ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2014
DIN: Rm Vilcea
ÎNSCRIS: 22.06.14
JUN-2014

DA! Mai vreau!

Am fost aici intre 10 si 17 iunie 2014 si e probabil ca o sa revenim.

Locatia hotelului este deosebita, sta la propriu la baza muntelui si cu ferestrele spre mare. Are o constructie mai ciudata, "etajele" de la 1 la 6 sint de fapt terase cu nivele diferite pe care sint amplasatein jur de 20 de camere construite individual. De aici dezavantajul camerelor de la nivelele superioare- un drum de 3-400 de metri in panta destul de abrupta pe care il aveti de urcat si coborit pina la camera. Receptia, restaurantul, barul, parcarea, piscina sint situate pe un prim platou, echivalent parterului. De aici pina la drumul principal mai aveti de coborit inca vreo500 de metri, iar de la nivelul satului, unde sint magazine si taverne mai aveti din nou de coborit cam 300 de metri pina la plaja.

Deci daca va doriti comoditate absoluta asta o sa fie o problema. In rest- nici o problema importanta. Hotelul este curat, placut, noi am avut o camera "superioara" la ultimul nivel, 6. Dotarea camerei e OK: un pat matrimonoal urias plus un pat de o persoana, aer conditionat, mini frigider, seif, fierbator de apa, feon in baie. Un balcon mic dar suficient pentru o masa cu 3 scaune, unde sa stai dimineata sa bei cafeaua privind marea, in departare se vede coasta Albaniei. Curatenia se face zilnic, prosoapele se schimba zilnic, totul este alb, curat, plin de flori, lamii leandri... Unul din receptioneri, o chelnerita si soferul busului hotelului sint romani, asa ca o sa aveti tot timpul pe cineva care sa va raspunda la o intrebare sau sa va ajute chiar daca va descurcati mai greu in engleza (pe care o rup binisor cam toti grecii pe unde am ajuns)

Micul dejun- bufet suedez, bogat, aveti de unde alege ceva bun pentru toate gusturile.

Coborind la plaja gasiti o mare cam ca cea din reclamele turistice, albastra de departe, foarte curata de aproape. Nu exista alge, meduze sau alte chestii neplacute, iar temperatura apei, chiar la inceput de Iunie a fost foarte placuta. Plaja nu este nisipoasa, e din pietris mic si mediu, deci n-o sa va umpleti hainele de nisip. Oricum sint umbrele si chaise-longue-uri, pretul e de 6 euro pe zi (2 persoane)

Ca distractii locale nu exista nimic spectaculos, sint multe localuri, taverne, mici restaurante unde se maninca bine si proaspat, in general sint mici afaceri de familie si tot ce se gateste provine din gospodarie. Ca idee, o cina pentru 2 persoane, fara vinuri sau bauturi scumpe, costa in jur de 30-40 de euro. Alternativa e restaurantul hotelului unde puteti servi masa cu 13 euro de persoana- tot gen bufet suedez, multe feluri din care sa alegeti, majoritatea mincaruri specific grecesti, gustoase si usoare.

Exact la capatul drumului care urca din sosea spre hotel e statia de autobuz, Green Line, care va va duce la Corfu Town (sau Kerkira- numele grecesc), situat la 19 Km de Barbati, statiunea unde se afla Pankratour. Biletul costa 2,2 euro/persoana/calatorie. Ajungeti linga port, la autogara si de acolo puteti lua la pas foarte usor partea comerciala, plina de localuri specifice, magazine, souvenir-shops.

Am descoperit undeva in incilceala stradutelor pline de magazinase o taverna exact asa cum ne inchipuiam ca trebuie sa fie. Patronul o rupe pe romana si este extrem de amabil si saritor, mincarea- un deliciu, portiile uriase, privelistea- o placere, iar pretulrile decente pentru locul in care te afli (o masa imbelsugata in doi- 32 de euro, cu beri si fresh, plus ouzo si lichior de kumquat din partea casei) Mi-ar placea sa va pot spune unde, dar chiar e imposibil, in orice caz daca luati la picior partea cea mai pitoreasca a centrului, cea compusa din stradute late de 2 metri si plina de magazinase, inevitabil o sa ajungeti si acolo.

Ca idee: nu cumparati suveniruri din strazile principale, ci din stradutele mai mici, preturile sint mai mici acolo.

Specialitatea locala e kumquat-ul, o mini-portocala putin mai mare decit ciresele, din care se fac tot felul de preparate- dulceata, gem, lichior- are un gust foarte puternic de portocala si este foarte dulce.

Din ofertele locale de programe ale agentiei de turism noi am ales 2- una nefericita si una pe care o recomand.

Prima- pentru 30 de euro- seara greceasca la cea mai veche taverna din insula, pe unde au trecut Anthony Quinn si alte celebritati. Teapa totala! Am mers cu autocarul 2 ore si am ajuns la taverna respectiva. Incaperea in care am intrat este-banuiesc- taverna reala, istorica, dar acum a ramas doar un fel de camera de trecere pitoreasca, cu pereti plini pina sus de rafturi cu sticle de bautura vechi, cu praful nesters pe ele de zeci de ani, dupa cum ne-a informat ghida, loc in care se fac pozele pentru posteritate. Insa dupa aia iesiti in cureta interioara, acoperita de un cort de musma, exact ca la nuntile de la tara de pe vremuri. La mesele de lemn se aseaza cite 8 persoane si ospatarii incep sa aduca si sa debaraseze extrem de rapd "specialitatile grecesti": pentru 4 persoane- o farfurie cu 8 feliute traslucide de salam dubios, apoi o farfurie cu o mina de macaroane cu un pic de carne de vita in sos tomat, o farfurie cu tzatziki si dupa, o farfurie cu friptura de miel- dar exact genul de friptura de la restaurantele de mina a doua de la noi.

Finalul apoteotic, desertul: din nou, repet: pentru 4 persoane- O farfurie cu 2 piersici verzi, 2 portocale si 2 mere plus O farfurie cu iaurt cu miere deasupra. La discretie vin alb si rosu de alimentara si apa plata. Nu exista nici contra cost sucuri sau bere. Cam asta ar fi mincarea traditionala greceasca... Iar chelnerii sint super-grabiti sa arunce farfuriile pe masa si sa le ia dupa 5 minute, fara sa intrebe. Singurul lucru care mai salveaza seara este muzica, intr-adevar live si dansatorii care dau senzatia de autentic si mai putin de afacere.

A doua alegere, cea buna: excursie in Albania. Pretul- 30 euro/persoana plus 10 euro/persoana care se platesc la imbarcare si reprezinta un fel de taxa de viza.

Am plecat cu un vaporas din portul Kerkira si am mers in jur de 2 ore. Marea e frumoasa, in stinga e Corfu, peisaj frumos si relaxant. In Albania am descoperit o lume de care incepusem sa uitam: un amestec de Romania din 1985 si cea din 1993, plus o "riviera" luxoasa. Cladiri semidemolate stau linga blocuri de 8-12 etaje, moderne si frumoase si linga blocuri comuniste de cartier muncitoresc ceausist. Strazile pline de mizerie, extrem de multe spatii comerciale pustii, peste tot Mercedesuri din anii 80 ruginite, legate cu sirme, alaturi de X5-uri sau Audi noi noute.

Preturile- mai ales dupa Grecia- ridicole. Tigarile costa 1 euro, mincarea foarte ieftina si, cel putin la taverna de pe tarm unde am fost, buna si multa. Lumea este amabila si foarte lenta- ai senzatia ca toti albanezii sint si ei in concediu. Oricum, va recomand excursia asta, e sansa de a vedea o alta lume si chiar de a avea uneori senzatia ca v-ati intors in timp cu 30 de ani.

In concluzie- daca vreti un concediu in care sa va relaxati pur si simplu, daca nu cautati agitatie, cluburi, antren- Corfu poate fi alegerea ideala. Iar Pankratour-ul- un hotel dragut, curat si in specificul grecesc. O sa adaug poze, pentru a va ajuta sa va faceti o idee mai clara despre tot ce am povestit aici.

Trimis de adiminca in 22.06.14 22:13:07
Validat / Publicat: 22.06.14 23:52:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3198 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adiminca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera_1

[22.06.14 22:39:43]

Bun review de debut

@adiminca: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău, însă, să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[22.06.14 23:52:15]

adimincaAUTOR REVIEW
[23.06.14 00:04:08]

@webmasterX: Da, am comutat pe Satellite si poza e exact a hotelului

dianabzs
[24.06.14 15:44:26]

si noi am avut o saptamana minunata la acest hotel in 2010; cred ca este unul dintre hotelurile la care am avut cel mai bun raport calitate/pret; ma bucur ca au pastrat calitatea, in ciuda crizei. mi-ar placea sa revin aici.

alinaro
[24.06.14 18:06:04]

@adiminca: Am nimerit superbonusul. Felicitari.

adiminca, alinaro, dianabzs
Alte impresii din această RUBRICĂPantokrator Hotel [Barbati]: