ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 15.01.13
JUN-2011

Weekend de vara la Moneasa

Am facut o iesire la munte cu un grup mai numeros de prieteni si am ales statiunea Moneasa, cu cazare la Hotelul Panoramic despre care am scris anterior un review. In cele trei zile petrecute aici am vizitat statiunea in lung si in lat, in prima zi am fost la Strandul statiunii (langa hotel era amplasat un podet pietonal din lemn peste paraul care strabate Moneasa, podet peste care coborai chiar in fata strandului). Aici apa era destul de rece chiar si in bazinul pentru copii. In schimb strandul era frumos amenajat, cu sezlonguri la discretie, bazine renovate, bar cu terasa acoperita, loc de joaca pentru copii si mult spatiu verde, chiar si bungalow-uri de diferite capacitati pentru cazarea turistilor.

A doua zi ne-am plimbat cu hidrobicicletele pe lacul din centrul statiunii, apoi am cautat o piscina de interior cu apa mai calda decat cea a strandului, astfel ca ne-am oprit la Hotel Parc unde apa mezotermala din piscina ni s-a parut nu chiar calda si am renuntat. Mentionez faptul ca desi ne aflam in luna iunie, afara erau temperaturi nu foarte ridicate.

Ne-au mai ramas doua variante de piscine acoperite in statiune si anume cele ale hotelurilor Codru Moma si Moneasa. Am incercat a doua varianta, un hotel de pe vremuri fara mari imbunatatiri, acolo apa mezotermala era calda, placuta dar conditiile lasau de dorit (toalete, dusuri, amenajarea piscinei-toate de pe vremuri), dar cum nu aveam alta varianta am ramas aici. In general ne-am simtit bine.

Langa intrarea in Hotelul Moneasa era amenajat un loc de joaca pentru copii, dar si acela neingrijit. Am mai vizitat si Rezervatia de nuferi termali si ruinele fostei baze de tratament de langa rezervatie-sau mai bine zis ce a mai ramas din ruine (o cladire imensa care a fost superba in vremurile ei bune si care ar fi trebuit sa faca parte din Patrimoniul National).

Posibilitati de a servi masa in statiune sunt destule, la restaurantele celor patru hoteluri mai importante sau la restul de restaurante din Moneasa, chiar daca nu numeroase. Am remarcat unul dintre acestea, Pizzeria Costes, vizavi de Hotel Parc si recomand. Prea putine magazine in statiune dar numeroase posibilitati de cazare.

In general statiunea Moneasa e linistita, chiar daca avea vizitatori destui, curata dar cu putine posibilitati de petrecere a timpului mai ales seara cand batea vantul pe strazi. Majoritatea cred ca erau pentru tratamente. Iar daca nu vi aici pentru a-ti vedea de sanatate ci pentru distractie, relaxare si aer, maxim doua nopti sau un weekend sunt suficiente, altfel intervine monotonia.

Trimis de Tucu2009 in 20.06.14 02:26:32
Validat / Publicat: 20.06.14 06:40:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MONEASA.

VIZUALIZĂRI: 2470 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tucu2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Moneasa-scaun decorat artistic prin statiune

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Moneasa și împrejurimile: