ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2014
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2014

Rixos Premium Tekirova... Premium si nu prea...

Buna ziua,

Fiind fani inraiti ai litoralului turcesc si in acest an am ales sa ne petrecem concediul tot in Turcia.

Anul acesta am ales Rixos Premium Tekirova din zona Kemer, fiind placut impresionati atat de faptul ca hotelul a fost renovat in acest an cat si de ceea ce era prezentat in fact-sheet-ul postat pe site-ul hotelului ("new premium concept", aquapark super si alte asemenea aspecte care denota un marketing foarte bun).

Nu pot spune ca regretam alegerea facuta, insa, in opinia noastra, hotelul nu este in niciun caz Premium si in cele ce urmeaza voi povesti si care sunt motivele pentru care am concluzionat astfel.

Pana am plecat noi (24 iunie 2014) aquapark-ul era inca in constructie, ca de altfel si o zona, importanta ca suprafata, in care se lucra de zor la finalizarea unor vile noi. Este adevarat ca ne-au oferit ca varianta de consolare asa-zisul aquapark de la Rixos Sungate (aquapark slabut care in niciun caz nu se compara cu ceea ce va fi la Rixos Tekirova dupa ce termina de construit). Chestia aceasta nu ne-a placut si ne-a lasat un gust amar, deoarece aquapark-ul chiar fusese un punct important care ne determinase sa optam pentru acest hotel.

Sejurul s-a desfasurat in perioada 13-24 iunie si ne-am bucurat de o vreme grozava, cu temperaturi cuprinse intre 30 si aproape 40 grade Celsius. Pot spune chiar ca a fost putin prea cald pentru gustul nostru. Apa marii destul de calda, dar, sincer, se putea si mai calda!!

Hotelul, desi renovat, nu impresioneaza prin nimic. Iluminatul nu este un punct forte. Desi cadrul natural al zonei este unul foarte frumos, hotelul nu exceleaza nici la capitolul vegetatie. Cred ca au renuntat la copaci, arbusti si flori in favoarea construirii zonelor noi.

Facilitatile hotelului - nimic premium, cu exceptia cafenelei (Dem), loc in care, cu toate ca mobilierul si decoratiunile nu impresioneaza prin nimic, au bauturi deosebite din pdv calitativ (toate natiile de ceai si cafea si derivatele acestora, mai putin cafea fara cofeina). In opinia noastra facilitatile hotelului sunt similare cu cele ale altor hoteluri de 5 stele, care au avut decenta sa nu-si adauge in titlu cuvinte prea mari!

Un mare plus: aveau serviciu de infoliat bagaje, la un pret bun (mai avantajos decat in aeroport): 8 euro/2 bagaje mari. Evident, se putea achita si in alte monede.

La lobby bar - atmosfera cocheta, eleganta, insa terasa acestuia este foarte mica... doar 5 mese dotate cu cate o canapea de 2 locuri si 2 fotolii.

Cu toate ca DJ-ul era unul foarte bun (asa se laudau prezentatorii) doar la Retro Party nu a fost muzica house, in rest, de fiecare data dupa spectacol urma "DJ Performance" - unde se putea auzi doar muzica house.

Scena care gazduia spectacolele este situata in proximitatea barului Lotus. Sonorizarea si luminile - foarte ok. Spectacolele... cateva dintre acestea foarte bune. Ce ne-a placut in mod deosebit: recitalul trupei Fly Project (si nu numai pentru ca este din Romania), o trupa de dans latino din Columbia, o trupa de circ din Rusia, recitalul unui cantaret turc si cam atat. Dansatorii din Belgrad, desi foarte, foarte buni, nu au foat pe placul nostru in ceea ce priveste machiajele si muzica pe care prestau.

In cele 11 nopti in nicio seara nu au fost artificii:(

Pentru copii exista multe facilitati specifice.

Oaspetii hoteluluri: rusi (in numar foarte mare), destui cetateni din tari din fosta URSS, cativa nemti, noi si inca cativa romani - cam atat.

Ce am facut extra: Am mers sa vizitam Kemerul si am mers cu telecabina la Tahtali. Ar fi fost senzationala privelistea daca nu era ceata din cauza caldurii.

Revenind la hotel - camera dubla matrimoniala (standard) in corpul B - ok, curata, mobilata cu bun gust, insa nimic premium nici aici. Ne-au placut: salteaua, pernele, lenjeria, halatele si papucii. Curatenia - impecabila - nu avem ce reprosa.

Minibarul - continutul sau era ok (desi, si in acest caz, existau mai putine produse decat se preciza in fact-sheet si in plus, in vreo 2 zile, nu am gasit completat minibarul corespunzator, lipsind cateva produse). Un plus: setul de cafea si de ceai. Seiful din camera - incapator (inclus in pret).

Balconul mic, insa privelistea era foarte frumoasa. Noi am optat pentru sea view. Baia ffff mica, fara cada. In rest fara alte neajunsuri.

Minusuri: Desi exista cateva asa-numite beach stores (de unde puteai lua prosoape pentru plaja, apa, sucuri acidulate, ayran, inghetata, bere, insa niciun suc neacidulat, cafea rece sau bere fara alcool), exista si un bar de la plaja, care este foarte mic si foarte prost aprovizionat, spre marea noastra surprindere. In plus bauturile oferite erau in pahare de plastic foarte mici. Peste tot pe unde am mai fost anterior, barul de la plaja era foarte bine aprovizionat (cu aproape toate bauturile din concept) iar bauturile erau servite in pahare mari.

Cosurile de gunoi de la plaja care erau aferente sezlongurilor aveau sacii de gunoi neschimbati cu zilele. Totul mustea de tot felul de zemuri...

Tot la capitolul minusuri: nu exista niciun fel de cafea fara cofeina si nici bere fara alcool. In seara anterioara plecarii nu am gasit nicio notificare in camera prin care sa fim anuntati despre ora la care urma sa fim preluati catre aeroport in ziua urmatoare. Am intrebat noi la receptie si asa am aflat aceasta informatie. Limba engleza - foarte multi dintre angajati nu au nicio treaba cu aceasta limba, dar in schimb turuie in rusa ceva de speriat.

Ca remarca generala, despre ceea ce nu am scris deloc nu inseamna ca nu exista, ci poate ne-a scapat noua din vedere sau poate pur si simplu nu am accesat respectiva facilitate!

Restaurantul principal - spatios, design placut, foarte curat, cu o terasa nu foarte mare. Mancarea, fructele, dulciurile - gustoase, variate, destule specialitati de toate felurile, insa nici aici nu ni s-a parut ceva care sa te dea pe spate.

La pranz s-a intamplat sa mancam si la Food Court. Ce nu ne-a placut: Mesele nu erau curatate dupa fiecare turist si nu ni se pare deloc o abordare premium sa gasesti o masa mizerabila...

Nu am fost la restaurantele A la carte. Se putea merge la 5 dintre acestea gratuit, insa fara a depasi o data pe sejur la fiecare.

Majoritatea bauturilor din import erau incluse in concept (inclusiv cele foarte bune din pdv calitativ), dar prea multe detalii nu stiu sa spun deoarece eu nu consum alcool, iar sotul meu daca bea un gin tonic ii este de ajuns.

Piscina - nu am intrat deloc in piscina noi fiind impatimiti de mare si plaja, insa pot spune ca este mare si parea foarte ok.

Plaja - foarte mare, destul de curata si bine intretinuta, cu parasolare foarte bune si sezlonguri comode, comode, comode, de vis. Pontonul - mic, insa amenajat pentru plaja.

Apa marii - calda, dar se putea si mai calda, foarte limpede si foarte curata, fara alge. O culoare superba. Intrarea in mare - pietricele si apoi pietre in toata regula... de-a dreptul pietroaie. Cam de la 3-5 m de tarm, apa era brusc destul de adanca - circa 160 cm, iar apoi, dupa cei 5 m, era foarte adanca.

Personalul - in principiu ok. Multi dintre angajati se descurca destul de greu in engleza.

Serviciile in general - bune. Room service - contra cost.

Concluzia: nu este premium, ci mult marketing!

Am incarcat si cateva poze.

Trimis de a_vlad2009 in 25.06.14 17:53:42
Validat / Publicat: 25.06.14 19:28:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a_vlad2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P38 Plaja in Kemer

[25.06.14 19:31:18]

cloverina
    [25.06.14 19:39:50]

De când aşteptam un review "românesc" despre Rixos Premium Tekirova. Şi noi plecăm în 6 zile.

Am ales tot o cameră în corpul B, dar în cunoştinţă de cauză că acest corp NU este renovat (asta pentru a lămuri o parte din dezamăgirile dumneavoastră).

Din fericire, noi o să ne bucurăm de aqua park (tocmai ce au postat poze cu el pe pagina de socializare), dar îmi pare foarte rău (şi nu-i deloc cinstit!) că nu aţi avut parte de el.

Îmi puteţi spune cât v-a costat urcarea pe munte, vă rog?

a_vlad2009AUTOR REVIEW
    [25.06.14 20:20:11]

@cloverina:

Urcarea pe munte a fost 37 euro/persoana (transport de la hotel pana la punctul de urcare, urcarea si coborarea cat si retur de la punctul de coborare pana la hotel) dar am luat biletele de la un punct de vanzare din Kemer.

Si agentiile de turism ofera aceasta excursie la 50 euro/persoana. Mergeti dimineata cand este perfect senin si nu este ceata... macar dvs. sa puteti vedea mai bine. Dupa-amiaza se lasa ceata si nor. Distractie placuta va doresc.

a_vlad2009AUTOR REVIEW
    [25.06.14 20:26:57]

@webmasterX: am verificat si este corect; indicatorul este chiar pe marginea piscinei

a_vlad2009, cloverina
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Premium Tekirova: