ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2014
ÎNSCRIS: 20.05.10
MAR-2014
single

Destinatie obligatorie

Am fost in Malta prima data in 2003 si de aceea acum am incercat sa vizitez mai mult. Prima data am facut excursie-safari in Gozo, vapor in Comino unde am stat la plaja si prin insula principala. Acum am incercat sa vad si altceva si sa revad ceea ce mi-a placut.

In primul rand, inainte de a pleca – adica prin ianuarie – am luat pe net bilete la Hal Salfieni Hypogeum. Prima data cand am fost in Malta nu am stiut ce este – am aflat acolo, iar biletele se vand cu cel putin 2 luni inainte. Fiind monument UNESCO, are acces limitat la 10 persoane la 30 de minute interval, deoarece are un sistem special de ventilatie pentru pastrarea monumentului. Acum am reusit si am luat un bilet cu 30 Euro, in avans. Desi vizita dureaza 20 minute, merita sa vezi ce au construit oamenii cu 3600 ani i. e. n. Dupa ce vizionezi un film, te conduce ghidul prin templu. Ai audioghid in limbi de circulatie internationala si ai ocazia sa vezi cum s-a construit in antichitate, ce precizie de taietura in piatra exista pe atunci si cum erau gandite aerisirile si templele. Nu se pot face poze, dar a meritat! Intrarea e discreta, daca nu stii treci usor pe langa ea, e situata in Paola – o localitate langa Valletta. Se poate ajunge cu autobuzul sau cu taxiul. Trebuie sa fii insa la ora exacta pe care ai platit-o pentru ca nu intra decat maxim 10 persoane, iar rezervarile se fac cu mult timp inainte. Eu am avut bilet pentru 13 martie si era mentionat ca aveau rezervari pana pe 5 mai.

In apropiere se afla templele megalitice de la Tarxien – de vizitat in aer liber.

O alta excursie care merita facuta este cea care cuprinde vizita celor 3 orase: Senglea (Isla), Cospicua (Bormla) si Vittoriosa (Birgu). Ai ghid in limba engleza care te duce in zone istorice, din care cea mai frumoasa mi s-a parut cea cu gradina din care vezi intrarea in portul Vallettta si orasul pe malul opus (in Senglea). Aici ai un turn cu cele 3 simturi (vaz = ochi, auz = ureche, miros = nas) care sta de straja pe malul apei.

Tot in aceasta excursie ajungi in portul pescaresc Marsaxlokk unde vezi barcile de pescuit colorate caracteristice Maltei, unde poti manca un peste proaspat bine preparat sau poti cumpara o umbrela de soare din dantela.

Pentru Valletta ai posibilitatea sa ajungi cu autobuzul (1,5 Euro/zi). Recomand filmul in 5D despre Malta (cu informatii la hotel) unde pentru 9 Euro traiesti in 15 minute istoria Maltei cu razboaie si legende.

Apoi o vizita obligatorie e la co-catedrala St. John unde intrarea e de 6 Euro. Primesti audioghid, te plimbi in catedrala si apreciezi dalele funerare din marmura pentru cavaleri din paviment, capelele cu sculpturi si impresionanta opera a lui Caravaggio cu taierea capului Sf. Ioan Botezatorul care te face sa traiesti religie si istoria.

Te plimbi prin gradinile de sus de unde poti vedea marea si tunurile de aparare, vizitezi biserici – a nu se rata biserica carmelitelor – sau mergi pe strazile inguste care duc invariabil spre mare.

Cumperi suveniruri de la orice magazin sau te asezi pe o banca si admiri privelistea. Vizitezi muzee unde vezi armurile cavalerilor, sau inspiri aerul curat ce vine dinspre mare.

Valletta e un oras care te incanta, care te face sa retraiesti epoca cavalerilor de Malta.

Pentru cumparaturi normale e bine sa mergi in Sliema unde gasesti si magazine de firma, dar si un Carrefour.

De mancat, am mancat la terase (cu 10-20 euro) sau am luat sandviciuri, sau am mancat la restaurant. Depinde de ce vrei sa cheltuiesti sau cat de obosit esti. Gasesti pentru toate variantele.

Tinand cont de perioada in care am fost acum – cu vreme schimbatoare si rece – nu am mai fost la plaja. Dar data trecuta (iunie) am facut plaja in Golden Beach si in laguna albastra din Comino.

De vizitat pentru cei care merg prima data: Mdina cu domul in care e obuzul neexplodat din razboi, Gozo, nordul insulei Malta cu statiuni sau sudul cu templele de la Hagar Qim si fereastra albastra.

O saptamana in Malta e putin pentru prima data. Dar ori stai doua saptamani, ori revii.

Trimis de delia58 in 21.06.14 02:42:09
Validat / Publicat: 21.06.14 07:57:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA.

VIZUALIZĂRI: 4398 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Turnul de veghe din Senglea

mireille
[21.06.14 09:00:33]

@delia 58 -am citit cu interes articolul... Malta, destinatie obligatorie... sunt de acord cu tine ca merita sa o vizitezi macar odata in viata... e o insula pe gustul meu, ca un muzeu de arhitectura... am fost si eu acolo prin 2002, dar impresiile nu s-au estompat prea tare... visez sa mai merg odata, poate la pensie... eu am calatorit solo si am stat in Sliema, la hotel Roma... ma plimbam seara pe promenada, pe langa mare si in departare se vedea La Valletta...

Da, trecutul maltez e scris in piatra, nu am ajuns la fascinantul Hal Safliemi, am preferat sa merg cu un ghid la templele megalitice Ggantija, cel mai mare sanctuar din arhipelag.

Locurile mele preferate raman: La Valletta, orasul Marelui Maestru, Mdina, orasul fortificat cu stradute pitoresti, panorama cu Marele port, satul pitoresc de pescari Marsaxlokk, si Gozo. Cu siguranta o sa revin... vacante reusite in continuare.

mireille
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) 'Opţionale' prin/din Malta - pe cont propriu sau organizat: