ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2014
2 AD. + 1 COPII

Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Vacanta de cosmar

De mult mi-am dorit sa ajung la acest hotel... Acum s-a transformat in cosmarul vietii noastre.

Precizez ca am mai fost in Lara de 5 ori dar la hoteluri diferite.

Eu, sotul si copilul de aproape 1 an am luat un virus foarte puternic de aici: ( inca nu se stie exact despre ce este vorba.

Eu cu copilul suntem internati de miercuri noaptea si sotul azi in urma analizelor, trebuie si el internat.

Intentionez sa anunt agentia prin care am luat biletele cat si hotelul.

Vacanta noastra de vis ne-a adus numai neplăceri.

Totul ok acolo insa cred ca este un virus si sper sa se ia atitudine.

Trimis de Corinaluciana in 22.06.14 16:11:11
Validat / Publicat: 22.06.14 21:27:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5273 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corinaluciana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.06.14 16:43:56]

@Corinaluciana: Bun venit pe AmFostAcolo.

Regretăm că debutul ţi-a fost prilejuit de o asemenea circumstaţă şi vă dorim însănătoşire deplinăşi grabnică, astfel încât să vă puteţi, totuşi, bucura de vacanţă. Bunul Dzeu să vă poarte de grijă - şi mai ales copilaşului (ştiu cum e, am şi eu doi).

Deşi AmFostAcolo nu recomandă impresii trimise în timpul (mini) sejurului nu respingem apriori asemenea cazuri.
    Totuşi, pentru că saitul nostru se numeşte AmFostAcolo.ro, păstrăm deocamdată articolul în "stand-by", urmând ca la finalul sejurului să completaţi impresiile și notele finale, "decantate" prin eventuala experiență suplimentară.

Până atunci, mai aveţi timp să adăugaţi impresii, detalii, alte informaţii utile sau să "rafinaţi" notele acordate (folosiţi linkul EDIT IMPRESII), să încarcaţi eventuale poze etc.

IMPORTANT: Rugăm să ne anunţaţi (printr-un ecou scris aici, în rubrica de faţă) când consideraţi că aţi ajuns la "varianta finală" = că putem publica articolul.

Dar asta mai încolo, după ce vă însănătoşiţi. Până atunci, încă o dată: sănătate maximă, deplină!

[22.06.14 17:24:01]

Am fost acolo in perioada 2-9 iunie. Din 5 iunie s a imbolnavit copilul si apoi toti

[22.06.14 17:27:49]

@Corinaluciana: să înţeleg că v-aţi întors deja în ţară?

Sunteţi bine, acuma?

[22.06.14 20:10:43]

@webmasterX:

Suntem in tara de pe 9 iunie la oa 12.

La ora 2 dimineata sotul a ajuns la urgenta, marti dimineta copilulu. Peste o saptamana eu.

De miercuri seara sunt internata in spital cu copilul si se interneaA ai sotul.

Tot ce ini doresc este a alte familii sa nu treaca prin acest necaz.

Am luat de acolo un virus fff puternic care ne -a afrvtat pe toti 3.

Eu maine contctez si agentia si voi trinite un mail si hotelului.

Pot face dovada celor spuse cu cre medicale.

[22.06.14 21:13:21]

@Corinaluciana: nimeni nu pune, desigur, la îndoială îmbolnăvirea voastră -- nu e nevoie de acte.

Ce rămâne de văzut e dacă virusul l-aţi luat acolo, undeva pe drum sau în altă parte.

Dar asta, desigur, ne depăşeşte nouă "obiectul de activitate".

Review-ul va fi pubicat în foarte scurt timp.

Completări, informaţii ulterioare se pot aduce oricând prin rubrica ecouri

[22.06.14 23:20:27]

@webmaster

Din pacate acolo s-a imbolnavit copilul si am ajuns cu salvarea la spital.

In vacanta a inceput cosmarul nostru si nu se mai termina. Noi am plecat perfect sanatosi, copilul fiind vazut de pediatru inaintea plecarii.

Regret cele intamplate si postul meu dar este doar cu bune intentii. Nu mi-as dori ca alti parinti sa simta durerea noastra

danamandache
    [23.06.14 07:43:58]

Multa sanatate va doresc! Virusul a fost contactat din ce? Din mancare, apa? Au mai fost si alti turisti bolnavi?

[23.06.14 09:31:54]

@danamandache:

Inca din prima zi cand am ajuns, am remarcat tusea copiilor. De atunci am zis ca trebuie sa ne ferim putin.

Joi noaptea copilul a inceput sa tuseasca asa de rau si se sufoca. Am chemat salvarea si am ajuns la spital.

In aceiasi seara sotul meu a avut febra, frisoane si voma.

La intoarcerea in tara, sotul a ajuns direct la urgente. Iar apoi pe rand cu totii.

Acum mi s-a spus ca incearca sa gaseasca virusul insa copilul luand augmentin inainte le-a dat peate cap probleme. A avut leucocite 30000.

Nu am nimic de reprosat conditiilor de la hotel. Totul a fost ffff bine.

Insa, asa cum ziceau si dr e vb ce este acolo in aer, ce au avut ceilalti.

[23.06.14 11:50:34]

@Corinaluciana: imi pare tare rau pentru ce-ati patit.

desi poate nu e momentul si locul, indraznesc totusi sa te rog sa ne scrii, atunci cand vei afla, despre ce virus/boala a fost vorba pana la urma.

danamandache
    [23.06.14 20:20:31]

@Corinaluciana: Imi pare rau pentru suferinta voastra si va doresc insanatosire grabnica!

24cata72
    [24.06.14 16:59:58]

@Corinaluciana: o experienţă urâtă. Dacă este ceva în aer, singura posibilitate este de la aerul condiţionat din cameră.

Eu personal unde merg şi aerul condţionat este tip split, desfac capacul mobil şi spăl filtrele cu apă şi săpun, apoi le pun la loc. Nu este suficient dar nu mai inhalez praful de pe filtre. De fiecare dată filtrele aveau un strat de praf gros de aproximativ 3-5 mm.

În cazul în care AC nu este de tip split, nu ai ce face. Turcii nu cheltuiesc în întreţinerea acestor aparate.

Fenomenul este exact ca la un autoturism cu AC.

Multă sănătate.

[24.06.14 17:15:40]

@24cata72: si eu m-am gandit exact la asta. sistemul de climatizare/aer conditionat este prezent si in restaurant, holul hotelului, lift. adica nu s-au imbolnavit neaparat de la AC-ul din camera, putea sa fie de oriunde, inclusiv din avion sau terminalul aeroportului.

[24.06.14 17:17:42]

acum remarc faptul ca si stefanbuzatu a avut probleme cu sanatatea copiilor, in 2012. el considera ca de la apa rece a piscinei, dar parca poti sa stii?

[24.06.14 17:29:17]

Şi eu am avut probleme - m-a ajutat atunci michaela_1961, n-o să uit, îi mulţumesc, încă o dată - cu ceva medicamente

A fost primul meu sejur în Turcia, acum câţiva ani buni

Problema a fost însă de la mine, de la organismul meu - deşi ştiam că la primul contact cu apa într-o ţară străină rişti să ai probleme (germeni inofensivi există în orice apă - cu cei de la noi suntem obişnuiţi de mult, organismul îi tolerează; confruntat încă cu alţii, cu care nu a intra până atunci în contact, destule organisme "cedează" sau fac faţă cu greu, pe momen).

Deşi ştiam deci toate acestea şi am încercat să evit să beau orice apă (neîmbuteliată) de acolo, am uitat totuşi de... gheaţa din whiskey.

Acewt gen de probleme nu pot fi clar rezolvat sau preîntâmpinat de niciun hotel. (a fost oricum cel mai "reușit", cea mai plăcută amintire ever din vacanţă - pentru că a fost primul în Antalya, deşi am fost ulterior la hoteluri mai "scumpe", (şi) mai cu pretenţii...)

"Genul" descris mai sus nu explică - în mod cert şi evident - problemele descrise de autoarea acestui review mai sus (a mai fost, repetat, în Turcia, nu a fost prima oară)

Am scris doar ca fapt divers, vizavi de ecoul Corinei de mai sus - hotelul este IREPROŞABIL în privinţa asigurării (ISO) a calităţii.

Nu am văzut, în toţi anii mei de Antalya, o preocupare mai constantă, cotinuă, perpetuă - niciunde, nici la hoteluri (mult) mai scumpe....

mauricius*
    [24.06.14 17:56:34]

Mă alătur și eu celor care v-au transmis urări de însănătoșire grabnică și să treceți cu bine peste această întâmplare nefericită.

Cele scrise de tine m-au pus pe gânduri, mai ales că sunt un fan declarat al acestui hotel și aștept cu nerăbdare ca în mai puțin de o săptămână să ajung acolo împreună cu familia.

Am verificat și impresiile postate recent pe alte site-uri și evident că situația poate fi întoarsă pe toate părțile.

Rugămintea mea este, dacă ai dispoziția sufletească și timpul necesar, să ne ții la curent cu ce informații mai primești de la doctori.

Încă o dată, toate urările de bine.

[24.06.14 20:33:50]

@24cata72:

In camera nu am folosit AC.

In rest, mergea peste tot

[24.06.14 20:43:02]

@Corina70:

In primele zile, vremea nu a fost grozava si nu l-am bagat decat pitin cu piciorusele.

[27.06.14 10:54:05]

@mauricius:

Ne -am externat marti insa copilul are tratament pana sambata pe vena, de 2/zi.

Bacteria nu a putut fi identificata datorita tratamentului cu antibiotic urmat imediat la sosirea in tara (inaintea internarii).

Diagnostic: pneumococ - pneumonie viro bacteriana, otita bilaterala, conjunctivita, enterocolita. Sotul a avut acelasi parcurs, la fel de agresiv (si el are tratament cu antibiotic). La mine a avut acelasi parcurs dar mai putin agresiv.

Pe un grup unde am povestit intamplarea noastra cineva mi a spus ca au fost in aceiasi per cu noi si s-au imbolnavit si ei: febra peste 39, frisoane, dureri de burta. La o saptamana, fetita lor a facut enterocolita.

Hotelul a fost fff ok, conditii bune dar ne-am intors bolnavi. Daca nu aveam aceasta experienta f urata ne-am fi intors si anul viitor.

Sa aveti asigurare buna si medicamente la voi.

[27.06.14 11:23:15]

corina, ar trebui sa incerci sa-i contactezi pe cei de la hotel, sa le semnalezi problema. asta daca nu cumva se confrunta deja cu o adevarata "epidemie" si au inceput sa ia masuri.

n-ar fi rau sa scrii doua vorbe si pe tripadvisor...

[27.06.14 11:45:16]

@Corina70:

Voi trimite un mail si celor de la hotel.

stefanbuzatu
    [29.06.14 12:24:11]

@Corina70: asa este. Noi am avut problemele respective din cauza apei reci din piscine (cea de copii si celelalte 2). Cea mica a avut febra, iar cel mare febra, dureri de cap. Ce am constatat este ca aproape toti copiii aveau aceleasi probleme. Dar norocul nostru a fost rucsacul plin de medicamente. Nu reusesc sa inteleg de la ce au facut enterocolita, pt ca apa se verifica zilnic iar din mancare iau probe zi de zi.

Pe de alta parte, cei de la Delphin au recunoscut ca au o problema cu temperatura apei din piscine.

Noi, mergem anul acesta a cincea oara in lantul D (Imperial) datorita serviciilor.

[29.06.14 13:06:01]

@stefanbuzatu:

Va dorim vacanta placuta.

Noi am remarcat ca toti copii tuseau

Imi pare foarte rau de aceste probleme deoarece sigur aceasta ar fi fost destinatia noastra pentru vacanta.

dandreea
    [04.07.14 21:21:40]

Intre timp se pare ca problema s-a rezolvat sau nu am sesizat eu sa fie vreo problema la hotel, piscine, restaurant, etc.

Ne-am intors azi (4 iul 14) de la Delphin Palace, Lara. Nu am vazut copii bolnavi sau tusind, noi (2 adulti si 1 copil de 12 ani) am stat mai mult la piscina si nu am avut nici o problema. Apa in piscine si in mare a fost extrem de calda, vremea la fel - 42 de grade la pranz.

Restul ramane sa apreciati fiecare dupa cum credeti.

PS. Multumesc tuturor celor care au scris review-uri despre acest hotel si m-au ajutat sa fac cea mai buna alegere posibila pentru Turcia.

[04.07.14 21:28:33]

@dandreea: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[04.07.14 21:54:55]

@dandreea:

Va dati seama ca nu ne-am fi dorit sa trecem prin asta, cu un copil de 11 luni.

Cred ca era greu de remarcat copilasii mici la locul de joaca din restaurant, avand in vedere ca aveti un copil de 12 ani care sigur nu a stat in acea zona.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [04.07.14 22:35:19]

Am citit si impresiile postate in iunie pe Tripadvisor (cateva zeci) si pe Holidaycheck (peste 100) si in nici unul nu se aminteste de probleme cu apa din piscine sau cu mancarea.

Ba din contra toate sunt la superlativ la adresa hotelului.

Sincer daca existau aceste probleme ma indoiesc ca un neamt sau un englez nu ar fi scris despre ele.

[05.07.14 01:11:28]

@Andox:

Eu am relatat experienta noastra si atat.

mauricius*
    [05.07.14 07:37:59]

Multumim foarte mult pentru avertizare si informatiile suplimentare. Noi deja avem aproape o saptamana de cand suntem aici si nu am sesizat probleme.

Hotelul este aproape plin si parca atat de multi copii ca anul asta n-am vazut in cei cativa ani de cand il frecventez. Imi pare rau pentru vacanta ratata, dar cred ca a fost doar o conjunctura nefericita.

Acum cativa ani am avut si noi o vacanta ratata in tara, cand fiul nostru a intrat in soc anafilactic de la un banal ice tea cu aroma de fructe de padure. Bautura pe care a consumat-o si inainte, si dupa acel eveniment.

Din pacate se mai intampla si avertizarea ta ne-a semnalat ca sa revizuim inca o data "trusa medicala", fara de care nu plecam de acasa.

[05.07.14 08:09:42]

@mauricius:

Si eu incep sa cred ca am avut ghinioncu toate ca mai este o familie care a fost exact in acea perioada cu noi si din 4 membri s-au imbolnavit 3.

Nu am contestat calitatea serviciilor oferite carora nu am ce sa le reprosez.

Mi-am dorit ca avand cunostinta de experienta noastra, niciun parinte sa nu mai treaca prin ce am trecut noi

Vacanta placuta!

[05.08.14 14:26:21]

@tm67bru: Cred ca ai facut o mica/mare confunzie cu acest ecou. Din cate cunosc de la mihaela_1961 (cu care discut frecvent), ea nu a fost niciodata in Delphin Palace De luxe Collection (din Lara)... ci in Delphin De luxe Ressort (din Alanya), ceea ce e o mare diferenta. Cred ca acolo ai fost si tu, nu? In acest context... nu se pot face referi de genul: " si eu am avut probleme... " pentru ca oamenii vor baga la cap ca Delphin Palace de luxe din Lara chiar are astfel de neajunsuri. Imi pare rau pt Corinaluciana ca si-a ratat concediul... dar nu putem generaliza, nu trebuie sa insuflam temeri potentialilor turisti (chiar daca aici e vorba de un caz izolat - bine de tinut minte si de implementat masuri de prevedere). Putina atentie pe viitor... doar esti Consilier AFA/Turcia. Toate cele bune...

[05.08.14 14:50:00]

@gioco: Ba, scuza-ma, pe astia mai slabi de inger - ca tine - si cu alte asemenea "dotari" - ca ale tale - chiar as vrea..., sa le "insuflu" .

N-as fi chiar bucuros sa ma trezesc cu ei vecin de sezlong (sau, si mai rau, de restaurant), intr-un eventual sejur pe-acolo...

[05.08.14 16:35:24]

@tm67bru: Esti pe langa monser, ... nu inteleg de ce te deranjeaza ca am observat ca ecoul tau l-ai postat la un hotel la care nu ai fost (de data asta te-am verificat si pe site). Cat priveste "dotarile" mele... fii te rog m-ai explicit ca n-am inteles. Ti-am facut remarca cu "atentia" pt ca am observat ca esti "consilier AFA pe Turcia" si tocmai in considerentul acestui fapt nu trebuie sa fi OFF TOPIC. In plus exprimarea ta nu este corect facuta din punct de vedere gramatical: "Ba, scuza-ma, pe astia mai slabi de inger - ca tine - si cu alte asemenea "dotari" - ca ale tale - chiar as vrea..., sa le "insuflu" . Corect era "astora" si nu "pe astia".

Constat ca nervozitatea ta se datoreaza atat aspectului ca te-am prins intr-un fel sau altul "cu mata in sac" la acest ecou, dar si motivatiei ca astazi ti-am m-ai scris un ecou la rubrica Rixos Lares (in reviewul lui @beks) in care te-am atentionat ca in loc sa contra/argumentezi cumva afirmatiile lui @beks (nefondate in opinia mea), ai preferat sa sfatuiesti potentialii turisti sa mearga la alte hoteluri din lantul Rixos mult mai scumpe si nu la acesta care este unul LOW COST.

In alta ordine de idei, anul trecut ti-am raspuns civilizat si argumentat la ecoul rautacios si persiflant pe care l-ai facut in cadrul reviewului meu de la Venosa Resort, asa cum de altfel am facut-o si astazi. Observ insa ca atunci cand cineva nu este de acord cu consideratiile tale, modul tau de a reactiona sau de a raspunde se traduce prin: " luare peste picior" si "tratare de sus" a interlocutorului.

WEBMASTER... astept masuri vis-a-vis de epitetele ce mi-au fost adresate mai sus. Tonul necivilizat si balacareala nu isi au locul pe acest site, nu?

[05.08.14 16:41:32]

@gioko: @tm67bru - rog scuza si tu greselile mele de ORTOGRAFIE, dar am facut-o pe fuga de pe mobil, iar nick name-ul meu este gioko si nu gioco. Toate cele bune.

[05.08.14 17:03:04]

@gioko: 1.

cei mai ne-slabi de înger - nu ca tine - ar fi înţeles că istorisirea mea (aia incriminată de tine) nu este legată de Delphin de Palace; ce am păţit eu se poate întâmpla oricui, al orice hotel, la prima vizită într-o altă zonă cu alte bacterii (benigne) decât cele cu care e obişnuit organismul său.

Cat priveste "dotarile" mele... fii te rog m-ai explicit ca n-am inteles.

păi tocmai fusăşi prins cu... ăstaaa... scl-ifosele pe vine, uitaşi deja?

3. nu e locul aici de off-topic-uri d-astea - e ultimul răspuns de-ea meu / cer scuze, oricum, cititorilor de offtopicul de la (2). Tu poţi continua desigur - dar cel mai bine ar fi să o faci pe aria aia de "frământări". Găseşti tu vreun (alt) fund pe-acolo de muşcat, te descurci.

[05.08.14 18:40:46]

@tm67bru: Stimabile Consilier AFA, tot ce te-ai straduit sa mesteresti din condei ca sa-ti maschezi eroarea este doar o mare abureala atat pt cei ne-slabi de ingeri "ca tine" cat si pt cei slabi "ca mine". Nu stiu in ce mod ar fi inteles cititorii ca in fapt "dumneata" scrii un ecou la un hotel la care lasi impresia ca ai fost cand in realitate te referi la altul. Cum mi-ar fi stat mie care am fost la Rixos Lares, sa scriu un ecou la Rixos Premium si sa spun acolo ca inconvenientul X l-am patit si eu in concediul meu? Restul cuvintelelor tale de la pct. 1 si-ar fi avut rostul in contextul in care tot ce ai fi povestit chiar ti s-ar fi intamplat la Rixos Palace Lara... nu la cel din Alanya. Sa povestim lucruri doar asa de dragul artei... si sa mai si facem pilde din astea e inutil.

Ceea ce ai scris la punctul 2 de mai sus... este din nou pe langa subiect... ce are sclifoseala (pe care am descris-o eu acum un an la Venossa si chiar pe larg "nu pe vine"... si vad ca o tii minte) cu "dotarile" la care ai facut referire acum ca le-as avea? Cred ca la momentul in care ai scris ecoul de mai sus, aveai in fata o alta realitate din care nu iti puteai extrage ideile. Deci din nou incerci faza cu abureala cititorilor, insa incurci borcanele si mai rau... ai grija totusi sa nu iti pierzi coerenta. Observ din nou ca ai mari carente la exprimarea gramaticala "fusasi prins" este incorect... "fusesi prins" era normal sa scrii, iar cat despre perfectul simplu iti transmit ca se foloseste pentru lucruri intamplate in trecutul imediat... nu la un an distanta.

La punctul 3 ar fi trebuit sa ceri scuze cititorilor pt greseala pe care ai facut-o vis-a-vis de ecoul hotelului in care ai stat (eu asa procedez cand fac erori... iar asta se poate verifica si din postarile pe AFA), nu pt offtopicul pe care tu l-ai creat involuntar... probabil. Faptul ca exista useri vigilenti si atenti la detalii nu ar trebui sa te deranjeze nici pe tine si nici pe cei care vor sa fie corect informati.

Nu obisnuiesc sa "musc funduri" nici in general, nici in special... insa imi place sa atrag atentia atunci cand unii sunt luati de val. Tu in schimb prin felul enervant (de multe ori) cu care te bagi in seama la ecourile postate la diverse reviewuri... o faci cu desavarsire. Asa cum am mai scris, nu trebuie sa "ne tratezi de sus".

Cat despre limbajul pe care il impartasesti pe site... atrag atentia administratorilor AFA ca unui CONSILIER AFA nu ar trebuit sa i sa permita asemenea cuvinte si jigniri in discutiile cu userii sau cu alti cititori.

Webmaster astept in continuare luarea masurilor ce se impun... sper sa nu fi partinitor cu "D-nul CONSILER".

Cer eu scuze tuturor, pt acest offtopic provocat... insa am vrut sa fac doar o informare corecta asupra realitatii, iar urmarea acesteia a fost printre altele si scoaterea in evidenta a limbajului si caracterului unuia din Consilierii AFA in discutiile cu unii cititorii/useri.

[05.08.14 18:46:01]

@gioko, tm67bru: un singur oftopic, mititel - şi vă va fi ultimul! -- pe ziua de azi, cel puţin.

24cata72, Corina70, Corinaluciana, danamandache, dandreea, gioko, mauricius*, stefanbuzatu
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: