ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2014
ÎNSCRIS: 19.08.10
JUN-2014

Kuala Lumpur - cateva zile

Zborul spre KL

Am zburat spre Kuala Lumpur cu Turkish Airlines (escala 2 ore in Istanbul) de pe aeroportul din Budapesta. A fost primul meu zbor si pot spune ca imi place cu avionul. Spre Istanbul (zbor de 2 ore) am avut un Boeing 737-800 unde am primit si mancare. Din Istanbul -» Kuala Lumpur (zbor 10 ore) am avut un Airbus A330 unde am primit inca 2 ture de mancare. Am stresat stewardesele cu apa minerala. Toti erau serviti la pahar, eu cu flaconul: D. Mancarea a fost mai buna decat ma asteptam insa scaunul destul de inconfortabil daca aveai chef de dormit. Am experimentat si turbulente (chiar mi-au placut): D.

La coborarea din avion m-a lovit umezeala ridicata si caldura... cine a fost stie prima senzatie... ti se pare ca nu poti sa respiri. : D Pentru a ajunge in oras trebuie sa luat KLIA Transit (un tren); costa 26 MYR -» va dati jos in statia Bandar Tasik Selatan, de unde luati LRT-ul (metrou suspendat). Trebuie sa va faceti cartela pentru LRT, se face foarte simplu si repede la office-urile din statii. Costa 12 MYR, care, bineinteles ca puteti sa ii utilizati in calatoriile pe care le faceti, urmand sa incarcati la automat daca nu mai aveti "credit". Se poate incarca cu minim 10 MYR iar daca acestia nu ii consumati pana la plecarea din KL, nu va faceti probleme... acestia sunt valabili si altadata (tovarsul asta cu care am fost mai avea 6 MYR de 2 ani).

KL

Am ajuns seara in KL si am zis ca primul lucru care trebuie sa il fac este sa incerc mult pomenitul "street food" (proasta alegere). Am mancat ceva orez cu vita + crab + ceava sos iar a doua zi aveam deja probleme cu stomacul. Mi-am zis: "gata cu street food-ul" si am trecut pe mancare cu care eram relativ obisnuit (Mc, KFC, Burger King) cu toate ca nu prea sunt mare fan. Scopul meu era sa vizitez... nu sa fac experiente gastronomice si sa stau pe WC a doua zi. :D Apropo'... preturile la Mc, KFC, Burger King sunt mult mai mici decat in Romania, dar parca produsele nu sunt atat de multe produse. Atentie: in cateva locuri, pe langa preturile afisate la raft se mai plateste inca 6% taxa guvernamentala.

Ce am vizitat?

- Menara KL - turn de telecomunicatii. 421 m (inclusiv antena). Am fost pe "open deck" - 300 m inaltime, de unde ai panorama 360 de grade a orasului. Panorama e excelenta. Pretul este de 99 MYR, pret in care intra acel "open deck" + "observation deck" (unde ai niste "binocluri" NIKON, numai bune de spionat oamenii de pe strada sau din blocurile din jur. Pentru mai multe detalii, intrați aici.

- Birds Park - un parc cu tot felul de pasari (unele inchise, altele circulau libere... egrete, pauni). Intrare 50 MYR. Sincer ma asteptam sa vad mai multe acolo dar... asta e. P. S. Mare atentie la maimute. Este o zona in parc in care ele circula fara probleme. Incecati sa nu provocati maimutele sau sa le faceti mutre daca nu vreti sa va treziti cu ele in cap.

- Batu Caves - templul indian (se ia LRT pana in statia Putra de unde se ia un tren pana la destinatie; pret 4 MYR dus-intors). Ce pot sa spun... miros nasol, mizerie si indieni desculti. Am inteles de ce spune lumea despre indieni ca sunt cam mizerabili. Am urcat spre pestera (aveti de urcat 256 de trepte) si am dat un mic tur prin pestera. Nu ai prea multe de vazut... un templu, unde "enoriasii" aduc ofrade si cam atat. Am asistat la o mica ceremonie, unde batea unu' o toba de rasuna toata pestera.

- National Mosque - nu am intrat inauntru in moschee, doar in zona

- Thean Hou Temple - templul chinezesc unde mi-a placut foarte mult. Un templu micut, cu designul specific templelor chinezesti, multe fete frumoase: D Dintr-o boxa se auzea incet un pian... atat de melodios incat, efectiv mi-au dat lacrimile.

- KLCC - turnurile Petronas. La baza lor sta un mall gigantic (Ramlee Mall Suria), unde ne-am plimbat asa... in mare pentru ca ar fi luat foarte mult timp. E structurat pe mai multe nivele. La nivelul "Luxury" sa vezi design de magazine... care mai de care. La Gucci erai asteptat la intrare de 4 angajati care iti deschideau usile. : D

Turnurile le-am vazut atat pe zi cat si pe noapte. Noapte se vad mai frumos pentru ca sunt luminate... sunt superbe. La baza lor este un parculet cu o fantana. Multe jeturi de apa care "danseaza" in ritmul pieselor care se pun in fundal. Parcul e plin de turisti, fantome (musulmanele alea acoperite la care nici ochii nu se vad... chinezoaice misto.

- Bukit Bintang - zona care nu doarme. Cateva strazi care sunt pline cu terase (street food), magazine, baruri, prostituate, ladyboys, alea alea

- Chinatown - unde gasiti fel de fel de fake-uri. Trebuie sa recunosc ca am ramas putin dezamagit. Nu erau atatea lucruri diferite. Aproape toti comerciantii aveau aceleasi produse.

- Zouk Club - cel mai tare club din Kuala Lumpur. Nu am vrut sa ratez acest club de care auzisem de mult. 7 camere diferite, alt gen muzical. Intrarea pentru turisti e gratuita (trebuie sa va prezentati cu pasaportul la intrare). Eu am baut bere Heineken la 0,33... pret 20 MYR. Un pret rezonabil zic eu, avand in vedere talia de club care e. Nu mai pomenesc de fetele frumoase de acolo... Separeurile sunt pline de pusti de bani gata (chinezi) iar Moet Chandon si Dom Perignon sunt mai prezente decat Lacrima lui Ovidiu in Romania: D.

Cateva preturi... apa (de care aveti nevoie) 2,50 MYR sticla de 1,5 l (plata... nu am gasit deloc apa carbogazoasa). Bere... la 0.32... Carlsberg - 7 MYR, Foster - 5 MYR, Heineken 0,5 - 10 MYR (la doza toate). Pringles - 7 MYR

Atentie la trafic. Se circula in sens opus... ca in U. K. Soferii nu au nicio treaba, habar nu au de reguli de circulatie. Trec pe rosu, schimba sensurile de mers dupa bunul plac. Motociclistii la fel... se opresc la semafor si asteapta PE zebra. Era sa ma bat cu 2 pe acolo...

Cu siguranta am sa ma intorc cat de curand.

Trimis de capodecina in 22.06.14 13:55:07
Validat / Publicat: 22.06.14 16:17:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 3903 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (capodecina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Mancare pe Turkish Airlines.

Michi
[22.06.14 16:57:13]

Mi-a plăcut reviewul. N-ai putea să ne dai preţurile în EUR sau US-DOL ($) ca să putem compara?

Altă întrebare. Cum de ai ajuns acolo? Ca turist, afaceri, delegaţie?

capodecinaAUTOR REVIEW
[22.06.14 17:53:42]

@Michi: pai... am ales varianta MYR pentru ca 1 MYR = 1 LEU. Era foarte OK... sa nu faci calcule cand doreai sa cumperi ceva. Am mers ca turist (eu cu un prieten).

TraianS
[23.06.14 23:19:27]

Foarte interesant review. Felicitari.

Cat ati platit avionul? Ati prins vreo campanie ceva?

capodecinaAUTOR REVIEW
[24.06.14 13:11:31]

@TraianS: Avionul a fost 530 Euro, gasit pe un site de profil - by wm26. Pretul a fost OK daca luam in considerare ca a fost un zbor rapid (2 escale de 2 ore in Istanbul). Totusi... daca "vanezi" bine cu siguranta gasesti un pret si mai mic.

capodecina, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kuala Lumpur: