ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2009
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 20.02.09
SEP-2009
2 AD. + 2 (6 si 4 ani) COPII

Mai bine decat mai asteptam

Am fost la Miracle intre 15-22 Sept.

Asa cum s-a mai scris si in alte review-uri, si eu ma asteptam sa fie mai slab decit anul trecut (la Papillon Belvil), insa pentru noi a fost peste asteptari.

Avind in vedere bugetul mai mic alocat, consider ca a fost foarte bine.

Toate comparatiile mele, fiind a 2-a oara la un hotel de 5* in Turcia, sint facute fata de experienta de anul trecut.

Minusuri (insa f. putin deranjante) :

- nu mi-a placut amfiteatrul si scena unde se desfasurau spectacolele seara. Anul trecut a fost mai elegant, puteai sta la masa si consuma in timp ce priveai la spectacol; pe de alta parte fiind amfiteatru, toata lumea vedea bine scena...

- spectacolele mai slabute, insa per ansamblu animatorii erau draguti, sint de acord cu cineva care spunea ca nu trebuie sa ne asteptam sa-l gasim pe Seinfeld acolo.

- daca plecai putin de la masa, foarte repede venea un chelner care stringea tot si trebuia sa-ti aduci din nou de mincare; chiar si daca erai la masa, daca nu erai pe faza sa-i atentionezi iti luau din farfurii (insa asta e si un plus pentru ca debarasau repede).

- cam cu 30 minute (poate si mai repede) inainte de terminarea programului la fiecare masa, incepeau sa stringa astfel ca mai gaseai foarte putine lucruri...

- apa din piscina mi s-a parut cam rece, poate de vina era si vintul de afara

- Kid's club cam slabut, fetele erau cam plictisite si nu se prea ocupau de copii

Plusuri:

- amabili, fiecare gasea ceva dragut de spus/gesticulat pentru copii in special

- prompti, mie mi s-a parut buna servirea inclusiv la restaurantul principal, chiar daca era autoservire, se plimbau si te intrebau daca doresti ceva, dimineata iti aduceau ei cafeaua

- pe noi nu ne-a deranjat deloc ca predominau romanii si sincer ma cam supara review-urile in care unora le e rusine ca sint romani "galagiosi", mie toata lumea mi s-a parut cu bun simt; daca noi ne criticam intre noi, ce sa mai spunem de altii

- curatenia se facea in camera la ore potrivite, nu deranjau in timpul somnului de amiaza

- inlocuiau la baie imediat, orice s-ar fi terminat

- peisajul, piscinele mi-au placut mai mult ca anul trecut

- lobby bar cu priveliste super (desi n-am prea avut timp de el)

Bauturile nu le incadrez nici la plus nici la minus, o sa spun doar ca berea cu siguranta e destul de OK (Effes-ul), iar sucurile sa fim seriosi nici cele Coca-Cola nu sint sanatoase chiar daca-s originale, iar de Fresh cred ca nu poate fi vorba la banii astia, so...

In alte amanunte nu intru, concluzia mea este simpla: mergeti linistiti la MIRACLE, marea majoritate vor fi multumiti.

Trimis de izabellac in 10.11.09 12:55:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Papillon Belvil, Belek (2008) Aura Hotel, Kiris (2007)

VIZUALIZĂRI: 3928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (izabellac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea principala

BIG DADY [03.03.10 16:45:12] »

Mergem si noi, in aceeasi perioada, dar in 2010, la acest hotel. Cum a fost zborul, cum a fost vremea, luam la noi si imbracaminte mai groasa, ce sa avem la noi, in principal, euro, dolari, lire turcesti? Sotia doreste sa mergem prin bazar (normal, nu? ), ce recomandati? Noi am platit, cu plecarea din Bucuresti-Otopeni, pe 14.09.2010, 7 zile si 8 nopti, 1180 euro. Am mai citit comentarii pe acest site, dar prefer, daca doriti, mai multe detalii de la dvs. Multumesc anticipat, o zi buna. (aveti o mandrete de fata, sa va traiasca si sa va bucurati de ea, cu ea)

izabellac [04.03.10 09:22:25] »

Zborul e OK, scurt, 1 h 30 min. Mai mult stai prin aeroport... De asemenea Miracle e foarte aproape de aeroport, 15 minute.

Mancarea din avion e naspa, ceva sandwich, dar nu ai nevoie, cum spuneam zborul e scurt.

Vremea in septembrie e super OK, anul trecut mi s-a parut mai racoare - de fapt mai corect ar fi vant - fata de 2008 si 2007 (de 3 ani mergem la turci in septembrie).

Seara ai nevoie de un jerseu cel mult.

Dupa cum vedeti in poze, chiar si seara, pe scena la mini-disco, copii erau in tinute de vara.

In plus aud de la altii care au fost in Iul-Aug ca e muult prea cald, deci Sept si Iun cred ca-s cele mai OK.

Eu zic ca cel mai bine e in dolari, nu e necesar sa schimbi in lire turcesti, ma rog, ma refer daca nu faci nu stiu ce shopping. Noi am fost doar la bazarul de peste drum de hotel sa luam cadouri.

Daca mergi in alte parti nu stiu daca e mai OK in Lire... Noi in Antalya nu ne-am dus.

Pot sa-ti spun ca este o fabrica de blanuri, haine de piele (femei si barbati) care face prezentari ocazional, seara pe scena de la Miracle. Arata superb hainele alea, daca vrei, ei organizeaza vizite la fabrica sa poti cumpara (te duc si te aduc). Au si magazin in hotel.

Multumesc pentru complimente referitor la fetita, de fapt am doua, in unele poze sint ambele.

Sa nu ratati baia turceasca din hotel, e inclusa in pret, mie imi place mult.

Daca mai aveti intrebari, cu placere.

Vacanta frumoasa.

BIG DADY [04.03.10 10:46:14] »

Va multumesc pentru amabilitatea de a raspunde intrebarilor mele. Speram sa ne bucuram de aceasta vacanta, este prima oara in Turcia, in ultimii 3 ani am fost prin tara in concedii, super frumos, noi am mers in iulie-august, cate trei saptamani. Daca as putea, as sta peste tot in tara cate 5 ani, dar....nu se poate, esti legat de parinti, frati, serviciu,etc., capitala este naspa rau de tot, cu tpate ca noi locuim in afara orasului, avem serviciu in oras. Referitor la Miracle, cum sunt masajele, cat costa, este ghid in hotel, al hotelului, care sa te indrume care locuri care pot fi vizitate, ma plictisesc sa stau 7 zile doar in hotel. Penru cumparaturi diverse, un pot unde preturile sunt mai accesibile, am citit, tot pe acest site, ca la Side sunt o multime de outlet-uri si bazare. La sfarsitul sejurului, se lasa ceva pentru camerista, ospatari, care merita, desigur. Pentru piele, orientativ, care era pretul, banuiti ca nu vreau sa vad ceva frumos si sa nu pot lua, cine stie cand mai ajung acolo, noi dorim sa mergem in alta parte in fiecare an. Pentru la anul optam pentru Royal Dragon, am inteles ca este super frumos acolo. In fine, sanatosi sa fim. Felicitari pentru fete, foarte dragute, noi avem un baiat, mare, 21 ani. Suntem parinti tineri, noi avem 45 si 43. O zi cat mai placuta dvs. si familiei.

izabellac [04.03.10 16:08:36] »

Cu cumparaturile nu sint cea mai indicata sa raspund, nu stiu si nici nu m-a interesat. In afara de acele haine de piele/blanuri nu mi-a atras nimic atentia, in boutiq-uri sint multe articole de calitate slaba, turcisme.

Hainele din piele stiu doar din auzite ca sint mai ieftine decit la noi... imi pare rau nu stiu mai mult.

La masaj la Miracle n-am fost. In 2008 am fost insa la Papillon Belvil, au mai multe variante de masaj.

eu am ales un peeling in baia turceasca (30 min) + 1 masaj dupa (tot 30 min), m-a costat muuult - 110 $ impreuna. Dar am vrut sa incerc.

Peeling-ul din baia turceasca singur era cam 60$ - ala mi-a placut.

La Miracle nu stiu preturi, insa acolo intrebati, s-ar putea chiar sa aveti tarifele in camera in catalogul de SPA, nu mai stiu.

Insa daca doriti doar sa stati in baia Turceasca fara masaj (sauna umeda), nu platiti nimic...

La sosire in Antalya, va asteapta ghidul care va conduce la hotel, acelasi ghid va va da intalnire in holul hotelului la scurt timp pentru a va prezenta excursiile optionale.

Puteti si sa luati excusii si de la alte agentii (din hotel sau din afara - intrebati la receptie), probabil mai ieftin...

BIG DADY, izabellac
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel: