ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2014
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 21.08.13
JUN-2014

Turcia pitorească

În acest review am să mă refer strict la ceea ce am vizitat noi, având ca punct de plecare Kustur Club Village vezi impresii, la 2 km Nord de Kusadasi.

1. Troia - se află la circa 30 km de Canakkale. Cum ne-am deplasat cu mașina proprie, am făcut un popas aici după ce am trecut în Asia Mică. Prețul de intrare este de 10 lire turcesti de adult. Este un loc superb și încărcat de istorie. Este ideal pentru cei pasionați de arheologie.

2. Izmir Wildlife Park - la circa 90 km de hotelul la care am stat, ajungându-se foarte ușor, ținând autostrada Selgiuk - Izmir. Este o grădină zoologică un pic mai diferită prin faptul că animalele au o suprafață mare în care locuiesc. Preț de intrare 3 lire turcești pentru adulți, 1 liră pentru copii de peste 7 ani, prețul fiind foarte mic pentru sumedenia de animale din interior (peste 1200 de animale). Cea mai interesantă parte a fost vizita la pavilionul păsărilor unde te puteai plimba prin interiorul pavilionului printre păsări. Super!

3. Dolphin Park din cadrul Adaland Park - la 4 km de hotel. Este un delfinariu superb, cu un show cu delfini și foci fantastic. Copii și chiar adulții rămân fascinați de ceea ce văd acolo. Preț de intrare 50 lire pentru adulți și 20 pentru copii. Taxă de filmare/fotografiere 10 lire și credeți-mă stau ca polițiștii să nu filmezi. Îți dau la intrare o brățară și te lasă în pace dacă o văd. Altfel, stau cu ochii pe tine ca pe butelie. Show-ul durează aproximativ 50 de minute, dar este intens și atractiv.

4. Virgin Mary House - la 10 km de hotel. Este un loc mirific, departe de nebunia orașului, dar destul de aproape de orașul antic Efes. Se spune că este locul în care și-a petrecut Fecioara Maria ultimii 7 ani din viață. Este ideal pentru cei religioși. Preț de intrare 15 lire adulți, 8 lire mașină.

5. Orașul antic Efes - la 10 km de hotel. Este poate cea mai importantă atracție turistică din zonă. Nu am să intru în detalii deoarece se găsesc o sumedenie de informații pe internet. De menționat că prețul de intrare este de 30 lire adulți și 8 lire mașina.

6. Pamukkale - situat cel mai departe la 186 de km. Este interesant cum grecii și apoi romanii s-au avântat așa de mult în interiorul Asiei Mici în căutarea de izvoare termale tămăduitoare. Se spune că inclusiv regina egipteană Cleopatra ar fi venit aici pentru a se trata. Frumoase sunt piscinele calcaroase suprapuse, orașul antic, necropola și mai ales piscina Cleopatrei în care poți face baie. Prețul este piperat - 32 lire pentru adult, ținând cont că biletul este valabil doar pentru o intrare și nu reziști mai mult de 1-2 ore în apa termală de 36 grade constantă. Dacă ajungeți acolo veți petrece cel puțin 4-5 ore pentru a vedea totul. De reținut că pentru intrare în parc mai plătiți 25 lire pentru adult, plus 2 lire de persoană pentru shuttle bus, ce te duce de la poartă la piscine (circa 2 km). de asemenea, la intrarea în muzeu se plătește 5 lire de adult.

7. Horse Safari - este o atracție a zonei să faci safari călare. Te plimbi călare prin pădure, ajungând până la mare, înoți cu caii și faci exerciții pe plajă. Atenție! Toată distracția durează vreo 5 ore, din care 3 sunt călare! Ca preț, am plătit 85 euro pentru 2 adulți și 1 copil, dar a meritat!

Cam acestea sunt ceea ce am vizitat noi cât am stat în Kusadasi. Ar mai fi fost câteva atracții precum orașele antice Milet și Pergam, Mormântul SF Ioan, castelul Selgiuk și altele. Poate data viitoare!

Trimis de alex.cenusa in 20.06.14 08:20:26
Validat / Publicat: 20.06.14 10:54:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex.cenusa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursii / activități opționale în Kusadasi: