ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2014

Sub orice critică
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu recomand aceasta locatie

Am stat in acest hotel in perioada 18-21 Iunie. Am prins evenimentele prezentate la stiri... din pacate.

Am sa incerc sa fac o descriere hotelului si conditiilor din acest hotel.

Camerele (am avut rezervate 2 camere pe numele meu... ptr inca o familie) etaj 5 vedere spre padure... care ne-au fost repartizate 504 si 506 sub asteptarile noastre. Mobilier vechi si uzat fizic si moral: usile de la sifonier scartaiau, usa de la intrare si cea de la baie de pe vremea lui raposatu. Patul din camera 504 in momentul in care te asezai pe partea dreapta te scufundai ca intr-un fotoliu...

La restaurant toate fetele de masa cred ca erau nespalate din sezonul trecut, vesela in proportie de 50% ciobita.

Piscina interioara avea o apa de o culoare dubioasa.

WC-urile din apropierea restaurantului emanau un miros greu de suportat cand treceai pe hol spre restaurant pentru a lua masa... de intrat era riscant... (banuiesc ca din acest motiv am gasit in sifonier trusa de ajutor in caz de razboi chimic)

Inca din prima seara am observat ca erau anumite mese in restaurant la care nu se aseza nimeni deoarece ploua din tavan pe ele (asta chiar daca in acel moment nu mai ploua).

Lucrurile au devenit mai grave in data de 19 seara (dupa o zi in care nu mai plouase) deoarece a inceput sa ploua... In restaurant am realizat ca ploua prin tavan in nenumarate locuri... de fapt se putea face dus de la jetul de apa care se scurgea cu precadere de pe becurile (spoturile) aprinse. Efectiv restaurantul era inundat in proportie de 50%, galetile puse de personal pe mese nefacand fata...

Ne-am dus la receptie si le-am comunicat ca nu este normal sa se intample asa ceva... apa si curentul putand duce la o tragedie... In timp ce vorbeam la receptie despre acest lucru am realizat ca efectiv ploua si in partea stanga a receptiei... si in zona cu jocuri de la etajul 1.

Le-am spus ca intelegem ca nu este vina lor ca ploua afara..., dar este clar vina lor ca le ploua in hotel... si ca dorim sa plecam... Din pacate am avut proasta inspiratie sa urmam sfatul sefei de la receptie care ne-a spus ca este riscant sa plecam seara la drum... si ca oricum nu au bani in seif pentru a ne restitui diferenta pentru timpul care nu-l mai petreceam acolo... si ca oricum trebuie sa aibe si o discutie cu cei de la booking in privinta aceasta.

Am plecat de la receptie intreband inca o data daca vom fi in siguranta inca o noapte in hotel avand in vedere ca se anuntase ca va ploua toata noaptea, si am primit asigurari ca nu este cazul sa ne facem probleme... a doua zi dupa micul dejun ramanand stabilit sa plecam.

In ziua de 20. Iunie am avut inspiratia de a ma trezi mai devreme si de a ma uita afara... si am vazut ca parcarea este inundata. Am dat alarma si la prietenii mei si am coborat pentru a muta masinile. Am dorit sa plecam in acea clipa dar din pacate am fost anuntati ca nu se mai poate.

Ce le-am reprosat celor de la hotel a fost faptul ca nu este normal sa descoperim noi ca apa creste si ca masinile ne sunt in pericol... chiar nu pot sa gasesc nici o scuza pentru personalul hotelului care a considerat ca nu este cazul sa anunte turistii despre pericolul care aparuse... avand in vedere ca din receptie se vede perfect in parcare...

Din acest motiv au ramas masini care au fost inundate si care au plecat pe platforma spre tara. Era loc suficient pentru a le pune la adapost. Din pacate reactia din partea personalului a fost inexistenta.

Ca de obicei in astfel de cazuri apar tot felul de informatii gresite... cei de la Consulat ne tot recomandau sa nu plecam spre tara ca sunt podete rupte pe traseul Albena – Vama Veche... cu toate ca nu exista nici un pod pe aceasta ruta... Cei de la hotel ne recomandau in dimineata zilei de 21 sa mai asteptam vreo 3-4 ore ca nu se poate pleca... si ca se lucreaza sa se evacueze apa de pe sosea din zona imediata a hotelului NONA lucru total neadevarat. Am plecat in recunoastere cu o masina si am realizat ca singurul care lucra era Cel De Sus... nu exista nici o pompa nici un pompier nici un militar... se astepta ca apa sa se scurga de la sine... Am reusit sa plecam luand-o pe strada de promenada (e adevarat taind un colt de parc deoarece strada de promenada in capat fusese luata de ape). Dupa noi au venit toate masinile de Romania care asteptau OK-ul celor de la receptie ca se poate trece...

Pentru cei care se vor duce la hotelul Mura le pot spune ca ar fi bine sa se roage sa nu ploua... nu pentru ca va veni iarasi vreo viitura, ci pentru ca sunt foarte mici sansele sa repare acoperisul...

Toata umezeala din hotel o sa persiste (in cele 2 camere in care am stat noi apa a intrat in zona in care este AC-ul si era umed tot peretele de sus pana jos).

Nu stiu in cat timp se va putea intra in Mare deoarece cat vedeai cu ochii avea culoarea maro de la ce a adus viitura... asta tine de curentii marini... etc...

De bine:

Plaja este in continuare frumoasa chiar daca viitura a sapat in cateva locuri nisipul facand gropi de vreo 2 metri (in dreptul hotelului Mura au ramas neatinse sezlongurile cu umbrele), piscinele sunt neatinse... chiar si cea mare de la Gergana.

Din ce am vazut in fuga masinii la plecare partea de statiune din Albena afectata a fost doar cea din dreapta (cum te uiti la Mare) incepand cu hotelul Nona... pana la Gergana.

Bucatarii de la Mura gateau bine, pacat de conditiile oferite de restaurant.

Drumul pana in Albena este impecabil venind de la Vama Veche. De ajuns efectiv la Mura, Nona, Slavuna, Gergana depinde de responsabilii statiunii daca chiar vor scoate apa de pe portiunea de asfalt inundata aflata in statiune.

Eu unul nu mai calc in acest hotel. Si totodata pentru Bulgaria nu mai imi fac rezervari decat cu 3-4 zile inainte de plecare... pentru ca este o problema cu drumurile lor daca incepe sa ploua... apa curgand din munte direct pe sosea...

Vacante inspirate... si pentru cei care doreau sa cumpere sejur la hotelul Mura este bine sa se gandeasca de 2 ori inainte de a face rezervarea.

Trimis de dragos45 in 24.06.14 09:58:36
Validat / Publicat: 24.06.14 12:12:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: RUSALKA, BALCIC, SANNY BEACH

VIZUALIZĂRI: 2558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragos45); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 asa ploua din tavanul restaurantului MURA in data de 19.06.2014

Dragoș_MD
    [24.06.14 13:25:31]

De apreciat relatarea obiectivă (pe cât au permis circumstanțele) a sejurului.

Într-adevăr, indivizii au fost luați pe nepregătite. Și din păcate, au dat dovadă de o condamnabilă lipsă de inițiativă.

Bine că ați fost printre norocoși...

parvur22
    [24.06.14 14:10:40]

buna ziua, inteleg ca ati fost deranjati de vremea nefavorabila... de la care au plecat toate nemultumirile legate de cazare si restaurant... restul (piscine, mancare, plaja) sa inteleg ca sunt OK. Daca vremea era mai prietenoasa... cred ca nu mai erati atat de pornita pe acest hotel...

[24.06.14 15:33:19]

@dragos45: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[24.06.14 15:43:38]

@parvur22: Daca vremea era mai prietenoasa nu ne-am fi miscat de pe sezlonguri... (stiam ca nu este o locatie de fite) aveam nevoie de 2-3 zile de leneveala

Nu are hotelul vreo vina ca a plouat... are in schimb o mare vina pentru ca vand bilete turistilor stiind ca la cea mai mica ploaie apa patrunde in interiorul hotelului prin tavan!!!

Este adevarat ca petrecand mai mult timp prin hotel datorita vremii de afara am observat si lucruri care in mod normal nu le-am fi sesizat. Credeti-ma ca sunt mult mai multe lucruri care m-au deranjat... dar am considerat ca poate tine de gustul fiecaruia.

Acum sa gandim logic: la dumneavoastra acasa daca ploua afara va ploua si in casa??? Sau e normal sa se intample acest lucru???

Eu cred ca este important pentru cine doreste sa plece in aceasta locatie sa stie cu ce s-ar putea confrunta.

Am sa incerc sa incarc cateva poze zilele acestea pentru a se putea intelege ca nu am exagerat deloc in descrierea mea.

Nu stiu ce parinte si-ar mai duce copilul intr-o camera cu peretii uzi la interior.

Din pacate nu a fost vremea frumoasa si a trebuit sa facem slalom printre baltoacele din hotel.

Dupa cum am relatat mai sus, viitura a fost cireasa de pe tort, pentru unii din turisti din pacate mult prea amara.

Am stat la hoteluri mult mai slab cotate ca nr de stele dar niciodata nu mi-a intrat apa in camera... si niciodata nu am vazut in restaurant unde se servea masa galeti pline cu apa care se revarsau.

Cred ca m-am facut destul de bine inteles de cei care vor pleca in aceasta locatie pentru ca deja au platit, si nu mai pot renunta la sejur... piscinele sunt acolo, sezlongurile deasemenea, mancarea gatita de bucatari este buna...

Daca cineva are de intrebat ceva... cu cea mai mare placere va raspund.

[24.06.14 15:55:56]

@webmaster: Da este corecta localizarea.

Hotelurile afectate de viitura sunt cele de la hotel Boriana pana la Gergana. Cei de la Gergana fiind evacuati de armata cu ajutorul camioanelor. Cel putin atat am avut noi posibilitatea sa vedem de unde ne aflam.

[26.06.14 15:52:34]

@webmaster: daca este posibil postarea a doua filmulete care sustin relatarea mea in privinta acoperisului cu probleme va dau link-urile pentru vizualizare:

youtu.be/ws3BdYUQcTk

[26.06.14 15:56:19]

@dragos45: jalnic...

hakkoo
    [30.06.14 10:20:10]

Am stat si noi o noapte la acet hotel dupa ce ne-am refugiat de la Gergana si confirm in totalitate cele spuse de dragos45. Si pentru mine s-a terminat cu Bulgaria.

dragos45, hakkoo, parvur22
    Alte impresii din această RUBRICĂMura Hotel [Complex Gergana]: