate de copii.

La pranz era zilnic ceva cu carne de pasare, peste, legume fierte, am vazut chiar si doar cartofi in coaja, fierti. Am avut la un pranz pulpe de rata cu sos. Gratar de pasare sau vita era si la pranz dar si seara. La cina erau mancaruri consistente, cum sunt cele pentru pranz, dar erau atunci pregatite, nu erau ramase de la pranz.

Cred ca va va place sejurul. Vacanta placuta!

[26.06.14 18:59:46]

@SORI_ZOZO:

Nu, o sauna poate face fiecare persoana, intra in pretul biletului, doar baia turceasca, masajul, tratamentele faciale, corporale se platesc. Masajul era 40 euro/persoana, 90 minute.

Este ok internetul in camera, dar nefiind o tara din UE, e cam scump si internetul si convorbirile telefonice. Ca un pont, puteti vorbi mult mai ieftin de pe plaja hotelului unde se prind retele grecesti care sunt mult mai ieftine. Telefonul se conecteaza singur la reteaua greceasca intrucat privind marea, inevitabil vedeti si insula greceasca Samos care este foarte aproape.

Vacanta placuta!

[26.06.14 19:12:02]

@bbulica:

Seiful nu se plateste, insa noi am avut o problema cu el...

Dupa ce am stabilit parola, a doua zi dimineata, am avut surpriza sa nu se mai deschida, sa apara eroare, fara sa fi gresit de 3 ori parola, nici macar o singura data!!! Am mers la receptie unde, dupa ce am completat un formular si contra sumei de 1 euro ni s-a dat un cod de deblocare, care a fost tot inutil. Nu apucai sa tastezi tot codul ca aparea eroare.

In momentul in care voiam sa mergem iarasi la receptie sa ne spunem oful, ne-am trezit cu receptionera la usa (probsabil ne-a monitorizat si vazuse ca ne chinuim degeaba) si dupa ce a folosit ea un aparat ne-a deblocat seiful si ne-a cerut 4 euro...

Probabil am fost noi ghinionisti.

Rețea
    [26.06.14 21:08:21]

Multumesc!

[26.06.14 23:15:10]

Eu incercam sa aflu despre sauna cu aburi daca au asa ceva? Am fost la Bulgari si mi au priit mult sedintele. Sauna uscata nu ma intereseaza pt ca o avem in orice spa. Multumesc pt raspuns.

[01.07.14 11:06:42]

Ce parere ai de Sentinus care este foarte aproape de Badihan?

travelpoint
    [31.07.14 13:13:06]

@simona_vlad: anul viitor intentionze sa merg cu familia care include si doi copii de 5 si 3 ani in perioada in care ati mers si dvs, adica la inceputul lunii iunie. spuneti-mi daca apa marii era suficient de calda pentru a face baie, mai ales ma gandesc la cei mici. multumesc.

GJ04DZA*
    [31.07.14 15:45:51]

@SORI_ZOZO: Nu este asa animat ca Batihanul!

bbulica, GJ04DZA*, Rețea, simona_vlad, SORI_ZOZO, travelpoint
    Alte impresii din această RUBRICĂBatihan Beach Resort [Long Beach]: