ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.06.11
JUN-2014

Acolo unde natura se da in spectacol...

Giannis Ploutarxos-Ax Koritsi Mou

Primele poze care le-am vazut cu Lefkada m-au lasat pur si simplu fara grai. Dar sa fi acolo, in paradisul grecesc si sa savurezi peisajul extraordinar mi se pare un dar ceresc, o binecuvantare pentru cei care au ocazia sa se afle in acel loc.

De aceea, impreuna cu sotul meu si cu doi prieteni am pornit cu masina spre albastrul infinit. Din Timisoara pana in Aghios Nikitas am facut aprox 17 ore cu tot cu opriri. A meritat oboseala, cred ca as fi mers dublu la cat de entuziasmata eram. Dupa lungi cautari pe internet am ajuns la concluzia ca Aghios Nikitas e alegerea perfecta pentru noi, avand in vedere ca tot timpul cautam sa ne cazam in locuri pitoresti, linistite si nu neaparat orase aglomerate unde se pierde din farmecul insulei. Dispunand de autoturism e de la sine inteles ca am batut toate drumurile insulei, bune de altfel, ele devenind mai inguste doar prin localitati si cele care duc spre plaje. In fiecare zi descopeream alte plaje, alte colturi ale Lefkadei si ajungeam seara rupti de obositi dar cu sufletul razand. Vremea a tinut cu noi, doar o zi din 8 au fost multi nori. Iunie mi se pare o luna perfecta pentru insulele grecesti. La cat de cald era nu pot sa imi imaginez cum ar fi fost in august. Seara este racoare pentru ca este munte, asa ca trebuie sa aveti neaparat haine cu maneca lunga. Preturile pe insula sunt normale, acceptabile, preparatele la taverne sunt intre 6-13 euro pentru fructele de mare iar bauturile de la 1,5 la 3,5 euro.

O sa incep sa descriu cum am gasit eu statiunile insulei, cu avantaje si dezavantaje ca mai apoi sa vorbesc despre plaje. Pentru ca in primul rand trebuie sa va alegeti locul de cazare.

AGHIOS NIKITAS este preferatul meu, nu doar pentru ca acolo am stat noi, ci pentru ca este fermecator. Este situat pe coasta de vest, nu este mare, multi ar spune ca poate fi plictisitor dar stiti vorba aceea: "In sticlute mici se tin esente tari". Venind vorba, eu zic ca se potriveste de minune in cazul de fata. Aghios Nikitas are doar o straduta principala unde se gasesc multe taverne, magazinase, studiouri, vile dar si cateva stradute laterale care duc spre anumite studiouri cocotate pe munte. Nu stiu ce anume m-a fermecat mai mult. Poate strazile pavate, poate tavernele inundate de flori, cu masute si scaunele in strada, poate forfota si entuziasmul ospatarilor care te invita sa ii alegi pe ei. Poate privelistea din apa spre statiune, spre balconasele cu rufe atarnate, sau cu flori care se catara pana pe acoperis. Plaja este mica, cu nisip si pietricele, apa este foarte limpede si turcoaz si are o panaroma extraordinara spre soseaua care urca pe munte spre Lefkada Town si plaja Pefkoulia. De ce Aghios Nikitas? Pentru ca este si foarte bine pozitionat. Aproape de capitala, de plajele Pefkoulia si Katshima dar si de Milos care este peste deal. Drumul este putin obositor daca alegeti sa il faceti pe jos (se pleaca de langa Taverna Poseidon, veti vedea un indicator), sau puteti sa mergeti cu vaporasul din Aghios Nikitas.

NIDRI, cea mai mare statiune de pe coasta de est, este alegerea multor turisti. Este un orasel cochet, cu multe variante de cazare si foarte multe taverne, magazine de suveniruri, centre de inchiriat barci, si cu un port pe masura. Plaja din Nidri este lunga dar ingusta, cu pietricele si cu o apa nici pe jumatate de frumoasa cum este cea de pe plajele din vestul insulei. Daca alegei Nidri, plaja o sa va dezamageasca dar puteti sa il alegeti pentru ofertele bune de cazare si multitudinea de taverne si daca sunteti cu masina sa faceti plaja altundeva. Este si asta o varianta. In port se gasesc foarte multe vaporase care duc spre Turul insulelor ionice din jurul Lefkadei. Noi am mers cu Nidri Star1, a venit un tip la noi cu o oferta buna cand stateam pe plaja in Ag Nikitas. De fapt ne-am intalnit cu el aproape in fiecare zi pe fiecare plaja, asta era jobul lui. Doua excursii (Beach Party si Turul Insulelor) ne-au costat 30 euro/pers. Prima 5 euro si a doua 25 euro, dar pretul era acesta doar pt ca le-am luat pe amandoua. Beach Party a fost o experienta noua pt mine, am plecat cu vaporasul din Nidri, seara la ora 20, cu muzica buna la maxim si un dj talentat. Am ajuns pe o plaja frumoasa pe continent unde ne asteaptau doua focuri foarte mari si o masa plina cu bauturi pe care trebuia sa le platim bineinteles. Adevarul e ca nu a fost cine stie ce distractie, oamenii erau stanjeniti, le era cumva sa inceapa ei party-ul si doar cativa s-au distrat pe bune cam cu o ora inainte sa plecam. Ideea asta cu beach party noaptea mi se pare f buna, probabil ca in iulie sau august cand o sa fie foarte multi oameni care sa acopere toata plaja e distractie mare. Asa ne-au spus cei de la Nidri Star ca acum erau cam putini oameni, fiind luna iunie. Eu zic sa mergeti si sa dati voi tonul petrecerii si sigur o sa aveti o seara extraordinara. Se putea face si baie, au existat cativa curajosi doar ca fiind rece apa pentru ca era intuneric, multi au stat si au privit. Dureaza 4 ore excursia, la ora 12 noaptea am fost din nou in port in Nidri.

Turul insulelor a fost o excursie pe care nu am regretat ca am ales-o, a fost foarte relaxanta, linistitoare, simteai doar briza marii si admirai frumusetea din jur. Se pleaca dimineata la 9 si la ora 18 esti inapoi in port. Ne-am oprit la Porto Katsiki, cea mai frumoasa plaja de pe insula cam o ora pentru baie, apoi am oprit pe Insula Kefalonia, la Fiskardo, un orasel port superb care mi-a ramas in suflet, cam aproape o ora. Atatea flori la un loc nu am vazut niciodata in viata mea, strazile acelea inguste erau de vis, toata dadeau spre portul micut si pitoresc, casele pareau desenate si pur si simplu parca iti era mila sa calci pe stradutele acelea, atat era de frumos. O alta oprire a fost pe Insula Ithaka, la Kioni. Am stat o ora si 45 min acolo, am mancat o inghetata foarte buna, ne-am plimbat pe stradutele frumoase si peste tot vedeai casutele alb-albastre ale caror balconase erau in nunate de roz, portocaliu si violet, nuantele florilor care le acopereau. Rozul acela ciclam pe albul peretilor era foarte de efect. Exista si plaja in Kioni, doar ca sunt doar stanci dar apa este foarte limpede si calda, poti sa te racoresti facand o baie. Am urcat din nou pe vapor, distantele intre opriri erau cam de o ora, nici prea mult, nici prea putin. Am intrat intr-o pestera cu vaporasul, dar doar pe jumatate ca nu a intrat tot. Apa de un turcoaz incredibil, se vedea tot pe fundul marii. Ne-a mai plimbat in jurul insulelelor care se aflau fata in fata cu Nidri, ghidul povestindu-ne tot ce se poate despre istoria lor. Ultima oprire pentru baie a fost o plaja foarte micuta dar pe cat de mica pe atat de splendida unde am stat aproape o ora. Ne-am intors in Nidri fericiti pentru tot ce am descoperit pe Kefalonia si Ithaka si ramanand cu culoarea marii in fata ochilor.

LIGIA si NIKIANA sunt doua sate pescaresti frumoase prin care am trecut din capitala spre Nidri, sunt situate pe coasta de est a insulei, comerciale de altfel, cu taverne si studiouri o gramada. Sunt mai animate toate statiunile de pe est decat cele de pe vest, asa ca daca nu va place linistea sigur v-ar placea mai mult aici. Singura lipsa ar fi apa perfect de limpede si turcoaz care o gasiti pe cealalta parte a insulei, dar depinde de fiecare pentru ce anume merge in Lefkada.

VASILLIKI este un orasel-statiune in sudul insulei, cochet si mare, care mi-a placut foarte mult. Peisajele pana ajungi aici, cu soselele care serpuiesc prin munti si platourile care ti se deschid in fata ochilor, sunt pur si simplu wow. De sus se vede foarte frumos Vasilliki, si cu cat te apropii mai mult iti place tot mai tare. E o statiune renumita pentru wind-surfing, sunt pe plaja foarte multe centre de inchirieri pentru asa ceva, bate mai mereu vantul in statiune. Placile de wind-surfing, atat de diverse si de colorate si atat de multe la un loc pe albastrul marii m-au fascinat. In viata mea nu am mai vazut asa multi pasionati de windsurfing ca acolo. Sunt multe hoteluri de lux in Vasilliki cu plaje private, cu baruri excentrice si piscine cum nu am vazut in alte statiuni.

Plaja din statiune este foarte lunga, dar ingusta, cu pietricele, cu o apa limpede si cu un peisaj pe masura. Mie una mi-a placut Vasilliki si il recomand mai ales ca are o bijuterie de plaja intr-un golf, Aghiofilli Beach, despre care scriu putin mai incolo.

LEFKADA TOWN, capitala insulei, este un orasel cu un port foarte frumos, cu multe variante de cazare si taverne, sunt cele mai mici preturi la orice. Suvenirurile pentru cei dragi sa le cumparati din capitala pentru ca sunt cele mai ieftine (magneti 2 euro, celelalte de la 3 euro in sus) si aveti de unde alege. Stradutele sunt frumoase, oamenii veseli, este plina de flori si parfumul leandrilor il simti pretutindeni. Macar o jumatate de zi sa rezervati capitalei, sa va plimbati prin portul unde barcutele albe par atat de usoare, parca ar fi de hartie.

ATHANI este un sat foarte frumos situat pe vestul insulei, cel mai aproape de celebrele plaje Porto Katsiki si Egremni, e frumos si pitoresc, tot un urcus si un coboras. Am vazut ca e mare agitatie acolo, multe scaunele si masute in strada, colorate in alb si albastru, terase cu panorama spre turcoazul Marii Ionice. Si cel mai mare avantaj bineinteles este acela ca se afla laga cele mai frumoase plaje ale insulei de care va puteti bucura zilnic. Pe drumul spre Athani sunt multi comercianti la marginea drumului cu miere de pin sau timea (3,5-4 euro borcanasul, depinde de gramaj), ulei de masline (4 euro) si multe variante de vinuri, toate produse de localnici.

Am descoperit multe sate in munti in drumul nostru spre plaje, care si-au pastrat autenticitatea si au ramas neatinse, naturale, cu casutele lor atat de frumoase, cu batranii care se uitau curiosi spre noi. Un loc minunat prin care ne-am trezit si noi sa trecem, cu panorame spre varfuri de munti impadurite si deschideri spre golfuri intime. Unul din satele care mi-au ramas in minte este KALAMITSHI (langa Aghios Nikitas) si celalalt EXANTHIA (cam la 10 km de Ag Nikitas), unde am luat o cina extraordinara cu un apus de minune la Rachi. Este o taverna aranjata cu gust, cu o terasa chiar deasupra unei prapastii, unde poti sa admiri la stanga satul Kalamitsi, la dreapta muntii si bineinteles drept in fata marea si soarele care apune incet si inroseaza toata imaginea. La un moment dat dupa ce soarele apune, nu poti sa definesti linia unde se termina marea si incepe cerul. Si asta oamneni buni e un motiv destul de bun petru care sa va urcati in masina si sa mergi la Rachi. Mancarea este buna, accesibila la pret, dar apusul acela merita oricum toti banii.

In cele 8 zile petrecute in Lefkada am incercat sa vedem cat mai multe plaje. O sa vi le descriu cum le-am vazut eu, fara sa fac un top anume pentru ca toate sunt unice in felul lor si frumoase. Noi am fost 4 persoane si au existat bineinteles 4 topuri. Depinde de preferintele fiecaruia.

Porto Katsiki am vazut-o de 2 ori. Prima data in excursia Turul Insulelor dar am stat doar o ora si nu m-am putut bucura de ea asa ca am pornit voiosi spre ea cu masina sa stam cat vrem noi. Prima data am mers la CAPE DUKATO sa vedem farul de acolo. Cand ajungi in satul Athani gasesti Taverna Oasis de la care se desprinde un drum spre stanga pe care trebuie sa il urmezi, chiar daca nu este indicator. Noi am fost informati de niste localnici ca altfel nu il gaseam. Drumul pana la far este foarte frumos, soseaua te duce intr-un loc superb, in cel mai extrem punct al insulei, cel sudic, Cape Dukato. De la far poti sa urci pe jos spre ultima bucata de pamant a Lefkadei, unde vezi pe o parte partea vestica a insulei si pe cealalta, partea estica. Mi-a placut foarte mult peisajul descoperit acolo asa ca da, merita sa trageti o fuga in drumul vostru spre Porto Katsiki.

Ne-am intors inapoi la Taverna Oasis si am luat-o in jos spre plaja PORTO KATSIKI. Cand ajungi la ea si o privesti de sus ramai fara aer. E atat de grandioasa, atat de impunatoare, cu o apa cum nu am mai vazut niciodata. Pentru mine a fost cea mai frumoasa plaja pe care am vazut-o in viata mea. Se coboara niste trepte spre plaja dar nu sunt obositoare deloc. Apa este superba, nisipul fin, nu este rece si sunt si valuri. Ce mai, plaja perfecta. Din cand in cand opresc vaporase cu turisti care aglomereaza plaja dar la fel de repede se urca si pleaca, cel mai bine fiind sa veniti cu masina si sa stati cat vreti. Aveti nevoie de umbrela si geanta frigorica, cam la toate plajele de fapt aveti nevoie de asa ceva pentru ca majoritatea sunt salbatice.

Ajungand inapoi in Athani, veti vedeaun indicator spre EGREMNI BEACH, pe care credeti-ma, nu vreti sa il ratati. Aici se depunde putin mai mult efort, 350 de trepte de coborat spre plaja, dar mai greu e la intoarcere. Plaja e mult mai mare decat la Porto Katsiki, si mai intinsa si mai lata, cu nisip si pietricele. Parca era ca o ceata ce invaluia stancile de la baza plajei, acoperite cu verdeata unde si unde si inalte parca pana la cer. Apa este enervant de turcoaz, pe plaja este multa lume insa nu te simti inghesuit deloc pentru ca este foarte intinsa.

MILOS BEACH este o plaja ascunsa dupa un deal. Din Aghios Nikitas de langa taverna Poseidon am luat-o pe jos pe o carare ingusta cam 20 min, este destul de solicitant mai ales la intoarcere. Cand ajungi in varful dealului si o privesti iti cam trece oboseala. Plaja este intinsa, cu pietricele, apa calda, imbietoare. O plaja destul de linistita cu putini oameni. Mi-a placut si o recomand. Macar o zi sa o petreceti pe Milos.

KATSHIMA BEACH, la o aruncatura de bat de Aghios Nikitas, este o plaja care mi-a placut la fel de mult, fiind foarte mare. Jumatate e cu nisip, spre partea dreapta insa spre stanga plajei se gasesc doar pietricele. Cele mai mari valuri care le-am vazut in viata mea aici au fost, dupa o noapte de furtuna, marea a fost foarte agitata toata ziua pana seara la apus cand am venit sa il vedem. Valurile erau cam de 1,5 m la mal. Se poate practica zbor cu parapanta de pe Katshima, va costa 35 de euro, o sa zburati insotiti de un instructor. Unul din prietenii cu care am fost a zburat de pe o stanca de deasupra plajei si ne-a aratat un filmulet. A fost grozav. O plaja comerciala, cu sezlonguri si terase, cea mai aglomerata plaja din Lefkada.

PEFKOULIA BEACH, in cealata parte a satului Aghios Nikitas, in drumul spre capitala, ofera o vedere superba asupra satului. Seamana cu Katshima, doar sunt atat de aproape una de alta, insa aceasta este mai putin aglomerata. Este mai salbatica dar foarte frumoasa si intinsa, cu nisip si pietricele. Din sosea se vede foarte frumos.

KAVALIKEFTA si MEGALI PETRA sunt doua plaje una in continuarea celeilate situate pe partea vestica a insulei. Din satul Kalamitsi cautati indicatoare care duc spre plaja, se coboara cu masina pe un drum pitoresc cu flori galbene pe margine pana se da intr-o parcare cu plata, dar la toate plajele puteti lasa masina mai sus, ve-ti vedea ca multe sunt lasate asa. Prima data se ajunge la Kavalikefta, este amenajata cu sezlonguri si umbrele si este si o terasa unde puteti servi ceva rece. Pretul sezlongului era 6 euro/pers dar puti veni cu umbrela voastra bineinteles. Plaja este micuta, plina cu bolovani in apa, imensi, si cu pietricele pe plaja. Salbatica si frumoasa. Dar pentru o plaja mai larga, spre Megali Petra, treceti o punte de bolovani in stanga, si gasiti o plaja foarte lunga tot cu bolovani de pe care puteti sari in apa. Sunt si nudisti pe majoritatea plajelor. Apa in Megali Petra este turcoaz, calda perfecta pentru balaceala. Neaglomerata si numai la dispozitia voastra.

AGHIOFILLI BEACH este situata in sudul insulei, langa Vasilliki. Mergeti in portul din statiune, printre taverne si de desprinde un drum pietruit spre stnga, pe care puteti sa mergeti cu masina pana la un anumit punct. O sa vedeti ca se ingusteaza foarte tare si acolo este o parcare neamenajata unde lasati masina si o luati pe jos 10-15 min. Drumul relaxant prin padure te duce spre o plaja micuta, superba cu cea mai limpede apa de pe insula. Un albastru incredibil care te fascineaza, stanci in jur si pietricele albe pe plaja. Aici am gasit si scoici dar trebuie cautate insistent. Si aici au venit barcute cu turisti dar nu s-a aglomerat plaja deloc, a fost liniste si te puteai bucur de peisajul frumos, puteai sa faci snorkeling. De fapt se vedea oricum tot pe fundul marii chiar si unde apa era f adanca. Aici m-am simitit cel mai bine. O plaja intima care si-a pastrat frumusetea.

AGHIOS IOANNIS, situata langa capitala, este o plaja lunga, deosebita fata de celelate de pe insula. Este o limba de nisip foarte lunga, o apa limpede (a doua ca si claritate dupa Aghiofilli), se adanceste treptat, este calda si este cu pietricele. Cele 3 mori de vant de pe plaja creaza o imagine foarte frumoasa asupra plajei. Va puteti urca sus in una din mori si veti vedea o panorama superba.

PANAGIA FANEROMENI, singura manastire vizitata pe insula este un loc unde ne-am linistit imediat cum am intrat, la cat de agitati eram. Este situata aproape de capitala, in satu Frini. Noi am ajuns din greseala direct la poarta ei, am luat-o pe drumul spre ea fara sa ne dam seama. Era in programul nostru dar probabil atunci trebuia sa venim la ea. O curte plina cu flori ingrijite exemplar, o mica gradina zoologica, verdeata cat vezi cu ochii si cel mai important, liniste. Asta am gasit aici. Bisericuta din interior foarte frumoasa, era si o sala unde te puteai reculege, cu bancute si cu o masa pe care am gasit un bol cu rahat, foarte aromat si diferit de cel pe care il stim noi, pregatit de cei de la manastire.

Lefkada este insula cu cele mai multe plaje atat de grandioase, toate la un loc. Fiecare insula are cate o plaja, doua mai impresionanta. Dar aceasta insula micuta le are pe toate. Ve-ti ramane impresionati deturcoazul marii, de apusurile incredibile, de satucurile cocotate in varf de munte si de mireasma florilor. Eu una, ma simt minunat ca am avut ocazia sa ma aflu acolo si va doresc acelasi lucru si voua!

Trimis de noi doi in 24.06.14 14:35:38
Validat / Publicat: 24.06.14 17:42:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noi doi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Agios Nikitas-strada comerciala

[24.06.14 17:39:52]

[24.06.14 19:46:10]

@webmasterX: Multumesc!

[25.06.14 10:41:06]

miru2006
[25.06.14 11:09:05]

Foarte frumos articolul! Descrierea amanuntita a plajelor si a locurilor vazute in Lefkada mi-au reamintit, pas cu pas de concediul de anul trecut, petrecut in aceasta insula de vis. Felicitari!

dada
[25.06.14 12:11:45]

Superba descriere, o sa ajungem si noi saptamana viitoare pe insula, Rugamintea mea ar fi legata de drumul tm-lefkada, ati stat mult in vami? care mai e pretul benzinei? merge facut fara cazare intermediara?

[25.06.14 21:56:42]

@miru2006: Multumesc pentru apreciere!

[25.06.14 22:05:17]

@dada: Drumul pana in Lefkada a durat 17 ore, noi nu am avut cazare intermediara, au fost 2 soferi si am condus pe timpul noptii.

In vama niciunde nu am stat mult, bagajele au fost controlate la intoarcere, dar rapid, la sarbi si bineinteles la romani. La greci nici macar nu ne-au verificat buletinele cand au vazut masina de Romania pt ca stiau ca suntem turisti.

Benzina sa faceti un plin de la noi, inca unul din Macedonia ca este mai ieftin decat in Grecia, 1,55 euro/L (atat vine in euro dar ei sunt afisati in dinari macedonieni). In Lefkada este 1,68 euro/L. Autostrazile costa aprox 52 euro/masina dus-intors.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, astept intrebari.

Concediu placut!

monstrul
[26.06.14 13:14:55]

@noi doi: Sigur acum vb in numele multor persoane care vor sa mearga in lefkada, zicand: multumesc frumos pt toate informatiile. Acuma stiu cam tot ce am nevoie, pe unde se ajunge la plaje si restul. La sf lui iulie plec si eu. Prietena nu stie unde mergem... asa ca eu trebuie sa ma informez despre tot. . O intrebare in cazul in care stii ceva despre asta. Asi vrea sa caut cazare acolo, la fata locului, in nydri de preferat. Crezi ca este o solutie ok sau o prostie din partea mea, mai ales ca este in mijlocul sezonului. Nu sunt pretentios la cazare. Si asa cred ca nu am sa petrec prea multe ore in camera. Multumesc

miru2006
[26.06.14 13:39:30]

@monstrul: Cu siguranta veti gasi cazare si la fata locului, nu stiu daca va fi chiar in Nidri pentru ca este cea mai cautata pentru distractie, dar foarte aproape sunt Ligia, Nikiana, Perigiali unde aveti mari sanse sa va cazati. Veti gasi camere care va ofera minimul de confort pana la camere mari si confortabile. Acuma depinde de dv. si de prietena cat de pretentiosi sunteti. Va doresc vacanta frumoasa si sa vizitati cat mai multe locuri frumoase, pentru ca aveti ce!!

[27.06.14 20:30:50]

@monstrul: Cu cea mai mare placere ofer informatii pentru ca si eu la randul meu m-am informat de pe acest site. Nu cred ca e o prostie sa cauti cazare direct acolo. Daca e aventura, sa fie pana la capat Si noi initial am vrut sa facem la fel, dar ne-am razgandit si am facut cazare pe internet. Adevarul e ca la fata locului gasesti multe studiouri si vile, mai ales in Nidri si ai ocazia sa le vezi inainte sa platesti si sa le compari. Singurul lucru aiurea ar fi ca dupa un drum obositor nu prea mai iti arde sa stai sa cauti cateva ore si cazare, e mai usor sa mergi la sigur. E alegerea ta, dar oricum ar fi iti doresc sa ai un concediu cu mult soare!

[06.07.14 17:59:34]

Foarte faina descrierea. Felicitari. Si noi o sa plecam peste 3 sapt si vom sta 14 zile. Pe unde ati plecat din tm de ati facut 17h? In serbia sau macedonia v-a oprit politia?

[08.07.14 21:58:59]

Mersi! Nu, nu ne-a oprit politia desi la un moment dat, undeva prin Macedonia, in miezul noptii a facut semn un politist de pe marginea drumului, cuiva. Noi nu am oprit, speram ca nu noua. Cert e ca nu ne-a urmarit

Sunt multe restrictii prin Serbia si de 30km/h, pana ajungi pe autostrada. Si le-am respectat pe toate. In al doilea rand, ne-am si incurcat prin Serbia cu tot cu gps, si la dus si la intors. Se construiesc multe autostrazi la ei si chestia asta a zapacit si gps-ul. Si in al treilea rand pe autostrada am condus cu 100-110km/h. Cred ca de aceea am facut 17 ore, am condus pe timpul noptii. Concediu placut!

[26.07.14 10:09:43]

Multumesc pt raspuns. In cateva zile plecam si noi: D.

In Serbia si Macedonia la ce benzinarie ati alimentat?

[26.07.14 23:47:41]

@Black_Cat: Noi am alimentat doar in Macedonia (evo parca) si in Grecia. In Serbia nu am alimentat deloc.

dada
[28.07.14 11:25:28]

alimentati cand ajungeti la vama macedonia - grecia, benzina este 1,34e, iar motorina 1,13e. Inainte de iesirea din macedonia faceti plinul, in lefkada benzina este ~1,7e iar motorina 1,35e.

Drum bun spre cea mai frumoasa insula greceasca vazuta de mine si crede-ma nu au fost putine in ultimii ani.

[28.07.14 20:19:07]

Multumesc frumos!

needcolors
[02.09.14 21:27:09]

Agentiile de turism ofera cazare in Athani?

[04.09.14 22:07:35]

@needcolors: Nu stiu, noi nu am studiat ofertele lor,pt ca am fost pe cont propriu.

Black_Cat, dada, monstrul, needcolors, noi doi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada:

• pagină generată în 0.062206029891968 sec