ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2014
ÎNSCRIS: 15.02.14
JUN-2014

Program de voie in Paradis! Excursie cu salupa - pe cont propriu

Dupa ce am incercat si una dintre excursiile organizate cu vaporasul (la Insula Marathonissi si Capul Keri - : vezi impresii) ne-am hotarat sa profitam de vremea frumoasa si marea calma si am inchiriat o salupa pe cont propriu.

Precizez ca in Laganas se gasesc de inchiriat mai multe tipuri de barci, de la barcute de pana la 3 locuri, cu motoare de 10 Hp si care se manevreaza din spate (carma este pe motor iar preturile pt inchiriere incep de la 30 euro. ora/3 pasageri si merg pana la 100 euro/zi/3 pasageri, combustibilul fiind achitat separat) pana la ambarcatiuni de 120 Hp, 8 m lungime.

Pentru barcile de pana la 60 Hp, 5.8 ml si capacitate de pana la 6 pasageri nu este necesara detinerea unui permis de conducere. Totusi, proprietarii acestora le incredinteaza numai celor care detin permis de conducere auto de cel putin 3 ani.

In prealabil, consider ca se impune studierea regulilor privind circulatia navala (reguli de siguranta, prioritati, semnalizare, ancorare, etc.)

Informatii complete puteti gasi la adresa: gosailing.info/Navigation%20Rules.htm.

De principiu, cei care sunt soferi experimentati vor gasi multe asemanari si se vor descurca. Pe cei care au probleme cu simpla parcare auto, ii sfatuiesc sa se abtina... Pe mare, amatorismul echivaleaza cu moartea.

La predarea barcii, proprietarii solicita semnarea unui contract si ca informeaza cu privire la restrictiile de viteza sau de acces:

a) In golful Laganas, in zona cu apa putin adanca, exista o restrictie de viteza, de pana la 5 noduri/ora (pentru evitarea accidentelor) si

b) in zona aceluiasi golf, dupa Insula Peloyzo si pana inspre plaja Gerakas, este stabilita o zona de restrictionare a accesului. Patrunderea in acea zona atrage aplicarea unor amenzi incepand de la 1000 euro/contraventie.

Majoritatea barcilor sunt garate in portul Agios Sostis (si acolo gasiti si oferte variate, avand de unde sa alegeti). Pana anul trecut, era permisa ancorarea si in fata teraselor de pe plaja Laganas, astfel incat existau amenajate mini-docuri.

Incepand din acest an, regulile s-au schimbat, pentru protejarea Rezervatiei marine din Golful Laganas, astfel incat proprietarii va asigura transportul pana la port (Agios Sostis), de unde veti prelua si unde veti returna ambarcatiunea.

Pentru salupa inchiriata de noi preturile variau de la 250 euro (pentru o calatorie de 6-7 ore, in perimetrul Golfului Laganas si pana la Capul Keri - combustibilul inclus). O Calatorie pe traseul ins. Marathonissi, Capul Keri, Navagio si retur (estimata a se desfasura cam in 8 ore, cu tot cu opririle pentru plaja) costa 350 Euro (cu combustibilul inclus).

Daca aveti experienta deosebita si doriti sa aveti o zi intreaga la dispozitie si suficient combustibil pentru inconjurul insulei (pe aceeasi ruta cu vapoarele de croaziera), atunci costul urca la 450 Euro. In ipoteza in care va cuplati 2 familii (si sunteti maximum 5 personae sau 4 adulti si 2 copii), cred ca experienta va fi una mult mai tihnita decat cea a croazierei alaturi de alti 250-300 de turisti, pe vapor...

Mare atentie la prognoza meteo: au fost persoane care au plecat in calatorie pe o mare linistita ca un lac si s-au trezit in mijlocul unor talazuri infioratoare, trebuind sa solicite asistenta si recuperare de pe tarm.

De asemenea, mare atentie in zona Blue Caves, Navagio, Porto Vromi, curentii sunt puternici si valurile mai mari. Daca optati pentru acest traseu si nu aveti experienta, ar fi util sa solicitati un capitan care sa va insoteasca. Veti fi astfel in siguranta si aveti ocazia sa invatati si sa manevrati salupa in portiunile mai putin periculoase.

Proprietarii barcilor, in special cei cu mai multe, va inmaneaza un telefon mobil, rezistent la umezeala, pentru a-i contacta in caz de necesitate. Dumnealor asigura recuperarea barcii, venind de urgenta sa va tracteze cu ambarcatiuni mai mari/puternice.

Ambarcatiunea noastra, suficienta pentru apele din jurul insulei (prinde 40 de mile pe ora) era echipata cu motor de 30 Hp, 2 rezervoare de combustibil, un motor de rezerva de 5 Hp (in caz ca se defecteaza cel principal), copertina retractabila (se deschide numai cand stationeaza ambarcatiunea), frigider si dus cu apa dulce (apa Marii ionice este cam sarata, uneori este util sa te poti spala pe fata, etc). Capacitatea maxima este de 6 persoane.

Atasez cateva fotografii din aceasta experienta, cu precizarea ca ambarcatiunea noastra a fost inchiriata de la: marabouluxuryboats.gr.

Oamenii de acolo sunt rabdatori (noi am corespondat cu vreo 3 luni inaintea sejurului si au raspuns prompt, de fiecare data) seriosi si va asigura instructaj/asistenta completa, la nevoie insotindu-va in periplu (puteti solicita un capitan - din cate stiu, la acelasi pret).

Trimis de nosferatoo in 22.06.14 14:48:16
Validat / Publicat: 22.06.14 15:53:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nosferatoo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 cuib de testoasa caretta-caretta pe plaja principal din ins. Marathonissi

nosferatooAUTOR REVIEW
[22.06.14 18:06:03]

@ webmaster (s): sa fi gresit cu ceva? Sau sa fi atins numarul maxim de fotografii, pentru care se acorda PMA? La incarcarea fotografiilor pe site aveam punctate 11 din 15. Acum vad ca au "disparut" punctele respective...

[22.06.14 21:03:31]

@nosferatoo: Am redat eu manual punctele pozelor, pe care programul le luase in mod automat.

Te rog pe viitor foloseste functia sesizeaza greseala in astfel de cazuri in loc de a scrie un ecou, ceilalti utilizatori nu au nici o vina si foarte multi citesc aceste ecouri fiind abonati pentru destinatia Grecia.

Dabator
[06.07.14 21:15:52]

Un superbonus meritat!

Mai ales că de mult timp mă tot învârt pe lângă ambarcațiunile de închiriat și nu îmi fac curaj să ies odată cu una din ele.

Poate impresiile tale mă vor ajuta să îmi fac ceva curaj.

Păcat că am citit acest aceste impresii acum, după ce m-am întors deja din Grecia

nosferatoo
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Zakynthos: