ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2014
ÎNSCRIS: 13.02.14
JUN-2014

încărcat de pe telefon!

Minunat

Recomand cu caldura aceasta locatie, hotel Assamaris din Asprovalta, este o locatie aproape de granita 100hm cam asa, minunata, curatenia exemplara este la ea acasa, personalul inclusiv Maria patroana si fiica acesteia Emilia sunt 2persoane joviale, preocupate tot timpul sa-ti faca sejurul de neuitat (vorbesc limba engleza si germana), mobilierul camerelor este nou, frumos si de buna calitate, gradina ingrijita cochet aranjata cu zone de mult soare sau cu umbra dupa cum doriti.

Curatenia in camere se face zilnic, asternuturile au fost schimbate la fiecare 3zile din sejur

Micul dejun copios, bufet, de la brinza, cascaval, sunca salam, oua fierte, prajite, omleta, cremvusti fierti, cereale, pateuri umplute 3-4 feluri, gemuri, crema ciocolata, chek, iaurt, rosii, ardei, castravete, piine 3-4 feluri, toast, cirnaciori prajiti, la prajituri, fructe proaspete si uscate, cafea, ceai cald si rece, lapte, suc natural.

Daca am uitat ceva nu intentionat am facut-o dar erau asa multe incit cu greu te hotarai ce sa maninci.

Plaja este mare, lata dar aici ar fi mici probleme putin pietris si un pic accesul in apa cu pietricele, daca stai la sezlongurile hotelului nu sunt probleme, dar noi am vrut liniste multa, intimitate la fel de multa si atunci...

Statiunea este mare cu taverne multe, cu preturi bune, va recomand taverna Dimitris unde se maninca mult, bun, foarte bun si pe pret foarte mic, statiunea are multe magazine, centre de inchirieri masini, biciclete, parcuri cu fintini arteziene, faleza.

Acestea fiind spuse va recomand cu caldura aceast hotel merita toti banii (2 persoane 12 nopti cu mic dejun 600€)

Trimis de anisoara dolea in 20.06.14 07:22:09
Validat / Publicat: 20.06.14 09:00:59

VIZUALIZĂRI: 4000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anisoara dolea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.06.14 11:07:26]

[20.06.14 22:47:14]

Ma bucur pentru sejurul vostru reusit si va doresc multe asemenea in continuare!

Ai putea sa-mi spui te rog daca ai achizitionat sejurul prin agentie sau direct la proprietar?! Plaja este aproape de aceasta locatie? Marea se adanceste brusc la mal? cat se platea pentru sezlong+umbrela? Hotelul are piscina?

Nu am apucat sa-i studiez inca site-ul si nici sa citesc alte review-uri, dar la prima vedere chiar pare f. ok acest hotel, iar pretul acceptabil.

Multumesc anticipat!

[20.06.14 23:44:28]

@michaela_1961: Buna Michaela, iti multumesc si iti doresc la fel vacante minunate.

Acum sa-ti raspund la intrebari; am achizitionat direct proprietar pe e-mail, cu plata unui avans de 10%dupa confirmarea de rezervare,

hotelul nu are piscina, dar nu este nevoie plaja fiind la 50m, este a 3-a locatie de la plaja despartita fiind de o strada, sezlongul nu costa nimic, costa numai consumatia facuta,

cit despre mare ca s-ar adinci inca de la mal nu este adevarat, ai cam 50-80m pina iti ajunge deasupra capului, este ok si pt. persoanele care nu stiu sa inoate.

Ma bucur daca ti-am fost de ajutor si daca mai vrei pot sa-ti mai spun de alte 2 locatii in statiunile invecinate la un buget mai redus (fara masa inclusa cu chicineta)

Daca vrei locatie cu piscina vezi postarile mele din Platamonas sau Olimpik Beach

oricind vrei si pot iti voi da amanunte cu drag.

[21.06.14 01:22:55]

@anisoara dolea: Mulțumesc mult!

Deși mă tentează mai mult sejurul cu MD, te rog să-mi spui si despre celelalte două locații din apropiere deoarece vreau sa fie cât mai aproape de graniță, nu am chef de multi km pe drum. Prefer sa ne deplasăm apoi cu mașina si să vizităm lejer ce s-o putea. (mai ales că ar fi prima dată în Grecia, până acum am optat pentru Turcia)

Dacă ai putea sa-mi dai si niște prețuri la tavernă... deh, ne-am cam crizat și mă interesează aspectul.

Nu ma intereseaza piscina, noua ne place marea, am intrebat de curiozitate.

Multumesc încă o dată!

P.S. Pe sire-ul lor preturile sunt mult mai mari.

[21.06.14 08:22:45]

@michaela_1961: Buna Michaela, si eu pe aceste considerente am ales locatia la mine fiind mai greu insa pt. Ca noi de 7 ani venim in Grecia dar niodata in acelasi loc nici macar in aceeasi statiune.

La tine este insa mai usor daca esti pt. Prima data iti recond Platamonas, hotel Niko Paradis, conditii super, pret f bun Nikos stie romaneste si Stelianos fiul lui deasemenea, piscina si cu demipensiune, marea la 50 m (are si hotel si vila 100m intre ele)

Tot Nikos organizeaza excursii: Meteora 30€, Muntele Olimp 20€ si cea mai tare Insula Skiatos cu parti Metaxa si parti Uzo 25 sau 30€

Distanta 780km si asigura transport daca doresti 60€ de pers

Biletele 2pers pt 7 zile cam 450 € depinde de luna dar diferenta este mica

Daca mai vrei iti ma recomand locatii numai spune-mi ceti doresti de la vacanta, sa te plimbi, sa stai la plaja, sa fie statiunea animata sau dimpotriva una linistita.

Cu drag,

[21.06.14 18:07:27]

O gramadă de informații mi-ai dat, o sa studiez toate aceste locații și probabil ne vom hotărî la ceva, dar nu chiar acum. Mai avem ceva probleme de pus la punct, cel mai probabil în septembrie vom putea pleca. Pâna atunci ma informez și visez.

În principiu, ne-am dori sa vizităm, să ne plimbăm, să vedem măcar câteva din plajele celebre ale Greciei, dar sa fie si o plajă aproape de hotel pentru că în mod sigur voi vrea să și lenevesc. Deci, câte puțin din fiecare într-un sejur de 10 zile mă gândeam. Dacă ne vom hotărî, sigur am să mai apelez la tine ca să-mi spui ce nu ar trebui să ratez, ca să ma îndragostesc și eu de Grecia așa cum văd mulți pasionați pe acest site.

Mă încântă Asprovalta pentru ca este cel mai aproape de Ro si cel mai probabil voi opta pentru această zonă. Când ai timp, povestește-mi pe unde ați umblat, ce ați vizitat în acest sejur. Sau poate scrii un nou review?!

Mulțumesc mult pentru tot și să ne auzim cu bine!

P.S. Ce fel de transport asigura Nikos de cei 60 euro, 780 km ? ca nu prea am înțeles, scuze.

[21.06.14 19:39:16]

Buna, iti spuneam ca Platamonas este la 780km de Bucuresti pt, care la autocar vei plati 60€ de persoana la agentia lui Nikos tot din Bucuresti, Asprovalta 760km, Olimpik Beach la 740km asta fiind alta statiune pe care cind vrei ti-o prezint si iti recomand o locatie pe plaja.

Apropo din ce localitate esti?? .

Cu drag ne auzim si urmareste -ma voi mai posta pe unde m-am plimbat.

[21.06.14 22:17:59]

Noi suntem din Pitești si anul trecut s-a deschis un nou punct de frontieră prin Makaza.

Eu aveam in cap acest traseu prin Makaza care este mult mai aproape de Asprovalta și de aceea nu înțelegeam cum de îți ies ție distanțele aprox. egale către stațiunile pe care mi le-ai recomandat.

Probabil ca traseul vostru a fost prin Sofia-Salonic... bănuiesc, sper că nu vorbesc prostii.

Mulțumesc si aștept cu interes review-urile viitoare!

Nasshu
[21.06.14 22:38:21]

@anisoara dolea:

la agentia lui Nikos tot din Bucuresti,

care Nikos?! ma intereseaza si pe mine. Un link ceva sau mai bine un PM sa nu se supere web-ii pe aceasta destinatie?

[21.06.14 23:48:51]

@michaela_1961: în cazul în care intenţionaţi să plecaţi în relativ scurtă vreme - urmăreşte topicul recent deschis "Variante drum Grecia prin Bulgaria - ce ţin cont de inundațiile recente din BG" amfostacolo.ro/intrebare- ... hp?iid=6190&a=1

[22.06.14 00:01:19]

@webmasterX: Multumesc de precizare, dar noi vom pleca în septembrie, dacă va fi să fie...

Da, ai dreptate, citind mai bine ce scriu colegii, se pare că va fi o problemă pe traseul ales de mine care se poate prelungi chiar si 3 luni, o să ma informez din timp.

[22.06.14 00:07:59]

@michaela_1961: Traseul meu este Bucuresti -Giurgiu -Ruse -Sofia - Kulata - Seres - Asprovalta

Pt. Platamonas si Olimpik Beach este acelasi pina la Seres -Salonic - O. B. - Platamonas.

[22.06.14 00:11:25]

@anisoara dolea: Ok, multumesc mult pentru toate informatiile, sa aveti drum bun si să ajungeți sănatoși acasa!

cosminp
[25.08.14 08:41:46]

@anisoara dolea: ai observat cumva daca se organiza masa de pranz sau cina si daca era tip bufet?

anisoara dolea, cosminp, michaela_1961
Alte impresii din această RUBRICĂAssa Maris Family Hotel [Asprovalta]: