ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2014
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 24.06.14
MAY-2014

Taverna La Grecu

Fiind in trecere prin Giurgiu, o buna prietena mi-a recomandat sa trec pe la Taverna La Grecu, situata pe str. Nicolae Balanescu nr 2, una dintre cele mai vechi străzi ale oraşului Giurgiu, acum o arteră pietonală modernizată, cu arbuşti ornamentali şi cu un pavaj impecabil.

Aici, am fost surprinsa de frumoasele petreceri de sfarsit de saptamana, mancarea buna, pretul foarte atractiv, locatie deosebit de frumoasa, personalul amabil.

Este un local perfect pentru cupluri dar si pentrtru familiile cu copii. Am remarcat salonul mare care se poate fractiona in alte doua saloane mai mici cu un perete din sticla.

Intr-un cuvant, am nimerit intr-o atmosfera de vis. Nota 10 cu felicitari.

Trimis de elenica in 24.06.14 20:06:46
Validat / Publicat: 24.06.14 21:43:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GIURGIU.

VIZUALIZĂRI: 5649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[24.06.14 20:52:11]

@elenica:

MAY-2014 - DURATA 5 zile

Cred ca s-a strecurat o greseala, 5 zile la un restaurant?

Vad ca ai fost doar in trecere ! Destinatia finala ? Impresii de acolo ?

iulian catalin
[25.06.14 12:03:06]

@webmaster26: Locuiesc in Giurgiu de cand m-am nascut si vreau sa va spun ca anumite lucruri din review nu corespund deloc.

In primul rind, strada pe care se afla localul nu este pietonala, "cu un pavaj impecabil, cu arbusti ornamentali...", aceea este strada Garii, localul nu are un perete de sticla care sa-l imparta in doua, cat despre preturi, ca peste tot, maricele...

Persoana sigur nu a fost in acel local, poate are un alt interes...

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.06.14 12:15:10]

@iulian catalin: Ai dreptate, și eu confirm cele spuse de tine mai sus, probabil userul a confundat străzile...

[26.06.14 12:11:33]

@webmaster26: Am fost in trecere dar nu inseamna pentru 2 ore, poate insemna si 5 zile, timp in care am mancat zilnic la TAVERNA LA GRECU deoarece am fost foarte multumita.

[26.06.14 12:21:53]

@iulian catalin: E clar ca nu ai trecut pe acolo din moment ce tu nu stii ca in curtea acestei locatii exista doua cladiri care corespund in interior printr-o usa si ca una din ele, cum intri si privesti in fata e cladirea cu un perete din geamuri iar in stanga este cealalta cladire. Aici iti las linkul cu trimitere la o poza a acelui ,,zid'' de sticla.

E posibil sa fi incurcat pietonala cu arbusti dar locatia asa este cum zic, superba. Inainte de a cauta ,,nod in papura'' treci si tu pe acolo si comanda ceva. In felul acesta iti vei da seama ca preturile sunt cu mult sub cele ale concurentei iar serviciile sunt ireprosabile.

Sau nu esti din Giurgiu si vorbeste invidia?

Sau ai ,,preferatii'' tai care te-au rugat sa scrii neadevaruri?

Vad ca de multe nu ai habar, dar te trezesti vorbind. E clar ca nici macar nu ai intrat in acest restaurant. pe FB

[26.06.14 12:34:55]

@elenica: multumesc pentru raspuns, insa mai am o nedumerire, in urma sesizarii primite mai sus de la un localnic:

iulian catalin

In primul rind, strada pe care se afla localul nu este pietonala, "cu un pavaj impecabil, cu arbusti ornamentali... ", aceea este strada Garii, localul nu are un perete de sticla care sa-l imparta in doua, cat despre preturi, ca peste tot, maricele...

Persoana sigur nu a fost in acel local, poate are un alt interes...

Despre acest lucru ce ai de spus, mai ales ca aici se vede foarte clar ca strada nu este pietonala, iar din pozele pe care le-am vizionat pe facebook, se pare ca localul descris de tine nu seamana - ca design, aranjament interior - cu Taverna la Grecu.

[30.06.14 19:06:16]

@webmaster26: Trimiterea catre vechea locatie Casa ROMINEASCA, demonstreaza inca o data, ca nici macar nu ai trecut pe acolo de vreun an. Acum, acel restaurant este proprietatea Tavernei la Grecu, reamenajat. Discutai de preturi maricele. De unde le cunosti daca tu habar nu ai cum arata noul restaurant? Acum te-am incuiat. Astept raspuns.In urma celor scrise de dumneavoastra cum ca locatia nu ar arata asa cum v-am spus si ati pus o poza cu locatia care este diferita acum, mi-am permis sa trimit un mesaj privat pe facebook Tavernei La Grecu si le-am dat poza la care faceti referire si mi-au confirmat ca asa arata locatia pe vremea cand dumnealor le inchiriasera restaurantul celor de la Casa Romineasca. De 1 an de zile se numeste Taverna La Grecu.

[30.06.14 21:43:27]

@elenica: tu citesti ce am scris eu mai sus?

1. ai spus ca strada respectiva - cea pe care se afla restaurantul - este pietonala.

Eu ti-am aratat ca nu este pietonala, nu am spus ca s-a schimbat proprietarul (desi locatia respectiva arata la fel).

Ai impresia ca nu stiu asta?!

Si ma rog unde m-ai incuiat? ca eu nu am discutat nimic despre preturi!

Foarte bine, numai ca poza respectiva demonstra ca vorbesti de alta strada pietonala, asa cum a spus si userul pe care l-am citat mai sus.

Dar, acum ca tot m-ai bagat in seama, ai cumva o dovada ca ai fost in acel restaurat 5 zile? Bonuri fiscale, facturi?

Sper ca acum nu te-am ''incuiat'' eu pe tine, si astept dovezile ca ai fost acolo. Sper sa apara in timp util, altfel o sa fiu nevoit sa retrag articolul de pe site!

Marius Vio
[01.07.14 11:50:08]

Nu inteleg de unde e toata povestea asta cu preturile mari. in fiecare zi, in cursul saptamanii exista "meniul zilei" care se poate servi pana la ora 16... la un pret foarte convenabil (15 lei)... dupa ora 16 se poate comanda meniul a la carte (foarte variat, cu preparate pt toate gusturile)... preturile sunt accesibile. Desigur ca exista si exceptii, normale as zice eu, in functie de meniu... e normal ca la meniurile care contin o diversitate de fructe de mare, preturile sa fie un pic mai mari, avand in vedere ca toate produsele sunt PROASPETE si aduse din Grecia. Ei nu folosesc produse congelate de la METRO... Locatia este foarte frumoasa... terasa e plina de palmieri si maslini in aceasta primavara... seara, pe mese sunt amplasate niste felinare foarte frumoase care creaza o atmosfera de vis. Patronii sunt foarte ospitalieri (ca toti grecii de altfel) si in momentul cand un client intra pe poarta il intampina cu multa caldura si respect. In concluzie... o locatie deosebita, o atmosfera calda si placuta, unde te simti bine, si mananci altceva decat clasica ceafa de porc cu cartofi prajiti din restaurantele romanesti.

[01.07.14 12:05:58]

@webmaster26: Cand vei posta tu bonuri fiscale cu ce ai consumat acolo, si ne vei demonstra ca acele preturi sunt ,,maricele'' facand o comparatie intre acele bonuri fiscale si altele cu acelasi meniu, de la alte restaurante din Giurgiu, atunci voi posta si eu chitante. Oricum am demonstrat ca vorbesc ,,interesele '' altora prin tine datorita faptului ca habar nu aveai ca restaurantul este renovat de un an de zile si ca are un zid de sticla. Ce faci atata caz cu aceea strada pietonala? Tu tii minte mereu pe unde calatoresti strazile? Faceti ,,politie'' aici? Eu am adus argumente, chiar si cu poze, la tot ce ati scris voi eronat.

[01.07.14 22:55:10]

@elenica: singura poza pe care ai incarcat-o ca dovada pentru cele 5 zile petrecute acolo este identica/copiata de aici, adica nu ai demostrat nimic, ba as putea spune ca te certi cu cine nu trebuie (avand in vedere ca eu ti-am cerut dovada ca ai fost acolo!!!

Prin urmare: in afara de acea poza care va fi stearsa in curand (concomitent cu stergerea review-ului) - mai ai si alte dovezi ca ai fost acolo 5 zile?

[03.07.14 13:06:17]

@elenica: Sunt din Giurgiu si cunosc locatia pe care o descrieti voi mai sus destul de bine.

Lucrurile stau in felul urmator:

1. Nu exista un perete despartitor de sticla.

Restaurantul este format din doua costructii. Una este casa doctorului Scripca, o casa foarte veche, iar a doua constructie este una mai noua, facuta in perioada cand exista restaurantul "Casa Romaneasca", care are intrarea din terasa formata din geamuri (cea ce ai prezentat tu intr-o poza mai sus). "Salonul mare" cum ii spui tu este de fapt casa si salonul mic acea constrctie noua.

In "casa" sa-i spunem asa, nu exista diferente intre ce a fost pe vremea celor de la "Casa Romaneasca" si acum, mesele sunt la fel aranjate si daca nu ma insel cred ca nici mobilierul nu a fost schimbat dupa ce a devenit "Taverna la Grecu". In constructia noua singura diferenta este ca pe vremuri erau niste banci din lemn cu mese din lemn, rustice, iar acum sunt mese din lemn si scaune, ca si pe terasa vopsite in albastru - specific grecilor. In urma cu multi ani mai era si cuptorul de pizza acolo, pe care proprietarul / proprietarii l-au desfiintat si astfel au creat mai mult loc.

2. Nu este o artera pietonala.

Este o strada deschisa circulatiei autovehiculelor, dar au un trotuar pavat de fostul primar. Nimic senzational... toate trotuarele din Giurgiu sunt pavate cu "biscuiti"

faptul ca voi vreti sa faceti reclama acestui restaurant nu ne deranjeaza, dar nu incercati sa spuneti ce nu este adevarat. Nu incerca sa spui ca este concurenta neloiala si ca din invidie vorbeste lumea aici, pentru ca stii prea bine ca ce scrii tu nu corespunde cu realitatea.

Daca doresti dovezi iti fac eu poze pana va saturati toti de aici si va demonstrez ca vorbiti aiurea cu pietonale, pereti din sticla etc... sigur va credeti in alt oras )

[03.07.14 13:22:31]

@Marius Vio:

acum sa-ti spun si tie cateva vorbe ))))))

Meniul zilei nu-l mananca mai nimeni, daca tu intre 12-16 gasesti 5 speriati pe acolo e bine, sa-i pozezi sa imi arati si mie... dar nu prietenii patronilor ))))))))))

preturile sunt accesibile pentru tine, asa poti spune, ca din punctul tau de vedere sunt ok.

daca produsele sunt din grecia eu ma impusc. Dragule, cand vei gasi tu giurgiuvean mort dupa fructe de mare sa mi-l arati si mie. Ca sa aduci din grecia produsele trebuie sa le transpoti in conditi optime, in autoutilitare frigorifice. Stii ce costuri implica asta?

daca ar fi asa ar da faliment... de duminica pana joi cam bate vantul prin restaurant, asa ca vorbind stric comercial, nu cred ca ar fi cineva nebun sa investeasca atat si sa stea cu retaurantul gol.

Singurele zile cand e plin (un sfert din cei prezenti sunt prieteni si "obligatii") sunt zilele de vineri si sambata cand mai fac niste petreceri.

concluzie: vorbiti, asa cum ati vrea voi sa fie restaurantul, nu cum este )))))))))))

[03.07.14 13:25:13]

@elenica: meniul.

[03.07.14 14:10:45]

@elenica: Acum am citit mai atent mesajul masajul tau:

Pai daca?!!! ai fost acolo ce nevoie de confirmare mai aveai?

P.S.

Poza incarcata a fost stearsa ea fiind ''imprumutata'' din galeria foto a restaurantului cu pricina - deci nu doveadea ca acest user a trecut 5 zile pe acolo .

Marius Vio
[04.07.14 12:52:31]

@Andres: Ai sa razi... dar multi oameni din Giurgiu sunt consumatori de fructe de mare... si meniul zilei nu se mananca numai acolo... sunt foarte multe persoane care comanda meniul zilei la locul de munca... asa ca nu e necesar sa fie lume pe terasa... si ai sa razi dar autoutilitarele frigorifice chiar exista si isi fac treaba... adica aduc produsele din Grecia. Si daca ai fi fost Luni seara pe terasa ai fi constatat ca era destula lume... chiar daca batea vantul la propriu... nu numai vineri si sambata. ))

danieliuc
[21.01.15 11:47:12]

am fost la Taverna La Grecu.

am facut rezervare pentru data de 24 Ianuarie cand canta Vasile Mardare

- voi merge si pe 6 Februarie cand va canta Pavel Stratan si pe 14 de ziua ondragostitilor la Trupa Bandidos

yean
[21.01.15 12:21:05]

@danieliuc - Da, la Taverna la Grecu se intampla lucruri minunate! Cine-i mai rasfata pe giurgiuveni cu Evenimente importante (nu Manele!)? Sa va dau exemplu? Ok... :Mircea Vintila, Ducu Bertzi, Tica Lumanare, Directia 5, Bandidos, ,,, Urmeaza intr-un timp scurt Vasile Mardare, Pavel Stratan, Florian Stoica & Bandidos... Si alte nume SONORE! Si va urma... va urma... Preturi mari? Hahahaha... Duceti-va in alte "restaurante" din oras, sa vedeti calitate si pret de 2 lei! Intrebati pe cei care au facut Revelionul si Craciunul in alte locuri decat la Taverna lui Grecu, ce teapa au luat )))) Nota 10 pentru patroni, personalul si bucataria de exceptie si, nu in ultimul rand, pentru respectul aratat clientilor!

fregata
[23.03.15 19:55:14]

@yean - Am citit comentariile anterioare, constatand ca si giurgiuvean, ca unele sunt adevarate, altele nu. Am rezervat o masa pentru 15 persoane la acest restaurant, in cadrul unei seri organizate de restaurant, cu circa 2 saptamani inaintea petrecerii, rezervand o masa intro zona buna (panoramica) a localului, achitand si un avans, basca taxa de 20 lei de persoana pentru muzicanti, cu care nu au niciun contract, constatand in seara evenimentului ca masa pe care o rezervasem era ocupata de alte persoane, iar patronul cerandu-si scuze ne-a plasat la 3 mese pozitionate intr-un loc aproape de usa unde mai tot timpul au fost curenti de aer foarte reci, avand cu noi si copii, avand a doua zi cu totii probleme medicale (raceala). Patronul s-a bucurat sa inghesuie cat mai multi clienti in acest spatiu, fiind foarte dificila deplasarea printre mese atat a clientilor cat si a ospatarilor, ce sa mai vorbesc despre locul de dans aproape inexistent. Ar fi trebuit sa-i cerem avansul inapoi si sa parasim localul. La servirea celor comandate s-a asteptat destul de mult, iar ospatarii foarte neatenti, uituci si imprastiati, comandai una si iti aduceau altceva... Referitor la preturi, 1 l de vin la carafa 25 lei Budureasca, 1 apa minerala de 75ml 7 lei, 1 apa plata de 33 ml 5 lei, piept de pui la gratar 15 lei, piept de pui umplut cu rosii uscate si branza (branza nici nu exista in el) 19 lei, iar la final ospatarul a introdus in nota de plata niste produse pe care nici nu le-am comandat, iar de nota de plata proforma sau bon fiscal primeai numai la cerere. Formatia a interpretat melodiile numai pe negative, nefiind la nivelul asteptarilor. Am ramas tot grupul cu o impresie proasta fata de aceasta locatie conform asteptarilor privind ospitalitatea greceasca si vom indruma pe cei cunoscuti sa nu aiba aceeasi experienta neplacuta ca a noastra!

[23.03.15 20:08:22]

@fregata - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Andres*, danieliuc, elenica, fregata, Marius Vio, yean
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Giurgiu? :