ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2014
ÎNSCRIS: 15.05.14
JUN-2014

A fost bine, as mai merge

Pana sa inceapa vacanta gradinitzelor, am vrut sa mergem pentru o saptamana de odihna in doi, intro insula cat mai mica, pe o plaje linistita, la o mare transparenta, calda si prietenoasa. Adica in Skiathos, unde mai fusesem in urma cu ceva ani!

La vremea cand ne-am hotarat, ofertele pentru Skiathos erau mult mai scumpe decat ne asteptam, asa ca ne-am multumit cu Kos, cea mai ieftina - 306eu/pers/7 zile cu mic dejun/transport avion. (La cateva zile dupa ce batusem palma cu agentia de voiaj, am dat din intamplare peste site-ul AFA, am intrat in comunitate si… am gasit pe site o oferta pentru Skiathos mai avantajoasa decat cea pentru care platisem deja avansul!)

La aterizarea pe insula, ne-a preluat Mioara - ghida din partea agentiei partenere locale-Karis, o doamna draguta si vesela, fosta timisoreanca, koana de 20 de ani, care ne-a transferat la hotel si ne-a spus pe drum tot ce aveam nevoie sa stim despre sejurul nostru in Kos, plus optionalele, care nu ne-au interesat.

Aflasem de la un antemergator de pe AFA ca exista piste de bicicleta in orase si dealungul tzarmului si ca inchiriatul bicicletelor era o practica curenta, asa ca am dat 7eu pe doua biciclete si am pornit cu elan spre plaja pustie pe care o localizasem pe harta intre Tigaki si Marmari – 13 km!

Seaua de la bicicleta mea era reglata prea in fata, asa c-am stat jumatate pe cosul port bagaj din spate… Daniela nu mai mersese cu bicicleta de 30 de ani si tot incerca sa franeze cu torpedoul… asa ca ne-am oprit dupa 7 km, am virat spre plaja in dreptul careia ajunsesem, am facut o prima baie in marea "limpede, calda si prietenoasa" si un pic de plaje si ne-am intors la hotel terminati. Ne-a mai inviorat mesajul pe care l-am primit de la Ioana, dragostea noastra: "Dan si Daniela, sunt f. speriata fiindca aveti grije ca este o furtuna. Aveti grije de voi, aveti grije de bagaje, aveti grije sa nu va zboare hainele de pe voi!"

Continui sa cred ca ideia cu bicicletele e foarte buna, cu mentiunea: pentru distante si varste mai mici!

In ziua urmatoare am luat un ATV cu 25 eu/zi si am ajuns unde am vrut - plaje, scalda, taverna, vizita statiune de munte Zia, micuta cocheta, unde beneficiezi de cea mai vasta perspectiva si de "cel mai grandios apus de soare" si pe care o recomand cu caldura!

A fost OK cu ATV-ul, dar am simtit mirosul de esapament tot drumul. Am renuntat la el a doua zi, pentru un deal excelent VW up! 115eu/4 zile, cu toate asigurarile incluse, de la rent-a-car Safari, vis-à-vis de hotelul Koala in care eram cazati.

Orasul Kos, capitala insulei, e misto! ne-a placut pentru tot ce se spune despre arhitectura, moscheie, centru vechi istoric, platanul lui Hipocrate, portul, castelul (pe care il vezi numai pe dinafara si nu scrie nicaieri ce si cum despre acesta), teatrul antic, situl arheologic, dar mai ales pentru pinii si platanii seculari, pentru arborii de tot felul plini de flori de tot felul, pentru casele albe cu ferestrele si usile albastre si curti minuscule pline de pocale de flori de toate culorile, peste care atarnau ramuri cu lamai nefiresc de mari.

Ne-a placut si pentru branza de oaie, capra sau vaca, care se gaseste in orice pravalie si dealtfel in toata Grecia, la fel de gustoasa. In schimb, nu ne-au placut rosiile – mari, frumoase, rosii, usor tzuguiate, coaja groasa, tari de parc-ar fi injectate cu ciment, oarecum dulci, complet altfel decat stiam si ma asteptam de la rosiile grecesti.

Cat priveste gastronomia, cu o singura exceptie, n-am prea fost incantati – exceptia "tzatziky", extrem de reusit!

Se mai vorbeste in insula despre satul Pylis (nu prea ne-a placut!), despre Terma (tzeapa!), despre Caselul fortificat din Antimachia (nerestaurat, neintretinut, balarii si scaieti, doua capele minuscule paraginite si un closet public inchis – nicio placuta cu informatii istorice sau de arheologie!), despre statiunea Kardamena si despre alte orasele-statiuni pe care n-am apucat sa le "verificam". Intre acestea, insula e "populata" de o multime de vile mari si elegante si resorturi de 5 stele, construite cu precadere in ultimi 10 ani.

N-am mai regretat ca n-am ajuns in Skiathos, am regretat ca s-a terminat vacanta si a trebuit sa parasim Kos! Tocmai primiseram un alt mesaj de la Ioana: "Nu mai stati asa de mult ca mi-e dor de voi. De ce ati plecat cu avionul asta, pentru ca stati asa de multe zile cu avionul asta?"

Doamna Mioara ne-a condus la aeroport, la fel de amabila si de simpatica.ca la sosire.

Trimis de Dan-Ioan in 21.06.14 01:29:13
Validat / Publicat: 21.06.14 05:28:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dan-Ioan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 am luat un ATV cu 25 eu/zi si am ajuns unde am vrut... vizită stațiune de munte Zia, micuță cochetă, unde beneficiezi de cea mai vasta perspectivă și de "cel mai grandios apus de soare" și pe care o recomand cu căldură!

[21.06.14 05:28:25]

n l c
[24.06.14 21:48:29]

Buna seara.

As dori sa petrec un sejur in Kos.

Dorim o cazare decenta, aproape de o plaja cu nisip fin cu posibilitati de a consuma mancare traditionala. As dori si... putin mai mult Dar daca primesc cateva informatii la aceste intrebari... plusez! Care ar fii aceasta locatie si cum ar fii mai bine sa ajungi acolo.

Multumesc celor care ma vor indruma.

n l c
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind insula Kos: