ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2014
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 13.09.10
JUN-2014

Sejur (destul de) frumos

Si anul acesta am ales Duni (anul trecut la RMP - vezi impresii), sperand sa repetam experienta din trecut, insa vremea a avut alte planuri cu partea asta de litoral.

Sa incepem cu drumul: am ales anul acesta (si la recomadarea catorva colegi, carora le multumesc inca odata) varianta mai scurta Shumen - Karnobat - Burgas, drum foarte bun (cu o mica portiune pe centura Shumen cu asfalt ceva mai slab), trafic redus, ceva mai virajat. Recomand cu caldura.

Cazarea - camerele sunt destul de mari, cred ca destul de aproape de standardele de 4*; noi am fost un grup de 3 familii si am fost cazati la nivelul 1 insa la nivelul rampei de acces la subsolul hotelului - la pachet cu zgomotul si mai ales cu conversatiile pline de viata ale personalului. Insa nu asta a fost problema cea mai presanta si mirosul destul de greu de umezeala din camere (eu am si ales sa scot din camera fotoliul pliant pentru copil ce mirosea destul de tare) - cred ca noi am fost primii "norocosi" clienti ale camerelor din sezonul asta.

Hotel facilitati - frumos, elegant, curat. Lobby bar, receptia - arata impecabil.

Piscinele, la fel ca anul trecut, insa parca mirosul de clor anul acesta mi s-a parut ceva mai puternic.

Masa - ei, aici incep sa se aduna minusurile. La postarea de anul trecut, au fost voci care au criticat masa, atunci i-am contrazis, acum nu as mai face-o.

Fata de anul trecut, desi din cate stiu nu sunt diferente intre restaurante, inclusiv la RMP, masa anul acesta mi s-a parut anosta. Bineinteles ca aveai ce sa mananci (char si cartofi prajiti cu ketchup), insa fara prea multa variatie, cred ca intre zile procentul de diferenta a felurilor era undeva la sub 20%. Dulciurile - slabute, fara sucuri rezonabil de baut.

Concluzie - masa rezonabila, insa departe de pretentiile de hotel de 4* - chiar 5* (asa cum sunt afisate la intrare).

Ce a mai salvat din opinia generala de masa a fost seara bulgareasca de la Mehana, unde si cu ajutorul unul chelner care si-a facut impecabil treaba, am servit cateva feluri interesante (recomand cu caldura pastravul) si am petrecut o seara pe cinste.

La Milanesse eu am avut cateva feluri foarte bune (mai ales meniul cu vita!), insa prietenii nostrii au fost crunt dezamagiti de meniurile cu fructe de mare. Cine stie, poate era bucatarul liber si a gatit vreun barman.

Si acum despre personal: nu am mai avut parte de fitele de la RMB, iar cu cateva leva si o atitudine prieteneasca am reusit sa ne intelegem foarte bine cu barmanii de la lobby si de la barul restaurantului - ceea ce a contat foarte mult! Super baieti si fete, tot respectul. La partea de curatenie la camere, doamna care se ocupa de palierul nostru se misca f incet, nu reuseam sa ne intelegem nicicum cu ea, un minus destul de mare aici.

Daca anul trecut nu am fost deacord cu ideea de discriminare intre turisti, anul acesta nu mai am cum sa neg lucru acesta. La nivel de jos lucru acesta nu se vedea, chiar barmanii erau mai incantati de prezenta si compania noastra decat de a rusilor (insa pe de alta parte bacsisurile nemtilor explicau intru totul atitudinea fata de ei), insa cu cat crestea functia ocupata lucru acesta se simtea. De ex. seful restaurantului, o prezenta agreabila de altfel, nu l-am vazut niciodata vorbind cu romanii, desi cu restul era foarte amabil si cordial... sau poate mi-a scapat mie...

Si acum legat de precipitatiile de saptamana trecuta: plaja a fost destul de afectata, cam 40% din ea, cu sezloguri si umbrele mutate in golf, ceva zone cu aleile afectate (asta doar din jurul MB, nu am mai fost si in restul complexului dupa ploi). Insa implicarea si eforturile depuse au facut ca dupa 2 zile zona sa fie renovata aproape complet, cred ca doar ce au mai fost isi pot da seama ca linia plajei e un pic schimbata, sau ca intrarea in apa nu mai e asa lina.

Concluzie - pentru banii platiti, conditiile au fost rezonabile. Cel mai probabil lucrurile se vor deteriora in timp, ceea ce e o pierdere, complexul e foarte frumos, insa alegerea conducerii se pare ca e alta.

Pentru cei ingrijorati cu sejururi in perioada urmatoare - mergeti relaxati, totul e ok!

Trimis de userbusy in 24.06.14 00:49:48
Validat / Publicat: 24.06.14 03:42:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni, Royal Marina Palace

VIZUALIZĂRI: 3862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (userbusy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fanespoitorul
    [24.06.14 23:09:17]

Eu pot sa spun ca Duni s-a cam inmuiat fata de acum doi ani.

Mancarea lasa de dorit. La seara Master Chef am avut toate tocanitele posibile. La meniu international am avut mancare de mazare, fasole cu carnati, varza, gulas care numai a gulas nu arata. Dulciurile in afara de baclavale, au niste culori de parca sunt din diferitele perioade ale lui Picasso, albastru, verde, rosu, galben, toate culori tari nu gluma. Pana si paharele de bere sunt mai subtiri si daca strangi mai tare curge berea din pahar.

Camerista vine numai la ora 15.

Pana si spectacolele sunt mai subtiri. Tin 35-40 minute si multe scenete le recunosc.

mariusr*
    [22.07.14 16:01:39]

@userbusy: Eu vin de la Bacau si as dori sa stiu pe unde ai trecut granita si de la Karnobat la Burgas pe unde ai mers? Pe autostrada sau pe drumul national? As dori sa fac un traseu cu drumul cel mai bun nu cel mai scurt. Acolo cum e mai bine sa ai lei sau euro la tine? Sau leva de unde se poate schimba ca am auzit ca sunt destui excroci pe la casele de schimb in bulgaria. Multumesc.

userbusyAUTOR REVIEW
    [22.07.14 22:42:42]

@mariusr*: Salut,

Noi am trecut pe la Giurgiu, varianta aleasa intre Karnobat si Burgas e autostrada, drumul Ruse-Shumen-Karnobat-Burgas-Duni cred ca e cea mai buna varianta, astfalt bun si foarte bun, localitati putine cei drept destul de virajat insa daca nu e trafic, e perfect.

Pentru leva noi am ales varianta ATM-urilor, cursul e ok, se mai adauga comisionul de retragere, asa ca mai bine scoti odata mai multi si ai pentru tot sejurul. Asa nu iti mai bati capul cu case de schimb. O alta varianta ar fi sa schimbi leva din Giurgiu, cauti putin prin oras insa si asa e ok.

Sa aveti vreme faina si distractie cat cuprinde!

loreda
    [29.07.14 10:06:14]

Buna. Spune-mi te rog ce inseamna Mehana sau Milanesse si cum se fac rezervarile in caz ca sunt restaurante? La sosire in receptia hot?

fanespoitorul
    [29.07.14 11:01:17]

@loreda: Mehana tradus inseamna taverna, restaurant cu specific bulgaresc, celalalt restaurant la care se fac rezervari este cu specific italian. Rezervarile se fac numai prin telefon. De la receptie primesti o foaie cu instructiuni resort. Si in camera gasesti un pliant in care explica cum se fac rezervarile si ce facilitati ai la dispozitie.

fanespoitorul, loreda, userbusy
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel: